
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 лютого 2020 року м. Київ № 826/7835/18
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України
про визнання протиправним та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення, викладене у листі Управління патрульної поліції в містах Краматорську та Слов`янську від 30.08.2017 № 4137/41/27/01-2017.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що начальник Управління патрульної поліції в містах Краматорськ та Слов`янськ Департаменту патрульної поліції не мав права вимагати від позивача узгодження з ним надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами, оскільки функція звернення за погодженням покладена на орган місцевого самоврядування, який має право звернутися не до поліції, а в Укравтодор. Також позивач посилається на те, що рішення про відмову у наданні дозволу на розміщення зовнішньої реклами начальником Управління патрульної поліції в містах Краматорськ та Слов`янськ Департаменту патрульної поліції було прийнято одноосібно, без проведення перевірки, до якої мало бути залучено позивача та фахівців у сфері дорожнього господарства, без складання акту перевірки, документу, який би містив висновки за результатами перевірки та їх обґрунтування, тобто у порушення визначеного чинним законодавством порядку та необґрунтовано.
Відповідачем надано суду відзив на позовну заяву в якому зазначено про те, що заяву позивача з проханням узгодити дозвіл на розміщення зовнішньої реклами в м. Краматорськ, за адресою вул. О.Тихого район будівлі 5 на опорах ЛЕМ 66-66а було належним чином розглянуто та 30.08.2017 надано відповідь про відмовлення в узгодженні дозволу на розміщення зовнішньої реклами в м. Краматорськ, за адресою вул. О.Тихого район будівлі 5 на опорах ЛЕМ 66-66а, оскільки розташування рекламоносія не відповідає вимогам ДСТУ 3587-97, а саме розташовується в одному перерізі з дорожніми знаками. Також відповідач зазначив про те, що оскільки опори ЛЕМ є частиною інженерних споруд, узгодження дозволу на розміщення зовнішньої реклами з Національною поліцією є обов`язковим.
Позивачем надано суду відповідь на відзив в якій зазначено про те, що відповідач не надавши жодного доказу проведення перевірки та наявності порушень з боку позивача, встановивши у відзиві повноваження на видачу дозволу та дії з цим пов`язані саме робочого органу місцевої влади, підтвердив не відповідність своїх дій встановленому порядку узгодження дозволу на розміщення зовнішньої реклами діючому законодавству та безпідставність своїх тверджень щодо наявність порушень нормам ДСТУ 3587-97 позивачем.
Під час судового розгляду справи судом встановлено наступне.
04.08.2017 на адресу Управління патрульної поліції в м. Краматорську та Слов`янську Департаменту патрульної поліції надійшла заява за реєстраційним номером 4983 від ОСОБА_1 з проханням узгодити дозвіл на розміщення зовнішньої реклами в м. Краматорськ, за адресою АДРЕСА_1 будівлі 5 на опорах ЛЕМ 66-66а.
Листом від 30.08.2017 № 4137/41/27/01-2017 "Про узгодження дозволу на розміщення зовнішньої реклами" ОСОБА_1 повідомлено наступне: "Управлінням патрульної поліції в містах Краматорську та Слов`янську Департаменту патрульної поліції в межах компетенції Національної поліції отримано Вашу заяву від 04.08.2017 року стосовно узгодження дозволу на розміщення зовнішньої реклами у м. Краматорськ, а саме банер на вул. Олекси Тихого між опорами JIEM №66 та №66а.
Відповідно до п. 3.7.3 ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану» Забороняється установлювати рекламоносії в одному перерізі з дорожніми знаками і світлофорними об`єктами.
Відповідно до п. 3.7.4 ДСТУ 3587-97 Забороняється розміщувати рекламоносії:
- ближче ніж 50 м до перехрещень вулиць та пішохідних переходів.
- на зупинці маршрутних транспортних засобів ближче ніж 20 м у межах видимості в обидва боки тротуару від установленого дорожнього знаку, що позначає зупинку;
Оскільки розташування рекламоносія не відповідає вимогам ДСТУ 3587-97, а саме розташовується в одному перерізі з дорожніми знаками, в погодженні відмовлено ."
Позивач не погоджуючись з відмовою у погоджені розміщення зовнішньої реклами, а саме банера між опорами ЛЕМ № 66 та 66а на вул. О. Тихого в м. Краматорську Донецької області № 4137/41/27/01-2017 від 30.08.2017 звернувся з відповідним позовом до суду.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушено її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Пунктом 8 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб`єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
Отже, судовому захисту в адміністративних судах України підлягає лише порушене право, а отже предмет оскарження за правилами адміністративного судочинства повинен мати юридичне значення, тобто впливати на коло прав, свобод, законних інтересів чи обов`язків, а також встановлені законом умови їх реалізації.
Таким чином, до адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється, водночас відповідно до зазначених норм право особи на звернення до адміністративного суду обумовлено суб`єктивним уявленням особи про те, що її право чи законний інтерес потребує захисту, однак обов`язковою умовою здійснення такого захисту судом є наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду.
Неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану її суб`єктивних прав та обов`язків, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов`язку.
Отже, рішення, дія чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень є такими, що порушують права і свободи особи в тому разі, якщо, по-перше, такі рішення, дія чи бездіяльність прийняті владним суб`єктом поза межами визначеної законом компетенції, а по-друге, оспорюванні рішення, дія чи бездіяльність є юридично значимими, тобто такими, що мають безпосередній вплив на суб`єктивні права та обов`язки особи шляхом позбавлення можливості реалізувати належне цій особі право або шляхом покладення на цю особу будь-якого обов`язку.
Відповідно до абзацу шостого статті 1 Закону України "Про рекламу" зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг
Частиною першою статті 16 вказаного Закону встановлено, що розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Розміщення зовнішньої реклами у межах смуги відведення автомобільних доріг здійснюється відповідно до цього Закону на підставі зазначених дозволів, які оформляються за участю центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами, або їх власників та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпеки дорожнього руху.
Згідно з частиною першою статті 38 Закону України "Про автомобільні дороги" розміщення реклами у межах смуги відведення автомобільних доріг здійснюється відповідно до вимог статті 16 Закону України "Про рекламу" та цього Закону.
Відповідно до пункту 1 Типових правил розміщення зовнішньої реклами затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067 ці Правила регулюють відносини, що виникають у зв`язку з розміщенням зовнішньої реклами у населених пунктах, та визначають порядок надання дозволів на розміщення такої реклами.
Пунктом 2 вказаних Типових правил визначено, що виконавчий орган ради - виконавчий комітет сільської (сільський голова), селищної, міської ради, Київська та Севастопольська міськдержадміністрації; дозвіл - документ установленої форми, виданий розповсюджувачу зовнішньої реклами на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, який дає право на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці.
Згідно з пунктом 3 Типових правил розміщення зовнішньої реклами затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067 зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил. Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу на розміщення зовнішньої реклами здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Відповідно до пункту 5 вказаних Типових правил для регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами сільська, селищна, міська рада може утворювати відділ, управління, інший виконавчий орган або покладати відповідні функції на існуючий відділ, управління (далі - робочий орган). Робочий орган не вправі подавати заяву та одержувати дозвіл на розміщення зовнішньої реклами.
Пунктом 6 Типових правил розміщення зовнішньої реклами затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067 встановлено, що до повноважень робочого органу належать: розгляд заяв розповсюджувачів зовнішньої реклами на надання дозволу, внесення змін у дозвіл, переоформлення дозволу та продовження строку його дії; підготовка проекту рішення виконавчого органу ради щодо надання дозволу чи про відмову у його наданні; видача дозволу на підставі рішення виконавчого органу ради. Робочий орган здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.
Згідно з пунктом 16 вказаних Типових правил дозвіл погоджується з власником місця або уповноваженим ним органом (особою) і спеціально уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури. На вимогу робочого органу дозвіл погоджується з: Державтоінспекцією - у разі розміщення зовнішньої реклами на перехрестях, біля дорожніх знаків, світлофорів, пішохідних переходів та зупинок транспорту загального користування; відповідним центральним або місцевим органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини та об`єктів природно-заповідного фонду - у разі розміщення зовнішньої реклами на пам`ятках історії та архітектури, в межах зон охорони таких пам`яток і в межах об`єктів природно-заповідного фонду; утримувачем інженерних комунікацій - у разі розміщення зовнішньої реклами в межах охоронних зон цих комунікацій. Зазначені в абзацах першому, третьому - п`ятому цього пункту органи та особи погоджують дозвіл протягом п`яти робочих днів з дати звернення заявника. Перелік органів та осіб, з якими погоджується дозвіл, є вичерпним. Погодження дійсне протягом строку дії дозволу.
Відповідно до пункту 17 Типових правил розміщення зовнішньої реклами затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067 у разі відмови у погодженні дозволу органами (особами), зазначеними в абзацах першому, третьому - п`ятому пункту 16 цих Правил, заявникові надсилається вмотивоване повідомлення за підписом уповноваженої особи підприємства, установи та організації.
Отже, розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад. У випадку розміщення зовнішньої реклами у межах смуги відведення автомобільних доріг відповідні дозволу оформлюються за участю центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами, або їх власників та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпеки дорожнього руху, а саме, на вимогу робочого органу дозвіл погоджується з: Державтоінспекцією - у разі розміщення зовнішньої реклами на перехрестях, біля дорожніх знаків, світлофорів, пішохідних переходів та зупинок транспорту загального користування.
Таким чином, визначальним для виникнення у особи права на розміщення зовнішньої реклами є надання відповідного дозволу виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, який у подальшому підлягає погодженню з уповноваженими органами.
Позивач звернувся до відповідача з заявою щодо узгодження дозвіл на розміщення зовнішньої реклами в м. Краматорськ, за адресою вул. О.Тихого район будівлі 5 на опорах ЛЕМ 66-66а.
Факт того, що дозволу на розміщення зовнішньої реклами за вказаними адресами ним отримано не було позивачем не заперечується та підтверджується листом виконавчого комітету Краматорської міської ради від 28.03.2018 № 01-29/1710, листом Управління містобудування та архітектури Краматорської міської ради від 24.07.2017 № 18/20/284.
Отже, оскільки у позивача відсутні дозвіл на розміщення зовнішньої реклами в м. Краматорськ, за адресою вул. О.Тихого район будівлі 5 на опорах ЛЕМ 66-66а виданий виконавчим органом міської ради, рішення відповідача викладене у листі Управління патрульної поліції в містах Краматорську та Слов`янську від 30.08.2017 № 4137/41/27/01-2017, яким йому відмовлено в узгодженні дозволу на розміщення зовнішньої реклами у м. Краматорськ, а саме банер на вул. Олекси Тихого між опорами JIEM №66 та №66а не є для нього юридично значимим, оскільки сам по собі не породжує для позивача настання будь-яких юридичних наслідків та не впливають на його права та обов`язки, з огляду на те, що дозвіл у погодженні якого позивачу відмовлено у нього відсутній.
З огляду на зазначене, оскільки рішення викладене у листі Управління патрульної поліції в містах Краматорську та Слов`янську від 30.08.2017 № 4137/41/27/01-2017 не є юридично значимим для позивача, то не виникає і передумови для здійснення захисту права або законного інтересу, шляхом визнання його скасування, а отже позовні не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 241, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (03048, м. Київ, вул. Федора Ернста,3, код ЄДРПОУ 40108646) про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити повністю.
Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини шостої статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційні скарги на судові рішення у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця можуть бути подані протягом десяти днів з дня їх проголошення.
Суддя О.П. Огурцов