Рішення № 87704592, 19.02.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2020
Номер справи
240/11920/19
Номер документу
87704592
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2020 року м. Житомир справа № 240/11920/19

категорія 112030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Майстренко Н.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірною відмови, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , у якій він, з урахуванням уточнень позовних вимог, просить:

- визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у проведенні перерахунку пенсії за віком з врахуванням особових рахунків про заробітну плату в тресті "Когалимнафтогазбуд";

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області визнати за ним право на нарахування та щомісячне отримання пенсії за віком на підставі особових рахунків, виданих архівним відділом тресту "Когалимнафтогазбуд", та провести перерахування пенсії за віком з врахуванням особових рахунків про заробітну плату для обчислення пенсії, з часу звернення з даною вимогою до відповідача;

- стягнути на користь позивача понесені судові витрати у сумі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказав, що відповідач йому відмовив у перерахуванні пенсії у зв`язку з тим, що відповідно до чинного законодавства для обчислення пенсії заробітна плата враховується лише на підставі довідок про заробітну плату, а не на підставі особових рахунків. Як вбачається з особових рахунків про заробітну плату для обчислення пенсії, вони засвідчені печаткою та підписом посадової особи, містять обов`язкові відомості про розмір заробітної плати, про нарахування страхових внесків. Зазначає, що ним вчинено усі дії та подано усі документи, необхідні для перерахунку пенсії із урахуванням заробітної плати у тресті "Когалимнафтогазбуд".

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 19.12.2019 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Копію ухвали позивач отримав 24.12.2019, а відповідач - 23.12.2019, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень.

У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області просить відмовити у задоволенні позову. Вважає, що дії Управління щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу за періоди з 16.06.1986 по 17.02.1987, з 10.03.1987 по 18.05.1987, з 21.05.1987 по 22.08.1988 на підставі особових рахунків є правомірними та відповідають чинному законодавству.

Ухвалою суду від 24.01.2020 призначено адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірною відмови, зобов`язання вчинити дії до судового розгляду у відкритому судовому засіданні з викликом осіб, які беруть участь у справі, на 10.02.2020.

У судовому засіданні, призначеному на 10.02.2020, оголошено перерву до 19.02.2020 для отримання пояснень спеціаліста Пенсійного фонду стосовно того, відсутність яких конкретних даних перешкоджає відповідачу врахувати дані про заробітну плату, вказані в особових рахунках.

У судове засідання, призначене на 19.02.2020, спеціаліст відповідача не з`явився, будь-яких додаткових пояснень не надав. Учасники справи 19.02.2020 подали клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов такого висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 повідомило його, що за інформацією Коростенського відділу обслуговування громадян (сервісного центру) управління обслуговування громадян 02.08.2019 було направлено запит до архівного відділу адміністрації м. Когалим Ханти-Мансійського автономного округу Російської Федерації щодо надання довідки про заробітну плату за період роботи в будівельному управлінні №23 тресту "Когалимнафтогазбуд" з 16.06.1986 по 17.02.1987, в управлінні виробничо-технологічної комплектації тресту "Когалимнафтогазбуд" з 10.03.1987 по 18.05.1987, в будівельному управлінні №55 тресту "Когалимнафтогазбуд" з 21.05.1987 по 22.08.1988 роки. До управління 16.09.2019 надійшла відповідь з архівного відділу з додаванням копій особових рахунків, де зазначено, що на зберігання до архівного відділу передані лише особові рахунки по нарахуванню заробітної плати, а платіжні відомості та інші документи про нараховану та сплачену заробітну плату підприємствами до архіву не передавалися.

Відповідач зазначив, що для обчислення пенсії заробітна плата позивача не може бути врахована на підставі особових рахунків, оскільки таке врахування можливе лише на підставі довідок про заробітну плату.

Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд враховує таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV (далі Закон №1058-IV, з відповідними змінами та доповненнями) встановлено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Водночас, частиною 1 статті 9 Закону №1058-IV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначається, в тому числі, пенсія за віком.

Частина 1 статті 26 Закону №1058-IV визначає, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Згідно із статтею 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, що визначається відповідно до статей 65-67 цього Закону, який громадяни одержували перед зверненням за пенсією.

Статтею 65 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено загальний порядок визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсій, згідно якого середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи, починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Згідно пункту 1 статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Таким чином, зазначена норма є диспозитивною і надає пенсіонерам право вибору різних періодів нарахування заробітної плати для обчислення пенсії на умовах, визначених чинним законодавством.

Згідно з частиною 1 статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-IV врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку), затвердженого Постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок №22-1).

Нормами п.п. 3 п. 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до п. 2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Проаналізувавши наведені норми матеріального права, суд дійшов висновку, що обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження такої заробітної плати первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено.

Зі змісту відповіді архівного відділу Адміністрації міста Когалима від 13.08.2019 №С-863-С-863/4, яка надана органу пенсійного фонду, вбачається, що у зв`язку з неможливістю визначити правомірність включення підсумкових сум нарахування в архівну довідку з причини відсутності повних відомостей про вид і характер виплат, відомості про заробітну плату за 1986-1988 надаються у вигляді копій особових рахунків по нарахуванню заробітної плати, а не в табличній формі. Також зазначено, що суми нарахувань заробітної плати в особових рахунках, які підкреслені червоним чорнилом - написані олівцем. В архівному відділі Адміністрації міста Когалима немає відомостей за кодами видів оплати праці та утримань із заробітної плати (і їх розшифровці) за зазначені періоди. В архівній довідці дані відтворюються так, як вони викладені в архівних документах.

З аналізу наведених положень законодавства слідує, що обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період до 01.07.2000 є не лише наявність відповідної довідки про заробітну плату (дохід), але й підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.

Така позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 20.03.2018 по справі № 527/1655/17.

Первинні документи є у наявності у відповідача, а неможливість врахування зазначених у них відомостей не обґрунтована жодними логічними поясненнями, які б доводили, що такі відомості не можуть бути враховані. Те, що ці відомості не перенесені до змісту довідки, не вказує на беззаперечну правомірність дій відповідача. Довідка є лише формою закріплення відомостей, які містяться у первинних документах, а тому саме вони є визначальними щодо даних про заробітну плату особи.

При цьому, суд акцентує увагу на тому, що обставинами, які зумовили те, що архівним відділом не була сформована довідка, стало несистематичне заповнення роботодавцем глави "ИТОГО", а також відомостей щодо виду та характеру виплат.

Стосовно цих обставин суд зазначає, що усі особові рахунки у своїй назві містять зазначення "по заработной плате", що свідчить про відсутність підстав ототожнювати здійснені позивачу виплати з будь-якими іншими виплатами, відмінними від заробітної плати. Некоректне заповнення графи "ИТОГО" також не є таким, що не дозволяє ідентифікувати суму здійснених позивачу виплат заробітної плати, оскільки у кожній особовій відомості міститься належним чином заповнена графа "К выдаче на руки" з помісячним зазначенням отриманих позивачем сум. Крім того, у всіх особових рахунках систематично заповнений розділ "Удержано и зачтено", який свідчить про оподаткування виплачених позивачу сум як обов`язкової умови для можливості врахування таких сум при визначенні розміру його пенсії. Підкреслення олівцем стосуються квітня 1987 року у особовому рахунку, по якому позивачу взагалі не нараховувалась заробітна плата за цей місяць, оскільки вона відображена у особовому рахунку за наступний період.

Судом також враховується, що ризик помилки роботодавця при визначенні та відображенні сум, які мають забезпечувати державне пенсійне страхування, не повинен покладатися на позивача та вказана помилка не може бути виправлена за його рахунок.

Суд знову наголошує на тому, що відповідачем не було надано жодних пояснень, відсутність яких саме відомостей перешкоджала йому врахувати фактично зазначені суми у особових рахунках для обчислення розміру пенсії позивача.

За змістом статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач свого процесуального обов`язку не виконав.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до положень статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" днем звернення за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами. Право на перерахунок пенсії реалізується особою на підставі власного волевиявлення шляхом подання до органу Пенсійного фонду України відповідної заяви.

Згідно з ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч. 1 ст. 35, ч. 2 ст. 38, ч. 3 ст. 42 та ч. 5 ст. 48 цього Закону, провадиться, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Судом встановлено, що за перерахунком пенсії, безпосередньо маючи необхідні для цього документи, позивач звернувся 23.09.2019, що обумовлює перерахунок пенсії позивача з врахуванням викладеного парового регулювання цього питання з 01.10.2019. Тому, у позовній вимозі щодо зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з моменту звернення з 23.09.2019 слід відмовити, задовольнивши її, починаючи з 01.10.2019.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Частиною 3 статті 139 КАС України передбачено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Приймаючи до уваги часткове задоволення позову та приписи ст. 139 КАС України, на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати у сумі 384,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 255, 257, 258, 262, 295 КАС України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у проведенні перерахунку пенсії за віком з врахуванням особових рахунків про заробітну плату в тресті "Когалимнафтогазбуд";

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахування пенсії за віком ОСОБА_1 з врахуванням відомостей про заробітну плату, зазначених у особових рахунках, виданих архівним відділом тресту "Когалимнафтогазбуд", починаючи з 01.10.2019.

Відшкодувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у сумі 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири гривні двадцять копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, код ЄДРПОУ 13559341).

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 19.02.2020.

Суддя Н.М. Майстренко