
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/1066/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Удовіченка С.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Сендецької В.О.,
представника відповідача - Солопа І.Ю.
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в інтересах малолітнього ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Полтавській області , Головне управління ДПС у Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися до Полтавського окружного адміністративного суду в інтересах малолітнього ОСОБА_3 з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Полтавській області , Головного управління ДПС у Полтавській області в якому просили:
- визнати протиправною бездіяльності, що полягає у відсутності дій щодо виключення з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків всіх відомостей про малолітнього ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
- зобов`язати виключити картку платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків № НОМЕР_1 на ім`я ОСОБА_4 дата реєстрації у державному реєстрі 08 листопада 2016 року ОДФС КОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області № бланка картки 1603-16-06244 від 17.11.2016 та всі відомості про нього.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 28 травня 2019 року позов ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , паспорт серія НОМЕР_2 ), ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серія НОМЕР_3 ) в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДФС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 39461639) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задоволено повністю: визнано протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Полтавській області щодо невиключення інформації про ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків; зобов`язано Головне управління ДФС у Полтавській області виключити з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків усю інформацію про ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 ; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Полтавській області на користь ОСОБА_2 , ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 1536,80 грн (одна тисяча п`ятсот тридцять шість гривень вісімдесят копійок).
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 03 вересня 2019 року рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 28 травня 2019 року у справі № 440/1066/19 залишено без змін.
Постановою Верховного Суду від 11 грудня 2019 року рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 28 травня 2019 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 03 вересня 2019 року у справі № 440/1066/19 скасовано; справу № 440/1066/19 за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії направлено на новий розгляд до Полтавського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2019 року адміністративну справу № 440/1066/19 за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії прийнято до провадження. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження.
В обгрунтування позовної заяви позивачі вказували на протиправну бездіяльність Головного управління ДФС у Полтавській області, пов`язану із не вчиненням дій по виключенню із Державного реєстру фізичних осіб - платників податків відомостей про малолітнього ОСОБА_3 .
Відповідач у відзиві на позовну заяву проти задоволення позовних вимог заперечував, зазначаючи, що фізична особа, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера, зобов`язана особисто подати відповідному контролюючому органу повідомлення за ф. № 1П, яке водночас є заявою для обліку в окремому реєстрі Державного реєстру, та пред`явити паспорт громадянина України.
Позивачами до суду подано відповідь на відзив у які вони посилалися на те, що їх неповнолітній син ОСОБА_3 не має, не одержує та не передає об`єктів оподаткування та не проводить жодного виду діяльності яка б мала оподатковуватися у відповідності до вимог Податкового кодексу України.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 08 січня 2020 року залучено до участі у справі № 440/1066/19 у якості другого відповідача - Головне управління ДПС у Полтавській області.
30 січня 2020 року від позивачів надійшло клопотання про розгляд справи без їх участі (а.с. 204).
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , 08 листопада 2016 року ДПС України присвоєний реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 на підставі Облікової картки фізичної особи - платника податків ф. №1ДР (додаток 2 до Положення № 822) (а.с. 183-184).
16 жовтня 2018 року ОСОБА_2 та ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3 до Головного управління ДФС України у Полтавській області подано заяву про виключення з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків всіх відомостей про малолітнього ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 за релігійними переконаннями (а.с. 189).
До заяви додано повідомлення фізичної особи, яка через релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (форма №1П) та копія свідоцтва про народження малолітнього ОСОБА_3 .
Відповідач своїм листом від 01 листопада 2018 року №3297/Р/16-31-08-01-18 повідомив, вилучення інформації з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків неможливо. Якщо фізична особа, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера, зобов`язана особисто подати відповідному контролюючому органу Повідомлення за ф. №1П, яке є водночас заявою для обліку в окремому реєстрі та пред`явити паспорт громадянина України.
Не погоджуючись з вказаною відмовою позивачі звернулися до суду з цим позовом.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 63.5 статті 63 Податкового кодексу України встановлено, що з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об`єктів оподаткування або об`єктів, які пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
Облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи ( пункту 63.1 статті 63 Податкового кодексу України).
Відповідно до положень пункту 63.6 статті 63 Податкового кодексу України облік платників податків у контролюючих органах ведеться за податковими номерами. Порядок визначення податкового номера встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться за прізвищем, ім`ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта. У паспортах зазначених осіб контролюючими органами робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта. Порядок внесення відмітки визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно приписів пункту 70.1 статті 70 Податкового кодексу України облік фізичних осіб - платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім`ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.
Відповідно до пункту 70.5 статті 70 Податкового кодексу України фізична особа - платник податків, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов`язана особисто подати відповідному контролюючому органу повідомлення та документи для забезпечення її обліку за прізвищем, ім`ям, по батькові і серією та номером паспорта, а також пред`явити паспорт.
Фізична особа подає облікову картку фізичної особи - платника податків або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) до контролюючого органу за своєю податковою адресою, а фізична особа, яка не має постійного місця проживання в Україні, - контролюючому органу за місцем отримання доходів або за місцезнаходженням іншого об`єкта оподаткування.
Для заповнення облікової картки фізичної особи - платника податків використовуються дані документа, що посвідчує особу. Для заповнення повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) використовуються дані паспорта.
Форма облікової картки фізичної особи - платника податків та повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) і порядок їх подання встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до статі 24 Цивільного кодексу України людина як учасник цивільних відносин вважається фізичною особою.
Згідно з статтею 30 цього Кодексу цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання.
Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цим Кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і в порядку, встановлених законом.
Статтею 31 вказаного Кодексу встановлено, що фізична особа, яка не досягла чотирнадцяти років (малолітня особа), має право: 1) самостійно вчиняти дрібні побутові правочини. Правочин вважається дрібним побутовим, якщо він задовольняє побутові потреби особи, відповідає її фізичному, духовному чи соціальному розвитку та стосується предмета, який має невисоку вартість; 2) здійснювати особисті немайнові права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняються законом. Малолітня особа не несе відповідальності за завдану нею шкоду.
Відповідно до статті 32 Цивільного кодексу України крім правочинів, передбачених статтею 31 цього Кодексу, фізична особа у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років (неповнолітня особа) має право: 1) самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами; 2) самостійно здійснювати права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняються законом; 3) бути учасником (засновником) юридичних осіб, якщо це не заборонено законом або установчими документами юридичної особи; 4) самостійно укладати договір банківського вкладу (рахунку) та розпоряджатися вкладом, внесеним нею на своє ім`я (грошовими коштами на рахунку). Неповнолітня особа вчиняє інші правочини за згодою батьків (усиновлювачів) або піклувальників.
На вчинення неповнолітньою особою правочину щодо транспортних засобів або нерухомого майна повинна бути письмова нотаріально посвідчена згода батьків (усиновлювачів) або піклувальника і дозвіл органу опіки та піклування.
Згідно з статтею 188 Кодексу законів про працю України не допускається прийняття на роботу осіб молодше шістнадцяти років. За згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть, як виняток, прийматись на роботу особи, які досягли п`ятнадцяти років. Для підготовки молоді до продуктивної праці допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров`ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час по досягненні ними чотирнадцятирічного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.
Частинами першою та другою статті 242 Цивільного кодексу України встановлено, що батьки (усиновлювачі) є законними представниками своїх малолітніх та неповнолітніх дітей. Опікун є законним представником малолітньої особи та фізичної особи, визнаної недієздатною.
Системно аналізуючи наведенні положення чинного законодавства, суд приходить до висновку, що фізична особа стає платником податків в розумінні Податкового кодексу України після отримання можливості працювати та самостійно розпоряджатися своїми доходами, а саме після досягнення 14 років. До досягнення особою чотирнадцятирічного віку платниками податків за таку особу є її батьки, опікуни, піклувальники.
Отже, включенню до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов`язкових платежів підлягають відомості лише про осіб які досягли 14 років.
Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків затверджено наказом Міністерства фінансів України №822 від 29 вересня 2017 року, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2017 року за N1306/31174.
Згідно із пунктом 1 Розділу VIII Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків затверджено наказом Міністерства фінансів України №822 фізична особа, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов`язана особисто подати до відповідного контролюючого органу Повідомлення за формою N 1П (додаток 8), яке є водночас заявою для обліку в окремому реєстрі Державного реєстру, та пред`явити паспорт або документ, на підставі якого оформлюється паспорт вперше. У разі зміни прізвища, імені чи по батькові особа, крім паспорта, пред`являє свідоцтво про шлюб (за наявності), свідоцтво про розірвання шлюбу (за наявності), свідоцтво про зміну імені (за наявності).
Судом встановлено, що 16 жовтня 2018 року ОСОБА_2 та ОСОБА_1 в інтересах малолітнього сина ОСОБА_3 до Головного управління ДФС України у Полтавській області подано заяву про виключення з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків всіх відомостей про малолітнього ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 за релігійними переконаннями.
Як випливає із вищевказаної заяви до неї додано повідомлення фізичної особи, яка через релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (форма №1П) та копія свідоцтва про народження малолітнього ОСОБА_3 .
08 січня 2020 року від Головного управління ДПС у Полтавській області до Полтавського окружного адміністративного суду надійшли письмові пояснення, в яких відповідач, крім іншого, зазначив, що повідомлення фізичної особи, яка через релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (форма №1П) на ОСОБА_3 до Кременчуцького ГУ ДПС у Полтавській області не подавалося (а.с. 182).
На вимогу суду надати докази фіксування відсутності подання повідомлення фізичної особи, яка через релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (форма №1П) на ОСОБА_3 , відповідачем не надано.
При цьому з листа Головного управління ДФС у Полтавській області №3297/Р/16-31-08-01-18 від 01 листопада 2018 року випливає, що єдиною підставою для відмови у виключенні даних із Державного реєстру фізичних осіб - платників податків щодо ОСОБА_3 була вимога особистого подання повідомлення за формою ф. №1П з пред`явленням паспорта громадянина України (а.с. 190).
З цього приводу суд зазначає, що пунктом 2 положення про паспорт громадянина України затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року N2503-XII встановлено, що паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку.
Отже, відповідно до положень чинного законодавства позивачі не зможуть виконати вимоги податкової та надати паспорт свого малолітнього сина.
Крім того обов`язок щодо подання паспорту стосується лише повнолітніх осіб, а включення до Державного реєстру інформації про малолітніх осіб взагалі не є обов`язковим так як вони не можуть отримувати жодних доходів та в повній мірі не можуть володіти об`єктами оподаткування, розпорядження вказаними об`єктами за них здійснюють їх законні представники.
Щодо тверджень ГУ ДПС у Полтавській області, що територіальні органи ДПС України є лише користувачами інформації з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та не мають повноважень щодо вилучення інформації, суд зазначає, що відповідачі не обмежені у можливостях перенаправити заяву позивачів за належністю.
Крім того розглядаючи по суті на заяви позивачів, та як наслідок відмовляючи у виключенні даних із Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, відповідач суперечить своїм же твердження про відсутність повноважень у здійсненні такого виключення.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , паспорт серія НОМЕР_2 ), ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серія НОМЕР_3 ) в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДФС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 39461639), Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 39461639) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Полтавській області щодо не вчинення дій по виключенню інформації про ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Полтавській області вчинити дії щодо виключення з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків усю інформацію про ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь ОСОБА_2 , ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 768,40 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 19 лютого 2020 року.
Суддя С.О. Удовіченко