
Справа № 344/6058/17
Провадження № 2-а/344/111/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 лютого 2020 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Пастернак І.А.
секретаря Кріцак Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця відповідно до ст. 37-1 ЗУ "Про державну службу" у зв"язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій державних службовців відповідно до постанови КМУ від 06.04.2016 року №292 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році", зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця за віком з01.05.2016 року відповідно до вимог ст. 37-1 ЗУ "Про державну службу" №3723-ХІІ від 19.12.1993 року в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 70% заробітної плати, що значиться у довідці виданій Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом від 14.01.2017 року №101273/1 без обмеження будь-яким періодом та розміром, стягнення 640,00 грн. витрат по оплаті судового збору, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця відповідно до ст. 37-1 ЗУ "Про державну службу" у зв"язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій державних службовців відповідно до постанови КМУ від 06.04.2016 року №292 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році", зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця за віком з 01.05.2016 року відповідно до вимог ст. 37-1 ЗУ "Про державну службу" №3723-ХІІ від 19.12.1993 року в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 70% заробітної плати, що значиться у довідці виданій Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом від 14.01.2017 року №101273/1 без обмеження будь-яким періодом та розміром, стягнення 640,00 грн. витрат по оплаті судового збору. Позовні вимоги мотивувала тим, що з серпня 2014 року перебує на обліку в управлінні Пенсіного фонду України в м.Івано-Франківську, де отримує пенсію за віком, згідно Закону України "Про державну службу" в розмірі 70 % від заробітної плати. З 01.05.2016 року постановою Кабінету Міністрів від 06.04.2016 року №292 "Деякі питання оплати праці державних службовців" збільшено посадові оклади державним службовцям, в тому числі і держслужбовцям Івано-Франківського обласного військового комісаріату, де вона працювала до моменту виходу на пенсію. Позивач в лютому 2017 року звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську із заявою про перерахунок пенсії державного службовця в зв`язку зпідвищенням посадових окладів, виходячи із заробітної плати, вказаної у довідці Івано-Франківського обласного військового комісаріату від 14.01.2017 року №101273/1 та її пенсійної справи, проте в такому перерахунку листом від 24.02.2017 року №71/Г-15 їй було відмовлено. Просить визнати неправомірними дії відповідача при прийнятті рішення про відмову у перерахунку розміру її пенсії згідно ст.37-1 Закону України "Про державну службу" у з`вязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій державних службовців відповідно до постанови КМУ від 06.04.2016 року №292 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році", зобов"язати здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця за віком з 01.05.2016 року відповідно до вимог ст. 37-1 ЗУ "Про державну службу" №3723-ХІІ від 19.12.1993 року в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 70% заробітної плати, що значиться у довідці виданій Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом від 14.01.2017 року №101273/1 без обмеження будь-яким періодом та розміром, стягнути 640,00 грн. витрат по оплаті судового збору
Позивачка в судове засідання не з`явилася, про дату та час судового засідання повідомлялася належним чином, причини неявки не повідомила (а.с.84).
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення заявлених позовних вимог заперечила з підстав, викладених в попередньо поданому письмовому запереченні (а.с. 35-37). Просила в задовленні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено, що публічно-правовий спір між сторонами виник з приводу того, що відповідач при розрахунку пенсії до складу заробітної плати (з якої нараховується пенсія) позивача виплачені суми надбавки за високі досягнення та за виконання особливо важливої роботи, надбавки за особливі умови проходження державної служби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат та інших виплат, на які нараховувався та сплачувався збір на обов"язкове державне пенсійне страхування.
Позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року.
10.02.2017 року позивачка звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії (а.с.30).
Листом за вих. № 71/Г-15 від 24.02.2017 року відповідач повідомив позивачку, що здійснити перерахунок, згідно її заяви від 10.02.2017 року, в управління немає законних підстав. Тому прийнято рішення від 24.02.2017 року про відмову їй у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року.
Позивачка у адміністративному позові посилається на довідку Івано-Франківського обласного військового комісаріату виданої ОСОБА_1, про складові заробітної плати відповідно до Закону України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу» та постанови КМУ від 06.04.2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» станом на 01.05.2016 року за посадою головного спеціаліста Івано-Франківського обласного військового комісаріату, з якої ОСОБА_1 була звільнена 11.08.2014 року у зв`язку із виходом на пенсію: посадовий оклад становив 3274,00 грн.; надбавка за ранг 200.00 грн.; надбавка за вислугу років (20%) 654,80 грн.; надбавка за роботу з таємними документами 10% - 324,70 грн.; премія 20% - 654,80 грн.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Законом України «Про державну службу», яким визначаються загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положенням ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно із ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється в порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу»(в редакції, до внесення змін від 28 грудня 2014 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 4 постанови КМ України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865(в редакції від 25 березня 2014 року) встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу», заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.
За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим - п`ятим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.
Відповідно до п.5 вказаної постанови (у редакції від 25 березня 2014 року) перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів`до постанови КМ України від 31 травня 2000 року № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015 року, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, постановою «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
Згідно із ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла до 01 травня 2016 року) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України не визначено іншого порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
З аналізу наведених норм вбачається, що законодавством, чинним станом до внесення змін від 28 грудня 2014 року було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв`язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.
В подальшому, законодавство, що регулює зазначені правовідносини, змінилось і в редакції, станом на лютий 2017 року воно не регламентує ані права особи на перерахунок її пенсії у зв`язку зі зміною розміру заробітної плати, ані порядок і умови здійснення такого перерахунку.
Суд звертає увагу на те, що ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла до 28 грудня 2014 року) було передбачено можливість перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям і п.4 постанови КМ України №865 передбачались умови такого перерахунку, але на момент збільшення розміру заробітної плати працюючого державного службовця за посадою, з якої позивач вийшла на пенсію, законодавство змінилось, ст.37-1 Закону України «Про державну службу» було викладено в іншій редакції, яка не закріплює такого механізму підвищення пенсії і жодною постановою КМ України також не визначено, ані порядку (механізму) перерахунку пенсії державного службовця у зв`язку зі зміною розміру заробітної плати, ані умов його здійснення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено можливості чи механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв`язку зі зміною розміру заробітної плати.
Крім того, у відповідності до ст.90 Закону України «Про державну службу», який набрав чинності з 01 травня 2016 року та діяв на момент звернення позивача до відповідача за перерахунком, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», яким не передбачено перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою. При цьому, підстави для перерахунку пенсії визначеніст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
За таких обставин, суд приходить до висновку, що у відповідача на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії були відсутні правові підстави для здійснення перерахунку, а у відповідності до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні «Великода проти України» від 03 червня 2014 року, суд зазначає, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
У зазначеному рішенні Європейський суд став на бік держави України та, між іншим, наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження «справедливого балансу» між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.
Враховуючи викладене вище, суд вважає, що в даному випадку відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі ст.37-1 Закону України «Про державну службу`і постанови Кабінету Міністрів України №865 у редакціях, чинних на момент призначення їй пенсії, з огляду на зміни законодавства України.
За наведених обставин суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.9, 19, 72-77, 90,241-246,250, 255, 293 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця відповідно до ст. 37-1 ЗУ "Про державну службу" у зв"язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій державних службовців відповідно до постанови КМУ від 06.04.2016 року №292 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році", зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця за віком з01.05.2016 року відповідно до вимог ст. 37-1 ЗУ "Про державну службу" №3723-ХІІ від 19.12.1993 року в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 70% заробітної плати, що значиться у довідці виданій Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом від 14.01.2017 року №101273/1 без обмеження будь-яким періодом та розміром, стягнення 640,00 грн. витрат по оплаті судового збору - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Довідка: повний текст рішення виготовлено 20.02.2020 року.
Суддя Пастернак І.А.