
______________________
Справа № 947/27940/19
Провадження № 2/947/988/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.02.2020 року
Київський районний суд м. Одеси у складі:
Головуючого судді - Коваленко О.Б.,
За участю - секретаря Маценко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі цивільну справу за позовною заявою Департаменту комунальної власності Одеської міської ради до ОСОБА_1 про усунення перешкод у користування шляхом виселення, -
ВСТАНОВИВ:
13.11.2019 року позивач Департамент комунальної власності Одеської міської ради звернувся з позовом до ОСОБА_1 про усунення перешкод у користування шляхом виселення, в якому просить усунути перешкоди у користуванні шляхом виселення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) з житлового приміщення у вигляді квартири АДРЕСА_2 , на користь департаменту комунальної власності Одеської міської ради.
Позивач зазначив, що 05.12.2017 р. рішенням по цивільній справі № 520/4694/15-ц Київським районним м. Одеси було визнано квартиру АДРЕСА_3 , відумерлою спадщиною, та визнано за територіальною громадою м. Одеси в особі Одеської міської ради право власності на вищевказану квартиру. Згідно з інформаційною довідкою з державного реєстру речових прав па нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно № 180700815, на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 14.05.2019 р. № 46856831 власником квартири АДРЕСА_3 , є територіальна громада м.Одеси в особі Одеської міської ради. Відповідно до Положення Про департамент комунальної власності ОМР, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 19.02.2013 року №2752-VI Департамент є виконавчим органом Одеської міської ради, основними функціями та завданнями якого є реалізація місцевої політики у сфері правління комунальної власністю.
Згідно з п. 2.2.1.21. Положення у сфері управління комунальною власністю, Департамент, між іншим, здійснює управління та облік відумерлої спадщини у порядку, встановленому Одеською міською радою та чинним законодавством.
Виходячи з п. 2.6. Положення, завданням Департаменту є зокрема, організація претензійно-позовної роботи; здійснення у встановленому порядку захисту прав інтересів територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради в усіх судових органах з питань, що відносяться до компетенції Департаменту.
Розпорядженням міського голови від 21.01.2011 р. № 23-01р. затверджено Порядок поводження з відумерлою спадщиною в місті Одесі», відповідно до якого врегулювані відносини, пов`язані із визнанням спадщини відумерлою, та передача такої спадщини до комунальної власності територіальної громади м. Одеси, а також охорона законних майнових інтересів територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради.
Підпунктом 5.2. п. 5 вказаного розпорядження на департамент комунальної власності Одеської міської ради покладено обов`язки з вжиття заходив стосовно утримання, збереження, оцінки майна (нерухомого та рухомого), яке може бути визнано відумерлою спадщиною, а також обов`язку з оформлення правовстановлюючих документів на нього, ініціювання вирішення питань подальшого управління майном, визнаним відумерлою спадщиною та переданим у власність територіальної громади міста Одеси; вирішення відповідно до законодавства інших питань, пов`язаних із запровадженням цього Порядку.
Департамент зазначає, що житлове приміщення загальною площею 45,2 кв.м, що розташоване за адресою: АДРЕСА_4 , яке є власністю територіальною громадою м. Одеси відповідно до рішення Київського районного суду м. Одеси від 05.12.2017 р. по справі № 520/4694/15-ц незаконно займає під житло ОСОБА_1 .
Відповідно до п. 2.3 та п. 3.1.5. Статуту КУ «Муніципальна служба комунальної власності Одеської міської ради» комунальна установа за дорученням уповноваженого органу може бути залучена до проведення перевірок щодо ефективності використання виконавчими органами Одеської міської ради, комунальними підприємствами, установами нежитлових будівель, приміщень комунальної установи, результатами яких складати акти обстеження майна комунальної власності територіальної громади міста, та у разі необхідності акти порушення вимог чинного законодавства України.
Так, 27.06.2019 р, за дорученням департаменту комунальної власності Одеської міської ради, комунальною установою «Муніципальна служба комунальної власності Одеської міської ради» було здійснено обстеження об`єкта комунальної власності у вигляді житлової квартири АДРЕСА_2 .
За результатами обстеження від 27.06.2019 р. було виявлено інформацію, а саме зі слів голови ЖБК «Центральний - 18», що квартиру АДРЕСА_5 після смерті громадянина ОСОБА_2 із 2012 року захопила громадянка ОСОБА_1 та по сьогоднішній день надає квартиру в оренду третім особам.
На момент обстеження квартира АДРЕСА_5 була зачинена, мешканці відсутні.
Квартира була опечатана, залишено попередження про необхідність звільнення квартири та невідкладного з`явлення до Департаменту.
Станом на момент подачі позовної заяви, квартира АДРЕСА_3 , не звільнена.
Отже, відповідачем незаконно зайняте житлове приміщення за адресою: АДРЕСА_4 , чим порушено право власності та інтереси територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради.
У зв`язку з цим Департамент комунальної власності Одеської міської ради, здійснюючи управління відумерлою спадщиною, вважає за необхідне здійснити управління відумерлою спадщиною.
Особи, що беруть участь у справі, про час і місце судового розгляду повідомлялись належним чином у порядку ст.128, 131 ЦПК України.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, надав до суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав, та просив розгляд справи провести за його відсутності.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про час та місце його проведення повідомлявся належним чином, про причини неявки суду не повідомив, заяв та клопотань про відкладення слухання справи до суду не надходило.
При викладених обставинах суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності відповідача, який повідомлений про розгляд справи належним чином, від якого не надійшло повідомлення про причини неявки, ухваливши заочне рішення у справі, зі згодою представника позивача, що відповідає положенням ст. 280-282 ЦПК України, так як надані матеріали є повними і достатніми для розгляду справи у відсутності відповідача.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
У судовому засіданні встановлено, що 05.12.2017 року рішенням Київського районного суду м.Одеси визнано відумерлою спадщину, що відкрилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , що складається з квартири АДРЕСА_3 . Визнано за Одеською міською радою право власності на квартиру АДРЕСА_3 .
Згідно відомості з державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 12.09.2019 року квартира за адресою: АДРЕСА_4 , належить Територіальній громаді Одеси в особі Одеської міської ради.
Відповідно до акту від 27 червня 2019 року, що підписаний спеціалістом відділу інвентаризації та реєстрації ОСОБА_3 встановлено, що за словами голови ЖБК «Центральний - 18», квартиру АДРЕСА_5 після смерті громадянина ОСОБА_2 із 2012 року захопила громадянка, ОСОБА_1 , та по сьогоднішній день здає квартиру в оренду третім особам. На момент обстеження квартира закрита, мешканці були відсутні. Опечатування попередження про необхідність звільнення приміщення зриваються невідомими. На зв`язок з Департаментом комунальної власності гр. ОСОБА_1 не виходить.
Статтею 1277 Цивільного кодексу України і статтею 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено що спадщина, визнана судом зідумерлою, переходить до комунальної власності територіальної громади (рухоме майн - за місцем відкриття спадщини, нерухоме майно - за місцем його знаходження).
Згідно з ч. 4 ст. 41 Конституції України та ст. 321 ЦК України, ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності; право приватної власності є непорушним.
Статтями 317, 319 Цивільного кодексу України встановлено, що власнику належить право володіння, користування та розпорядження своїм майном на власний розсуд.
Згідно зі ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із засобів захисту судом цивільних прав та інтересів є припинення дії, яка порушує право.
Відповідно до ст. 86 Цивільного кодексу України встановлено, що держава забезпечує рівний захист прав всіх суб`єктів права власності.
За правилами ст. 391 Цивільного кодексу України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Зазначена норма матеріального права визначає право власника, у тому числі житлового приміщення або будинку, вимагати будь-яких усунень свого порушеного права від будь-яких осіб будь-яким шляхом, який власник вважає прийнятним. Визначальним для захисту права на підставі цієї норми права є наявність у позивача права власності та встановлення судом наявності перешкод у користуванні власником своєю власністю. При цьому не має значення, ким саме спричинено порушене право та з яких підстав.
З урахуванням наведених правових положень та встановлених обставин справи суд вважає, що позовні вимоги Департаменту комунальної власності Одеської міської ради до ОСОБА_1 про усунення перешкод у користування шляхом виселенняпідлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 76, 81, 265, 268, 280-282, 354-355 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Позов Департаменту комунальної власності Одеської міської ради до ОСОБА_1 про усунення перешкод у користування шляхом виселення,- задовольнити.
Усунути перешкоди у користуванні шляхом виселення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) з житлового приміщення у вигляді квартири АДРЕСА_2 , на користь департаменту комунальної власності Одеської міської ради ( вул. Артилерійська, 1, м. Одеса, 65039, р/р НОМЕР_1 МФО 828011 в ГУДКСУ в Одеської області, код ЄДРПОУ 26302595).
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП невідомий) на користь департаменту комунальної власності Одеської міської ради (вул. Артилерійська, 1, м. Одеса, 65039, р/р НОМЕР_1 , МФО 828011 в ГУДКСУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 26302595) судові витрати у сумі 1 921 грн. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду шляхом подання до Київського районного суду м. Одеси апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення суду.
Повний текст рішення суду буде складений у строк до 21.02. 2020 року включно.
Суддя Коваленко О. Б.