Рішення № 87740684, 21.02.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2020
Номер справи
520/703/2020
Номер документу
87740684
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 лютого 2020 р. справа № 520/703/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горшкової О.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022), третя особа: Головне управління Державної казначейської служби України в Харківській області(вул. Бакуліна, буд. 18, м. Харків, 61166) про зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, 61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, під`їзд 3, пов. 2) сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 37874947, юридична адреса: 61166, м. Харків, вул. Бакуліна, буд. 18) подання про повернення ОСОБА_1 (ІПН: НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ) 7946,10 гри. (сім тисяч дев`ятсот сорок шість гривень 10 копійок) сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна згідно з квитанцією № 17_12 від 02 травня 2018 року на розрахунковий рахунок: НОМЕР_2 , номер рахунку ІВАМ: НОМЕР_3 , АТ «УКРСИББАНК», МФО банка: 351005.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області допущено, на думку позивача, протиправну бездіяльність щодо неоформлення подання про повернення сплаченого збору на обов`язкове державне страхування в розмірі 6160 грн. з операції купівлі - продажу нерухомого майна.

Ухвалою суду від 03.02.2020 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області надало до суду 18.02.2020 року відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

Третя особа своїм правом на надання письмових пояснень не скористалась.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що 02 травня 2018 року ОСОБА_1 , як покупцем було укладено договір купівлі-продажу квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .

Вказаний договір купівлі-продажу нерухомого майна посвідчено приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Глущенко І.Ю. та зареєстровано в реєстрі за № 1008, про що свідчить витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності за №122537795 від 02.05.2018 року.

На виконання вимог чинного законодавства, ОСОБА_1 сплатила збір на обов`язкове пенсійне страхування у розмірі 7 946,10 грн. (сім тисяч дев`ятсот сорок шість гривень 10 копійок), що підтверджується квитанцією № 17_12 від 02.05.2018 року, оскільки, як зазначила позивач у адміністративному позові, в іншому випадку договір купівлі продажу не може бути посвідчений нотаріусом.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 13.09.2019 за № 19613190 право власності (в тому числі інші речові права, іпотеки та обтяження) за критерієм пошуку фізичної особи ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 іншого житла, у позивача немає.

11.11.2019 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просила повернути сплачений збір на обов`язкове державне пенсійне страхування у сумі 7 946,10 грн.грн.

Листом № 6320/Т-14 від 09.12.2019 року Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області повідомило позивача, що органи пенсійного фонду не наділені повноваженнями щодо визначення прав власності громадян на нерухоме майно та звільнення від сплати збору осіб, що придбавають майно вперше. Вказано, що первинність придбавання нерухомого майна може бути встановлена органами суду. Також, повідомлено, що підстави для складання подання на повернення збору з операцій купівлі - продажу нерухомого майна відсутні. Крім того, зазначено, що повернення сплаченого збору можливе за наявності позитивного судового рішення.

Так, відповідачем фактично відмовлено позивачу у поверненні сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна вперше.

Позивач, вважаючи протиправною відмову відповідача, звернувся з даним позовом до суду.

Порядок справляння та використання збору на обов`язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" № 400/97-ВР від 26.06.1997 року (далі по тексту - Закон України № 400/97-ВР).

Відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України № 400/97-ВР платниками збору на обов`язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об`єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Питання сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" врегульовані у Порядку сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 1740 від 03.11.1998 року (далі по тексту - Порядок №1740).

Згідно з пунктом 15-1 Порядку №1740 збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Пункт 15-3 Порядку №1740 передбачає, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Аналіз наведених норм свідчить, що нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється лише за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, однак, громадяни, які придбавають житло вперше, не є платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта № 122537795, сформованого 02.05.2018 року та відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 13.09.2019 за № 19613190 право власності (в тому числі інші речові права, іпотеки та обтяження) за критерієм пошуку фізичної особи ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , за ОСОБА_1 є лише відомості про реєстрацію права власності на житло, а саме квартиру загальною площею 65,4 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 , придбаної на підставі договору купівлі-продажу від 02.05.2018 року, посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Глущенко І.Ю. та зареєстрованого за №1008.

Враховуючи наведене, суд зазначає, що житла за позивачем у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності не зареєстровано, крім права власності на квартиру, при придбанні якої сплачено збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу квартири згідно з квитанцією №17_12 від 02.05.2018 року.

Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження ОСОБА_1 про придбавання нею житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за позивачем будь-якого іншого житла та свідчили б про відсутність у неї права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано.

Відсутність в Україні єдиної системи реєстрації прав на нерухоме майно та позбавлення можливості Пенсійного фонду України та його територіальних відділень встановити придбання квартир конкретною особою вперше не може ставитись в провину особі, оскільки невизначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може призводити до порушення чи обмеження прав громадян, які наділені такими правами.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 дійсно вперше придбав житло (за договором купівлі-продажу від 02.05.2018 року за адресою: АДРЕСА_2 ) та при укладенні договору купівлі-продажу помилково сплатив збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1 відсотка від його вартості.

Частиною другою статті 45 Бюджетного кодексу України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Відповідно до пункту 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Мінфіну № 787 від 03.09.2013 року повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.

Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Згідно з пунктом 7.2 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та інших платежів, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-2, яким установлено механізм здійснення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, суми помилково сплачених платежів зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам на підставі заяви.

Отже, оскільки повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а таким органом є Пенсійний фонд України, то саме на відповідача покладено обов`язок щодо формування та надання до органів Державної казначейської служби подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного суду від 20.02.2018 року по справі № 819/1730/17, від 20.03.2018 року по справі № 819/1249/17 та від 28.11.2018 року по справі №813/1126/17.

Відповідно до ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З огляду на те, що позивачем було помилково сплачено до бюджету кошти в сумі 7946,10 грн., Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області протиправно відмовило ОСОБА_1 у поверненні сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна вперше.

Таким чином, Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області допущено протиправну бездіяльність щодо несформування і неподання до Управління державної казначейської служби України у Київському районі м. Харкова подання про повернення ОСОБА_1 сплаченого збору на обов`язкове державне страхування в розмірі 7946,10 грн., з операції купівлі - продажу нерухомого майна за квитанцією № 17_12 від 02.05.2018 року.

Враховуючи висновки суду про протиправність бездіяльності відповідача, суд з метою ефективного захисту прав позивача вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області сформувати і подати до Управління державної казначейської служби України в Київському районі м. Харкова подання про повернення ОСОБА_1 сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування в розмірі 7946,10 грн., з операції купівлі - продажу нерухомого майна за квитанцією № 17_12 від 02.05.2018 року.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа: Головне управління Державної казначейської служби України в Харківській області про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, 61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, під`їзд 3, пов. 2) сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 37874947, юридична адреса: 61166, м. Харків, вул. Бакуліна, буд. 18) подання про повернення ОСОБА_1 (ІПН: НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ) сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі 7946,10 грн. (сім тисяч дев`ятсот сорок шість гривень 10 копійок) з операцій купівлі-продажу нерухомого майна згідно з квитанцією № 17_12 від 02 травня 2018 року на розрахунковий рахунок: НОМЕР_2 , номер рахунку ІВАN: НОМЕР_3 , АТ «УКРСИББАНК», МФО банка: 351005.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, 61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3-й під`їзд, 2-й поверх) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІПН: НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ) сплачений судовий збір в сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Горшкова