
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2020 року справа № 580/4108/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення і зобов`язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
23.12.2019 у Черкаський окружний адміністративний суд з позовом звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Міністерства оборони України (03168, м.Київ, пр-т Повітрофлотський, буд.6; код ЄДРПОУ 00034022) про:
визнання протиправним та скасування рішення відповідача (п.30 протоколу від 30.11.2019 №167) про відмову у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги, як інваліду 1 групи, внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС;
зобов`язання відповідача прийняти рішення про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги, як інваліду 1 групи, внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до ст.16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" і Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25 грудня 2013 року.
Прохальна частина позовної заяви також містить клопотання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Позов мотивовано тим, що відповідач спірним рішенням протиправно відмовив йому у призначенні та виплаті вищевказаної допомоги з підстав встановлення інвалідності після спливу трьох місячного терміну після звільнення зі служби. Позивач стверджує, що має право на отримання допомоги не залежно від час настання інвалідності. Тому просив задовольнити позов.
Ухвалою суду від 24.12.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження. Також установлено відповідачам строк, тривалістю п`ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву, повідомлено про строки для надання клопотань про розгляд справи з викликом у судове засідання. Згідно з даними та рекомендованих повідомлень вказану ухвалу позивач отримав 04.01.2020, а відповідач - 28.12.2019.
21.01.2020 відповідач подав суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову. Зазначив, що оскільки інвалідність позивачу встановлена понад 3-х місячний термін після закінчення зборів, права на отримання одноразової грошової допомоги він не має. Також зазначає, що призначення та виплата вищевказаної допомоги є дискреційними повноваженнями відповідача.
Оскільки сторони клопотань про розгляд справи з їх повідомленням (викликом у судове засідання) або заперечень на розгляд справи саме у спрощеному провадженні суду не надали, зважаючи на відсутність необхідності призначити у справі експертизу або викликати для допиту свідків, суд вирішив розглянути справу у спрощеному провадженні без проведення судового засідання та їх виклику (у письмовому провадженні) на підставі письмових доказів.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Суд установив, що позивач відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнибильській АЕС (категорія 1).
Згідно з даними архівної довідки Галузевого державного архіву МО України від 18.12.2014 №179/1/16123 позивач з 12.07.1986 до 12.09.1986 брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС у складі в/ч 34003.
Експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 06.03.2015 №1187 встановлено, що захворювання позивача пов`язані з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
06.04.2015 Спеціалізованою радіологічною МСЕК встановлено позивачу 3 групу інвалідності (довідка від 08.04.2015 серії 10 ААВ №948844). З 20.04.2016 позивачу встановлена 2 група інвалідності (довідка МСЕК серії 12 ААА №201624), з 13.098.2019 - 1 група інвалідності (довідка МСЕК серії 12 ААБ №466201). Причинний зв`язок - захворювання пов`язані з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
30.11.2019 за результатом розгляду заяви позивача Комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, склала протокол №167, відповідно до якого ОСОБА_1 відмовила у призначенні одноразової грошової допомоги в зв`язку з тим, що інвалідність встановлена в понад 3-х місячний термін.
Не погоджуючись із цим рішенням позивач звернувся в суд.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи суд врахував правову позицію Верховного Суду (далі - ВС) у подібних правовідносинах, викладену у постановах від 26.02.2019 у справі №806/1989/18, від 22.03.2019 у справі №2340/2993/18, від 20.11.2018 у справах №750/5074/17 та № 820/1835/18, яка відповідно до ч.5 ст.242 КАС України обов`язкова для врахування судом.
Так, ч.1 ст.41 Закону України від 26.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі - Закон №№2232-XIШ) встановлено, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Відповідно до ч.9 ст.16-3 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ) порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок №975).
Відповідно до п.3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є:
у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть;
у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Отже, законодавством визначено, що моментом виникнення права є дата встановлення інвалідності.
Тому застосуванню до спірних правовідносин підлягає законодавство, яке діяло на момент встановлення позивачу інвалідності, причини якої пов`язані із виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (вересень 2019 року), а саме Закон № 2011-ХІІ у редакції Закону України від 06.12.2016 року №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яка діє з 1 січня 2017 року, та Порядок №975.
Згідно з ч.1 ст.16 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Отже, одноразова грошова допомога є гарантованою державою виплатою лише тим особам, які за цим Законом мають право на її отримання.
Пунктом 6 ч.2 ст.16 Закону № 2011-ХІІ (у редакції станом на час установлення позивачу 3 групи інвалідності) передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов`язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов`язаному або резервісту при виконанні обов`язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження строкової військової служби, цих зборів, служби у військовому резерві.
Отже, цією нормою встановлено особливий порядок правового регулювання виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцям строкової військової служби, військовозобов`язаним або резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, тобто є спеціальною правовою нормою, що містить особливі критерії для встановлення умов виплати одноразової грошової допомоги таким особам, зокрема:
особливі суб`єкти отримання допомоги - військовослужбовцям строкової військової служби, військовозобов`язаним або резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві;
визначений час настання інвалідності - при виконанні обов`язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження строкової військової служби, цих зборів, служби у військовому резерві;
відсутність умови про настання інвалідності після закінчення тримісячного строку після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві.
Аналогічний підхід закріплено Порядком №975.
Так, відповідно до підп.3 п.6 вказаного Порядку одноразова грошова допомога призначається і виплачується військовослужбовцю строкової служби, військовозобов`язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової служби, військовозобов`язаному чи резервісту під час виконання обов`язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження таких зборів, служби у військовому резерві.
Цією ж нормою визначено розмір такої допомоги при дотриманні особливих критеріїв для встановлення умов виплати одноразової грошової допомоги.
З урахуванням викладеного ВС у вищезазначених рішеннях дійшов висновку, що п.6 ч.2 ст.16 Закону №2011-ХІІ для військовослужбовців строкової військової служби, військовозобов`язаних або резервістів, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, встановлено окремий порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги, відповідно до яких обмежено проміжок часу у який, у разі настання інвалідності, виникає право цих осіб на отримання одноразової грошової допомоги і такий проміжок часу визначений періодом виконання обов`язків військової служби або служби у військовому резерві або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження таких зборів, служби у військовому резерві.
У разі встановлення інвалідності в період дії зазначеної редакції ст.16 Закону №2011-ХІІ після спливу трьох місяців від дня звільнення зі служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, права на отримання вказаної одноразової грошової допомоги у військовослужбовця строкової військової служби, військовозобов`язаних або резервістів, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві не виникає.
Згідно з даними військового квитка позивача від 10.11.1977 серії НОМЕР_3 позивач дійсну військову службу проходив з 10.11.1977 та звільнений у запас 30.11.1979.
Закон №2232-ХІІ розрізняє види військової служби (стаття 2) і встановлює категорії, на які поділяються громадяни України щодо військового обов`язку, зокрема: військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.
Чинний станом на час виконання позивачем робіт з ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС Закон СРСР від 12.10.1967 "Про загальний військовий обов`язок" передбачав такі види військової служби: дійсну військову службу за призовом (Глави 2-4); службу на військових зборах осіб, звільнених в запас (Глава 6).
Оскільки позивач звільнений у запас та був призваний на спеціальні (військові) збори для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, він у цей час був військовозобов`язаним.
12.07.1986 позивач, як військовозобов`язаний, призваний на військові збори і до 12.09.1986 брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Інвалідність 3 групи з причинним зв`язком - захворювання, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, позивачу встановлена 06.04.2015.
Отже, позивач не набув права на отримання зазначеної допомоги відповідно до вимог Закону № 2011-XII та Порядку №975.
Тому позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору та не надав доказів понесення судових витрат, зважаючи на вимоги ст.ст.1389-139 КАС України та результат вирішеного спору, відсутні підстави для їх розподілу.
Керуючись ст.ст. 6, 14, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
1. Відмовити повністю у задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) про визнання протиправним і скасування рішення Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 00034022) (п.30 протоколу від 30.11.2019 №167) про відмову у призначенні йому одноразової грошової допомоги, як інваліду 1 групи, внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, та зобов`язання прийняти рішення про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги, як інваліду 1 групи, внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до ст.16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" і Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25 грудня 2013 року.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя А.М. Бабич
Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 21.02.2020.