Рішення № 87740527, 31.01.2020, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.01.2020
Номер справи
460/4595/19
Номер документу
87740527
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

31 січня 2020 року м. Рівне №460/4595/19

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудар О.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій, В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі – позивач) звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі – відповідач) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій.

Позивач просила суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати одноразової доплати до пенсії по інвалідності, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124;

- зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити одноразову допомогу до пенсії по інвалідності, передбачену пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 в сумі 2410,17грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності 2 групи на строк до 28.02.2019 включно. За результатами повторного медичного огляду з 18.02.2019 їй встановлено 3 групу інвалідності. Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 установлено одноразову доплату до пенсії особам, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого на 01.01.2019 та збільшеного на коефіцієнт 1,61. Станом на 1 березня 2019 року позивач була отримувачем пенсії, призначеної відповідно до вказаного закону та мала право на отримання одноразової доплати до пенсії.

Ухвалою суду від 02.01.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області подано відзив на позовну заяву, за змістом якого станом на 01.03.2019 виплата пенсії по інвалідності позивачу не проводилася у зв`язку з переоглядом в органах МСЕК. Відтак, одноразова доплата, передбачена п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124, при поновленні виплати пенсії позивачу не встановлена. Оскільки дії управління ґрунтуються на нормах чинного законодавства України, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Розглянувши позовну заяву та відзив, дослідивши та оцінивши письмові докази, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області, з 21.02.2017 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що підтверджується протоколом від 22.03.2017 №76 та перерахунком від 02.04.2019 (а.а.с.28,31).

На період з 21.07.2017 до 01.03.2019 ОСОБА_1 встановлено 2 групу інвалідності (загальне захворювання по ОНКО), що підтверджується випискою з акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії АВ №0746665 від 24.02.2017 (а.с.30).

На період з 18.02.2019 до 01.03.2020 ОСОБА_1 встановлено 3 групу інвалідності (загальне захворювання по ОНКО), що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААБ №501285 від 25.02.2019 (а.с.14).

У зв`язку з неотриманням у березні 2019 року одноразової доплати до пенсії по інвалідності, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124, позивач звернулася на Урядову "гарячу лінію"

На зазначене звернення ОСОБА_1 отримала відповідь від Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області - лист від 15.08.2019 №ШЕ-9510658.

За змістом зазначеного листа підстави для встановлення позивачу одноразової доплати до пенсії по інвалідності, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124, відсутні, оскільки станом на 01.03.2019 виплата пенсії не проводилася у зв`язку з переоглядом в органах МСЕК (а.с.9).

Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Відповідно до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058 -IV (далі - Закон №1058 -IV).

Відповідно до п.1 ч.1 ст.8 Закону №1058 -IV передбачено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

В солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника (ст. 9 Закону №1058 -IV).

Згідно із статтею 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-ХІІ, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону №1282-ХІІ передбачено, що пенсії є об`єктом індексації грошових доходів населення. Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Загальні положення щодо проведення індексації та перерахунку пенсії визначено статтею 42 Закону №1058 –IV.

Відповідно до ч. 2 статті 42 Закону №1058–IV, для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058–IV (далі - Порядок №124) затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році".

Пунктом 3 Порядку №124 установлено одноразову доплату до пенсії особам, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого на 1 січня 2019 року та збільшеного на коефіцієнт 1,61.

Одноразова доплата до пенсії проводиться для осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону, мають страховий стаж, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 Закону, а також для осіб, зазначених в абзаці другому пункту 4-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону, розмір пенсій яких з урахуванням передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії (крім пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та доплати, передбаченої абзацом третім пункту 2 цієї постанови) станом на 1 березня 2019 року не перевищує мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною другою статті 28 Закону.

Виплата одноразової доплати до пенсії проводиться рівними частинами у березні та квітні 2019 року.

При цьому, абзацом першим частини 1 статті 28 Закону №1058–IV передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

Згідно з пунктом 4-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058–IV, для осіб, яким пенсія призначена до набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", крім тих, яким після набрання чинності зазначеним Законом здійснювався перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії: мінімальний розмір пенсії за віком, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 цього Закону, встановлюється за наявності у чоловіків 25 років, а у жінок 20 років страхового стажу; збільшення пенсії, передбачене абзацом другим частини першої статті 28 цього Закону, встановлюється за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам.

Таким чином, одноразова доплата до пенсії проводиться за наявності у сукупності трьох умов:

1) особа отримує пенсію, призначену відповідно до Закону №1058–IV

2) наявний необхідний страховий стаж, а саме: до набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" за наявності страхового стажу у чоловіків 25 років, а у жінок 20 років, а після набрання чинності вказаним Законом - чоловіків 35 років страхового стажу, а у жінок 30 років;

3) розмір пенсій такої особи з урахуванням передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії (крім пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та доплати, передбаченої абзацом третім пункту 2 цієї постанови) станом на 1 березня 2019 року не перевищує мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною другою статті 28 Закону.

Судом встановлено, що позивач була отримувачем пенсії відповідно до Закону України №1058-ІV як до 1 березня 2019 року, так і після 1 березня 2019 року.

Ця обставина визнана й відповідачем у відзиві на позовну заяву.

Розмір пенсії позивача станом на 1 березня 2019 року становив 1497,00грн, тобто не перевищував мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною 2 статті 28 Закону №1058-ІV (1669,20грн) (а.а.с.15, 31, 32).

Страховий стаж ОСОБА_1 становить 40 років 3 місяці 23 дні (а.а.с.32-33).

Наведене свідчить про наявність правових підстав для встановлення позивачу одноразової доплати до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124.

Отже, відповідач допустив протиправну бездіяльність, порушивши право на встановлену чинним законодавством доплату особи з інвалідністю, соціальний захист якої має бути одним з пріоритетів діяльності держави.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, як суб`єкт владних повноважень не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач довела ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

У силу вимог ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для розподілу судових витрат у суду відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул.Короленка, 7, м.Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 21084076) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 одноразової доплати до пенсії по інвалідності, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову доплату до пенсії по інвалідності, передбачену пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році".

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено 31 січня 2020 року.

Суддя Дудар О.М.