Рішення № 87740162, 21.02.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2020
Номер справи
380/400/20
Номер документу
87740162
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/400/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 лютого 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Вітапласт» до Головного управління Держпраці у Львівській області про визнання протиправною та скасування постанови,

в с т а н о в и в:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Вітапласт» звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держпраці у Львівській області , в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ЛВ3642/1609/НД/АВ/ФС від 25 листопада 2019 року.

17 січня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративні справі.

04 лютого 2020 року відмовлено у клопотанні про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом осіб.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що ним отримано постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ЛВ3642/1609/НД/АВ/ФС від 25 листопада 2019 року у розмірі 12519,00 грн, яка винесена на підставі акту про неможливість проведення інспекційного відвідування/невиїзного інспектування №ЛВ3642/1609/НД від 01.10.2019 р. З приводу вказаного порушення позивач зазначив, що позивач жодного разу не було належним чином повідомлено а ні про здійснення перевірки трудового законодавства на підприємстві, ані про необхідність надати документи, які від нього вимагає суб`єкт владних повноважень. Листа, в якому, нібито, містились вимоги про надання документів для здійснення перевірки, позивач не отримував. З огляду на викладене позивач просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Через канцелярію суду від представника відповідача 14.02.2020 надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що до ГУ Держпраці звернулись працівники ТзОВ «Вітапласт» щодо не проведення повного розрахунку з ними при звільненні та невидачі трудової книжки. За результатами розгляду звернення ГУ Держпраці сформувало наказ від 30.09.2019 за №1901-П та направлення № 1901 від 30.09.2019 про проведення заходу державного контролю ТзОВ «Вітапласт». Під час виходу встановлено, що за місцем здійснення підприємницької діяльності не виявлено ознак діяльності товариства, у зв`язку з чим інспектором складено акт про неможливість проведення інспекційного відвідування від 01.10.2019 № ЛВ3642/1609/НД та складено вимогу про надання документів від 01.10.2019 №ЛВ3642/1609/НД/ПД. Вимогою про надання документів зобов`язано ТзОВ «Вітапласт» у строк до 10-00 годин 10.10.2019 року надати документи, необхідні для проведення інспекційного відвідування. Строк проведення інспекційного відвідування зупинено на 9 календарних днів.

10.10.2019 року державним інспектором здійснено вихід за адресою позивача, однак уповноважені особи були відсутні. Відповідачем зазначено, що у зв`язку з не виконанням позивачем у зазначений строк вказаних вимог, чим створено перешкоди у діяльності інспектора праці, відповідачем винесено оскаржувану постанову про накладення штрафу.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 25.11.2019 року начальником Головного управлінням Держпраці у Львівській області винесено постанову № ЛВ3642/1609/НД/АВ/ФС про накладення штрафу на ТзОВ «Вітапласт» у розмірі 12 519 грн 00 коп.

Підставою винесення зазначеної постанови став акт про неможливість проведення інспекційного відвідування від 01.10.2019 № ЛВ3642/1609/НД.

Як вбачається з оскаржуваної постанови, 01.10.2019 здійснено спробу проведення інспекційного відвідування у товаристві з обмеженою відповідальністю «Вітапласт» шляхом виїзду за адресою місцезнаходження, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань : м.Львів вул.. Конюшинна,28. У зв`язку з тим, що за вищевказаною адресою не виявлено ознак діяльності ТОВ «Вітапласт», його посадових осіб та працівників, а також відсутністю документів, ведення яких передбачено законодавством про працю, у відповідності до п.16 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю складено акт про неможливість проведення інспекційного відвідування від 01.10.2019 № ЛВ3642/1609/НД та вимога про надання документів від 01.10.2019 №ЛВ3642/1609/НД/ПД. Вказані документи було скеровано засобами поштового зв`язку на адресу ТОВ «Вітапласт». Відповідно до вимоги №ЛВ3642/1609/НД/ПД від 01.10.2019 керівника ТОВ «Вітапласт» зобов`язано у строк до 10-00 годин 10.10.2019 року надати документи, необхідні для проведення інспекційного відвідування. 10.10.2019 головним державним інспектором здійснено вихід за адресою ТОВ «Вітапласт», однак об`єкт відвідування та уповноважені особи були відсутні. Слід зазначити, що документи, необхідні для проведення інспекційного відвідування у строк передбачений вимогою №ЛВ3642/1609/НД/ПД від 01.10.2019 не було надано, відтак зазначену вимогу не виконано. Наведене свідчить про створення ТОВ «Вітапласт» перешкод у діяльності інспектора праці при здійсненні заходу державного контролю.

Не погоджуючись із вказаною постановою про накладення штрафу, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними приписами норм чинного законодавства.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, і який реалізує державну політику, крім іншого, з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (пункт 7 цього Положення).

Відповідно до Положення про Головне управління Держпраці у Львівській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 року № 84 (далі - Положення), Головне управління Держпраці у Львівській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

Відповідно до підпункту 5 пункту 4 Положення Головне управління Держпраці у Львівській області здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.

Відповідно до частини першої статті 259 КЗпП України, державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю затверджено ПКМУ від 21.08.2019 № 823 «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю» (далі - Порядок № 823), в редакції чинній на день здійснення правовідносин.

Відповідно до п. 2 Порядку № 823 державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань або невиїзних інспектувань інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів.

Відповідно до пп. 2 п.5 Порядку № 823 інспекційні відвідування проводяться за зверненням фізичної особи, стосовно якої порушено правила оформлення трудових відносин.

Згідно з п.8 Порядку № 823 Про проведення інспекційного відвідування інспектор праці повідомляє об`єкту відвідування або уповноваженій ним посадовій особі. Про проведення інспекційного відвідування з питань виявлення неоформлених трудових відносин інспектор праці повідомляє об`єкту відвідування або уповноваженій ним посадовій особі, якщо тільки він не вважатиме, що таке повідомлення може завдати шкоди інспекційному відвідуванню.

Згідно з п.10 Порядку № 823 тривалість інспекційного відвідування, невиїзного інспектування не може перевищувати 10 робочих днів. Перебіг строку для проведення інспекційного відвідування, невиїзного інспектування починається з дня, наступного за днем надання об`єктом відвідування документів і пояснень, необхідних для їх проведення.

Згідно з пп 7 п.11 Порядку № 823 інспектори праці за наявності службового посвідчення безперешкодно без попереднього повідомлення мають право отримувати від органів державної влади, об`єктів відвідування інформацію та матеріали, необхідні для проведення інспекційного відвідування, невиїзного інспектування.

Відповідно до п.12 Порядку № 823 вимога інспектора праці про надання об`єктом відвідування для ознайомлення документів та/або їх копій або витягів з документів, пояснень, доступу до всіх видів приміщень, організації робочого місця, внесена в межах повноважень, є обов`язковою для виконання.

Відповідно до п.16,18,20 Порядку № 823 у разі створення об`єктом відвідування перешкод у діяльності інспектора праці (відмова у допуску до проведення відвідування (ненадання інформації, необхідної для проведення інспекційного відвідування або невиїзного інспектування; перешкода в реалізації інших прав, передбачених пунктом 11 цього Порядку), відсутності об`єкта відвідування або уповноваженої ним особи за місцезнаходженням (адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, інших документах, що стали підставою для проведення відвідування), відсутності документів, ведення яких передбачено законодавством про працю, перевищення строків проведення інспекційного відвідування або невиїзного інспектування, визначених пунктом 10 цього Порядку, складається акт про неможливість проведення інспекційного відвідування або невиїзного інспектування із зазначенням відповідних підстав, який у разі можливості підписується об`єктом відвідування або іншою уповноваженою ним особою.

У разі відсутності/ненадання документів, ведення яких передбачено законодавством про працю, об`єкту відвідування надсилається копія акта про неможливість проведення інспекційного відвідування або невиїзного інспектування та письмова вимога із зазначенням строку поновлення та/або надання документів. На час виконання такої вимоги строк проведення інспекційного відвідування або невиїзного інспектування зупиняється.

Акт складається в останній день інспекційного відвідування або невиїзного інспектування у двох примірниках, які підписуються інспектором праці, що його проводив, та об`єктом відвідування або уповноваженою ним особою. Один примірник акта залишається в об`єкта відвідування.

Згідно ч.2 ст. 265 КЗпП України юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

Як встановлено судом, наказом відповідача №1901-П від 30.09.2019 р. «Про проведення інспекційного відвідування ТОВ «Вітопласт» наказано Інспектору праці- головному державному інспектору відділу нагляду за додержанням законодавства про працю ОСОБА_1 на підставі пп.1 п.5 Порядку провести захід державного контролю у формі інспекційного відвідування на предмет додержання вимог законодавства про працю в частині оформлення трудових відносин, тривалості робочого часу, часу відпочинку, оплати праці у ТОВ «Вітапласт», юридична адреса м.Львів вул. Конюшинна,28. Захід державного контролю у формі інспекційного відвідування провести з 01 жовтня по 15 жовтня 2019 року.

30.09.2019 року виписано направлення №1901, відповідно до якого Інспектор праці- головний державний інспектор відділу нагляду за додержанням законодавства про працю Ракубовчук С.Б. направляється для проведення заходу державного контролю у формі інспекційного відвідування у ТОВ «Вітапласт» з 01 жовтня по 15 жовтня 2019 р.

Згідно акту про неможливість проведення інспекційного відвідування від 01 жовтня 2019 року здійснено спробу проведення інспекційного відвідування у товаристві з обмеженою відповідальністю «Вітапласт» шляхом виїзду за адресою місцезнаходження, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань : м.Львів вул.. Конюшинна,28. У зв`язку з тим, що за вищевказаною адресою не виявлено ознак діяльності ТОВ «Вітапласт», його посадових осіб та працівників, а також відсутністю документів, ведення яких передбачено законодавством про працю, копія цього акту та письмова вимога про надання документів від 01 жовтня 2019 р. №ЛВ 3642/1609/НД/ПД надіслані об`єкту відвідування рекомендованим листом з повідомленням про вручення 7900823277390. Строк проведення інспекційного відвідування зупинено до 10 жовтня 2019 року.

Згідно вимоги про надання документів від 01 жовтня 2019 р. №ЛВ 3642/1609/НД/ПД зобов`язано позивача у строк до 10 год 10 жовтня 2019 року надати документи, необхідні для проведення інспекційного відвідування. Вимога скерована позивачу 03.10.2019 року.

Позивач посилається на те, що вищевказану вимогу не отримував, доказів спростування відповідачем суду не надано. Згідно відстеження поштових відправлень відправлення за №7900823277390 не вручено через закінчення встановленого терміну зберігання.

Відповідачем винесено оскаржувану постанову за створення ТОВ «Вітапласт» перешкод у діяльності інспектору праці при здійсненні заходу державного контролю, однак як встановлено судом про проведення такого заходу позивача не повідомлялось, вимоги про надання документів він не отримував та про складання акту про неможливість проведення інспекційного відвідування від 01.10.2019 № ЛВ3642/1609/НД йому не було відомо.

Судом встановлено, що позивачу не було відомо про те, що відповідачем проводиться інспекційне відвідування та про необхідність надання документів, а отже, і не могло створювалось перешкод у проведенні інспекційного відвідування.

Крім того, суд зазначає, що підставою винесення оскаржуваної постанови став акт про неможливість проведення інспекційного відвідування від 01.10.2019 № ЛВ3642/1609/НД. Відповідачем не надано суду доказів щодо проведення інспекційного відвідування в останній день такого відвідування 10.10.2019 р.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 19, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Вітапласт» ( 79040, м.Львів, вул.Конюшинна,28, код ЄДРПОУ 40847782) до Головного управління Держпраці у Львівській області ( 79005, м.Львів, пл..Міцкевича,5, код ЄДРПОУ 39778297) про визнання протиправною та скасування постанови задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ЛВ3642/1609/НД/АВ/ФС від 25 листопада 2019 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпраці у Львівській області ( 79005, м.Львів, пл..Міцкевича,5, код ЄДРПОУ 39778297) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Вітапласт» ( 79040, м.Львів, вул.Конюшинна,28, код ЄДРПОУ 40847782) судовий збір у сумі 2102,00 ( дві тисячі сто дві грн.) грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Апеляційна скарга на рішення подається протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Львівський окружний адміністративний суд

Повний текст рішення виготовлений 21.02.2020 року.

Суддя Кухар Н.А.