
Справа № 539/4412/19
Провадження № 2/539/228/2020
Р І Ш Е Н Н Я
ЗАОЧНЕ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2020 року м.Лубни
Лубенський міськрайонний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді – Алтухової О.С.,
за участю секретаря – Гусак А.О.,
сторони по справі у судове засідання не з`явилися,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Лубенського міськрайонного суду у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Лубенського комунального житлово-експлуатаційного управління до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території,- ВСТАНОВИВ:
Позивач Лубенське комунальне житлово-експлуатаційне управління (далі-ЛКЖЕУ) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території.
Позов мотивує тим, що ЛК ЖЕУ є комунальним підприємством Лубенської міської ради, яке надає послуги з утримання будинків та прибудинкових територій.
Відповідач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідальним квартировласником даної квартири є також ОСОБА_1 . Разом з іншими мешканцями вказаного багатоквартирного будинку відповідач користується послугами, які надає ЛК ЖЕУ.
Однак, відповідач відмовляється укласти з ЛК ЖЕУ договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкової території, надані послуги не оплачує.
Позивач вважає, що споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
За підрахунками позивача заборгованість відповідача по оплаті наданих послуг утворилася за період з листопада 2013 року по вересень 2019 року та складає 7750,31 гривня.
18.11.2016 року за заявою ЛК ЖЕУ Лубенським міськрайонним судом був винесений судовий наказ №539/3488/16-ц про стягнення з відповідача заборгованості, який в подальшому був скасований ухвалою суду від 18.04.2017 року за заявою відповідача.
Позивач просив стягнути з ОСОБА_1 на його користь заборгованість за послуги з утримання будинку та прибудинкових територій в сумі 7750,31 гривню; інфляційне збільшення заборгованості в розмірі 2373,77 гривень; 3 % річних в розмірі 535,65 гривень, а також судові витрати.
Ухвалою суду від 03.12.2019 року відкрито спрощене провадження у справі.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутність. Позовні вимоги підтримує, не заперечує проти заочного розгляду справи.
Відповідач в судове засідання не з`явилася, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, про причини своєї неявки суд не повідомив, відзиву щодо позову не надав.
Враховуючи вимоги ч. 1 ст. 280 ЦПК України, судом проведено заочний розгляд справи.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 являється власником та зареєстрований в кв. АДРЕСА_2 та фактично отримує за місцем свого проживання послуги з утримання будинку та прибудинкових територій, які надає позивач.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки, регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
Суб`єктами цього Закону є органи виконавчої влади, місцевого cамоврядування, виробники, виконавці та споживачі житлово-комунальних послуг, а також власники приміщень, будинків, споруд, житлових комплексів або комплексів будинків і споруд (стаття 1, частина друга статті 3, стаття 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
Виконавчий комітет Лубенської міської ради рішенням від 23 березня 2011 року №72 вніс зміни до п.7 рішення виконкому від 23.05.2007 року №134 «Про затвердження тарифів на житлово-комунальні послуги та впорядкування розрахунків за житлово-комунальні послуги серед споживачів міста Лубни в новій редакції», визначивши Лубенське комунальне житлово-експлуатаційне управління та його структурні підрозділи виконавцем послуг з утримання будинків і прибудинкових територій житлового фонду.
Хоч у частині першій статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» й передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах, проте відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 цього Закону споживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.
Такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Така правова позиція сформована в постанові ВСУ № 221/515/15-а від 20.04.2016 року.
За ст.68 ЖК України, плата за комунальні послуги проводиться щомісячно в установлені Законом строки.
Відповідно до п. п. 2, 6 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869, тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг згідно з додатком до цього Порядку. Послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Копія такого рішення є невід`ємною частиною договору про надання послуг. Під час розрахунку нормативних витрат враховуються: середньомісячні витрати з оплати праці (далі - заробітна плата) та середньомісячні матеріальні витрати на рік окремо за статтями експлуатаційних витрат; плановані трудовитрати, що не можуть перевищувати розмір, передбачений нормами часу та нормами обслуговування для робітників і виробничого персоналу, що встановлюються Мінрегіоном.
Згідно додатку до вказаного Порядку визначено такий перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій: прибирання прибудинкової території; прибирання сходових кліток; вивезення побутових відходів (збирання, зберігання, перевезення, перероблення, утилізація, знешкодження та захоронення); прибирання підвалу, технічних поверхів та покрівлі; технічне обслуговування ліфтів; обслуговування систем диспетчеризації; технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем: гарячого водопостачання, холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення, зливової каналізації; дератизація; дезінсекція; обслуговування димових та вентиляційних каналів; технічне обслуговування та поточний ремонт мереж електропостачання та електрообладнання, систем протипожежної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньобудинкових інженерних систем у разі їх наявності; поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення та зливової каналізації і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядження, що розміщені на закріпленій в установленому порядку прибудинковій території (в тому числі спортивних, дитячих та інших майданчиків); поливання дворів, клумб і газонів; прибирання і вивезення снігу, посипання частини прибудинкової території, призначеної для проходу та проїзду, протиожеледними сумішами; експлуатація номерних знаків на будинках; освітлення місць загального користування і підвалів та підкачування води; енергопостачання ліфтів.
Рішеннями виконавчого комітету Лубенської міської ради №7 від 23.01.2013 року, №307 від 23.12.2015 року, №56 від 22.03.2017 року та №81 від 25.04.2018 року були встановлені тарифи на послуги з утримання будинків та споруд прибудинкових територій по кожному будинку окремо для ОСОБА_2 КЖЕУ, зокрема по АДРЕСА_3 (Додаток 1). Перелік послуг за 2013-2017 роки містить 13 найменувань, за 2018 рік - 15 найменувань (а.с.21-31).
Згідно виписки за комунальні послуги відповідачу за період з листопада 2013 року по вересень 2019 року нарахована заборгованість в сумі 7750,31 гривня (а.с.11).
Згідно статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 525 ЦК України встановлено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором чи законом.
Відповідно до статті 322 ЦК України, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно пункту 5 частини 3 статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 13 вказаного Закону залежно від функціонального призначення до житлово-комунальних послуг відносяться послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньо будинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо).
Як встановлено судом, оплата за спожиті житлово-комунальні послуги та квартирній платі по квартирі АДРЕСА_2 вноситься несвоєчасно та не у повному обсязі, внаслідок чого за період з листопада 2013 року по вереснь 2019 року утворилась заборгованість по вказаним платежам, а саме: заборгованість по сплаті житлово-комунальних послуг в сумі 7750,31 гривня; втрати від інфляції в сумі 2373,77 гривень; 3 % річних в розмірі 535,65 гривень, а всього – 10659,73 гривні, що підтверджується випискою з загального рахунку по квартирі АДРЕСА_2 , власником якої є ОСОБА_1 , а також розрахунком інфляційного збільшення заборгованості та 3% позовних вимог ЛК ЖЕУ за період з 20.01.2014 року по 20.03.2019 року за вищевказаною адресою (а.с.11-15).
Таким чином, аналізуючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне стягнути саме з відповідача на користь позивача заборгованість по сплаті житлово-комунальних послуг в сумі в сумі 7750,31 гривня; втрати від інфляції в сумі 2373,77 гривень; 3 % річних в розмірі 535,65 гривень, а всього – 10659,73 гривні.
Згідно п. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач - фізична особа, яка отримує чи має намір отримувати житлово-комунальні послуги, зобов`язаний укласти договір на надання цих послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору. Особа стає споживачем житлово-комунальних послуг з моменту, коли вона почала ними користуватися, і з цього ж моменту у споживача виникає обов`язок оплачувати отримані послуги. Відсутність угоди між позивачем та відповідачами не звільняє їх від сплати за послуги з утримання будинку та прибудинкової території, оскільки дії відповідачів, які отримують надані позивачем комунальні послуги, засвідчують їх волю до настання відповідних правових наслідків. Враховуючи викладене, заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача у відповідності до ч.1 ст.141 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 12, 19, 81, 141, 258-260, 263-265 ЦПК України, ст. 64, 66, 67, 162 Житлового кодексу України, ст. 509, 526, 625 ЦК України, -
В И Р І Ш И В:
Позов Лубенського комунального житлово- експлуатаційного управління до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Лубенського комунального житлово-експлуатаційного управління заборгованість по сплаті житлово-комунальних послуг за період з листопада 2013 року по вересень 2019 року в сумі 7750,31 гривня; втрати від інфляції в сумі 2373,77 гривень; 3 % річних в розмірі 535,65 гривень, а всього – 10659,73 гривні
Стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь Лубенського комунального житлово-експлуатаційного управління по 1921 грн. 00 коп. судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили протягом тридцяти днів з дня його проголошення, якщо не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку шляхом подання безпосередньо до Полтавського апеляційного суду або через Лубенський міськрайонний суд Полтавської області протягом тридцяти днів апеляційної скарги з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст.265 ЦПК України:
- позивач Лубенське комунальне житлово – експлуатаційне управління, юридична адреса: 37500, м.Лубни, вул. Метеорологічна,22 Полтавської області, код ЄДРПОУ 23552506;
- відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .
Повне судове рішення складено та підписано 20 лютого 2020 року.
Суддя Лубенського міськрайонного суду О.С.Алтухова