Ухвала суду № 87741115, 21.02.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2020
Номер справи
580/147/20
Номер документу
87741115
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

21 лютого 2020 року справа № 580/147/20

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Гайдаш В.А.,

за участю:

секретаря судового засідання – Баклаженко Н.В.,

представника позивача – Кураси С.А. (за ордером),

представника відповідача – Постоєнка М.В. (за довіреністю),

представника третьої особи – Продащук В.О. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства «Первомайський кар`єр «Граніт» до Центрального відділу державної виконавчої служби у м. Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору – Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

13.01.2020 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулось приватне акціонерне товариство «Первомайський кар`єр «Граніт» (18016, м. Черкаси, вул. Євгена Кухарця, буд. 8; далі – позивач) до Центрального відділу державної виконавчої служби у м.Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (18001, м. Черкаси, просп. Хіміків, буд. 50, далі – відповідач), в якому з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог просить визнати протиправним та скасувати рішення державного виконавця Центрального відділу державної виконавчої служби м. Черкаси Постоєнка Михайла Васильовича, прийняте у формі постанови про відкриття виконавчого провадження від 03.04.2018 ВП №56095017 з примусового виконання виконавчого листа Черкаського окружного адміністративного суду від 08.11.2017 №823/1194/17.

Ухвалою суду від 11.02.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі.

В судовому засіданні судом на обговорення учасників справи винесено питання щодо залишення позову приватного акціонерного товариства «Первомайський кар`єр «Граніт» без розгляду, оскільки позивачем пропущено десятиденний строк звернення до суду з даним позовом.

У судовому засіданні представник позивача заперечив щодо залишення позову без розгляду та пояснив, що дійсно про існування оскаржуваної постанови від 03.04.2018 та про наявність виконавчого провадження №56095017 йому можливі і стало відомо ще у 2018 році, однак лише після ознайомлення ним 16.12.2019 із матеріалами виконавчого провадження №56095017, йому стали відомі підстави, які слугували для винесення відповідачем оскаржуваної постанови про відкриття виконавчого провадження від 03.04.2018 ВП №56095017, тому він в межах десятиденного строку від цієї дати звернувся до суду. Оскільки ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 28.12.2019 у справі №580/4229/19 було повернуто позовну заяву через ненадання до позову належних доказів, які б підтверджували повноваження адвоката Кураси С.А. на підписання позову, позивач повторно, після усунення вищевказаних недоліків, звернувся до суду із вказаним позовом та вважає, що ним пропущено десятиденний строк звернення до суду з поважних на те причин.

Представники відповідача та третьої особи не заперечили щодо залишення позову без розгляду з підстав пропуску позивачем десятиденного строку звернення до суду.

Заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Право на звернення до адміністративного суду з позовом є складовою права на судовий захист, що передбачено ст. 55 Конституції України. Це право є диспозитивним правом у адміністративному процесі.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. Позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.

Як встановлено судом із матеріалів справи та пояснень представника позивача в судовому засіданні 20.02.2020, про існування оскаржуваної постанови від 03.04.2018 та про наявність виконавчого провадження №56095017 позивачу було відомо ще у 2018 році (докази надіслання позивачу постанов у вказаному ВП №56095017 також підтверджуються матеріалами справи), однак після ознайомлення ним 16.12.2019 із матеріалами виконавчого провадження №56095017, йому стали відомі підстави, які слугували для винесення відповідачем оскаржуваної постанови про відкриття виконавчого провадження від 03.04.2018 ВП №56095017, тому вважає, що строк звернення до суду ним пропущено з поважних причин.

Згідно ч. 1 ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Відповідно до ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву. Якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду. Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Зокрема, причина пропуску строку може вважатися поважною, якщо вона відповідає одночасно усім таким умовам: 1) це обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк; 2) це обставина, яка виникла об`єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк; 3) ця причина виникла протягом строку, який пропущено; 4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.

При цьому, поважними причинами можуть визнаватися лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов`язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належним чином.

Отже, поновленню підлягають лише порушені з поважних причин процесуальні строки, встановлені законом. В свою чергу, поважною може бути визнано причину, яка носить об`єктивний характер, та з обставин, незалежних від позивача, унеможливила звернення до суду з адміністративним позовом.

Суд звертає увагу, що дотримання строків звернення до адміністративного суду є однією з умов дисциплінування учасників публічно-правових відносин у випадку, якщо вони стали спірними. У випадку пропуску строку звернення до суду, підставами для визнання поважними причин такого пропуску є лише наявність обставин, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.

Необхідно зазначити, що інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Аналогічні правові висновки висловлені Верховним Судом у постановах від 28 березня 2018 року у справі №809/1087/17 та від 22 листопада 2018 року у справі №815/91/18.

Згідно ч. 1 ст. 19 Закону України «Про виконавче провадження» сторони виконавчого провадження та прокурор як учасник виконавчого провадження мають право ознайомлюватися з матеріалами виконавчого провадження, робити з них виписки, знімати копії, заявляти відводи у випадках, передбачених цим Законом, мають право доступу до автоматизованої системи виконавчого провадження, право оскаржувати рішення, дії або бездіяльність виконавця у порядку, встановленому цим Законом, надавати додаткові матеріали, заявляти клопотання, брати участь у вчиненні виконавчих дій, надавати усні та письмові пояснення, заперечувати проти клопотань інших учасників виконавчого провадження та користуватися іншими правами, наданими законом.

Таким чином, доводи представника приватного акціонерного товариства «Первомайський кар`єр «Граніт» про те, що строк звернення до суду із вказаним позовом пропущений ним з поважних причин внаслідок того, що підстави та факти протиправності постанови про відкриття виконавчого провадження від 03.04.2018 ВП №56095017 позивачем встановлені лише з моменту ознайомлення з матеріалами вказаного виконавчого провадження, а не з моменту коли йому стало відомо про оскаржувану постанову (отримано), нівелюється правами, наданими Законом боржнику.

Крім того, норми ст. ст. 121-123 КАС України не пов`язують початок перебігу строку звернення до адміністративного суду із обізнаністю особи про підстави прийняття суб`єктом владних повноважень певних рішень чи про їх обґрунтування (мотивацію), тому про порушення оскаржуваним рішенням своїх прав, позивач, як зазначалося, дізнався ще у 2018 році.

За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.

Порівняльний аналіз термінів «дізнався» та «повинен дізнатися», що містяться в ст.ст.121-123 КАС України, дає підстави для висновку про презумпцію можливості та обов`язку особи знати про стан своїх прав.

З огляду на це, позивач повинен також ґрунтовно мотивувати, що він не міг дізнатися про порушення свого права (можливість ознайомитись із матеріалами вказаного виконавчого провадження у 2018 році), що також випливає із загального правила, встановленого частиною першою статті 77 КАС України, про обов`язковість доведення стороною спору тих обставин, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 28.03.2019 у справі №826/123/17.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що обмеження строку звернення до суду шляхом встановлення відповідних процесуальних строків, не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя (Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2011 року №17-рп/2011). Такі обмеження направленні на досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулюють учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків та поважати права та інтереси інших учасників правовідносин.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 02.08.2019 у справі №605/568/17.

Суд наголошує, що позивач після того, як йому стало відомо про оскаржувану постанову, мав можливість ознайомитись із матеріалами вказаного виконавчого провадження у 2018 році, тому посилання представника позивача на те, що вій дізнався про порушення прав саме з моменту ознайомлення з матеріалами ВП №56095017, суд розцінює як штучне створення підстав для визнання поважними строків звернення до суду із вказаним позовом.

Крім того, суд зазначає, що між ГУ ПФУ в Черкаській області та позивачем затверджено мирову угоду, що стало підставою для закінчення виконавчого провадження №56095017.

Відповідно до ч. 3 ст. 123 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 240 Кодексу адміністративного судочинства України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.

У зв`язку із вищевикладеним суд дійшов висновку про залишення даного позову без розгляду.

Керуючись статтями 122, 240-243, 272, 287, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Залишити без розгляду позовну заяву приватного акціонерного товариства «Первомайський кар`єр «Граніт» до Центрального відділу державної виконавчої служби у м. Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору – Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, про визнання протиправним та скасування рішення.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, однак апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя В.А. Гайдаш