
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без розгляду
20 лютого 2020 року м. Житомир справа № 240/11899/19
категорія 108060200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Єфіменко О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Товариство з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз Збут" Овруцький ВР, про зобов`язання вчинити дії, стягнення коштів,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:
- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області відновити право на пільги по сплаті житлово-комунальних послуг за період з 01.12.2018 до 21.03.2019 та внести відповідні відомості до Єдиного державного реєстру осіб, які мають право на пільги по наданню їй відповідних пільг;
- стягнути з відповідача переплачені нею кошти у розмірі 3643,92 грн, що були сплачені нею ТОВ "Житомиргаз Збут" Овруцький ВР за користування послугами газопостачання за період з 01.12.2018 до 21.03.2019 на картковий рахунок: Приват банк, МФО 305299, код ЄДРПОУ банку 14360570, рахунок отримувача НОМЕР_1 , IBANUA НОМЕР_2 (поповнення поточного рахунку НОМЕР_3 , ОСОБА_1 , РНОКППП: НОМЕР_4 ).
В обґрунтування позовних вимог вказує, що як інвалід 3 групи 1 категорії ЧАЕС користувалася пільгами на оплату житлово-комунальних послуг, проте після закінчення групи інвалідності надання таких пільг було призупинено до моменту продовження (21.03.2019). Вказує, що відповідно до висновку обласної медико-соціальної експертної комісії та заключення ВНДІРІ їй продовжено групу інвалідності з 01.12.2018 до 01.01.2024, а тому вважає, що має право на вказані пільги також у період з 01.12.2018 до 21.03.2019, у зв`язку із чим, зверталася до УПСЗН Овруцької РДА, Департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської ОДА, а також до Міністерства соціальної політики України. На подані звернення отримала відповіді, в тому числі роз`яснення Міністерства соціальної політики України про те, що перевищено тримісячний термін для поновлення виплат у разі зміни категорії постраждалої особи, її групи інвалідності або посвідчення. Вважаючи свої права на соціальний захист порушеними, 23.11.2019 звернулася до суду зі їх захистом.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 02.12.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 24.12.2019. Встановлено відповідачу строк для подання до суду відзиву на позов, який надіслано представником відповідача до суду 26.12.2019. У відзиві, представник відповідача заперечує стосовно задоволення позовних вимог та вказує, що відшкодування за надані пільгові послуги розпочато 21.03.2019 на підставі посвідчення особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, яке позивачем надано до управління 28.03.2019, при цьому вважає, що право на отримання пільг, набуто позивачем 21.03.2019.
24.12.2019 у судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити з підстав викладених у позовній заяві та подальший розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження, про що подала до суду письмове клопотання (а.с.34).
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, 23.12.2019 подав до суду клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку із його зайнятістю в іншому судовому засіданні.
Ухвалою суду без виходу до нарадчої кімнати, занесеною секретарем судового засідання до протоколу судового засідання від 24.12.2019, постановлено подальший розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження (а.с.29).
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, оцінивши наведені сторонами доводи, суд дійшов наступного висновку.
Так, відповідно до ч.1 ст.122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 3 ст.122 КАС України зазначено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Дана норма закону означає, що за загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Необхідно зазначити, що процесуальним строком є проміжок часу, встановлений законом або судом, у який суд та особи, що беруть участь у справі, та інші учасники процесу вчиняють певні процесуальні дії, передбачені КАС України, в результаті вчинення яких настають певні правові наслідки.
Як свідчать матеріали справи, позивач, як інвалід 3 групи 1 категорії ЧАЕС, користувалася пільгами на оплату житлово-комунальних послуг до моменту закінчення групи інвалідності, тобто до 01.12.2018.
05.02.2019 за висновком обласної медико-соціальної експертної комісії та за заключенням Вінницького державного науково-дослідного інституту реабілітації інвалідів позивачу продовжено групу інвалідності з 01.12.2018 до 01.01.2024. Позивачу видано посвідчення Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, датоване 21.03.2019, та саме із вказаної дати продовжено надання останній пільг на оплату житлово-комунальних послуг.
ОСОБА_1 вважаючи порушеними свої права на отримання належних пільг з моменту продовження групи інвалідності та до дати видачі відповідно посвідчення (01.12.2018 до 21.03.2019), встановлених законодавством, як інваліду 3 групи 1 категорії ЧАЕС звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА, Департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської ОДА, а також до Міністерства соціальної політики України за роз`ясненнями. На звернення отримала відповіді, зокрема Управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА №К-14653 від 22.04.2019, Департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської ОДА №2172/13 від 02.05.2019, Міністерства соціальної політики України №735/0/78-19/295 від 03.05.2019, в яких повідомлено про перевищення передбаченого законодавством тримісячного терміну для поновлення виплат у разі зміни категорії постраждалої особи, її групи інвалідності або посвідчення.
Поряд із чим, суд розглядаючи спірні правовідносини, вважає за необхідне звернути увагу на той факт, що законодавче обмеження строку протягом якого особа може звернутися до суду, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах.
Пунктом п`ятим частини першої ст. 171 КАС України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Відповідно до ч. 3 ст. 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Крім того, поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об`єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов`язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
При цьому, відповідно до ч.4 ст. 123 КАС України, якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Аналіз вищевказаних норм дає підстави для висновку, що після відкриття провадження у справі суд може дійти висновку про визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду передчасним.
Поряд із цим, п. 8 ч. 1 ст. 240 КАС України визначено, що суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Отже, перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В даному випадку, позивач дізналася про порушення своїх прав, свобод чи інтересів саме в квітні-травні 2019 року (22.04.2019, 02.05.2019, 03.05.2019), зокрема з листів Управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА, Департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської ОДА та Міністерства соціальної політики України, однак до суду звернулася лише 23.11.2019, про що свідчить відмітка поштового відділення на конверті, в якому така надійшла до суду, тобто з пропущенням строку звернення до адміністративного суду встановленого нормами КАС України.
Враховуючи викладене, суд вважає, що ОСОБА_1 звернувшись 23.11.2019 до суду з позовними вимогами щодо зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області відновити право на пільги по сплаті житлово-комунальних послуг за період з 01.12.2018 до 21.03.2019 та внесення відповідних відомості до Єдиного державного реєстру осіб, які мають право на пільги по наданню їй відповідних пільг та стягнути з відповідача переплачені нею кошти у розмірі 3643,92 грн, пропустила строк звернення до суду. Будь-яких клопотань про поновлення строку звернення із наведенням поважних та об`єктивних причин пропуску такого строку від позивача до суду не надходило.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає залишенню без розгляду, відповідно до ч.4 ст.123, п.8 ч.1 ст.240 КАС України.
Керуючись ст.ст. 122,123, п.8 ч.1 ст.240, ст.ст. 243, 256 КАС України, суд
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Товариство з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз Збут" Овруцький ВР, про зобов`язання вчинити дії, стягнення коштів - залишити без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Єфіменко