Постанова № 87687478, 19.02.2020, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
19.02.2020
Номер справи
243/1162/20
Номер документу
87687478
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Номер провадження 3/243/672/2020

Номер справи 243/1162/20

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«19» лютого 2020 року Слов`янський міськрайонний суд Донецької області в складі

Головуючого – судді Хаустової Т.А.,

за участю:

- секретаря судового засідання – Кобець О.М.,

- прокурора – Борисова А.А.,

- особи, яка притягується до адміністративної відповідальності – ОСОБА_1 ,

розглянувши матеріали, які поступили від Донецького управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України у відношенні:

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Слов`янська Донецької області, громадянина України, військовослужбовця Збройних сил України Військової частини А-3546 на посаді стрільця, РНОКПП: НОМЕР_1 , Паспорт серії НОМЕР_2 виданий 17 липня 2013 року Слов`янським МВ УМВС України в Донецькій області, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

В С Т А Н О В И В :

В судовому засіданні встановлено, що 01 грудня 2017 року Наказом Департаменту патрульної поліції Національної поліції України № 530 о/с ОСОБА_1 було прийнято на службу з 04 грудня 2017 року до Національної поліції України на посаду поліцейського роти № 4 Батальйону патрульної поліції в м. Краматорськ та Слов`янськ Управління патрульної поліції в Донецькій області та присвоєно спеціальне звання рядовий поліції.

15 травня 2018 року рядовий поліції ОСОБА_3 М.Ю. звернувся до керівництва Департаменту патрульної поліції з Рапортом про звільнення зі служби в поліції за власним бажанням.

29 травня 2018 року згідно Наказу ДПП НП України № 515 о/с від 23 травня 2018 року рядового поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням) з 29 травня 2018 року.

29 травня 2018 року, в день звільнення, ОСОБА_1 додатково був ознайомлений з вимогами ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та отримав Трудову книжку, Витяг з Наказу про своє звільнення, про що свідчить його власноручна розписка.

Відповідно до ст. 61 Закону України «Про Національну поліцію» на поліцейських поширюються обмеження, визначені Законом України «Про запобігання корупції», в тому числі вимоги фінансового контролю.

ОСОБА_1 , будучи поліцейським, відповідно до пп. «з» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією.

До того ж, виходячи зі змісту ст. 57 Конституції України, в державі діє презумпція знання Закону всіма громадянами, якщо Закон доведений до їх відома шляхом його офіційного оприлюднення. Крім того, статус поліцейського сам по собі резюмує обізнаність щодо неухильного дотримання вимог Закону і обов`язок такого дотримання.

Закон України «Про запобігання корупції» оприлюднено в офіційному друкованому органі Верховної Ради України газеті «Голос України» від 25 жовтня 2014 року № 206.

Статтею 68 Конституцією України закріплено, що кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Абзацом 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3, зобов`язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Підпунктом 3 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням НАЗК 10 червня 2016 року № 3, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 959/20089, передбачено, що декларація суб`єкта декларування, який припинив діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність.

З 29 травня 2018 року рядовий поліції ОСОБА_1 припинив діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави, та був зобов`язаний подати декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік, шляхом її заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2019 року до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2019 року.

Перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 лише 02 червня 2019 року о 23 годині 22 хвилини, після отримання Листа від Національного агентства з питань запобігання корупції № 44-01/39453/19 від 13 травня 2019 року з вимогою про необхідність подати декларацію, шляхом її заповнення на веб-сайті НАЗК, перебуваючи за адресою: Київська область, м. Васильків, військова частина А-0704, подав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, чим порушив вимоги фінансового контролю.

Таким чином, 02 червня 2019 року колишній поліцейський роти № 4 Батальйону патрульної поліції в м. Краматорськ та Слов`янськ Управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України рядовий поліції Кібальник М.Ю., порушуючи вимоги ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин 02 червня 2019 року о 23 годині 22 хвилини подав декларацію суб`єкта декларування, який припинив діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпЛП.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин справи.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

ОСОБА_1 роз`яснені права та обов`язки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності передбачені ст.268 КУпАП та ст.ст.55, 56, 59, 63 Конституції України (а.с.5).

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину у вчиненому правопорушенні не визнав та суду пояснив, що дійсно 01 грудня 2017 року Наказом Департаменту патрульної поліції Національної поліції України № 530 о/с його було прийнято на службу з 04 грудня 2017 року до Національної поліції України на посаду поліцейського роти № 4 Батальйону патрульної поліції в м. Краматорськ та Слов`янськ Управління патрульної поліції в Донецькій області та присвоєно спеціальне звання рядовий поліції. 15 травня 2018 року він звернувся до керівництва Департаменту патрульної поліції з Рапортом про звільнення зі служби в поліції за власним бажанням. 29 травня 2018 року згідно Наказу ДПП НП України № 515 о/с від 23 травня 2018 року його звільнено зі служби в поліції відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням) з 29 травня 2018 року.

29 травня 2018 року, в день звільнення, він додатково був ознайомлений з вимогами ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та отримав Трудову книжку, Витяг з Наказу про своє звільнення, про що свідчить його власноручна розписка. Але йому ніхто не роз`яснив, що він повинен був заповнювати декларацію за 2018 рік до 01 квітня 2019 року. Він визнає, що Декларацію за 2018 рік подав несвоєчасно. З 01 січня 2019 року по 01 квітня 2019 року він не хворів, у відрядженні не знаходився. В період часу з 01 січня 2019 року по 27 лютого 2019 року він перебував у м. Слов`янську і мав можливість подати Декларацію за 2018 рік, але не знав, що її потрібно подавати. З 28 лютого 2019 року по 03 червня 2019 року він знаходився на військовій службі у Військовій частині А – 3435, яка знаходилася в с. Десна Чернігівської області і не мав можливості подати Декларацію за 2018 рік. Тільки після листа НАЗК, який надійшов за місцем його постійного мешкання у м. Слов`янську і телефонного дзвінка матері, перебуваючи у м. Васильків Київської області 02 червня 2019 року він подав Декларацію за 2018 рік.

Він цілком згоден зі ст. 68 Конституції України, а також підтверджує той факт, що своєчасно не подав Декларацію за 2018 рік.

Прокурор у судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Провина ОСОБА_1 доведена матеріалами справи, а саме:

- Протоколом про адміністративне правопорушення № 122005960-4 від 03 лютого 2020 року (а.с.4-9);

- Витягом з Наказу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України № 530 о/с від 01 грудня 2017 року (а.с.15);

- Витягом з Наказу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України № 515 о/с від 23 травня 2018 року (а.с.14);

- Протоколом огляду від 28 січня 2020 року (а.с.19-24).

Диспозицією ч. 1 ст.172-6 КУпАП передбачено, що відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. В примітці до цієї статті зазначено, що суб`єктом правопорушень є особи, які відповідно до частини першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

З матеріалів справи вбачається, що Наказом Департаменту патрульної поліції Національної поліції України № 530 о/с від 01 грудня 2017 року, ОСОБА_1 , було прийнято на службу з 04 грудня 2017 року до Національної поліції України на посаду поліцейського роти № 4 Батальйону патрульної поліції в м. Краматорськ та Слов`янськ Управління патрульної поліції в Донецькій області та присвоєно спеціальне звання рядовий поліції

Відповідно до ст. 61 Закону України «Про Національну поліцію» на поліцейських поширюється обмеження, визначені Законом України «Про запобігання корупції», в тому числі вимоги фінансового контролю.

ОСОБА_1 , будучи поліцейським, відповідно до пп. «з» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією.

Отже суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 є суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Наказом Департаменту патрульної поліції Національної поліції України № 515 о/с від 23 травня 2018 року, рядового поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію».

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункту 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Абзацом 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3, зобов`язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Підпунктом 3 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням НАЗК 10 червня 2016 року № 3, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 959/20089, передбачено, що декларація суб`єкта декларування, який припинив діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність.

Верховною радою України 23 березня 2017 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб» № 1975-VIII, який набув чинності 30 березня 2017 року, та відповідно до якого строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» подають таку декларацію вперше, продовжено до 01 травня 2017 року.

Крім того, відповідно до Пам`ятки ознайомлення працівника Національної поліції України з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14 жовтня 2014 року (а.с.13) та Розписки ОСОБА_1 від 29 травня 2018 року (а.с.16), останній був ознайомлений з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», зокрема з вимогами про необхідність подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після звільнення, та про строки, в які це необхідно зробити.

Вказані обставини в судовому засіданні ОСОБА_1 не заперечувалися.

Суд не приймає до уваги пояснення ОСОБА_1 в тій частині, що він не був обізнаний з тим, що повинен був подати Декларацію за 2018 рік після звільнення, як суб`єкт декларування, який припинив діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, оскільки виходячи зі змісту статті 57 Конституції України в державі діє презумпція знання Закону всіма громадянами, якщо Закон доведений до їх відома шляхом його офіційного оприлюднення. Крім того, статус поліцейського сам по собі презюмує обізнаність щодо неухильного дотримання вимог Закону і обов`язок такого дотримання.

Закон України «Про запобігання корупції» оприлюднено в офіційному друкованому органі Верховної Ради України в газеті «Голос України» від 25 жовтня 2014 року № 206.

Статтею 68 Конституції України закріплено, що кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

З витягу ID декларації: http:\\public.nazk.gov.ua/declaration/25aa946c-3504-47c0-b77c-98277346eab0 від 28 січня 2020 року після звільнення декларація інспектора патрульної поліції ОСОБА_1 за 2018 рік подана 02 червня 2019 року о 23 годині 22 хвилини (а.с.22-24).

Враховуючи вищевикладене, вважаю, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, провина ОСОБА_1 у скоєнні правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, доведена у повному обсязі, обставиною, що пом`якшує відповідальність за адміністративне правопорушення є щире каяття. Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення в судовому засіданні не встановлено.

Судом також у відповідності до вимог статті 33 Кодексу України про адміністративні правопорушення враховується ступінь вини і матеріальний стан особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Призначаючи вид та розмір адміністративного стягнення, суд враховує обставини, що пом`якшують відповідальність та обирає стягнення в межах санкції, встановленої в межах стягнення, передбаченого ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

З урахуванням обставин справи та особи правопорушника, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) Постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується, особою, на яку покладено таке стягнення в розмірі, передбаченому п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», а саме, 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 34, 35, 40-1, 172-6, 283, 284 КУпАП, -

П О С Т А Н О В И В :

Визнати ОСОБА_2 , винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 (вісімсот п`ятдесят) гривень 00 коп., на р/р № UA588999980313030106000005075, Казначейство України (ЕАП), код платежу 21081100, ЄДРПОУ 37803368, МФО 899998, одержувач платежу Слов`янське УК/м. Слов`янськ/21081100.

Стягнути з ОСОБА_2 , судовий збір на користь держави у сумі 420,40 гривень на доходний рахунок UA908999980313111256000026001, Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106, код ЄДРПОУ 37993783, одержувач ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106.

Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного суду через Слов`янський міськрайонний суд Донецької області.

Строк пред`явлення постанови до виконання три місяці.

Суддя Слов`янського

міськрайонного суду

Донецької області Т.А. Хаустова