Рішення № 87675739, 19.02.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2020
Номер справи
560/4257/19
Номер документу
87675739
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/4257/19

РІШЕННЯ

іменем України

19 лютого 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоушицького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Новоушицького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області в якому просить зобов`язати Новоушицький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни до актового запису про шлюб №15 від 27.08.1965, складений виконавчим комітетом Заміхівської сільської ради Новоушицького району Хмельницької області, виправивши прізвище нареченого до та після реєстрації шлюбу " ОСОБА_2 " замість " ОСОБА_3 " та прізвище нареченої до та після реєстрації шлюбу " ОСОБА_2 " замість " ОСОБА_3 ".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернувся з заявою до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану із заявою про внесення відповідних змін, однак своїм висновком останній відмовив у задоволенні заяви. А тому звернувся до суду за захистом порушеного права.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.12.2019 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.

Відповідач 14.01.2020 подав до суду клопотання в якому просив розглянути справу без участі представника відділу. Правом на подання відзиву не скористався та відзив на позовну заяву до суду не подав.

Згідно ч.6 ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши позовну заяву, а також оцінивши належні та допустимі докази, які знаходяться в матеріалах справи, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що позивач звернувся з заявою до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в якій просив зокрема, внести зміни до актового запису про шлюб №15 від 27.08.1965, складений виконавчим комітетом Заміхівської сільської ради Новоушицького району Хмельницької області, виправивши прізвище нареченого до та після реєстрації шлюбу " ОСОБА_2 " замість " ОСОБА_3 " та прізвище нареченої до та після реєстрації шлюбу " ОСОБА_2 " замість " ОСОБА_3 ".

Не погодившись з такою відмовою позивач змушена звернутись до суду за захистом порушеного права.

Надано висновок ОСОБА_1 від 16.11.2019 №377, яким відмовлено у внесенні змін до актового запису про шлюб №15 від 27.08.1965, складений виконавчим комітетом Заміхівської сільської ради Новоушицького району Хмельницької області, виправивши прізвище нареченого до та після реєстрації шлюбу " ОСОБА_2 " замість " ОСОБА_3 " та прізвище нареченої до та після реєстрації шлюбу " ОСОБА_2 " замість " ОСОБА_3 " за відсутності підтверджуючих документів.

Не погодившись з такою відмовою та вважаючи її протиправною позивач змушений звернутись до суду за захистом порушеного права.

Перевіряючи дії відповідача на відповідність вимогам частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд враховує наступне.

Відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням та засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану визначаються Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01 липня 2010 року №2398-VI (далі - Закон).

Частиною 3 статті 9 Закону передбачено, що актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Відповідно до частини 1 статті 12 Закону, внесення відомостей про народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях.

Згідно частини 1 статті 22 Закону, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року №96/5 (далі - Правила).

Пунктом 1.1 Правил визначено, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

Згідно п.1.7 Правил, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.

Відповідно до пп.2.13.2 п.2.13 Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.

Суд встановив, що згідно копії посвідки про народження № НОМЕР_1 на ОСОБА_4 складеного відділом актів громадянського стану, прізвище чоловіка позивача зазначено " ОСОБА_2 ".

Також, згідно копії свідоцтва про смерть від 19.06.2017 серія НОМЕР_2 прізвище чоловіка позивача зазначено як " ОСОБА_2 ".

Відповідно до копії паспорта громадянина України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 серія НОМЕР_3 , виданого Хмельницьким МВ УДМС України в Хмельницькій області 15 серпня 2015 року, прізвище позивача вказано " ОСОБА_4 ".

Враховуючи наведене вище, дослідивши подані позивачем письмові докази, суд зауважує, що при складанні актового запису про шлюб №15 від 27.08.1965 виконавчим комітетом Заміхівської сільської ради Новоушицького району Хмельницької області допущено помилку прізвища нареченого до та після реєстрації шлюбу " ОСОБА_3 " замість " ОСОБА_2 " та помилка прізвища нареченої до та після реєстрації шлюбу " ОСОБА_3 " замість " ОСОБА_4 ".

Суд звертає увагу відповідача на те, що наявними в матеріалах справи доказами (зазначеними вище) позивачем підтверджено та встановлено судом, що у вищезазначеному актовому записі прізвище повинно зазначатись " ОСОБА_5 " та "Торнопольска", а не "Тарнопольский" та "Тарнопольська".

В силу статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи наведене вище, дослідивши подані позивачем письмові докази, суд зауважує, що при складанні актового запису про шлюб №15 від 27.08.1965, посадовими особами відповідних органів, що мали повноваження на здійснення реєстраційних дій допущено помилку у прізвищі наречених, зокрема під час заповнення відомостей стосовно прізвища, а саме замість "Торнопольский" та " ОСОБА_5 " зазначено "Тарнопольский" та " ОСОБА_3 ".

Суд вважає, що позивач мав повне право на відновлення власного немайнового права шляхом внесення до актового запису про шлюб відповідних змін.

За ч.ч.1-2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Надаючи оцінку кожному окремому специфічному доводу всіх учасників справи, що мають значення для правильного вирішення адміністративної справи, суд застосовує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).

Наведена позиція ЄСПЛ також застосовується у практиці Верховним Судом, що, як приклад, відображено у постанові від 28 серпня 2018 року (справа № 802/2236/17-а).

Таким чином, за сукупністю наведених обставин та враховуючи наявність письмових документів, що підтверджують наведені позивачем доводи у позовній заяві та виходячи з системного аналізу вищезазначених норм чинного законодавства України, що регулює спірні відносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 до Новоушицького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов`язання вчинити дії.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Новоушицького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов`язати Новоушицький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни до актового запису про шлюб №15 від 27.08.1965, складений виконавчим комітетом Заміхівської сільської ради Новоушицького району Хмельницької області, виправивши прізвище нареченого до та після реєстрації шлюбу " ОСОБА_2 " замість " ОСОБА_3 " та прізвище нареченої до та після реєстрації шлюбу " ОСОБА_4 " замість " ОСОБА_3 ".

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_4 ) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп., за рахунок бюджетних асигнувань Новоушицького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_4 ) Відповідач:Новоушицький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (вул. Українська, 28,Нова Ушиця,Новоушицький район, Хмельницька область,32600 , код ЄДРПОУ - 21323368)

Головуючий суддя О.П. Шевчук