
Справа № 466/7833/17
У Х В А Л А
17 лютого 2020року Шевченківський районний суд м. Львова у складі:
головуючої-судді Білінської Г.Б.
при секретарі Норик І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
02.01.2020р. ОСОБА_1 звернувся в суд із клопотанням про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов`язання вчинити дії.
В обґрунтування заяви покликається на те, що 27 березня 2018 року Шевченківський районний суд міста Львова, розглянувши матеріали адміністративної справи № 466/7833/17 - ухвалив рішення, яким вирішив: позов задовольнити. Зобов`язати Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести обчислення, нарахування / призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 26.03.2015 на підставі грошового, атестату № 089 від ЗО.11.2007року, яким визначена сума щомісячного грошового забезпечення у розмірі 6040,20грн., та довідки про доходи грошового забезпечення за 15 місяців 2006-2007р.р. (загальна сума доходу - 94988.54 грн.) від 01.02.2017 N958/24, складених і нарахованих Службою безпеки України під час проходження ним військової служби в органне безпеки до моменту звільнення 01.10.2008року з військової служби в запас. Рішення Шевченківського районного суду міста Львова набрало законної сили 28 квітня 2018 року. Проте відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, судове рішення Шевченківського районного суду міста Львова від 27 березня 2018 року в справі № 466/7833/17, яке набрало законної сили та є обов`язковим до виконання, не виконує, що порушує мої конституційні права на судовий захист та належний рівень соціального забезпечення (пенсію), суперечить вимогам Конституції України, принципам верховенства права, юридичної визначеності та обов`язковості судового рішення.
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, всупереч судовому рішенню, яке набрало законної сили, обчислення, нарахування і призначення йому, ОСОБА_1 , пенсії за вислугу років з 26.03.2015 на підставі грошового атестату № 089 від 30.11.2007 року, яким визначена сума щомісячного грошового забезпечення у розмірі 6040,20 грн., та довідки про доходи грошового забезпечення за 15 місяців 2006-2007 р.р. (загальна сума доходу - 94988.54 грн.) від 01.02.2017 №58/24, складених і нарахованих Службою безпеки України під час проходження військової служби в органах безпеки до моменту звільнення 01.10.2008 року з військової служби в запас протягом терміну більше, ніж рік не проводить, тобто ігнорує виконання судового рішення.
11.09.2019 ОСОБА_1 був поданий до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області запит на інформацію з проханням повідомити інформацію стосовно виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області рішення Шевченківського районного суду м. Львова від 27.03.2018 по справі № № 466/7833/17, яке набрало законної сили 27.04.2018, та надіслати матеріальні носії інформації (документи), у яких містяться відомості по суті запиту, а також докази на підтвердження даних, що міститимуться у відповіді. Листом від 08.10.2019 № 26716/03.29-15 заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області Левицька Г. повідомила, що "Головне управління на сьогодні, позбавлене можливості виконати вищезазначене судове рішення", що він вважає необґрунтованим і протиправним, оскільки свідчить про відверту відмову службових осіб даного пенсійного органу від виконання судового рішення.
ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився. 17.02.2020р. на електронну адресу суду подав клопотання про розгляд клопотання у його відсутності.
17.02.2020р. на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшов відзив на клопотання ОСОБА_1 .
В судовому засіданні представник Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на мотиви, викладені у відзиві на позовну заяву.
Дослідивши подане клопотання і матеріали справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду заяви, суд приходить до наступного висновку.
Рішенням Шевченківського районного суду м.Львова від 27 березня 2018 року у даній справі позов задоволено, зобов`язано Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести обчислення, нарахування і призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 26.03.2015 на підставі грошового, атестату № 089 від 30.11.2007року, яким визначена сума щомісячного грошового забезпечення у розмірі 6040,20грн., та довідки про доходи грошового забезпечення за 15 місяців 2006-2007р.р. (загальна сума доходу - 94988.54 грн.) від 01.02.2017 №58/24, складених і нарахованих Службою безпеки України під час проходження ним військової служби в органне безпеки до моменту звільнення 01.10.2008року з військової служби в запас.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Частиною 8 даної статті встановлено, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу.
Як передбачено ч.1 ст.287 КАС України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
З аналізу вищенаведених норм можна дійти висновку, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах може здійснюватися у два способи, зокрема, шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення та шляхом оскарження рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.
При цьому, суд вважає, що застосування судового контролю одночасно двома способами є неприпустимим, з урахуванням правової природи контролю.
Так, в одному випадку суд безпосередньо контролює виконання судового рішення (контроль на стадії добровільного виконання судового рішення), а в іншому суд контролює дотримання процедури органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем виконання судового рішення у примусовому порядку.
Судом встановлено, що 23.05.2018 Шевченківським районним судом м. Львова видано виконавчий лист 466/7833/17.
Таким чином, позивачем було звернено до примусового виконання рішення Шевченківського районного суду м.Львова від 27 березня 2018року у даній справі шляхом скерування виконавчого листа до органу державної виконавчої служби.
Проте з поданого клопотання про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення не вбачається, а судом не встановлено, що загальний порядок виконання судового рішення не дав очікуваного результату, або що відповідач створює перешкоди для виконання такого рішення.
Оскільки позивач не навів обґрунтувань та не надав доказів, що підтверджують необхідність застосування процесуального інституту судового контролю за виконанням судового рішення, суд дійшов висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення від 27 березня 2018року.
Наведений висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в ухвалі від 06.05.2019 року у справі № 826/9960/15.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є безпідставною та необґрунтованою, а тому не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.248, 382, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення - відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Шевченківсткий районний суд м.Львова протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя: Г. Б. Білінська