
УХВАЛА
20 лютого 2020 року справа № 580/4215/19 м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Тимошенко В.П., розглядаючи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення,
встановив:
26.12.2019 ОСОБА_1 (далі - позивач) подав у Черкаський окружний адміністративний суд позов про визнання протиправним та скасування наказу Управління Служби безпеки України в Черкаській області від 26.11.2019 №123-ос, за підписом начальника управління Служби безпеки України в Черкаській області Погасія Ю.М., яким накладено на нього дисциплінарне стягнення у вигляді суворої догани.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі.
На виконання приписів КАС України відповідачем у справі надані документи з грифом для службового користування.
Так, 30.01.2020 на адресу Черкаського окружного адміністративного суду згідно із супровідним листом Управління Служби безпеки України в Черкаській області від 23.01.2020 № 16/747дск надійшли такі документи з грифом для службового користування:
1) ксерокопія наказу № 123-ОС від 26.11.2019, прим. № 3;
2) витяг з наказу №1962-ОС від 11.10.2014, прим № 3;
3) витяг з наказу № 77/ДСК від 18.02.2016, прим № 1.
13.02.2020 на адресу суду згідно із супровідним листом Управління Служби безпеки України в Черкаській області від 10.02.2020 № 16/1218 дск надійшли такі документи з грифом для службового користування: витяг з посадової інструкції № 30/1176г від 11.02.2019, прим № 1; витяг з плану проведення тематичної перевірки № 3/8024/дск від 11.10.2019, прим № 1; витяг з доповідної записки № 3/7648т від 11.11.2019, прим. № 1; витяг з протокольного запису № 3/7964т від 11.11.2019, прим № 1.
В супровідних листах від 23.01.2020 № 16/747дск та від 10.02.2020 № 16/1218 дск зазначено в абзаці 3 про надання згоди на ознайомлення з надісланими документами позивача ОСОБА_1 , який має доступ до інформації для службового користування.
11.02.2020 (вх.3782/20) та 18.02.2020 (вх.4506/20) до суду надійшли клопотання представника позивача - адвоката Гончара Сергія Миколайовича (свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльність № 371 від 01.03.2010 року, ордер № 10022086 від 16.01.2020 року) про ознайомлення з матеріалами справи та з документами з грифом для службового користування.
Розглядаючи клопотання про ознайомлення з матеріалами справи та документами з грифом для службового користування, дослідивши матеріали справи, суд зазначає про таке.
Частиною 2 ст. 6 Закону України «Про інформацію» від 02.10.1992 № 2657-XII (далі - Закон № 2657-XII) визначено, що право на інформацію може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку, з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров`я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.
За порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом. Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом (ч. 1, 2 ст. 20 Закону № 2657-XII).
Згідно з ч. 1 та 3 ст. 21 Закону № 2657-XII інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація. Порядок віднесення інформації до таємної або службової, а також порядок доступу до неї регулюються законами.
Приписами ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VІ (далі - Закон № 2939-VІ) передбачено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Частиною 2 ст. 6 Закону № 2939-VІ встановлено, що обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров`я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Інформація з обмеженим доступом має надаватися розпорядником інформації, якщо він правомірно оприлюднив її раніше. Інформація з обмеженим доступом має надаватися розпорядником інформації, якщо немає законних підстав для обмеження у доступі до такої інформації, які існували раніше. Не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. При дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину. Не належать до інформації з обмеженим доступом відомості, зазначені у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, поданій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», крім відомостей, зазначених в абзаці четвертому частини першої статті 47 вказаного Закону. Обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений (ч. 3 - 7 ст. 6 Закону № 2939-VІ).
Положеннями ч. 1 ст. 9 Закону № 2939-VІ встановлено, що відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону до службової може належати така інформація: 1) що міститься в документах суб`єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов`язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень; 2) зібрана в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, яку не віднесено до державної таємниці.
Відповідно до ч. 2-3 ст. 9 Закону № 2939-VІ документам, що містять інформацію, яка становить службову інформацію, присвоюється гриф «для службового користування». Доступ до таких документів надається відповідно до частини другої статті 6 цього Закону. Перелік відомостей, що становлять службову інформацію, який складається органами державної влади, органами місцевого самоврядування, іншими суб`єктами владних повноважень, у тому числі на виконання делегованих повноважень, не може бути обмеженим у доступі.
Типова Інструкція про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 № 736 (далі - Інструкція № 736) визначає єдині вимоги до ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації (далі - документи), що містять службову інформацію, зібрану під час провадження оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, діяльності у сфері оборони держави, та іншу службову інформацію (далі - службова інформація), в органах державної влади, інших державних органах, органах влади Автономної Республіки Крим (далі - установи).
Згідно п. 84 Інструкції № 736 працівник іншої установи може ознайомитися із змістом документа з грифом «Для службового користування», отриманим від іншої установи, лише за письмовою згодою установи - розробника такого документа. Зазначена вимога не поширюється на представників органів державного нагляду (контролю) під час виконання ними відповідних функцій згідно із законодавством.
У разі надходження до установи запиту на інформацію, що міститься у документі, якому присвоєно гриф «Для службового користування», здійснюється з урахуванням вимог пункту 87 цієї Інструкції перегляд такого документа з метою перевірки відповідності запитуваної інформації сукупності вимог, передбачених частиною другою статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації», щодо обмеження доступу до інформації на момент надходження запиту. Авторові запиту надається інформація в тій частині, доступ до якої відповідно до зазначеного Закону не обмежено.
За наявності в запитуваному документі інформації з обмеженим доступом для надсилання запитувачеві виготовляється його копія, в якій слова, речення чи зображення, що містять інформацію з обмеженим доступом, ретушуються у спосіб, який виключає подальше відтворення ретушованого. З такої копії документа виготовляється інша копія, яка надсилається запитувачеві. Копія запитуваного документа, що ретушувалася, зберігається разом з документами з відповідного запиту та може використовуватися повторно в разі надходження до установи іншого запиту на інформацію, що міститься у такому документі (п. 85 Інструкції № 736).
З надісланих на адресу суду документів вбачається, що:
1) розпорядником інформації з обмеженим доступом, а саме: ксерокопія наказу № 123-ОС від 26.11.2019, прим. № 3; витяг з посадової інструкції № 30/1176г від 11.02.2019, прим № 1; витяг з плану проведення тематичної перевірки № 3/8024/дск від 11.10.2019, прим № 1; витяг з доповідної записки № 3/7648т від 11.11.2019, прим. № 1; витяг з протокольного запису № 3/7964т від 11.11.2019, прим № 1 - є Управління Служби безпеки України в Черкаській області (відповідач у даній адміністративній справі);
2) розпорядником інформації з обмеженим доступом, а саме: витяг з наказу №1962-ОС від 11.10.2014, прим № 3; витяг з наказу № 77/ДСК від 18.02.2016, прим № 1 - є Служба безпеки України.
З огляду на вищевказані обставини справи, суд з метою повного та всебічного розгляду справи, вважає за необхідне звернутися до Управління Служби безпеки України в Черкаській області та Служба безпеки України, які є розпорядниками інформації з обмеженим доступом про надання згоди на ознайомлення з наданими до суду документами, що мають гриф «для службового користування», а саме особам, які беруть участь у справі та уповноваженим працівникам Черкаського окружного адміністративного суду, а також для розгляду справи у відкритому судовому засіданні, дослідженні та використанні згідно вимог Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2-12, 14, 72-77, 173, 180, 181, 241, 248 КАС України, суд,
ухвалив:
1. Службі безпеки України, який є розпорядником інформації з обмеженим доступом, надати згоду на ознайомлення з наданими до суду: витягом з наказу №1962-ОС від 11.10.2014, прим № 3; витягом з наказу № 77/ДСК від 18.02.2016, прим № 1, що мають гриф «для службового користування», особам, які беруть участь у справі та уповноваженим працівникам Черкаського окружного адміністративного суду, а також для розгляду справи у відкритому судовому засіданні, дослідженні та використанні згідно вимог Кодексу адміністративного судочинства України.
2. Управлінню Служби безпеки України в Черкаській області, який є розпорядником інформації з обмеженим доступом, надати згоду на ознайомлення з наданими до суду: ксерокопією наказу № 123-ОС від 26.11.2019, прим. № 3; витягом з посадової інструкції №30/1176г від 11.02.2019, прим № 1; витягом з плану проведення тематичної перевірки №3/8024/дск від 11.10.2019, прим № 1; витягом з доповідної записки № 3/7648т від 11.11.2019, прим. № 1; витягом з протокольного запису № 3/7964т від 11.11.2019, прим № 1, що мають гриф «для службового користування», особам, які беруть участь у справі та уповноваженим працівникам Черкаського окружного адміністративного суду, а також для розгляду справи у відкритому судовому засіданні, дослідженні та використанні згідно вимог Кодексу адміністративного судочинства України.
3. Для подання до суду згоди встановити Службі безпеки України та Управлінню Служби безпеки України в Черкаській області п`ятиденний строк з дати отримання копії даної ухвали.
Копію ухвали надіслати: для виконання Службі безпеки України та Управлінню Служби безпеки України в Черкаській області; для відома - сторонам у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути включені до апеляційної чи касаційної скарги на рішення чи ухвалу суду, прийняту за наслідками розгляду справи.
Суддя В.П. Тимошенко