Ухвала суду № 87675422, 12.02.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.02.2020
Номер справи
818/2072/18
Номер документу
87675422
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про відмову у перегляді рішення суду за виключними обставинами

12 лютого 2020 р. Справа № 818/2072/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Осіпової О.О.,

суддів – Соп`яненка О.В., Гелети С.М.,

за участю секретаря судового засідання - Мікулінцевої А.П.,

позивача – ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами у справі №818/2072/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

В травні 2018 року до Сумського окружного адміністративного суду звернувся із позовом ОСОБА_1 до Охтирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, в якому він просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому у перерахуванні пенсії за вислугу років відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру»;

- скасувати рішення Охтирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області № 49 від 29.12.2017 про відмову у перерахуванні пенсії за вислугу років по Закону України «Про прокуратуру»;

- зобов`язати відповідача перерахувати йому з 01.01.2018 р. пенсію за вислугу років відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 60 відсотків від середньомісячного заробітку.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 13 липня 2018 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Охтирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовлено.

14.01.2020р. позивач звернувся до суду із заявою про перегляд рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13 липня 2018 року за виключними обставинами (а.с.165-168), яку обґрунтовує тим, що Конституційний суд України 13 грудня 2019 року прийняв рішення № 7-р(ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) про те, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-УІІ зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України та постановив, що частина 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: «20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачена йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки». Тому ОСОБА_1 просить скасувати рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13 липня 2018 року та прийняти нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, оскільки в рішенні, про перегляд якого за виключними обставинами він звернуся із заявою, було вказано з посиланням на ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» (чинного з 15.07.2015р.), що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, проте, положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури, постанова Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 не містить та на час звернення позивача за перерахунком пенсії Кабінетом Міністрів України нормативно-правовий акт, яким визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, прийнято не було, що й стало підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою від 17.01.2020р. відкрито провадження щодо розгляду заяви про перегляд рішення суду за виключними обставинами та призначено судове засідання.

Позивач в судовому засіданні подану ним заяву підтримав, просив ухвалити нове рішення про задоволення його позовних вимог.

Представник відповідача, належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду заяви (а.с.190), в судове засідання не з`явився, надіслав відзив (а.с.192), в якому у задоволенні заяви ОСОБА_1 просив відмовити, оскільки з 01.10.2011 року по іншому в порівнянні з редакцією від 26.07.2001 року ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» врегульовані правовідносини, пов`язані із пенсійним забезпеченням працівників прокуратури, тому, враховуючи, що позивач реалізував своє право на звернення за перерахунком пенсії 26.09.2017 року, питання щодо наявності у нього права на перерахунок пенсії як працівника прокуратури має вирішуватись відповідно до приписів чинної на цей час ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року.

Вислухавши позивача, перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів заяви про перегляд рішення за виключними обставинами, суд зазначає наступне.

Згідно з ч.6 ст. 361 КАС України при перегляді судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами суд не може виходити за межі тих вимог, які були предметом розгляду при ухваленні судового рішення, яке переглядається, розглядати інші вимоги або інші підстави позову.

Як вбачається із заяви про перегляд рішення суду за виключними обставинами, ОСОБА_1 просить Ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги у справі №818/2072/18 задовольнити, а саме: визнати протиправними дії Охтирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (на даний час Головне управління Пенсійного Фонду України в Сумській області Охтирський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) щодо відмови йому з 01.01.2018 здійснити перерахунок пенсії за вислугою років у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.201.7 року №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».

Крім того, ОСОБА_1 просить визнати протиправним та скасувати рішення Охтирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (на даний час Головне управління Пенсійного Фонду України в Сумській області Охтирський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) №49 від 29.12.2017 року про відмову йому у проведенні перерахунку з 01.01.2018 пенсії за вислугою років у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», а також зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Сумській області Охтирський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) здійснити з 01.01.2018 року перерахунок та виплату призначеної пенсії за вислугою років ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ), з розрахунку 60% від суми місячної заробітної плати та складає 11909,8 грн. (одинадцять тисяч дев`ятсот дев`ять гривень вісімдесят копійок) в місяць, без обмеження її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат.

Тобто позивач змінив збільшив свої позовні вимоги в порівнянні з тими, які були заявлені ним під час звернення до суду із позовом у травні 2018 року, тому перегляд заяви здійснюється у межах тих вимог, які були предметом розгляду при ухваленні судового рішення, яке переглядається.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 06.06.2017 року по справі № 591/6004/16-а, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.08.2017 року, зокрема зобов`язано Сумське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області з 01.05.2016 року призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 60 відсотків від середньомісячного заробітку (а.с.13-15).

21.12.2017 року позивач звернувся до Охтирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Листом від 03.01.2018 року № 137/03-11 Охтирське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області повідомило ОСОБА_1 , що рішенням Охтирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 29.12.2017 року № 46 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (а.с.9).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що частиною 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-XII (чинного до 15.07.2015 року) було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, який набрав чинності 01 січня 2015 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (чинного до 15.07.2015 року), зокрема, частину 18 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Пунктом 5 розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до перелічених законів України, зокрема, Закону України «Про прокуратуру» (чинного до 15.07.2015 року).

З 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII, відповідно до підпункту 1 пункту 3 розділу ХІІ «Прикінцеві положення» якого визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу першого частини 2 статті 46-2, статті 47, частини 1 статті 49, частини 5 статті 50, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, частини 3 статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів.

Підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури, передбачені статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» (чинного з 15.07.2015 року), відповідно до частини 20 якої (у редакції Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури делегував Уряду.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» підвищено розміри заробітку працюючих працівників прокуратури.

Проте, положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури, постанова Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 не містить та на час звернення позивача за перерахунком пенсії Кабінетом Міністрів України нормативно-правовий акт, яким визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, прийнято не було, що стало підставою для відмови у задоволенні позову відповідно до рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13 липня 2018 року (а.с.42-43).

Підстави перегляду судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами встановлені статтею 361 КАС України, згідно з частиною 1 якої судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.

Відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 361 КАС України підставами для перегляду судових рішень у зв`язку з виключними обставинами є встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.

Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Зокрема, у рішенні № 7-р(ІІ)/2019 Конституційний Суд зазначив, що до повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.

Конституційний Суд України також констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

Крім того, у рішенні № 7-р(ІІ)/2019 Конституційний Суд України послався на те, що права делегування законодавчої функції парламентом іншому органу влади (у даному випадку Кабінету Міністрів України) Основним Законом України не передбачено. Таке делегування порушує вимоги Конституції України, згідно з якими органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України, а органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 6, частина друга статті 19 Основного Закону України).

Пунктом 2 рішення вирішено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Також пунктом 3 резолютивної частини рішення № 7-р(ІІ)/2019 встановлено порядок виконання цього рішення, а саме: частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (зі змінами) не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення (а.с.182).

Також відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Аналогічна за змістом норма міститься у статті 91 Закону України «Про Конституційний Суд України» .

Таким чином, частина 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 з 13 грудня 2019 року не підлягає застосуванню в редакції, за якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Натомість, з 13 грудня 2019 року підлягає застосуванню частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» у первинній редакції, відповідно до якої призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Таким чином, у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівників органів прокуратури на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» та ухваленням Конституційним Судом України рішення № 7-р(ІІ)/2019, позивач набув право на перерахунок пенсії, починаючи з 13 грудня 2019 року, а не з 01 січня 2018 року, як про це стверджує останній у заяві про перегляд судового рішення за виключними обставинами.

За таких обставин, Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018 на спірні правовідносини не може вплинути, оскільки правовідносини у даній справі виникли до прийняття такого рішення.

Враховуючи сукупність викладених обставин, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви позивача та, відповідно, скасування рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13 липня 2018 року.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 361-369 КАС України, суд –

У Х В А Л И В:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами у справі №818/2072/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – відмовити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення .

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються до Другого апеляційного адміністративного через Сумський окружний адміністративний суд.

Повний текст ухвали складено 17 лютого 2020 року

Головуючий суддя О.О. Осіпова

Судді О.В. Соп`яненко

С.М. Гелета