
Справа №491/1169/19
Провадження №2-а/491/1/20
У Х В А Л А
20 лютого 2020 року Ананьївський районний суд Одеської області
в складі головуючого по справі судді Желяскова О.О.,
за участю:
-секретаря судового засідання – Гула О.Р.,
-позивача – ОСОБА_1 ,
-представника позивача – Бойко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ананьїв Одеської області адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до поліцейського сектору реагування патрульної поліції №3 Любашівського відділення поліції Балтського відділу поліції Головного управління національної поліції в Одеській області старшого сержанта поліції Савескула Дмитра Михайловича про визнання дій неправомірними та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
В С Т А Н О В И В:
На розгляді в Ананьївському районному суді Одеської області перебуває адміністративна справа за позовною заявою ОСОБА_1 до поліцейського сектору реагування патрульної поліції №3 Любашівського відділення поліції Балтського відділу поліції Головного управління національної поліції в Одеській області старшого сержанта поліції Савескула Дмитра Михайловича про визнання дій неправомірними та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.
Позивач звернувся до суду з даною позовною заявою, не погоджуючись з постановою про накладення на нього адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.121 КУпАП, винесеною 2 грудня 2019 року поліцейським СРПП №3 Любашівського ВП Балтського ВП ГУНП в Одеській області Савескул Д.М.
При цьому, відповідно до частини 1 статті 222 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачені частинами першою, другою, третьою, п`ятою, шостою, восьмою, десятою і одинадцятою статті 121 КУпАП.
Частиною 2 статті 222 КУпАП визначено, що від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Повноваження поліцейського СРПП №3 Любашівського ВП Балтського ВП ГУНП в Одеській області Савескул Д.М. щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення та винесення постанови про накладення адміністративного стягнення в даному випадку сторонами не оспорюються.
Водночас, з диспозиції частини 2 статті 222 КУпАП вбачається, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення поліцейський діє від імені органу або підрозділу Національної поліції, а не як фізична особа, проявляючи свою особисту волю.
З наведеного можливо дійти висновку, що оскаржувана постанова є актом відповідного органу Національної поліції, від імені якого діяв поліцейський СРПП №3 Любашівського ВП Балтського ВП ГУНП в Одеській області Савескул Д.М.
Зазначене відповідає положення пункту 8 частини 1 статті 23 Закону України «Про Національну поліцію», яким визначено, що Поліція відповідно до покладених на неї завдань уповноважена у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про Національну поліцію» Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Частиною 1 статті 13 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що систему поліції складають: 1) центральний орган управління поліцією; 2) територіальні органи поліції.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про Національну поліцію» територіальні органи поліції утворюються як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи у межах граничної чисельності поліції і коштів, визначених на її утримання.
Частинами 2 та 3 статті 15 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що територіальні органи поліції утворює, ліквідовує та реорганізовує Кабінет Міністрів України за поданням Міністра внутрішніх справ України на підставі пропозицій керівника поліції. Структуру територіальних органів поліції затверджує керівник поліції за погодженням з Міністром внутрішніх справ України.
На виконання зазначених норм Кабінетом Міністрів України видано Постанову №730 від 16 вересня 2015 року «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ», відповідно до якої утворено як юридичну особу публічного права територіальний орган Національної поліції, зокрема Головне управління Національної поліції в Одеській області.
Перевіркою відомостей, що містяться у вільному доступі, у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань встановлено, що Любашівське ВП Балтського ВП ГУНП в Одеській області є відокремленим підрозділом Головного управління Національної поліції в Одеській області.
З наведеного можна дійти висновку, що виносячи постанову про накладення на позивача адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.121 КУпАП, поліцейський СРПП №3 Любашівського ВП Балтського ВП ГУНП в Одеській області Савескул Д.М. діяв від імені Головного управління Національної поліції в Одеській області.
Пунктом 7 частини 1 статті 4 КАС України визначено, що суб`єкт владних повноважень це орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
З наведеного вбачається, що суб`єктом владних повноважень, чиє рішення про притягнення до адміністративної відповідальності є Головного управління Національної поліції в Одеській області.
Частиною 1 статті 46 КАС України визначено, що сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Відповідно до частини 4 статті 46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Частиною 3 статті 48 КАС України визначено, що якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
У зв`язку з викладеним судом було поставлено на обговорення питання щодо залучення до участі у справі співвідповідча.
20 лютого 2020 року позивач та його представник – адвокат Бойко Олександр Олександрович, повноваження якого підтверджені ордером серії ОД №368713 від 30 січня 2020 року, проти залучення співвідповідача або заміни неналежного відповідача заперечили.
Відповідач, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується «Рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу» про вручення відповідачу листа з судовою повісткою (а.с.54), у судове засідання не з`явився, про причини неявки суду не повідомив.
При цьому, в прохальній частині відзиву на позовну заяву міститься клопотання відповідача про розгляд справи за його відсутності, а також заміну відповідача у справі на належного – ГУНП в Одеській області.
Відповідно до частини 4 статті 48 КАС України якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Враховуючи викладене суд приходить до висновку, про необхідність залучення Головного управління Національної поліції в Одеській області до участі у справі в якості другого відповідача.
Керуючись ст.ст. 4, 48, 46, 243, 248, 256 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Залучити до участі у адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до поліцейського сектору реагування патрульної поліції №3 Любашівського відділення поліції Балтського відділу поліції Головного управління національної поліції в Одеській області старшого сержанта поліції Савескула Дмитра Михайловича про визнання дій неправомірними та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, в якості другого відповідача Головне управління Національної поліції в Одеській області, ідентифікаційний номер у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань – 40108740, розташоване за адресою: 65080, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Академіка Філатова, будинок 15-А.
Судове засідання з розгляду справи відкласти на «09» годину «30» хвилин «26» лютого 2020 року та провести в залі судових засідань Ананьївського районного суду Одеської області, розташованого за адресою: Одеська обл., м.Ананьїв, вул.Гагаріна, 5-а.
Копію ухвали вручити або направити сторонам у справі.
Направити відповідачу копію позовної заяви з додатками.
Роз`яснити учасникам справи, що відповідно до ч.1 ст.269 КАС України у справах, визначених статтями 273-277, 280-283, 285-289 цього Кодексу, заявами по суті справи є позовна заява та відзив на позовну заяву (відзив).
Не пізніше строку встановленого ч.1 ст.286 КАС України для розгляду справи відповідач має право надіслати відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову до суду з підтвердженням направлення позивачу, копії відзиву та доданих до нього документів.
Роз`яснити учасникам справи, що подання заяв по суті справи (позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву) є правом учасників справи. У разі ненадання учасником розгляду заяви по суті справи у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою у мережі Інтернет http://court.gov.ua/sud1501/gromadyanam/csz.
У відповідності до положень ч.1 ст.256 КАС України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя:О.О.Желясков