Рішення № 87705256, 20.02.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2020
Номер справи
360/5312/19
Номер документу
87705256
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

20 лютого 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/5312/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом Головного управління ДПС у Луганській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в сумі 40809,37 грн,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Головного управління ДПС у Луганській області (далі – позивач) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі – відповідач), в якому позивач з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 20 січня 2020 року б/н (арк. спр. 68) просить стягнути з відповідача кошти в рахунок погашення податкового боргу в загальній сумі 40809,37 грн, яка складається з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, в сумі 35464,68 грн та з акцизного податку з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у розмірі 5344,69 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до вимог пункту 179.1 статті 179 Податкового кодексу України відповідачем до контролюючого органу подано податкові декларації про майновий стан і доходи, а саме: звітну за 2014 рік від 15 грудня 2017 року № 10963 (річна сума податкового зобов`язання складає 2796,90 грн); звітну за 2015 рік від 15 грудня 2017 року № 10965 (річна сума податкового зобов`язання складає 6202,74 грн); звітну за 2016 рік від 15 грудня 2017 року № 10967 (річна сума податкового зобов`язання складає 12084,33 грн); звітну за 2017 рік від 22 лютого 208 року № 3625 (річна сума податкового зобов`язання складає 14380,71 грн).

Згідно з пунктом 179.7 статті 179 Податкового кодексу України фізична особа зобов`язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену в поданій нею податковій декларації. З огляду на це відповідач зобов`язаний виконати податковий обов`язок у встановлений податковим законодавством строк, що полягає у сплаті грошових сум податкових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб у загальній сумі 35464,68 грн.

Крім того, відповідач зареєстрована у податковому органі платником акцизного податку.

Відповідно до вимог пункту 223.2 статті 223 Податкового кодексу України відповідачем подано декларацію акцизного податку від 18 жовтня 2019 року № 9579 за вересень 2019 року, згідно з якою відповідачем самостійно визначено податкові зобов`язання з акцизного податку на суму 1715,00 грн. В порушення вимог підпункту 222.3.1 пункту 222.3 статті 222 Податкового кодексу України відповідачем не сплачено самостійно визначені податкові зобов`язання з акцизного податку.

Окрім того, відповідно до статей 19-1, 20, 76 Податкового кодексу України Головним управлінням ДФС у Луганській області проведено камеральну перевірку даних, задекларованих фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 у декларації акцизного податку. В результаті проведеної перевірки складено акт від 14 серпня 2019 року № 847/12-32-51-06/ НОМЕР_1 . Дані камеральної перевірки свідчать про порушення граничних термінів сплати грошових зобов`язань з акцизного податку в сумі 15840,50 грн протягом строків, визначених підпунктом 222.1.1 пункту 222.1 статті 222 Податкового кодексу України.

Відповідальність за порушення термінів сплати (перерахування) податкових зобов`язань передбачена пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України. Отже, у зв`язку з порушенням вимог, передбачених статтею 222 Податкового кодексу України, на підставі акта перевірки від 14 серпня 2019 року № 847/12-32-51-06/ НОМЕР_1 та відповідно до вимог статті 126 Податкового кодексу України контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення форми “Ш” від 25 вересня 2019 року № 0012525106, згідно з яким до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 1584,05 грн, та податкове повідомлення-рішення форми “Ш” від 25 вересня 2019 року № 0012535106, відповідно до якого до відповідача застосовано штрафну санкцію у розмірі 9063,34 грн.

З урахуванням часткової сплати заборгованість відповідача з акцизного податку з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів складає 5344,69 грн.

Податкові повідомлення-рішення направлено відповідачу поштою рекомендованим листом з повідомленням на податкову адресу платника податків 25 вересня 2019 року та отримано останньою 01 жовтня 2019 року.

Позивачем відповідно до вимог статті 59 Податкового кодексу України направлено відповідачу поштою податкову вимогу форми “Ф” від 02 серпня 2018 року № 15488-17 (вручено платнику податків 15 серпня 2018 року).

З посиланням на норму підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 та пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України, Головне управління ДПС у Луганській області просить стягнути з відповідача кошти в рахунок погашення податкової заборгованості.

Ухвалою від 23 грудня 2019 року про відкриття провадження в адміністративній справі суд вирішив розглядати дану справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 1-3).

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ухвалу від 23 грудня 2019 року про відкриття провадження в адміністративній справі отримала 28 грудня 2019 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (арк. спр. 53). Правом подати суду відзив на позовну заяву разом з доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, відповідач не скористався. Відповідно до положень частини шостої статті Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) зареєстрована фізичною особою - підприємцем з 25 червня 2004 року та перебуває на обліку в Рубіжанській об`єднаній державній податковій інспекції (Кремінському відділенні) як платник податків, про що свідчить витяг з реєстраційних та облікових даних платника податків та витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 20 грудня 2019 року № 1006118932 (арк. спр. 9, 47-48).

На підставі статей 19-1, 20, 76 Податкового кодексу України 14 серпня 2019 року Головним управлінням ДФС у Луганській області проведено камеральну перевірку даних, задекларованих фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 у деклараціях акцизного податку, за наслідками якої складено акт від 14 серпня 2019 року № 847/12-32-51-06/ НОМЕР_1 «Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у декларації акцизного податку» (арк. спр. 33-35).

Висновками перевірки встановлено, що дані камеральної перевірки свідчать про несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов`язання з акцизного податку в сумі 15840,50 грн та несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов`язання з акцизного податку в сумі 45316,70 грн.

Акт перевірки направлено позивачем 15 серпня 2019 року на податкову адресу платника податків рекомендованим листом з повідомленням та повернуто за зворотною адресою за закінченням встановленого строку зберігання (арк. спр. 36).

На підставі акта перевірки від 14 серпня 2019 року № 847/12-32-51-06/ НОМЕР_1 «Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у декларації акцизного податку» Головним управлінням ДФС у Луганській області винесено податкові повідомлення-рішення форми “Ш” від 25 вересня 2019 року:

№ 0012525106, яким до відповідача застосовано штрафну санкцію у розмірі 1584,05 грн (арк. спр. 37-38);

№ 0012535106, яким до відповідача застосовано штрафну санкцію у розмірі 9063,34 грн (арк. спр. 39-40).

Податкові повідомлення-рішення форми “Ш” від 25 вересня 2019 року №№ 0012525106, 0012535106 отримані відповідачем 01 жовтня 2019 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (арк. спр. 41).

18 жовтня 2019 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 подала до Головного управління ДПС у Луганській області, Рубіжанського управління, Кремінської ДПІ (Кремінський район) звітну податкову декларацію акцизного податку за вересень 2019 року № 9579, в якій визначила суму податкового зобов`язання з акцизного податку в сумі 1715,00 грн з терміном сплати до 30 жовтня 2019 року (арк. спр. 28-32).

Також фізична особа-підприємець ОСОБА_1 подала до Рубіжанської об`єднаної державної податкової інспекції (Кремінського відділення) звітні податкові декларації про майновий стан і доходи, а саме:

за 2014 рік від 15 грудня 2017 року за № 10963, в якій визначила суму податкового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб в сумі 2796,90 грн з терміном сплати до 15 грудня 2017 року (арк. спр. 14-15);

за 2015 рік від 15 грудня 2017 року за № 10965, в якій визначила суму податкового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб в сумі 6202,74 грн з терміном сплати до 15 грудня 2017 року (арк. спр. 16-17);

за 2016 рік від 15 грудня 2017 року за № 10967, в якій визначила суму податкового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб в сумі 12084,33 грн з терміном сплати до 15 грудня 2017 року (арк. спр. 18-19);

за 2017 рік від 22 лютого 2018 року за № 3625, в якій визначила суму податкового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб в сумі 14380,71 грн з терміном сплати до 23 лютого 2018 року (арк. спр. 20-21).

Головним управлінням ДФС у Луганській області виставлено відповідачу податкову вимогу форми “Ф” від 02 серпня 2018 року № 15488-17, якою повідомлено, що станом на 01 серпня 2018 року сума податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов`язаннями становить 37932,01 грн, у тому числі за основні платежі – 35464,68 грн (код класифікації доходів бюджету 11010500), 2467,33 грн (код класифікації доходів бюджету 14040000), штрафні (фінансові) санкції (штрафи) - 0,00 грн та пеня – 0,00 грн (арк. спр. 10).

Податкову вимогу форми “Ф” від 02 серпня 2018 року № 15488-17 відповідачу надіслано рекомендованою поштою з повідомленням про вручення та отримано останньою 15 серпня 2018 року (арк. спр. 10).

Відповідно до інтегрованої картки платника за платежем “акцизний податок з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів” ОСОБА_1 09 грудня 2019 року та 20 грудня 2019 року сплачено 2386,00 грн та 3420,00 грн відповідно, за рахунок яких частково погашено недоїмку в сумі 5806,00 грн (арк. спр. 62-66).

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України:

грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов`язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);

податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1).

штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1).

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з пунктом 36.1 статті 36 Податкового кодексу України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов`язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом (пункти 36.2, 36.3 статті 36 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 36.5 статті 36 Податкового кодексу України відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов`язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Пунктами 37.1, 37.2 статті 37 Податкового кодексу України визначено, що підстави для виникнення, зміни і припинення податкового обов`язку, порядок і умови його виконання встановлюються цим Кодексом або законами з питань митної справи. Податковий обов`язок виникає у платника податку з моменту настання обставин, з якими цей Кодекс та закони з питань митної справи пов`язує сплату ним податку.

Виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк (пункт 38.1 статті 38 Податкового кодексу України).

Згідно з підпунктом 49.18.4 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV цього Кодексу.

Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків (пункт 56.11 статті 56 Податкового кодексу України).

Згідно з підпунктом 162.1.1 пункту 162.1 статті 162 Податкового кодексу України платниками податку на доходи фізичних осіб є фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Об`єктом оподаткування резидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України (підпункти 163.1.1, 163.1.2, 163.1.3 пункту 163.1 статті 163 Податкового кодексу України).

Відповідно до абзаців першого, другого, четвертого пункту 164.1 статті 164 Податкового кодексу України базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду. Базою оподаткування для доходів, отриманих від провадження господарської або незалежної професійної діяльності, є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається відповідно до пункту 177.2 статті 177 та пункту 178.3 статті 178 цього Кодексу.

Згідно з пунктом 179.1 статті 179 Податкового кодексу України платник податку зобов`язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до абзацу першого пункту 179.7 статті 179 Податкового кодексу України фізична особа зобов`язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.

В порушення зазначених норм Податкового кодексу України відповідачем не сплачено податок на доходи фізичних осіб в сумі 35464,68 грн.

Відповідно до підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно з пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з підпунктом 212.1.11 пункту 212.1 статті 212 Податкового кодексу України платником акцизного податку є особа - суб`єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.

Відповідно до підпункту 216.9 статті 216 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов`язань щодо реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», для безготівкових розрахунків - дата оформлення розрахункового документа на суму проведеної операції, який підтверджує факт продажу, а у разі реалізації товарів фізичними особами - підприємцями, які сплачують єдиний податок, - дата надходження оплати за проданий товар.

Базовий податковий період для сплати податку відповідає календарному місяцю. Платники податку, визначені пунктом 212.1 статті 212 цього Кодексу (крім імпортерів підакцизних товарів, зазначених у підпунктах 215.3.4, 215.3.5, 215.3.5--1, 215.3.5-2, 215.3.6, 215.3.7, 215.3.8 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу), подають щомісяця не пізніше 20 числа наступного звітного (податкового) періоду контролюючому органу за місцем реєстрації декларацію з акцизного податку за формою, затвердженою у порядку, встановленому статтею 46 цього Кодексу (пункти 223.1, 223.2 статті 223 Податкового кодексу України).

Згідно з підпунктами 222.3.1, 222.3.2 пункту 222.3 статті 222 Податкового кодексу України суми податку перераховуються до бюджету суб`єктом господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації за місячний податковий період. Особа - суб`єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, сплачує податок за місцем здійснення реалізації таких товарів.

В порушення вимог пункту 57.1 статті 57 та підпункту 222.3.1 пункту 222.3 статті 222 Податкового кодексу України відповідач протягом 10 календарних днів з дня граничного строку подання податкової декларації з акцизного податку (до 30 числа місяця, наступного за звітним) за вересень 2019 року самостійно суму податкового зобов`язання з акцизного податку, зазначену у податковій декларації, не сплатила, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг в сумі 1715,00 грн.

Контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган (підпункт 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

В порушення вимог пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України фізична особа-підприємець ОСОБА_1 протягом 10 календарних днів після отримання податкових повідомлень-рішень від 25 вересня 2019 року №№ 0012525106, 0012535106 грошові зобов`язання самостійно не сплатила, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг в загальній сумі 10647,39 грн.

З урахування часткової сплати у відповідача виникла заборгованість з податку на доходи фізичних осіб в сумі 35464,68 грн та з акцизного податку в сумі 5344,69 грн, що підтверджується розрахунками суми недоїмки з податку на доходи фізичних осіб та акцизного податку станом на 15 січня 2020 року (арк. спр. 56, 57) та інтегрованими картками платника за 2018-2020 роки (арк. спр. 13, 23-27, 57, 58-60, 61-66).

Пунктом 87.11 статті 87 Податкового кодексу України встановлено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Відповідно до пунктів 95.1 та 95.2 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Оскільки податкова вимога від 02 серпня 2018 року № 15488-17 є чинною (доказів про скасування або відкликання податкової вимоги суду не надано), суд дійшов висновку, що контролюючим органом при зверненні до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.

Згідно із пунктом 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 Податкового кодексу України).

Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.

Головне управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 43143746) є органом державної влади та зареєстровано юридичною особою, про що свідчать витяги з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 20 грудня 2019 року за № 1006118160 та від 20 лютого 2020 року № 1006363336 (арк. спр. 45-46, 70-71).

Згідно з Положенням про Головне управління ДПС у Луганській області, затвердженим наказом Державної податкової служби України від 12 липня 2019 року № 14, Головне управління ДПС у Луганській області є територіальним органом Державної податкової служби України (далі - ДПС), який підпорядковується ДПС. Головне управління ДПС у Луганській області (далі – ГУ ДПС) є контролюючим органом (органом доходів і зборів). ГУ ДПС є правонаступником усіх прав та обов`язків Головного управління ДФС у Луганській області. Основними завданнями ГУ ДПС (крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій) є забезпечення реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, здійснення у межах повноважень, передбачених законом, контролю за надходженням до бюджетів та державних цільових фондів податків, зборів, платежів, державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, пального, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), а також боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, державної політики у сфері контролю за своєчасністю здійснення розрахунків в іноземній валюті в установлений законом строк, дотримання порядку проведення розрахункових операцій, у тому числі готівкових розрахунків за товари (послуги), а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону. Відповідно до підпунктів 14, 21 пункту 4 вказаного Положення Головне управління ДПС у Луганській області відповідно до покладених на нього завдань здійснює погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; звертається до суду у випадках, передбачених законом (арк. спр. 73-80).

З вищевикладеного слідує, що у межах спірних правовідносин контролюючим органом, уповноваженим здійснювати стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи, є Головне управління ДПС у Луганській області.

Враховуючи, що відповідачем за час розгляду даної справи податковий борг з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 35646,68 грн та з акцизного податку у розмірі 5344,69 грн самостійно не сплачений, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).

З викладеного слідує, що витрати суб`єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб`єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб`єкту владних повноважень, не підлягає.

Такі обмеження у можливостях суб`єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.

Оскільки Головне управління ДПС у Луганській області у вказаній справі є суб`єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 43143746, місцезнаходження: 93401, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) про стягнення податкового боргу в сумі 40809,37 грн задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) податковий борг в загальній сумі 40809,37 грн (сорок тисяч вісімсот дев`ять грн 37 коп.), з яких:

35464,68 грн (тридцять п`ять тисяч чотириста шістдесят чотири грн 68 коп.) за податковим боргом з податку на доходи фізичних осіб на користь Державного бюджету України та місцевого бюджету Кремінської міської ради;

5344,69 грн (п`ять тисяч триста сорок чотири грн 69 коп.) за податковим боргом з акцизного податку на користь місцевого бюджету Кремінської міської ради.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.І. Чернявська