
Справа № 522/1928/20
Провадження № 1-кс/522/2436/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2020 року Слідчий суддя місцевого Приморського районного суду міста Одеси Дерус А.В., розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС СВ Управління Служби безпеки України в Одеській області Цуркана М.В. про тимчасовий доступ до документів по матеріалам досудового розслідування, внесеного в Єдиний реєстр досудових розслідувань за № 22019160000001092 від 04.12.2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України,
ВСТАНОВИВ:
СВ Управління Служби безпеки України в Одеській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження зареєстрованого в ЄРДР за № 22019160000001092 від 04.12.2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України.
Слідчий у клопотанні просить його задовольнити та надати тимчасовий доступ та дозвіл на вилучення у Департаменті фінансів Одеської ОДА (ЄДРПОУ 33720875, м. Одеса, проспект Шевченка, буд. 4) оригінали всіх документів щодо укладення і виконання будівельно-монтажних робіт за договором підряду № 2605 від 26.05.2018 і додаткового договору № 26/4 від 09.04.2019, укладених між Департаментом фінансів Одеської ОДА (ЄДРПОУ 33720875) та ПП «Берег Мрій» (ЄДРПОУ 34904926) з приводу реконструкції існуючої будівлі Маяківської ЗОШ І-ІІІ ступенів та щодо будівництва двоповерхового корпусу вказаного закладу, за адресою: Одеська область, Біляївський район, с. Маяки, вул. Преображенська, 69 – А, враховуючи, але не виключно: договору підряду № 2605 від 26.05.2018; додаткового договору № 26/4 від 09.04.2019; усіх додатків, доповнень, додаткових угод, зміни до вказаних договорів; актів виконаних робіт (форма КБ-2в); довідок про вартість виконаних робіт (форма КБ-3); платіжних доручень (роздруківок електронних платіжних доручень) щодо оплати виконаних робіт, наданих послуг, придбаних товарів; проектної документації; рецензій на проектну документацію; експертизи проекту; товарно-транспортних накладних, дорожніх листів; договорів субпідряду з підприємствами – субпідрядниками разом з усіма додатковими угодами до них; фінансово-господарської та бухгалтерської документації за результатами виконання робіт, надання послуг, з усіма додатками та доповненнями до них; тендерної документації (всі наявні документи щодо організації і проведення публічних закупівель товарів, робіт та послуг за вищевказаними договорами); розпорядчих документів Одеської ОДА та Одеської обласної ради щодо виділення бюджетних коштів за вказаними договорами.
Встановлено, що 22.05.2018 між Департаментом фінансів Одеської обласною державної адміністрації (код ЄДРПОУ: 33720875) та ПП «Берег Мрій», (ЄДРПОУ: 34904926) укладено договір підряду № 2605 від 26.05.2018, об`єктом договору є роботи, пов`язані з об`єктами завершеного чи незавершеного та цивільного будівництва «Реконструкція існуючої будівлі Маяківської ЗОШ І-ІІІ ступенів із будівництвом двоповерхового корпусу, що знаходиться за адресою: вул. Преображенська, 69-А, с. Маяки, Біляївського району, Одеської області» (ДСТУ Б Д ОСОБА_1 1.1-1:2013). Ціна даного договору становить 95 874 983, 09 гривень. Термін дії договору до 21.12.2018, але згідно додаткової угоди № 8 від 21.12.2018 термін дії договору продовжений до 31.12.2019.
Окрім того, в ході моніторингу офіційного порталу оприлюднення інформації про публічні закупівлі України «prozorro.gov.ua» встановлено, що за даним договором з місцевого бюджету вже перерахована сума в розмірі 50 375 060 гривень, остання, сума перерахування згідно вище вказаного договору повинна бути здійсненна до кінця лютого 2019 року.
Разом з цим, відповідно до інформації з офіційного порталу оприлюднення інформації про публічні закупівлі України «prozorro.gov.ua»: Департаментом фінансів Одеської обласною державної адміністрації проведено тендерну закупівлю за переговорною процедурою щодо предмету закупівлі «Реконструкція існуючої будівлі Маяківської ЗОШ І-ІІІ ступенів із будівництвом двоповерхового корпусу, що знаходиться за адресою: вул. Преображенська, 69-А, с. Маяки Біляївського району Одеської області» (Додаткові роботи), а саме: корегування на суму 26 247 683, 60 гривень з обґрунтуванням «наявна необхідність проведення додаткових будівельних робіт, не зазначених у початковому проекті, але, які стали через непередбачувані обставини необхідними для виконання проекту за сукупності таких умов: договір буде укладено з попереднім виконавцем цих робіт, такі роботи технічно чи економічно пов`язані з головним (первинним) договором; загальна вартість додаткових робіт не перевищує 50 відсотків вартості головного (первинного) договору» .
Також, згідно протоколу № 5 - 143 від 28.03.2019 засідання тендерного комітету Департаменту фінансів Одеської обласної державної адміністрації, комісія тендерного комітету надала згоду на підготовку укладання та укладання договору з ПП «Берег Мрій» лише на підставі інформації та документів, що були надані ПП «Берег Мрій» в повному обсязі, які підтверджують відповідність кваліфікаційним вимогам замовника. Але слід зазначити, що згідно Наказу № 45 від 16.05.2011 Міністерству регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України повинно бути здійснено коригування проектної документації, тобто, внесення змін до затвердженого (схваленого) проекту будівництва на підставі завдання на коригування та згідно Закону України «Про регулювання містобудівельної діяльності та постанови Кабінету Міністрів України №560 від 11.03.2011 «Про затвердження проектів будівництва і проведення експертизи» повинен бути розроблений новий проект, який повинен був пройти експертизу у вищевказаному обґрунтуванні та в протоколі тендерного комітету, але такі документи не зазначені та не надавалися.
У зв`язку із порушенням вищезазначених законодавчих документів та Закону України «Про публічні торги», 09.04.2019 був укладений наступний договір № 26/4 на суму 26 247 683, 60 гривень, терміном дії до 31.12.2019.
Таким чином, сума щодо виконання робіт по «Реконструкція існуючої будівлі Маяківської ЗОШ І-ІІІ ступенів із будівництвом двоповерхового корпусу, що знаходиться за адресою: вул. Преображенська, 69 - А, с. Маяки Біляївського району Одеської області» незаконно збільшилась на зазначену суму.
Враховуючи викладене, укладений 09.04.2019 між Департаментом фінансів Одеської обласною державної адміністрації і ПП «Берег Мрій» додатковий договір № 26/4 на суму 26 247 683,60 гривень за предметом «Реконструкція існуючої будівлі Маяківської ЗОШ І-ІІІ ступенів із будівництвом двоповерхового корпусу, що знаходиться за адресою: вул. Преображенська, 69 - А, с. Маяки Біляївського району Одеської області» (Додаткові роботи) є безпідставним та не відповідає дійсності, у зв`язку із тим, що на даний час будівельні роботи в Маяківській ЗОШ І-ІІІ ступенів, виконанні в повному обсязі по раніше укладеному договору, об`єкт повністю введений в експлуатацію та функціонує.
Отже, службові особи Департаменту фінансів Одеської ОДА, діючи за попередньою змовою з посадовими особами ПП «Берег Мрій», шляхом зловживання своїм службовим становищем, заволоділи грошовими коштами обласного бюджету Одеської області при проведенні будівельних робіт з реконструкції існуючої будівлі Маяківської школи І-ІІІ ступенів Біляївського району Одеської області, при укладанні і виконанні договору підряду № 2605 від 26.05.2018, на суму 95 874 983,09 грн., і додаткового договору № 26/4 від 09.04.2019, на суму 26 247 683,60 грн.
Вивчивши клопотання та надані матеріали, вважаю, що клопотання не підлягає задоволенню.
Згідно з пунктом 15 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про деякі питання застосування законодавства про відповідальність за ухилення від сплати податків, зборів, інших обов`язкових платежів» від 08 жовтня 2004 року № 15 (додаток 20): «Злочин, передбачений ст. 212 КК, є закінченим з моменту фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів, які мали бути сплачені у строки та в розмірах, передбачених законодавством з питань оподаткування (тобто, сум узгоджених податкових зобов`язань, визначених згідно із Законом N 2181-III), а саме - з наступного дня після настання строку, до якого мав бути сплачений податок, збір чи інший обов`язковий платіж, що відповідно до визначеного ст. 5 вказаного Закону порядку вважається узгодженим і підлягає сплаті. Якщо закон пов`язує строк сплати з виконанням певної дії, то злочин вважається закінченим з моменту фактичного ухилення від сплати».
Слідчим не надано доказів на підтвердження вказаних ним обставин, а відсутність доказів наявності податкового боргу вже само по собі виключає можливість проведення досудового розслідування по Кримінальному провадженню за частиною третьою статті 212 КК України, а отже тягне за собою відмову в задоволенні будь-яких клопотань слідчого.
В порушення пункту 5 частини другої статті 160 КПК України слідчий не зазначив, яке саме значення для встановлення обставин у Кримінальному провадженні мають документи, про тимчасовий доступ до яких він заявляє клопотання, що відносяться до періоду 2012 - 2016 років, та яке значення ці документи мають для кримінального провадження.
Крім того, у порушення пункту 4 частини другої статті 160 КПК України слідчий не зазначив підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні вищевказаного банку.
Відповідно до ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором. У клопотання зазначаються: короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з яким подається клопотання; правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; можливість використання як доказів відомостей, що міститься в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; обґрунтування необхідності вилучення речей і документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
Слідчим не доведено наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів; перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної юридичної особи та самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Керуючись ст.ст. 159-166 КПК України, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання старшого слідчого в ОВС СВ Управління Служби безпеки України в Одеській області Цуркана М.В. про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю – відмовити.
Ухвала підлягає оскарженню протягом п`яти днів з дня її оголошення або з дня отримання копії судового рішення.
Слідчий суддя: А.В. Дерус
19.02.2020