
Справа № 560/397/20
РІШЕННЯ
іменем України
17 лютого 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.
за участю:секретаря судового засідання Нетичай Ю.В. позивача: ОСОБА_1 , представника позивача: Мазуркевича О.С., представника відповідача: Лісової Я.І., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 20.09.2019 за №11 про відмову в зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи з 01.01.1999 по 31.12.2000 на посаді тракториста;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повністю зарахувати до пільгового стажу роботи період роботи трактористом - машиністом в Приватно-орендному підприємстві «Поділля» з 01.01.1999 по 31.12.2000 у ФГ «Пашуки-Агро» з 03.10.2006 по 01.11.2006, з 12.03.2007 по 08.09.2008, з 17.06.2009 по 01.10.2009 та призначити пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до п. "в" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 08 серпня 2019 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що 08 серпня 2019 року звернувся до Славутського об`єднаного управління Пенсйного фонду України із заявами про підтвердження трудового стажу та призначення пільгової пенсії за віком.
Рішенням комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №11 від 20 вересня 2019 року зараховано до пільгового стажу періоди роботи на посаді тракториста з 11.05.1985р. по 31.12.1998р., з 01.01.2001р. по 03.10.2006р. в колгоспі ім.Тімірязєва, згодом колгосп «Поділля», КСП «Поділля», селянська спілка власників «Поділля», СГК «Поділля», ПОП «Поділля», яке згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань ліквідоване у зв`язку з банкрутством з 03 жовтня 2006р. Таким чином, ОСОБА_1 зараховано до пільгового стажу 19 років 2 місяці 12 днів, страховий стаж 29 років 5 місяців 28 днів. Відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу період роботи з 01.01.1999р. по 31.12.2000р. оскільки робота на посаді тракториста не підтверджується первинними документами.
Таке рішення комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вважає незаконним і необгрунтованим, тому звернувся в суд з вказаними позовними вимогами.
Суд, ухвалою від 24.01.2020 року відкрив провадження та призначив справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Позивач, представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надавши суду відзив на позовну заяву, в якому вказав, що підстав для визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 20.08.2019 року № 11 про відмову ОСОБА_1 в зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи з 01.01.1999 року по 31.12.2000 рік на посаді тракториста, зобов`язання головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повністю зарахувати до пільгового стажу роботи період роботи трактористом-машиністом в Приватно-орендному підприємстві «Поділля» з 01.01.1999 року по 31.12.2000 рік у ФГ «Пошуки-Агро» з 03.10.2006 року по 01.11.2006 рік, з 12.03.2007 року по 08.09.2008 рік, з 17.06.2009 року по 01.10.2009 рік та призначити пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 08 серпня 2019 року, немає. Вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України. Просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представників сторін, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.
Встановлено, що позивач - ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується наявною в матеріалах справи копією паспорта позивача.
08 серпня 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 24 жовтня 2019 року №34823/03 позивачеві повідомлено, що враховуючи відсутність необхідного пільгового стажу роботи трактористом рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 16.10.2019 року відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 20.09.2019 року №11 ОСОБА_1 до пільгового стажу зараховано періоди роботи трактористом з 11.05.1985 року по 31.12.1998 року, з 01.01.2001 року по 03.10.2006 року. Відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи з 01.01.1999 року по 31.12.2000 року, оскільки первинними документами не підтверджено роботу на посаді тракториста.
Не погоджуючись із рішенням відповідача щодо відмови в зарахуванні пільгового стажу, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.
Питання пільгового пенсійного забезпечення окремих категорій працівників сільського господарства врегульовано нормами ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до п. "в" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, трактористи-машиністи безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі. За відсутності загального стажу роботи 30 років у період до 01 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах трактористам-машиністам призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців.
Згідно зі ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Відповідно до відомостей, зазначених у трудовій книжці колгоспника, позивач з 11.05.1985р. по 03.10.2006 р. працював в колгоспі ім.Тімірязєва, згодом в колгоспі «Поділля», КСП «Поділля», селянська спілка власників «Поділля», СГК «Поділля», ПОП «Поділля» на посаді комбайнера, тракториста. Зазначені дані підтверджуються і архівними довідками Славутського районного трудового архіву №,№01-34/1073, 01-34/1074, 01-34/1076, 01-34/1077, 01-34/1078, 01-34/1079, 01-34/1080 від 09.07.2019р., об`єднаного трудового архіву територіальних громад Славутського району Славутської районної ради від 21.01.2020 №01-34/23.
Також, відповідно до трудової книжки колгоспника ОСОБА_1 з 03.10.2006р. по 01.11.2006р. працював трактористом машиністом у ФГ «Пашуки-Агро», з 14.11.2006р. - був прийнятий на роботу у ФГ «Пашуки-Агро» на посаду звідуючого ферми, бригадир рільної бригади. З 12.03.2007р., відповідно до наказу №12 від 12.03.2007р., з ОСОБА_1 було знято обов`язки завідуючого ферми і з даного часу по 08.09.2008р. останній працював трактористом-машиністом. З 17.06.2009р. по 01.10.2009р. позивач працював комбайнером у ФГ «Пашуки-Агро».
Крім того, в судовому засіданні були допитані свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які в період з 01.01.1999 по 31.12.2000 працювали разом із позивачем в Приватно-орендному підприємстві «Поділля». Так, свідки підтвердили, що робота ОСОБА_1 на посаді комбайнера, тракториста-машиніста в період з 01.01.1999 по 31.12.2000 в Приватно-орендному підприємстві «Поділля» була безпосередньо пов`язана з виробництвом сільськогосподарської продукції - продукції рослинництва і тваринництва, останній працював як трактористом на полі, так трактористом на фермах в зимовий час, так і зайнятий ремонтом та обслуговуванням тракторів. Зазначили, що специфіка роботи ОСОБА_1 вимагала постійної зайнятості на комбайнах та тракторах а також їх ремонту і обслуговування, тобто всі роботи, які виконував позивач, були пов`язані з виробництвом сільськогосподарської продукції з використанням сільськогосподарської техніки - трактора, комбайна.
Згідно з п.п. 1, 2 роз`яснень Міністерства соціального забезпечення України №7 від 20.01.1992 "Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах трактористам-машиністам, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства" до трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції, відносяться працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідне посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах на протязі повного сезону сільськогосподарських робіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відробили повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи (на стаціонарних і причепних установках та агрегатах, по ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо). Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. Трактористи допоміжних сільських господарств, які не мають самостійного балансу і знаходяться в складі промислових, будівельних, транспортних та інших підприємств і організацій, мають право на пільгову пенсію при виконанні умов, передбачених пунктом 1 цього роз`яснення.
Отже, визначальними обставинами для встановлення пільгового характеру спірного стажу є: встановлення факту роботи позивача на посаді тракториста та встановлення безпосередньої зайнятості позивача у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового періоду на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах.
Відсутність посилання чи неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період його роботи у підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пільгової пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві.
Аналогічні правові висновки містяться у постановах Верховного Суду від 22 травня 2018 року у справі № 683/977/17, від 08 травня 2018 року у справі № 672/455/17.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Однак, частиною четвертою цієї ж статті передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності зазначеним Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
У законодавстві, що діяло раніше (до 1 січня 2004 року), зокрема у Законі України "Про пенсійне забезпечення", йдеться про стаж роботи, що дає право на призначення трудових пенсій (загальний трудовий стаж).
Зміст поняття "загальний трудовий стаж" є ширшим, ніж поняття "стаж страховий", оскільки до першого включаються також періоди суспільно корисної діяльності, коли особа не підлягала загальнообов`язковому соціальному страхуванню.
Так, згідно зі статтею 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Відповідно до частини третьої цієї ж статті до стажу роботи, що дає право на призначення трудових пенсій, зараховуються також періоди, коли особа не працювала, наприклад, у зв`язку з навчанням у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі; тимчасовою непрацездатністю, що почалася у період роботи; часом догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною 3-річного віку тощо.
Спеціальний стаж - це період роботи в певних умовах праці чи на посадах, з якими законодавець пов`язує пільгове (або за особливими правилами) пенсійне забезпечення.
Вислуга років є видом спеціального стажу. Це період виконання особливого роду трудової діяльності або державної служби, коли до особи, яка її здійснює, пред`являють особливі вікові, а також підвищені психічні та фізичні вимоги, при тривалому виконанні якої особа втрачає відповідну професійну працездатність.
Стаття 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачає, що пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.
Таким чином відмова у зарахуванні до пільгового стажу позивача періоду з 01.01.1999 по 31.12.2000 на посаді тракториста є необґрунтованою.
Водночас, сукупний аналіз вищевикладених норм чинного законодавства України, що регулюють спірні правовідносини сторін та встановлених обставин даної справи свідчить про підтвердження пільгового стажу періодів роботи позивача на посаді тракториста з 01.01.1999 по 31.12.2000, з 03.10.2006 по 01.11.2006, з 12.03.2007 по 08.09.2008, з 17.06.2009 по 01.10.2009.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Враховуючи те, що пенсійного віку позивач досягнув 02.08.2019, та із заявою про призначення пенсії звернувся 08.08.2019, пенсія має бути призначена починаючи з 08.08.2019.
У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Враховуючи зазначене вище, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
У відповідності до ч.1 ст.139 КАС України понесені позивачем судові витрати підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 20.09.2019 року №11.
Збов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до пільгового стажу період роботи ОСОБА_1 трактористом - машиністом в Приватно - орендному підприємстві "Поділля" з 01.01.1999 року по 31.12.2000 року, у ФГ "Пашуки-Агро" з 03.10.2006 року по 01.11.2006 року, з 12.03.2007 року по 08.09.2008 року, з 17.06.2009 року по 01.10.2009 року та призначити пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до п. "в" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 08 серпня 2019 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 19 лютого 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя П.М. Майстер