Рішення № 87740264, 17.02.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2020
Номер справи
1.380.2019.002922
Номер документу
87740264
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1.380.2019.002922

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 лютого 2020 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Карп`як О.О.,

секретар судового засідання Лубоцька Н.І.,

за участю:

представника позивача Павлової А.О.,

представника відповідача Прокоп Ю.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові справу за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівський монтажно-заготівельний завод» про застосування арешту коштів, що знаходяться на рахунках у банках шляхом зупинення видаткових операцій, -

в с т а н о в и в:

До суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівський монтажно-заготівельний завод» (79035, м. Львів, вул. Зелена, 131), в якому просить суд:

- застосувати арешт коштів ТзОВ «Львівський монтажно-заготівельний завод», що знаходиться на рахунках цього платника податків у банківських установах шляхом зупинення видаткових операцій.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України та наказу Головного управління ДФС у Львівській області від 10.06.2019 року № 3485 виписано направлення від 10.06.2019 року № 5878 щодо проведення позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Львівський монтажно-заготівельний завод» з питань правильності нарахування орендної плати за земельні ділянки, які використовуються у власній господарській області. Представник відповідача, директор ТзОВ «Львівський монтажно-заготівельний завод» Добощак О.Б., ознайомившись з наказом Головного управління ДФС у Львівській області від 10.06.2019 року № 3485 та направленням від 10.06.2019 року № 5878, відмовився допустити посадову особу контролюючого органу до проведення позапланової виїзної перевірки про що було складено акт відмови від допуску до проведення перевірки від 10.06.2019 № 597/14.1/01412584. Враховуючи вище зазначене, представники позивача не змогли провести перевірку. Таким чином у разі, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу, то може бути застосовано арешт майна платника податків. Просить позов задоволити.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 14 червня 2019 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу час для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 09 липня 2019 року продовжено процесуальний строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 11 липня 2019 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.

Протокольною ухвалою суду від 19 вересня 2019 року замінено позивача у справі на Головне управління ДПС у Львівській області.

Ухвалою суду від 07 жовтня 2019 року зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням у справі № №1.380.2019.002930.

Ухвалою суду від 15 січня 2020 року поновлено провадження у даній справі.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі та просив його задоволити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечила, просила відмовити у його задоволенні з підстав того, що судом скасовано наказ Головного управління ДФС у Львівській області № 3485 від 10.06.2019 року щодо проведення позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Львівський монтажно-заготівельний завод» з питань правильності нарахування орендної плати за земельні ділянки, які використовуються у власній господарській області.

Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Львівський монтажно-заготівельний завод» знаходиться на обліку платників податків у Личаківській ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області. Товариство внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій і присвоєно код ЄДРПОУ 01412584.

10 червня 2019 року Головним управління ДФС у Львівській області прийнято наказ № 3485 щодо проведення позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Львівський монтажно-заготівельний завод» з питань правильності нарахування орендної плати за земельні ділянки, які використовуються у власній господарській області

На підставі пп.16.1.5, пп.16.1.7 п.16.1 ст.16, пп.20.1.2 п.20.1 ст.20, пп.73.3 ст.73, п.п.78.1.1 п.78.1 п.п.78.1.4 ст.78, п.82.2 ст.82 ПК України на наказу Головного управління ДФС у Львівській області від 10.06.2019 року № 3485, виписано направлення на позапланову виїзну перевірку відповідача від 10.06.2019 року № 5878.

10 червня 2019 року посадовими особами Головного управління ДФС у Львівській області здійснено вихід за адресою місцезнаходження ТзОВ «Львівський монтажно-заготівельний завод» (м. Львів, вул. Зелена, 131) з метою проведення документальної позапланової виїзної перевірки відповідача.

У допуску до проведення перевірки керівником відповідача, ОСОБА_1 , було відмовлено у зв`язку з відсутністю підстав для її проведення, про що складено акт за № 597/14.1/01412584 від 10.06.2019 року.

11 червня 2019 року начальником Головного управління ДФС у Львівській області прийнято рішення № 29381/10/14.1-16 про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків Товариства на підставі статті 94 Податкового кодексу України.

Податковий орган звернувся до суду з вимогою про застосування адміністративного арешту коштів на рахунках платника податків у зв`язку із не допуском до проведення виїзної позапланової документальної перевірки.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

У відповідності до вимог ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 94.1 статті 94 ПК України встановлено, що адміністративний арешт майна платника податків є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов`язків, визначених законом.

Згідно з пунктом 94.4 статті 94 ПК України арешт може бути накладено контролюючим органом на будь-яке майно платника податків, крім майна, на яке не може бути звернено стягнення відповідно до закону, та коштів на рахунку платника податків.

Так, арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення контролюючого органу до суду (пп.94.6.2 п. 94.6 ст. 94 ПК України).

Відповідно до підпункту 20.1.33 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючий орган має право звертатися до суду щодо накладення арешту на кошти та інші цінності, що знаходяться в банку, платника податків, який має податковий борг, у разі якщо у такого платника податків відсутнє майно та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу.

За змістом наведених правових норм законодавець передбачив два види арешту майна залежно від підстав та порядку його застосування:

- арешт на кошти та інші цінності платника податків, що перебувають у банку, який застосовується за рішенням суду як спосіб забезпечення погашення податкового боргу, підставою для застосування якого є відсутність або недостатність у платника податків майна для погашення податкового боргу;

- адміністративний арешт майна, в тому числі коштів на банківському рахунку, як спосіб забезпечення виконання платником податків його обов`язків, визначених законом (не виключно обов`язку сплатити податкове зобов`язання), який застосовується за адміністративним або судовим рішенням (залежно від виду майна).

Право у контролюючого органу для звернення до суду з вимогою про застосування арешту коштів на рахунку платника податків виникає, якщо: 1) у платника податків наявний податковий борг; 2) у платника податків відсутнє майно для погашення цього податкового боргу та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу.

Згідно матеріалів справи, Головне управління ДФС у Львівській області просить застосувати арешт коштів Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівський монтажно-заготівельний завод» (код ЄДРПОУ 01412584), що знаходяться на рахунках цього платника податків у банківських установах.

Підставою подання даного позову є недопущення посадових осіб до проведення позапланової виїзної перевірки відповідача відповідно до наказу Головного управління ДФС у Львівській області № 3485 від 10 червня 2019 року щодо проведення позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Львівський монтажно-заготівельний завод» з питань правильності нарахування орендної плати за земельні ділянки, які використовуються у власній господарській області.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2019 року у справі № 1.380.2019.002930 визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління ДФС у Львівській області №3485 від 10.06.2019 року «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівський монтажно-заготівельний завод». Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2019 року апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Львівській області залиш без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2019 року – без змін.

Відповідно до частини першої статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

За таких обставин, рішенням суду, яке набрало законної сили, підтверджено протиправність та скасовано наказ Головного управління ДФС у Львівській області №3485 від 10.06.2019 року «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівський монтажно-заготівельний завод».

Зазначене свідчить про відсутність законних підстав для проведення документальної позапланової перевірки Товариства.

Виходячи із системного аналізу вищевказаних норм права та встановлених обставин справи, судом встановлено відсутність підстав для застосування арешту коштів на рахунках відповідача.

Аналогічна правова позиція викладені у постанові Верховного Суду від 18.10.2019 року у справі №813/931/18.

З огляду на вищенаведене, суд приходить до висновку, про відсутність підстав для застосування арешту коштів на рахунках відповідача, тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Відповідно до вимог ст.139 КАС України судові витрати стягненню із сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –

в и р і ш и в:

У задоволенні позову Головного управління ДПС у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівський монтажно-заготівельний завод» про застосування арешту коштів, що знаходяться на рахунках у банках шляхом зупинення видаткових операцій - відмовити повністю.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 21.02.2020 року.

Суддя Карп`як Оксана Орестівна