
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2020 року справа № 580/3989/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Тимошенко В.П.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сагунівської сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов?язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
13 грудня 2019 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) з позовною заявою до Сагунвської сільської ради Черкаського району Черкаської області (19644, Черкаська область, Черкаський район, с. Сагунівка, вул. Лесі Українки, 77/4, ідентифікаційний код 26324415):
1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви позивача від 25.07.2019 про затвердження проекту землеустрою про відведення та передання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, яка розташована в адмінмежах Сагунівської сільської ради орієнтовною площею 2 га (за межами населеного пункту);
2) зобов?язати відповідача затвердити позивачу проект землеустрою про відведення та передання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2 га, яка розташована в адмінмежах Сагунівської сільської ради орієнтовною площею 2 га (за межами населеного пункту);
3) стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати та витрати на правову допомогу в сумі 6400 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що він 25.07.2019 звернувся до відповідача із клопотанням про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2 га, яка розташована в адмінмежах Сагунівської сільської ради орієнтовною площею 2 га (за межами населеного пункту). Сагунівська сільська рада станом на час звернення до суду не прийняла рішення про затвердження проекту землеустрою. Вважаючи таку бездіяльність протиправною позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 18.12.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Відповідач позов не визнав, надав відзив на позовну заяву, просив у задоволенні позову відмовити повністю та зазначив, що на час звернення позивача до суду з даним позовом було наявне рішення Сагунівської сільської ради №19-37/VІІ від 19.11.2019 про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства.
Ухвалою суду від 03.02.2020 відмовлено у задоволенні заяви адвоката Заволокіна Олексія Олексійовича представника Лупини Ігора Васильовича про забезпечення позову (вх.№2637/20 від 30.01.2020).
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до такого.
З матеріалів справи судом встановлено, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 19.09.2018 №23-3821/14-18-СГ позивачу надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність, розташованої в адмінмежах Сагунівської сільської ради Черкаського району Черкаської області за межами населеного пункту. Орієнтовний розмір земельної ділянки 2,0000 га, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства. Відповідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-7107693872018 від 12.11.2018 кадастровий номер земельної ділянки 7124985500:02:003:0084.
10.07.2019 рішенням №12-6/VII Сагунівської сільської ради Черкаського району Черкаської області прийнято земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність Сагунівської сільської ради Черкаського району Черкаської області. Згідно з додатком 1 вказаного рішення до комунальної власності прийнято і земельну ділянку за кадастровим номером 7124985500:02:003:0084.
Рішенням Сагунівської сільської ради Черкаського району Черкаської області від 23.07.2019 № 13-3/VII затверджено перелік земельних ділянок комунальної власності Сагунівської сільської ради Черкаського району Черкаської області, права оренди на які підлягає продажу на земельних торгах (аукціоні). Зокрема згідно з п. 9 додатку до вказаного рішення до такого переліку включено і земельну ділянку яку мав намір отримати позивач за кадастровим номером 7124985500:02:003:0084.
25.07.2019 позивач звернувся до Сагунівської сільської ради Черкаського району Черкаської області із заявою щодо затвердження проекту землеустрою та передачу у власність земельної ділянки площею 2,0000 га в адміністративних межах Сагунівської сільської ради Черкаського району Черкаської області (за межами населеного пункту), яка отримана сільською радою 30.07.2019 за вх. № 1111/02-75.
Також з матеріалів справи судом встановлено, що листом від 02.08.2019 № 02-17/1111 позивача повідомлено, що на звернення Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Сагунівська сільська рада висловила позицію щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою про що прийнято відповідне рішення від 22.04.2019 № 6-12/VII.
Відповідно до рішення Сагунівської сільської ради Черкаського району Черкаської області від 19.11.2019 № 19-37/VII позивачу відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 7124985500:02:003:0084, площею 2,0000 га цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства., яка розташована в с. Сагунівка Черкаського району Черкаської області за межами населеного пункту.
Позивач вважаючи, що відповідач вчинив протиправну бездіяльність щодо затвердження проекту землеустрою звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України № 2768-III від 25 жовтня 2001 року (далі ЗК України), а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Статтею 14 Конституції України закріплено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
За змістом ч.ч. 2, 3 ст. 22 Конституції України конституційні права гарантуються і не можуть бути скасовані, а держава повинна утримуватись від прийняття будь-яких актів, які б призводили до скасування чи звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод. Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Статтею 64 Конституції України проголошує, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, окрім випадків, передбачених самою Конституцією.
Згідно зі ст. 121 ЗК України кожен громадянин України має право на безоплатне отримання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності.
Пунктом "а" частини 3 статті 22 Земельного кодексу України передбачено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Згідно зі ч. 1 ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (ч. 2 ст. 116 ЗК України).
Згідно зі пп. "в" ч. 3 ст. 116 ЗК України, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
У відповідності до положень ч. 1 ст. 121 ЗК України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Відповідно до частини шостої статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.
До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з положеннями ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
При цьому, отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у користування.
Аналогічна правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду України від 13 грудня 2016 року в справі № 815/5987/14 та Верховного Суду від 27 лютого 2018 року в справі № 545/808/17.
Щодо протиправної бездіяльності відповідача стосовно розгляду заяви позивача від 25.07.2019 про затвердження проекту землеустрою про відведення та передання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, яка розташована в адмінмежах Сагунівської сільської ради орієнтовною площею 2 га (за межами населеного пункту), суд зазначає про таке.
Згідно частин восьмої-десятої статті 118 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Водночас, ч.ч. 1-4 ст. 136 ЗК України установлено, що організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.
У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об`єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.
Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів.
Підготовка лотів до проведення земельних торгів включає, зокрема, виготовлення, погодження та затвердження в установленому законодавством порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі зміни цільового призначення земельної ділянки та у разі, якщо межі земельної ділянки не встановлені в натурі (на місцевості).
Згідно з ч. 3 ст. 135 ЗК України організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.
Таким чином, положеннями ЗК України прямо передбачено заборону відчуження земельних ділянок, включених до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги. Водночас, затвердження в установленому законодавством порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забезпечує саме організатор земельних торгів, яким у спірних відносинах є відповідач, що здійснює реалізацію права комунальної власності на спірну земельну ділянку.
На переконання позивача, протиправна бездіяльність Сагунівської сільської ради полягає у не прийнятті рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки за його заявою від 25.07.2019.
Так, дії суб`єкта владних повноважень - активна поведінка суб`єкта владних повноважень, яка може мати вплив на права, свободи та інтереси фізичних та юридичних осіб.
Бездіяльність суб`єкта владних повноважень - пасивна поведінка суб`єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.
З матеріалів справи судом встановлено, що листом від 02.08.2019 № 02-17/1111 позивача повідомлено, що на звернення Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Сагунівська сільська рада висловила позицію щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою про що прийнято відповідне рішення від 22.04.2019 № 6-12/VII.
Разом з тим, відповідно рішення Сагунівської сільської ради Черкаського району Черкаської області від 19.11.2019 № 19-37/VII позивачу відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки, з посиланням на ту обставину, що 23.07.2019 рішенням № 13-3/VII земельну ділянку яку мав намір отримати позивач за кадастровим номером 7124985500:02:003:0084 включено до переліку земельних ділянок права оренди на які підлягає продажу на земельних торгах (аукціоні).
Отже, включення у передбаченому законодавством порядку спірної земельної ділянки до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності, права оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами, виключає можливість відчуження цієї земельної ділянки відповідачем до завершення торгів.
Вищевикладеним спростовується факт бездіяльності відповідача, а тому відсутні підстави для задоволення позову в цій частині.
Оскільки відповідач правомірно відмовив у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки, то позовна вимога про зобовязання відповідача затвердити проект землеустрою є похідною вимогою, на підставі викладеного вище, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та у задоволені позовних вимог необхідно відмовити у повному обсязі
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи вимоги законодавства України, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для відмови у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
В силу вимог ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для розподілу судових витрат у суду відсутні.
Керуючись статтями 6, 9, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 21.02.2020.
Суддя В.П. Тимошенко