Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 березня 2010 р. справа № 2а-2344/10/0570
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Масло І.В.
при секретаріГрішаєві Є.Є.
за участю представника позивача Еллі В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про примусове стягнення суми економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у розмірі 274,47 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області звернулася до суду з адміністративним позовом до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про примусове стягнення суми економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у розмірі 274,47 грн. мотивуючи свої вимоги там, що відповідно до ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення», пунктів 4, 5 Положення «Про Державну інспекцію з контролю за цінами», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 № 1819 «Питання Державної інспекції з контролю за цінами», на виконання наказу від 27 квітня 2009 року № 87, та відповідно до пункту 3.1.1, 3.1.4 Платну роботи на ІІ квартал 2009 року, була проведена перевірка магазину ФОП ОСОБА_2 з питання порядку формування, встановлення та застосування цін на продукти харчування, щодо яких встановлено державне регулювання на дитяче харчування.
За результатами проведеної перевірки заступником начальника інспекції у відповідності з «Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами» було прийнято рішення від 18 травня 2009 року № 143 про застосування економічних санкцій до ФОП ОСОБА_2 за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 274,47 грн.
Відповідно до вимог чинного законодавства разом з рішенням на вказану суму відповідачу було направлено претензію від 18.05.2009 № 4/143-143.
До теперішнього часу рішення від 18 травня 2009 року № 143 про застосування економічних санкцій відповідачем виконано не було.
Просили стягнути з відповідача на користь бюджету суму застосованих згідно з рішенням від 18 травня 2009 року № 143 економічних санкцій у розмірі 274,47 грн.
Відповідач в судове засідання не зявилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, про поважність причин неявки суд не повідомила. Заяв про відкладення розгляду справи до суду не надходило. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без її участі на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши думку представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про примусове стягнення суми економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у розмірі 274,47 грн. є обґрунтованими і підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України “Питання Державної інспекції з контролю за цінами” № 1819 від 13 грудня 2000 року є урядовим органом, що діє у системі Мінекономіки, відповідальний перед Кабінетом Міністрів України, підзвітний та підконтрольний Міністрові економіки. У межах своєї компетенції Держцінінспекція організує виконання актів законодавства і здійснює систематичний контроль за їх реалізацією, узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до її компетенції, розробляє пропозиції щодо його вдосконалення та вносить їх на розгляд Міністру економіки. Крім того, на позивача покладені контрольно-наглядові функції з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади та субєктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів.
Статтею 6 Закону передбачено, що в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи.
Відповідно до статті 7 Закону вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів.
Відповідно до статті 8 Закону державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами визначений Інструкцією «Про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами», розробленою відповідно до вимог Закону України "Про ціни і ціноутворення", постанови Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року N 1819 та інших законодавчих актів, які визначають порядок формування, установлення та застосування цін (тарифів) і встановлюють відповідальність за його порушення, та затвердженою наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 N 298/519 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 р. за N 1047/6238).
Пунктами 1.3, 1.4 Інструкції визначено, що необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню і зараховується в дохід відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки за належністю. Підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки, в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.
Відповідно до п. 1.6 Інструкції, необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами.
12 травня 2009 року Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області проведено планову перевірку субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 з питання порядку формування, встановлення застосування цін на продукти харчування щодо яких встановлено державне регулювання на дитяче харчування, за результатами якої було складено акт № 324 від 12 травня 2009 року (а.с. 8-10).
На підставі вказаного акту перевірки позивачем було прийняте рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 143 від 18 травня 2009 року, згідно з яким встановлено за період з 13.06.2008 по 12.05.2009 порушення порядку формування та застосування роздрібних цін на крупи, макаронні та ковбасні вироби за рахунок застосування торговельних надбавок понад установлений граничний розмір 33.3 % замість затвердженого на рівні 15.0 %, чим було порушено вимоги п. 1 розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації від 05.06.208 № 267 «Про встановлення граничних рівнів торговельних надбавок на продовольчі товари» (зареєстровано в Головному управлінні юстиції у Донецькій області 10.06.2008 № 53/1583).
Керуючись статтею 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» вирішено вилучити у субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 безпідставно отриману суму виручки в результаті порушення державної дисципліни цін у розмірі 91,49 грн., а також штраф у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки у розмірі 182,98 грн. Загальна сума економічної санкції складає у розмірі 274,47 грн. (а.с. 5).
Зазначене рішення разом із претензією від 18.05.2009 № 05-04/143-143 на суму 274,47 грн. було надіслано відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 7).
Як вбачається із матеріалів справи та не заперечується представником позивача, вказане рішення оскаржене відповідачем не було.
Відповідно до ст. 14 Закону України “Про ціни та ціноутворення” вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Держбюджету України, Місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Таким чином, оскільки відповідачем у добровільному порядку не було виконане рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 143 від 18 травня 2009 року, суд задовольняє позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про примусове стягнення суми економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у розмірі 274,47 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про примусове стягнення суми економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у розмірі 274,47 грн. задовольнити.
Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_2 на користь бюджету (д/р № 31114106700226 в УДК Добропільського району Донецької області, отримувач УДК Добропільського району Донецької області, код ЄДРПОУ 34686542, банк отримувача ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код надходжень за бюджетною класифікацією 21081100) суми застосованих економічних санкцій відповідно до рішення від 18.05.2009 №143 за порушення державної дисципліни цін у розмірі 274 (двісті сімдесят чотири) грн. 47 коп.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено її повний текст у судовому засіданні 04 березня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Масло І.В.