Справа №2а-213/10/1170
Рядок звіту №6.19
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 лютого 2010 року м. Кіровоград
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черниш О. А., при секретарі судового засідання Колтуновій А.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні о 15:30 адміністративну справу за позовом прокурора Кіровського району м. Кіровограда, який діє в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, якому підпорядковано державне підприємство "Національна енергетична компанія Укренерго", в інтересах якого діє відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні" в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області, до Кіровоградської міської лікарні швидкої медичної допомоги про стягнення штрафу, -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Кіровського району м. Кіровограда, який діє в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, якому підпорядковано державне підприємство "Національна енергетична компанія Укренерго", в інтересах якого діє відокремлений підрозділ "Держенергонагляд в Дніпровському регіоні" в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області, звернувся до суду з позовом до Кіровоградської міської лікарні швидкої медичної допомоги про стягнення штрафів за порушення законодавства про електроенергетику у сумі 6 800 грн.
Позов мотивовано тим, що постановами №1/30-0135 від 15.09.09 та №1/30-0136 від 15.09.09 на відповідача за порушення законодавства про електроенергетику накладено штрафи у розмірі 3400 грн. та 3400 грн. Оскільки вказані суми штрафів добровільно відповідачем до Державного бюджету України у встановлений строк не перераховані, прокурор просить стягнути їх примусово.
Представник прокуратури у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та надав суду пояснення, аналогічні змісту позовної заяви. Представник позивача позовні вимоги прокурора підтримала повністю.
Представник відповідача у судовому засіданні адміністративний позов не визнав, пославшись на те, що вказані правопорушення були частково ліквідовані. Крім того, стверджуючи, що позивачем пропущено 3 - місячний строк звернення постанови про накладення адміністративного стягнення до виконання, передбачений ст.303 КУпАП України, просив суд закрити провадження у справі.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та прокуратури, дослідивши та оцінивши надані докази, суд дійшов до таких висновків.
У судовому засіданні встановлено, що Кіровоградська міська лікарня швидкої медичної допомоги (надалі - лікарня) є споживачем електричної енергії та є об'єктом державного енергетичного нагляду.
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про електроенергетику", Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №929 від 07.08.96, нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики здійснює державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (Держенергонагляд).
Частиною 4 ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" передбачено, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема, безперешкодного доступу до електричних і тепловикористо-вуючих установок та теплових мереж споживачів та суб'єктів електроенергетики; отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці; вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області 25.11.08 проведено обстеження лікарні з питання перевірки виконання вимог раніше виданого припису №364 від 15.08.08, за результатами чого було складено акт №1-11-14-9116/А/ОЗПС/0999 від: 25.11.08 (а.с. 12), яким встановлено невиконання пунктів 1-7 припису (а.с. 12).
На підставі цього головному лікареві лікарні Мінічу О.П. видано припис №01/30-0594 від 28.11.08 про усунення порушень чинного законодавства, про виконання вимог якого необхідно повідомити до 27.02.09 (а.с. 13).
Акт обстеження і припис були особисто вручені головному лікареві Мінічу О.П., про що свідчить його підпис, скріплений печаткою лікарні.
Старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області 27.08.09 проведено перевірку лікарні з питання виконання припису №01/30-0594 від 28.11.08. При цьому виявлено, що з 7 пунктів припису не виконано жодного, що зафіксовано в акті перевірки №01/30-0801 від 27.08.09 (а.с. 14)
Актом перевірки (протоколом) №01/30-0801Ш від 27.08.09 встановлено факт порушення лікарнею вимог частин 2,3,4 ст. 26 Закону України "Про електроенергетику", п.5.1.8 Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Мінпаливенерго України №258 від 25.07.06, вимог п.п. 4,5, 13 п.10.2 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.96, ухилення від виконання припису №01/30-0594 від 28.11.08, виданого інспекцією Держенергонагляду в Кіровоградській області (а.с.15)
Обидва акти вручені особисто головному лікарю Мінічу О.П., про що свідчить його підпис, скріплений печаткою лікарні.
За вчинені порушення законодавства про електроенергетику начальником інспекції Держенергонагляду в Кіровоградській області - старшим державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії винесено постанову №1/30-0136 від 15.09.09 про накладення штрафу на Кіровоградську міську лікарню швидкої медичної допомоги у розмірі 3 400 грн., які необхідно було сплатити до Державного бюджету протягом 30 днів з дня прийняття постанови (а.с. 18).
Вказану постанову відповідач отримав 15.09.09, у встановленому порядку не оскаржив, однак штраф добровільно не сплатив.
Крім того, встановлено, що державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області 16.01.09 також проведене обстеження лікарні з питання перевірки виконання вимог раніше виданого припису №483 від 02.10.08. За результатами обстеження складено акт перевірки №01/30-0047 від 16.01.09, яким встановлено невиконання пунктів 4, 9-16, 18-23 припису (а.с.19-20).
На підставі цього головному лікареві лікарні Мінічу О.П. видано припис №01/30-0027 від 19.01.09, яким визначено заходи щодо усунення виявлених порушень та зобов'язано повідомити про його виконання в цілому до 19.04.09 (а.с. 21-22).
Акт перевірки і припис були особисто вручені головному лікареві лікарні Мінічу О.П., про що свідчить його підпис, скріплений печаткою лікарні.
Старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області 27.08.09 проведено перевірку лікарні з питання виконання припису №01/30-0027 від 19.01.09. При цьому виявлено, що з 17 пунктів припису не виконано 10, що зафіксовано в акті перевірки №01/30-0800 від 27.08.09 (а.с. 23).
Актом перевірки (протоколом) №01/30-0800Ш від 27.08.09 встановлено факт порушення лікарнею вимог частин 2,3,4 ст. 26 Закону України "Про електроенергетику", п.5.1.8 Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Мінпаливенерго України №258 від 25.07.06, вимог п.п. 4,5, 13 п.10.2 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.96, ухилення від виконання припису №01/30-0027 від 19.01.09, виданого інспекцією Держенергонагляду в Кіровоградській області (а.с.24).
Обидва акти вручені особисто головному лікарю Мінічу О.П., про що свідчить його підпис, скріплений печаткою лікарні.
За вчинені порушення законодавства про електроенергетику начальником інспекції Держенергонагляду в Кіровоградській області - старшим державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії винесено постанову №1/30-0135 від 15.09.09 про накладення штрафу на Кіровоградську міську лікарню швидкої медичної допомоги у розмірі 3 400 грн., які необхідно було сплатити до Державного бюджету протягом 30 днів з дня прийняття постанови. (а.с. 25).
Вказану постанову відповідач отримав 15.09.09, у встановленому порядку не оскаржив, однак штраф добровільно не сплатив.
Відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику передбачена статтею 27 Закону України "Про електроенергетику". Частиною 3 зазначеної статті визначено, що суб'єкти господарської діяльності за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці у виді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України (ч.6 ст. 27 Закону).
Процедура притягнення до відповідальності в сфері електроенергетики встановлена постановою Кабінету Міністрів України №1312 від 21.07.99 "Про затвердження Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання" (надалі - Положення). Відповідно до абз. 3 п. 2 Положення штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики накладаються на суб'єктів господарювання, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Пунктом 5 Положення передбачено, що старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи за наведені правопорушення у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з п. 10 Положення суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Суд відкидає посилання відповідача на не те, що постанови №1/30-0135 від 15.09.09 та №1/30-0136 від 15.09.09 про накладення штрафів не підлягають виконанню у зв'язку з пропущення позивачем строку давності виконання постанов про накладення адміністративних стягнень, передбаченого ст. 303 КУпАП України, з таких міркувань.
Стаття 24 КУпАП визначає одним із видів адміністративного стягнення, яке застосовується за вчинення адміністративного правопорушення, штраф.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
При цьому за Кодексом України про адміністративні правопорушення суб'єктом відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення є фізична особа (у тому числі службова), а не юридична особа (підприємство, установу, організацію). Тому відсутні правові підстави для застосування Кодексу України про адміністративні правопорушення до правовідносин, пов'язаних зі стягненням штрафних санкцій з суб'єктів господарювання - юридичних осіб за порушення ними встановлених правил здійснення господарської діяльності. Це підтверджено Рішенням Конституційного Суду України від 30.05.01 №7-рп/2001 у справі №1-22/2001 за конституційним зверненням ВАТ "Всеукраїнський акціонерний банк" щодо офіційного тлумачення положень пункту 22 статті 92 Конституції України, частин 1, 3 статті 2 та частини 1 статті 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Між тим, статтею 238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Статтями 239, 241 ГК України визначено, що однією з адміністративно-господарських санкцій може бути адміністративно-господарський штраф, який стягується з суб'єкта господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.
Згідно зі ст. 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Таким чином, накладені на відповідача штрафи за порушення законодавства про електроенергетику є адміністративно - господарською санкцією, при застосуванні якої інспекція Держенергонагляду в Кіровоградській області діяла у межах повноважень, наданих Законом України "Про електроенергетику", Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №929 від 07.08.96, Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1312 від 21.07.99.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Надані відповідачем листи (а.с. 36-39) не є доказами повного та своєчасного виконання ним приписів інспекції Держенергонагляду в Кіровоградській області про усунення порушень законодавства про електроенергетику №01/30-0594 від 28.11.08 та №01/30-0027 від 19.01.09, ухилення від виконання яких і стало підставою для застосування до відповідача адміністративно-господарських санкцій у виді штрафу.
Оскільки відповідач не сплатив у добровільному порядку до Державного бюджету України накладені на нього суми штрафів, як того вимагає ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", тому вони підлягають примусовому стягненню у судовому порядку.
Зважаючи на повноваження прокурора по представництву інтересів держави, передбачені ст.121 Конституції України, ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру", суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог даного адміністративного позову та про його задоволення.
Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Кіровоградської міської лікарні швидкої медичної допомоги (вул. Короленка, 56, м. Кіровоград, ідентифікаційний код 05493852; р/р №35418004001600 у ВДК м. Кіровограда, МФО 823016) до Державного бюджету України (р/р №31112106700002, банк одержувача –ГУДКУ в Кіровоградській області, код бюджетної класифікації 21081100, одержувач –УДК у м. Кіровограді, код одержувача 21145329, МФО 823016) штраф у сумі 6 800 грн. ( шість тисяч вісімсот гривень).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України –з дня складення в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено 09.03.10.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш