
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 лютого 2020 року м. Київ № 640/20202/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Патратій О.В., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства БАНК «МЕРКУРІЙ» в особі
Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на
ліквідацію ПАТ «Банк «Меркурій» Паламарчука В.В.
до Державної фіскальної служби України (Офіс великих платників податків
(ДФС)
про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Публічне акціонерне товариства БАНК «МЕРКУРІЙ» в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк «Меркурій» Паламарчука В.В. звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України (Офіс великих платників податків (ДФС) (далі - Відповідач), в якому просить зобов`язати Державну фіскальну службу України підготувати та надати на виконання до Державної казначейської служби України висновок про повернення ПАТ Банк «Меркурій» надміру сплачених грошових зобов`язань з податку на прибуток в розмірі 615 391,20 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 05.12.2018р. позовну заяву залишено без руху.
Позивач, у встановлені законом строки усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.12.2018р. відкрито спрощене позовне провадженні без повідомлення учасників справи.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог чинного законодавства України при прийнятті оскаржуваного рішення, оскільки банки, в яких запроваджено процедуру ліквідації, звільнені від сплати податків та зборів, застосування до такого банку санкцій за несплату податків та зборів заборонено, а питання погашення податкових зобов`язань, стягнення податкового боргу або штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) регулюються виключно Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», відповідно до норм якого під час ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов`язань, крім витрат, безпосередньо пов`язаних із здійсненням ліквідаційної процедури. З цих підстав просив позов задовольнити.
Відповідач у відзиві на позовну заяву заперечив проти позовних вимог, зазначив, що норми Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» не регулюють питання щодо повернення надмірно сплачених податкових зобов`язань і не суперечить положенням ПК України та просив у задоволенні позову відмовити. Окрім того, відповідач наголошує на пропуск позивачем шестимісячного строку щодо звернення до адміністративного суду, оскільки спірна сума переплати виникла у зв`язку з перерахуванням до бюджету авансових внесків по податку на прибуток протягом 2013 року.
Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з`ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ПАТ БАНК «МЕРКУРІЙ» перебуває у процедурі ліквідації.
Так, Постановою правління Національного банку України від 10 червня 2014 року №310 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства БАНКУ «МЕРКУРІЙ» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 12 червня 2014 року №47 «Про початок ліквідації АТ БАНК «МЕРКУРІЙ» та призначення уповноважену особу Фонду на ліквідацію банку.
07.06.2018 року рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №11586 продовжено строк дії процедури ліквідації АТ БАНК «МЕРКУРІЙ» на один рік з 12.06.2018 по 11.06.2019.
В подальшому, рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №305 продовжено строки здійснення процедури ліквідації ПАТ «БГ Банк» на один рік з 27.02.2018 по 26.02.2019 включно.
Водночас, в жовтні 2018 року позивач в порядку п. 43.4. ст. 43 Податкового кодексу України звернувся до Офісу великих платників податків ДФС України із заявою про повернення надміру сплачених коштів у розмірі 615 391,20 грн. обґрунтовуючи її тим, що на момент виникнення переплати та заборгованості, у банку було запроваджено тимчасову адміністрацію, а на даний момент- відкликано банківську ліцензію та здійснюється процедура ліквідації банку.
13.11.2018 р. на адресу позивача надійшло рішення від 12.11.2018 за №46458/10/28-10-43-01-11 Офісу великих платників податків ДФС України про відмову повернення на розрахунковий рахунок АТ БАНК «МЕРКУРІЙ» надміру сплачених грошових зобов`язань по податку на прибуток в сумі 615 391,20 грн., обґрунтувавши тим, що станом на дату надання відповіді в інтегрованих картках платника податку обліковується податковий борг.
Не погодившись з вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Суд звертає увагу, що позивач дізнався про порушення своїх прав та наявність існування у нього податкового боргу з рішення відповідача від 12.11.2018 за №46458/10/28-10-43-01-11. Таким чином, строк звернення до суду з адміністративним позовом не вважається пропущеним.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
За приписами ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов`язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Наказом Міністерства фінансів України №1146 від 15.12.2015 р. затверджений Порядок взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань, (далі - Порядок №1146, згідно п. 1 якого цей Порядок регламентує взаємовідносини територіальних органів Державної фіскальної служби України (далі - органи ДФС) з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань за платежами, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, з метою належного виконання положень статей 43, 102 Податкового кодексу України, частини другої статті 45 та частини другої статті 78 Бюджетного кодексу України.
Дія цього Порядку не поширюється на: 1) відшкодування податку на додану вартість; 2) повернення авансових платежів (передоплати), помилково та/або надміру внесених платниками податків за власним бажанням на рахунки, відкриті на ім`я відповідних органів ДФС, як попереднє грошове забезпечення сплати майбутніх митних та інших платежів до/або під час митного оформлення, та грошової застави; 3) повернення помилково та/або надміру перерахованих (унесених) платниками коштів, сплачених шляхом надання при митному оформленні податкового векселя; 4) повернення суми акцизного податку, внесеної в рахунок погашення податкових векселів; 5) виконання рішень судів щодо безспірного списання коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджетів.
Згідно з п.п. 5 - 8 Порядку №1146, повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.
У заяві платник вказує суму і вид помилково та/або надміру сплаченого платежу та визначає напрям(и) перерахування коштів, що повертаються:
1) на поточний рахунок платника податку в установі банку;
2) на погашення грошового зобов`язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, незалежно від виду бюджету;
3) готівкою за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в установі банку;
4) готівкою з рахунків банків у разі відсутності у платника податків рахунку в установі банку;
5) поштовим переказом через підприємства поштового зв`язку;
6) для подальших розрахунків як авансові платежі (передоплата) або грошова застава:
на небюджетний рахунок з обліку коштів забезпечення сплати майбутніх митних та інших платежів - рахунок 3734, відкритий на балансі Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві;
банківський балансовий рахунок 2603, відкритий для органу ДФС у відповідному уповноваженому банку (у разі якщо кошти авансових платежів (передоплати), доплати тощо вносилися готівкою).
Після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань (крім грошових зобов`язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку.
У разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує:
- висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
- два примірники реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку;
- три примірники реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку.
Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи ДФС, місцеві фінансові органи, органи Казначейства здійснюють шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року N 1242 (із змінами).
За платежами, належними державному бюджету, орган ДФС у строк не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.
За платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, орган ДФС у строк не пізніше ніж за дев`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, для погодження відповідному місцевому фінансовому органу.
Тобто, умовою повернення коштів, вказаних в позовній заяві, є ухвалення контролюючим органом висновку про повернення надмірно сплачених платежів.
Разом з тим, законодавчо встановленим обмеженням щодо повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань є наявність у платника податків податкового боргу, як то визначено п. 43.1 ПК України.
Як вбачається з матеріалів справи, на дату надання відповідачем відповіді на заяву, в інтегрованих картках АТ БАНК «МЕРКУРІЙ» обліковується податковий борг.
За таких обставин, проаналізувавши вказані вище норми в контексті спірних правовідносин, суд дійшов висновку про правомірність відмови контролюючого органу в поверненні АТ БАНК «МЕРКУРІЙ» коштів, внаслідок чого правові підстави для зобов`язання відповідача вчинити певні дії відсутні.
Посилання позивача на те, що відповідно до п. 1.3 ст. 1 ПК України, цей Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов`язань або стягнення податкового боргу з банків, на які поширюються норми Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", судом відхиляються, адже в рамках спірних правовідносин предметом доказування не є питання стягнення з банку саме податкового боргу та/або погашення податкових зобов`язань.
Окрім того, як вбачається з Листа від управління по роботі з податковим боргом №343/28-10-10-02 від 03.01.2020, по АТ «БАНК «МЕРКУРІЙ» списано безнадійний податковий борг Рішенням №10 від 29.11.2019 на підставі п.п. 101.2.5 ст.101 Податкового кодексу України, рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 23.05.2019 №1299 «Про затвердження ліквідаційного балансу та звіту про завершення процедури ліквідації», відомостей державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №14801110050003763. Наведене свідчить про можливість АТ «БАНК «МЕРКУРІЙ» повторно завернутися до відповідача із заявою про повернення надмірно сплачених коштів.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва, з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 6, 72-77, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя О.В. Патратій