
Справа № 138/3198/19
Провадження №:2/138/190/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2020 року м. Могилів-Подільський
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області в складі головуючого судді Холодової Т.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів,-
ВСТАНОВИВ:
18.12.2019 позивач звернувся до Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач звернулась до управління з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» відповідачу, на підставі поданої 22.01.2019 заяви, було призначено державну соціальну допомогу з 01.01.2019 по 30.06.2019 в розмірі 3266,92 гривень щомісячно. В декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 11.01.2019 заявниця не вказала про заробітну плату чоловіка ОСОБА_2 . Цей факт було встановлено при проведенні управлінням перевірки щодо правильності декларування доходів та майнового стану осіб, які звернулись за призначенням державної соціальної допомоги, шляхом звіряння бази даних з даними Могилів-Подільської ДФС. Позивачем було встановлено, що відповідачу було надмірно виплачено соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям в загальному розмірі 8447,02 грн. З метою досудового врегулюванню спору, управління надсилало відповідачу лист від 24.06.2019 № 2278/01-30 про повернення суми переплаченої державної допомоги. Згідно заяви від 01.07.2019 ОСОБА_1 зобов`язалась повернути надмірно виплачені кошти, проте своє зобов`язання не виконала. Враховуючи викладене, позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача на його користь переплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 8447,02 грн.
Ухвалою Могилів-Подільського міськрайонного суду від 08.01.2019 відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, роз`яснено сторонам порядок подання заяв по суті справи та наслідки їх неподання, направлено відповідачу копію позовної заяви з доданими до неї матеріалами.
Позивач, належним чином повідомлена про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, клопотань про розгляд справи в іншому порядку не подавала, правом подання відзиву на позовну заяву не скористалась. Вказане відповідно до ч. 13 ст. 7, ч. 8 ст. 178, ч. 5 ст. 279 ЦПК України дає суду підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги визначені Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» № 250 від 24 лютого 2003 року (далі Порядок № 250).
Статтею 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї; малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Пунктом 6 Порядку № 250 передбачено, що для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Судом встановлено, що 22.01.2019 ОСОБА_1 , яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , звернулася до Управління соціального захисту населення Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області з заявою щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с. 6-7).
До своєї заяви ОСОБА_1 додала декларацію про доходи та майновий стан осіб, яка звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 11.01.2019, де в розділі ІІ. «Доходи членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) за період з 01.07.2018 до 31.12.2018», відповідач зазначила дохід чоловіка ОСОБА_2 у розмірах 13010,00 грн. та 513,00 грн., які отримані ним як допомога по безробіттю.
Також вказаний вище бланк заяви про призначення державної соціальної допомоги передбачає повідомлення громадянина про те, що особа усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України. А бланк декларації передбачає попередження громадянина про відмову в призначенні або припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, що проживають окремо.
Відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250, рішенням управління соціального захисту населення Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області від 21.02.2019, було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї відповідача на період з 01.01.2019 по включно по 30.06.2019 в розмірі 3266,92 грн., щомісячно. (а.с. 5).
При проведенні управлінням перевірки щодо правильності декларування доходів та майнового стану осіб, які звернулись за призначенням державної соціальної допомоги, позивачем було встановлено, що ОСОБА_1 не вказала заробітну плату чоловіка ОСОБА_2 . Останній працював за цивільно-правовим договором. Сума доходу за ІV квартал 2018 року склала 10360,24 грн. Вказане підтверджується актом про проведення перевірки достовірності інформації від 14.06.2019, копіями довідок ТОВ «Подільський енергоконсалтинг» № 1185 від 24.07.2019, № ПЕК00000078 від 23.07.2019 (а.с. 14,15) та копією довідки про завантажені доходи (а.с. 11).
Згідно зі ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога не призначається у випадках, зокрема, коли з`ясовано, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування. Якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Аналогічні положення містяться у Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250.
Відповідно до п. 12 Порядку № 250, у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подані недостовірні відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому були виявленні порушення.
Відповідно до п. 28 Порядку № 250, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягають виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Згідно зі ст. 1212 ЦК особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
За правилами ст. 1215 ЦК не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.
Відтак ОСОБА_1 , звертаючись до позивача із заявою на призначення їй даного виду соціальної допомоги, була ознайомлена під підпис з умовами отримання допомоги, тому вона могла і повинна була передбачити ту обставину, що неповідомлення про інші види доходу можуть вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу або на визначення її розміру.Вказане свідчить про недобросовісну поведінку з боку ОСОБА_1 , наявність у неї обов`язку щодо повернення безпідставно набутих компенсаційних виплат. Загальна сума переплати за період з 01.01.2019 по 30.06.2019 становить 8447, 02 грн.
Рішенням Управління соціального захисту населення Могилів-Подільської РДА від 18.06.2019 відповідачу було визначено новий розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.01.2019 по 30.06.2019 в розмірі 2230,90 грн., щомісячно (а.с. 17). Крім цього рішенням Управління соціального захисту населення Могилів-Подільської РДА від 20.06.2019 відповідачу було визначено новий розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.01.2019 по 01.06.2019 в розмірі 2230,90 грн., щомісячно в зв`язку з тим, що сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про доходи та майновий стан (а.с. 16),
Позивач повідомляв відповідача про необхідність повернення надміру виплачених коштів у розмірі 8447, 02 грн, що підтверджується листом Управління соціального захисту населення Могилів-Подільської РДА № 2278/01-30 від 24.06.2019 (а.с. 18). Той факт, що відповідач обізнана з ситуацією про необхідність повернення коштів підтверджується заявою ОСОБА_1 від 01.07.2019, в якій вона зобов`язалась повернути надмірно виплачену допомогу у сумі 8447,02 грн. (а.с. 19). Проте відповідачем в добровільному порядку надмірно виплачені кошти не повернуті.
За таких обставин та враховуючи, що відповідачем у декларації про доходи надані недостовірні відомості, а саме прихована заробітна плата її чоловіка, а в добровільному порядку надмірно виплачені кошти не повернуті суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи положення ст. 1, 7, 13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», ст. 1212, 1215 ЦК України та керуючись ст.ст. 7 ч. 13, 12, 76-81, 141 ч. 1, 178 ч. 8, 259 ч. 1, 2, 263-265, 273, 275, 279 ч. 5 ЦПК України суд,-
ВИРІШИВ :
Позов Управління соціального захисту населення Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Управління соціального захисту населення Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області виплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 8447 (вісім тисяч чотириста сорок сім) гривень 02 копійки.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Управління соціального захисту населення Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області судові витрати у виді судового збору в сумі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду через Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Управління соціального захисту населення Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області, місцезнаходження: вул. Володимирська, 18, м. Могилів-Подільський, 24000 ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 03191816.
Відповідач:ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Суддя: Т.Ю.Холодова