
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
21 лютого 2020 р. № 520/2286/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Горшкова О.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до 1) Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області, 2) Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд стягнути з Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області (61057, м. Харків, майдан Театральний, 1, код ЄДРПОУ 23148337) та Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях (61057, м. Харків, майдан Театральний, 1, код ЄДРПОУ 43023403). на користь ОСОБА_1 середній заробіток за весь час затримки розрахунку з 01.09.2012 року по 20.02.2020 року, тобто за 1871 робочий день.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Вивчивши матеріали позовної заяви, суд встановив, що вона не відповідає вимогам статті 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, я к вбачається за даних трудової книжки ОСОБА_1 , заявник був звільнений з публічної служби з посади головного спеціаліста - юрисконсульта юридичного відділу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області 31.08.2012 року.
Звертаючись до суду з даним позовом, заявник відносить до заробітної плати преміювання та середній заробіток за затримку розрахунку при звільненні, який передбачено ст.117 Кодексу законів про працю України.
Однак, з огляду на зміст ст.2 Закону України "Про оплату праці" (де визначено структуру заробітної плати) та рішення Конституційного суду України від 15.10.2013р. № 8-рп/2013 і від 22.02.2012р. № 4-рп/2012 ці платежі не можуть бути кваліфіковані у якості заробітної плати, адже мають зовсім іншу правову природу ніж винагорода за працю, позаяк є компенсаційними санкціями до роботодавця за несвоєчасний розрахунок.
Суд приймає до уваги, що відмінність у правовому режимі захисту права особи на одержання заробітної плати та права особи на одержання компенсації середнього заробітку за час затримки у розрахунку при звільненні згідно з рішенням Конституційного суду України від 15.10.2013р. № 8-рп/2013 та рішенням Конституційного суду України від 22.02.2012р. № 4-рп/2012 є суттєвою і полягає, зокрема, у різних строках позовної давності, які відносно заробітної плати є необмеженими у часі, а відносно компенсації середнього заробітку за час затримки у розрахунку при звільненні строк давності складає три місяці від події проведення остаточного розрахунку.
При цьому, у силу правового висновку постанови Верховного Суду від 22.01.2020 р. по справі №620/1982/19 відносно компенсації середнього заробітку за час затримки у розрахунку при звільненні у правовідносинах з приводу проходження публічної служби строк давності взагалі складає один місяць від події проведення остаточного розрахунку.
З огляду на приписи ч.5 ст.242 КАС України постанова Верховного Суду від 22.01.2020р. по справі №620/1982/19 підлягає врахуванню у межах даної справи.
Між тим, заявник подав позов до суду лише 20.02.2020 року, тобто більше, ніж через 7 років після звільнення, та, водночас, не вказав конкретну дату остаточного розрахунку при звільненні.
При цьому, позивач у своєму адміністративному позові вказує, що йому повинні бути виплачені кошти із заробітної плати до моменту оформлення звільнення з роботи у відповідача 1, але не пізніше 31.08.2012 року.
Суд звертає увагу, що наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду передбачені ст.123 КАС України.
Зокрема, ч.1 ст.123 КАС України визначено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Невідповідність стану оформлення матеріалів позову вимогам ст.161 КАС України зумовлює залишення позову без руху відповідно до ст.169 КАС України з встановленням строку для усунення недоліків.
Відтак, даний позов підлягає залишенню без руху із наданням позивачу часу для подання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду або зазначення підстав для поновлення строку.
Окрім того, внаслідок безпідставного ототожнення компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати та середнього заробітку за затримку розрахунку при звільненні із заробітною платою заявником до позову не надано документ про сплату судового збору, враховуючи те, що приписи ст. 5 Закону України "Про судовий збір" на спірні правовідносини не поширюються.
Водночас, суд зазначає, що вимога про стягнення середнього заробітку за весь час затримки розрахунку позивачем взагалі не розраховано та не вказано будь-якої суми коштів, що суперечить самостійно сформульованій вимозі про стягнення.
Враховуючи те, що позивачем не вказано суму стягнення, то суд позбавлений можливості визначити конкретну суму судового збору, яку слід сплатити позивачу.
Так, у відповідності до вимог п. 3 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначається ціна позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб`єкта владних повноважень.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 року №3674-VI, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 4 Закону України “Про судовий збір” встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору у розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" з 1 січня 2020 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2102 гривні.
Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів - УК Основ"ян/мХар Основ"янсь/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37999628, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача UA778999980313131206084020011, код класифікації доходів бюджету – 22030101, призначення платежу - "*;101; (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків – фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Харківський окружний адміністративний суд"
Керуючись статтями 160,161,169,248,256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до 1) Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області, 2) Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку - залишити без руху.
Надати позивачу термін - п`ять календарних днів з дня отримання копії ухвали шляхом надання до суду заяви про поновлення пропущеного строку на подання позову у зв`язку із існуванням поважних причин несвоєчасного звернення до суду; доказів сплати судового збору у розмірі, відповідно до вимог Закону України "Про судовий збір" за вимогу про стягнення середнього заробітку за затримку розрахунку при звільненні, враховуючи те, що такі коштів не можуть бути кваліфіковані у якості заробітної плати; вказати конкретну суму, яка підлягає стягненню на підставі наданого позивачем розрахунку.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу.
Роз`яснити позивачеві, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява підлягає поверненню.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.О. Горшкова