Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 березня 2010 р. справа № 2а-1930/10/0570
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Головіної К.І.
при секретарі Потапенко О.М.
за участю представника позивача Мезенцева В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька до товариства з обмеженою відповідальністю « МАЗ - транс» про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
ДПІ у Київському районі м. Донецька звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю “МАЗ - транс” про стягнення податкового боргу у сумі 790260,05 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначили, що станом на 22.01.2010 року відповідач має податкову заборгованість у загальному розмірі 790260,05 грн., що складається з:
- з податку на додану вартість у сумі 747995,7 грн.;
- орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у сумі 7767,35 грн.;
- податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів у сумі 32768,84 грн;
- збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 1728,16 грн. ( в тому числі основний платіж - 257,65 грн., штрафні санкції — 1470,51 грн.).
Станом на 22.01.2010 року погашення податкового боргу не здійснено.
Позивач просив стягнути з відповідача на користь державного та місцевого бюджетів зазначені суми податкової заборгованості з податку на додану вартість, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів, збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином у порядку ст. 39 КАС України шляхом повідомлення у засобі масової інформації за останнім відомим місцем знаходження – газеті «Панорама» від 18-24 березня 2010 року № 11. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності від представника відповідача не надходило. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що ТОВ «Маз - транс» є юридичною особою, зареєстроване в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, як платник податків знаходиться на податковому обліку у Державній податковій інспекції у Київському районі м. Донецьку з 28.01.2000 року (а. с. 5, 6).
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач -Державна податкова інспекція у Київському районі м. Донецька є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
В судовому засіданні встановлено, що станом на час розгляду справи у відповідача існує податковий борг:
- з податку на додану вартість у розмірі 747995,7 грн., що виник на підставі податкового рішення від 15.10.2009 року, що було прийняте на підставі акту перевірки № 5915 від 29.09.2009 року (а. с. 15-21);
- з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у сумі 7767,35 грн., що виник на підставі податкової декларації № 1989 від 26.01.09 року (а. с. 22, 23);
- з податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів у сумі 32768,84 грн., що виник на підставі розрахунку суми податку № 8659 від 17.02.2009 року (а. с. 24);
- зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 1728,16 грн., що виник на підставі податкового розрахунку № 95246 від 17.07.2009 року, актом документальної перевірки від 13.07.2009 року, податкового рішення № 20817/10/15-313 від 03.08.2009 року (а. с. 25-28, 31).
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”
податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;
платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобов’язання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).
У відповідності до ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності), збір за забруднення навколишнього природного середовища, податок на додану вартість є загальнодержавними податками і зборами.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про плату за землю”, податок - обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками. Платниками земельного податку згідно ст. 2 цього Закону є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції.
Статтею 14 Закону України „Про плату за землю” передбачено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до п. 1.6 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість» податкове зобов'язання - загальна сума податку, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді, визначена згідно з цим Законом.
Як вбачається з матеріалів справи, 29.09.2009 року позивачем була проведена перевірка з питань правомірності включення сум до податкового кредиту за липень 2009 року (а. с. 17-21).
На підставі акту перевірки Державною податковою інспекцією у Київському районі м. Донецьку було винесено рішення № 0010601640/0 від 15.10.2009 року, яким відповідачу були нараховані зобов'язання у сумі 729412 грн. та застосовані штрафні санкції у розмірі 36471 грн. (а. с. 15).
Визначена в податковому рішенні сума була частково сплачена відповідачем. Розмір сплати склав 17887,3 грн.
Таким чином, загальна заборгованість відповідача з податку на додану вартість складає 747995,7 грн., що підтверджується зворотнім боком облікової картки платника податку.
Наявність у відповідача заборгованості по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за період з 01.09.2009 року по 30.11.2009 року у розмірі 10586,28 грн. підтверджується податковою декларацією № 1989 від 26.01.2009 року та зворотним боком облікової картки платника податків (а. с. 22).
На час розгляду справи частина вказаної заборгованості, а саме 2895,18 грн., була сплачена відповідачем.
Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 зазначеного Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно з п.п. 16.1.1 п. 16.1. ст. 16 цього Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов’язання на суму податкового боргу по податковому зобов’язанню нараховується пеня.
Оскільки відповідач у встановлений законом строк не сплатив орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності, позивачем у відповідності до п.п. 16.1.1 п. 16.1. ст. 16 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” на суму податкового боргу нарахована пеня у розмірі 76,25 грн.
Таким чином, з відповідача підлягає стягненню заборгованість з орендної плати за земельні ділянки у сумі 7767,35 грн.
Крім того, відповідач має заборгованість з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у сумі 32768,84 грн. (а. с. 24).
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” від 11.12.1991 року платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування. Згідно з ч. 5 цього ж Закону податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Статтею 6 Закону передбачено, що юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.
Наявність у відповідача податкового боргу з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за другий та третій квартали 2009 року у розмірі 32768,84 грн. підтверджується розрахунком від 17.02.2009 року та зворотнім боком облікової картки платника податку (а. с. 24 ).
Згідно із ст. 44 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991 року кошти від збору за забруднення навколишнього природного середовища (за винятком тих, що справляються за утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) та тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками) розподіляються між місцевими (сільськими, селищними, міськими), обласними та республіканським Автономної Республіки Крим, а також Державним фондами охорони навколишнього природного середовища у співвідношенні відповідно 20, 50 і 30 відсотків.
В судовому засіданні встановлено наявність у відповідача податкового боргу зі збору за забруднення навколишнього середовища у розмірі 1728,16 грн., що підтверджується податковим розрахунком № 95246 від 17.07.2009 року на суму 257,65 грн., актом невиїзної документальної перевірки від 13.07.2009 року, розрахунком штрафних санкцій та зворотнім боком облікової картки платника податку (а. с. 31, 26, 27-28).
Крім того, в даному випадку ставиться питання про стягнення з відповідача на користь державного бюджету штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, які у відповідності до п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” накладаються на платника податків за порушення податкового законодавства у розмірах, визначених цією статтею.
Як передбачено п. 17.3 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
13.07.2009 року проведеною перевіркою було встановлено порушення відповідача в частині несвоєчасно сплаченої суми узгодженого податкового зобовязання в розмірі 17199,65 грн. (а. с. 27-28).
На підставі акту перевірки позивачем було прийняте податкове повідомлення –рішення № 20817/10/15-313 від 03.08.2009 року про накладення на відповідача штрафних санкцій у розмірі 1719,97 грн., та відповідач має сплатити дану суму штрафу за порушення граничного строку сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища (а. с. 25).
Як встановлено в судовому засіданні, частина суми штрафних санкцій, а саме 249,46 грн., відповідачем була сплачена.
Таким чином, загальна сума боргу зі збору за забруднення навколишнього середовища становить 1728,16 грн., що підтверджується зворотнім боком облікової картки платника податку.
Позивачем були здійснені заходи, передбачені ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Так, податковою інспекцією на адресу відповідача були надіслані податкові вимоги № № 1/702 від 15.07.2009 р. на суму 14887,95 грн. та № 2/796 від 25.08.2009 р. на загальну суму 19776,57 грн., які були отримані ним 23.07.2009 року та 05.09.2009 року, однак визначена заборгованість сплачена не була (а. с. 9-12).
Таким чином, з урахуванням вищевказаного, суд вважає, що з відповідача підлягає стягненню податковий борг з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, з податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів, зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, з податку на додану вартість у загальній сумі 790260,05 грн.
У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Оскільки відповідач не сплатив суми податкового боргу, суд задовольняє позовні вимоги Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька до Товариства з обмеженою відповідальністю «МАЗ- транс» про стягнення податкового боргу.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17-20, 69-71, 86, 158-163, 167, 185, 186 КАС України, суд, –
П О С Т А Н О В И В:
Задовольнити позов Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька до Товариства з обмеженою відповідальністю « МАЗ - транс» про стягнення податкового боргу.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю « МАЗ - транс» (83009, м. Донецьк, вул. Свєтлова, 1-а, ЄДРПОУ 30711276 ) заборгованість у сумі 790260 (сімсот дев'яносто тисяч двісті шістдесят) грн. 05 коп., а саме:
- заборгованість з податку на додану вартість у сумі 747995 (сімсот сорок сім тисяч девятсот девяносто пять) грн. 70 коп. на користь державного бюджету (р/р 31110029700006, код платежу 14010100, одержувач Державний бюджет Київського району ОКПО 34687001, банк ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016;
- заборгованість по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності у сумі 7767 (сім тисяч сімсот шістдесят сім) грн. 35 коп. на користь місцевого бюджету ( р/р 33218811700006, код платежу 13050200, одержувач Держвний бюджет Київського району ОКПО 34687001, банк ГУ ДКУ у Донецькій обл., МФО 834016;
- заборгованість з податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів у сумі 32768 (тридцять дві сімсот шістдесят вісім) грн. 84 коп. на користь місцевого бюджету ( р/р 31115002700006, код платежу 12020100, одержувач Місцевий бюджет ОКПО 34687001, банк ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016;
- заборгованість по збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 1728 (одна тисяча сімсот двадцять вісім) грн. 16 коп. на користь місцевого бюджету ( р/р 33119329700006, код платежу 50080200, одержувач Місцевий бюджет Київського району ОКПО 34687001, банк ГУ ДКУ у Донецькій областф, МФО 834016.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 25 березня 2010 року.
Повний текст постанови виготовлений 29 березня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Головіна К.І.