Рішення № 87674970, 17.02.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2020
Номер справи
420/7543/19
Номер документу
87674970
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) В/Ч А3519
Державний герб України

Справа № 420/7543/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2020 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А3519 про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Військової частини А3519, в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії відповідача, які виразилися у відмові донарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу у разі звільнення з військової служби з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди;

- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу одноразової грошової допомоги, передбаченої ч. 2 ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за 24 календарних роки з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 60% грошового забезпечення, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889, з урахуванням раніше виплаченої суми одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби.

Ухвалою суду від 17.12.2019 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) сторін.

В судове засідання 10.02.2020 року учасники справи та/або їх представники не з`явились, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду. (а.с.40, 41)

15.01.2020 року від представника позивача надійшла заява, вхід. № ЕП/348/20, про розгляд справи у відсутності позивача. (а.с.34) 10.02.2020 року від представника відповідача до суду надійшло клопотання, вхід. № 5798/20, у якому останній просить розглянути справу № 420/7543/19 у порядку письмового провадження. (а.с.42)

Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч. 3 ст. 194, ч.ч. 1, 3, 9 ст. 205 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Згідно зі змістом адміністративного позову, позивач просить суд задовольнити адміністративний позов в повному обсязі, із зазначенням таких фактичних обставин:

- ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України на посаді начальника групи забезпечення підготовки управління бойової підготовки Командування Військово-Морських Сил України та перебував на грошовому забезпеченні в Військовій частині А 3519. Наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 18 вересня 2017 року № 148 його було звільнено у запас за пунктом «б» (за станом здоров`я) частини шостої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» та наказом командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України (по стройовій частині) від 27 вересня 2017 року № 196 виключено зі списків особового складу управління;

- одноразова грошова допомога по звільненню була нарахована та виплачена йому без врахування щомісячної додаткової грошової винагороди, що підтверджується довідкою про розмір грошового забезпечення (з якого розраховано одноразову грошову допомогу) № 395 від 11.12.2017 року, розрахунком одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової та яка відповідно до довідки про грошове забезпечення № 139/218 від 29.09.2017 року та листа /інформації/ про нарахування розміру грошового забезпечення № 98 від 14.06.2019 року, входила до складу отриманого позивачем грошового забезпечення і яку він отримував на момент звільнення з військової служби;

- постановою від 16 травня 2019 року № 826/11679/17 Верховний Суд, посилаючись на правовий висновок Великої Палати Верховного Суду у справі № 522/2738/17 (постанова від 06.02.2019), виходячи з того, що висновки, які містяться в судовому рішеннях Великої Палати Верховного Суду мають перевагу над висновками щодо застосування норм права, викладених у раніше постановлених рішеннях Верховного Суду, та погодився з висновком суду першої інстанції, що щомісячна додаткова грошова винагорода, в силу положень статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», повинна включатися до щомісячного грошового забезпечення, з якого обчислюється одноразова грошова допомога у разі звільнення з військової служби;

- 11 листопада 2019 року позивач звернувся із заявою до відповідача з проханням нарахувати та виплатити йому одноразову грошову допомогу у разі звільнення з військової служби з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди. Однак, листом від 03.12.2019 року за вхід. № 3124 позивачу було відмовлено в задоволенні його заяви, посилаючись на пункт 38.6 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 року № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за № 638/15329 і яка була чинною на момент звільнення позивача з військової служби, відповідно до якого військовослужбовцям, звільненим з посад, на які вони були призначені, до їх місячного грошового забезпечення, з якого нараховується одноразова грошова допомога, включаються: оклад за штатною посадою, оклад за військовим званням і щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагороди та морського грошового забезпечення). Крім того, відповідно до п. 8 Інструкції про розмір і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовців ЗСУ, затвердженої наказом Міністра оборони України від 15 листопада 2010 року № 595, визначено, що винагорода не включається до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення одноразових додаткових видів грошового забезпечення;

- підставою для виплати позивачу одноразової грошової допомоги без врахування щомісячної грошової винагороди стали вимоги пункту 38.6 Інструкції, яка була чинною на момент його звільнення з військової служби, відповідно до якого військовослужбовцям. Які звільняється з підстав, зазначених у пунктах 38.1 та 38.2 цієї Інструкції, звільненим з посад, на які вони були призначені, до їх місячного грошового забезпечення, з якого нараховується одноразова грошова допомога, включається: оклад за штатною посадою, оклад за військовим званням і щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагороди та морського грошового забезпечення). Разом з тим, застосовуючи вищевказану Інструкцію як спеціальний нормативно-правовий акт, що визначають структуру та склад грошового забезпечення при нарахуванні та виплаті одноразової допомоги при звільненні, відповідач не врахував пріоритетність законів над підзаконним актами та дискреції держави щодо визначення порядку та розміру гарантій особам, які проходять військову службу. Таким чином, при визначені розміру грошового забезпечення застосуванню підлягає Закон № 2011-XII, а не підзаконний акт, який звужує поняття грошового забезпечення та суперечить вимогам Закону № 2011-XII;

- питання складу грошового забезпечення військовослужбовців було предметом розгляду Великої Палати Верховного Суду у справі № 522/2738/17. Так, ухвалюючи постанову від 06.02.2019 року у зразковій справі Велика Палата Верховного Суду дійшла висновків, що до грошового забезпечення військовослужбовців як обрахованої величини не включаються одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць. Такий принциповий підхід застосовується незалежно від виду виплат;

- як вбачається з довідки грошового забезпечення та листа (інформаційного) додаткова грошова винагорода у розмірі 60% грошового забезпечення нараховувалась та виплачувалась позивачу щомісяця, а тому, позивач вважає, що за жодних обставин така винагорода не може вважатись одноразовою. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 16 травня 2019 року по справі № 826/11679/17.

Згідно зі змістом відзиву на позовну заяву, відповідач вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, із зазначенням таких фактичних обставин:

- щомісячна грошова винагорода не включається до місячного грошового забезпечення;

- історичний (в історичному розвитку) та нормативний підхід до розуміння положень постанови № 889 в системному зв`язку із нормами статей 9 і 15 Закону № 2011-XII та правила Інструкції дають підстави стверджувати, що винагорода, встановлена постановою № 889, не входить до структури і складу грошового забезпечення військовослужбовців, з якого нараховується й виплачується одноразова грошова допомога на підставі пункту 2 статті 15 Закону № 2011-XII. Ця винагорода має окремий, особливий і разовий вираз виплати, позаяк виплачується тільки тим категоріям військовослужбовцям, перелік яких наведений у постанові, і тоді, коли у фонді грошового забезпечення наявні (передбачені) кошти для її виплати; вона (винагорода) виплачується як доповнення до сум грошового забезпечення. Виплата цієї винагороди ставиться в залежність від порядку й умов, що нормативно встановлені розпорядником коштів, відповідно до яких, зокрема, щомісячна її виплата можлива, коли військовослужбовець перебуває на військовій службі, і водночас вона не включається до вкладу одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби. Подібний підхід регулювання встановлений і щодо розміру винагороди, відповідно до якого до складу грошового забезпечення, з якого обраховується і виплачується винагорода, не введені всі його складові. Аналогічна правова позиція встановлена Верховним Судом України у постановах від 5 листопада 2013 року по справі № 21-210а13, від 30 вересня 2014 року по справі № 21-297а14, від 3 березня 2015 року по справі № 21-32а15;

- таким чином, одноразова грошова допомога при звільненні у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення виплачувалась за кожен повний календарний рік служби, але до складу місячного грошового забезпечення входять лише виплати, що мають постійний характер, а від так щомісячне додаткове грошове забезпечення має тимчасовий характер, може бути зменшене при відповідних підставах, за наказом командира військової частини;

- обов`язковому застосуванню судом першої інстанції підлягають висновки, що викладені у постанові палати, об`єднаної палати, Великої Палати Верховного Суду тоді як, позивач, посилається на постанову у справі № 826/11679/17 від 16 травня 2019 року, яка прийнята Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду;

- щодо правового висновку Великої Палати Верховного Суду у справі № 522/2738/17, на яку посилається позивач, то слід зазначити, що у постанові суд відступив від висновків, попередньо викладених у постанові цього Верховного Суду від 10 березня 2015 року (№ 21-70а15) в питанні, що стосується включення грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та які відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. Від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України від 3 березня 2015 року (справа № 21-32а15) суд не відступав. До того ж у постанові Великої Палати Верховного Суду у справі № 522/2738/17 зазначено, «тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць. Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначено статтею 43 Закону № 2262-XII, який є вичерпним. Важливо відмітити, що в зазначеній постанові Верховним Судом надано правовий висновок щодо складах грошового забезпечення, які враховуються при визначенні розміру пенсії;

- виплати як одноразова грошова допомога при звільненні та пенсія мають зовсім різні підстави для нарахування, а також регулюються різними нормативно-правими актами, а тому ототожнення позивачем зазначених виплат, не дають жодних законних підстав вважати, що щомісячна додаткова грошова винагорода мала б включатись до складу одноразової грошової допомоги при звільненні;

- наказ Командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України (по стройовій частині) від 27.09.2017 року № 196 про виключення позивача зі списків особового складу частини та усіх видів забезпечення не оскаржується та не оскаржувався раніше, а також те, що з рапортом з приводу не включення його зі списків особового складу частини не звертався, таким чином позивач погодився на виключення зі списків особового складу військової частини, а також із розрахунком, який з ним був проведений, що в свою чергу, виключає неправомірність дій військової частини та наявність будь-яких законних підстав вважати про проведення неповного розрахунку з позивачем при звільненні, зокрема про виплати грошової допомоги при звільненні.

Дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю, з таких підстав.

Судом встановлено, що відповідно до витягу з наказу Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України від 27.09.2019 року № 196 (а.с.10) наказано, зокрема:

- капітана 2 рангу ОСОБА_1 , начальника групи забезпечення підготовки управління бойової підготовки Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України, звільненого наказом командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України (по особовому складу) 18 вересня 2017 року № 148 з військової служби у запас за пунктом «б» частини шостої (за станом здоров`я) з правом носіння військової форми одягу, вважати таким, що 27 вересня 2017 року справи та посаду здав. З 27 вересня 2017 року виключити зі списків особового складу Командування Військово-Морських Сил України, зняття з усіх видів забезпечення та направити для зарахування на військовий облік до Приморського районного військового комісаріату м. Одеси;

- щорічну чергову відпустку за 2017 рік використав частково. Відповідно до пункту 37.9 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260, (зі змінами) виплати компенсацію за невикористані дні чергової відпустки за 2017 рік (20 днів) у розмірі 5075 (п`ять тисяч сімдесят п`ять) гривень 50 копійок;

- виплатити премію за період з 1 вересня по 27 вересня 2017 року в розмірі 400% від посадового окладу;

- виплатити додаткову грошову винагороду за період з 1 вересня по 27 вересня 2017 року у розмірі 60%;

- виплатити надбавку у розмірі 10% від посадового окладу за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, за період з 1 вересня по 27 вересня 2017 року;

- виплати грошову допомогу при звільненні з військової служби у запас у розмірі 50% місячного грошового забезпечення пропорційно прослуженого часу в Збройних Силах за 24 календарних років у розмірі 91359 (дев`яносто одна тисяча триста п`ятдесят дев`ять) гривень відповідно до наказу Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260;

- відповідно до постанови Кабінету Міністра України від 28 жовтня 2004 року № 1444 «Про речове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань у мирний час» належна грошова компенсація замість речового майна, що підлягає видачі, складає 41695 (сорок одна тисяча шістсот дев`яносто п`ять) гривень 26 копійок.

11.11.2019 року позивач звернувся до Командира військової частини А3519 із заявою, в якій просив донарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у разі звільнення з військової служби з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди. (а.с.16)

Листом Військової частини А3519 від 03.12.2019 року № 3124 (а.с.17) позивача повідомлено, що його заяву (вх. № 2798 від 11.11.2019 року) щодо здійснення перерахунку та доплати грошової допомоги при звільненні з військової служби з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди розглянуто, та з зазначеного питання повідомлено наступне:

- відповідно до п. 38.6 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 року № 260 (зі змінами та доповненнями), яка діяла на момент звільнення позивача, до місячного грошового забезпечення, з якого нараховується одноразова грошова допомога, включається – оклад за штатною посадою, оклад за військовим званням і щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення);

- крім того, відповідно до п. 8 Інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 15 листопада 2010 року № 595, визначено, що винагорода не включається до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення одноразових додаткових видів грошового забезпечення;

- таким чином, щомісячна додаткова грошова винагорода при розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні не включається.

Не погоджуючись з діями відповідача, які виразилися у відмові донарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу у разі звільнення з військової служби з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, позивач звернувся до суду із вищенаведеними вимогами.

Судом також встановлено, що відповідно до довідки Військової частини А3519 від 11.12.2017 року № 395 про розмір грошового забезпечення (а.с.12), виданої позивачу, грошове забезпечення (з якого розраховано одноразову грошову допомогу у зв`язку зі звільненням) за останньою займаною ним посадою «начальник групи забезпечення підготовки управління бойової підготовки Командування ВМС ЗС України» на день виключення його зі списків частини, всього розмір грошового забезпечення на місяць складає: 7613,25 грн., складові грошового забезпечення, та їх розміри:

- посадовий оклад (ПО) – 1200,00 грн.,

- оклад за військове звання (ОВЗ) – 130,00 грн.,

- надбавка за вислугу років (НВР) 35 % від ПО, ОВЗ – 465,50 грн.,

- надбавка за виконання особливо важливих завдань 50 % від ПО, ОВЗ, НВР – 897,75 грн.,

- надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 10 % від ПО (Постанова КМУ № 414) – 120,00 грн.,

- премія 400 % від ПО – 4800,00 грн.

Згідно з довідкою Військової частини А3519 від 14.06.2019 року № 98 (а.с.15) на вх. № 1062 від 11 червня 2019 року командування військової частини А3519 позивачу надано інформацію про розмір його грошового забезпечення на день звільнення, а саме:

Види грошового забезпечення на 1 вересня 2017 р.

Військове звання 130,00

Посадовий оклад 1200,00

Надбавка за вислугу років 35% 465,50

Надбавка за особливості

проходження військової служби 50% 897,75

Таємність 10% 120,00

Премія 400% 4800,00

Щомісячна додаткова грошова

винагорода 60% 4567,95

Разом: 12181,20

На доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги, позивачем суду також надано копії, зокрема (а.с.11, 13-14):

- розрахунку грошової допомоги військовослужбовця у разі звільнення з військової служби;

- довідки Військової частини А3519 від 29.09.2017 року № 139/2018 про грошове забезпечення позивача, з якого відраховувався єдиний соціальний внесок.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року № 2011-XII (далі – Закон № 2011-XII); Постановою Кабінету Міністрів України «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» від 22.09.2010 року № 889 (далі – Постанова № 889); Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 11.06.2008 року № 260 (далі – Інструкція № 260); Інструкцією про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженою наказом Міністра оборони України від 24.10.2016 року № 550 (далі – Інструкція № 550).

Відповідно до ст.ст. 1-2 Закону № 2011-XII військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Згідно з ч. 2 ст. 15 Закону № 2011-XII військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров`я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення з військової служби за віком, у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв`язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у зв`язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 18 років одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.

Відповідно до п. 38.1 розділу ХХХVIIІ Інструкції № 260 особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, які звільняються зі служби за станом здоров`я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення з військової служби за віком, у зв`язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв`язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у зв`язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 18 років, одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.

Згідно з п. 38.6 розділу ХХХVIIІ Інструкції № 260 військовослужбовцям, які звільняються з підстав, зазначених у пунктах 38.1 та 38.2 цієї Інструкції, до їх місячного грошового забезпечення, з якого нараховується одноразова грошова допомога, включаються: звільненим з посад, на які вони були призначені, - оклад за штатною посадою, оклад за військовим званням і щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення); які на день звільнення з військової служби перебували в розпорядженні відповідних командирів (начальників) та тим, які до дня звільнення з військової служби були звільнені від посад (у тому числі у зв`язку зі скороченням штатних посад), - посадовий оклад, оклад за військовим званням на день звільнення з військової служби, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), що отримували військовослужбовці за останніми штатними посадами відповідно до законодавства України.

Відповідно до п.п. 2, 5 Інструкції № 550 виплата винагороди здійснюється в таких розмірах на місяць, зокрема, військовослужбовцям (крім зазначених у підпункті 1 цього пункту) до 60 відсотків місячного грошового забезпечення. Винагорода виплачується військовослужбовцям за місцем штатної служби одночасно з виплатою грошового забезпечення на підставі наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації); командирам (начальникам) військових частин (установ, організацій) - на підставі наказів вищих командирів (начальників).

Згідно з п. 2 ч. 1 Постанови № 889 встановлено військовослужбовцям Збройних Сил (крім тих, що зазначені у підпункті 1 цього пункту, та військовослужбовців строкової військової служби): з 1 квітня 2013 р. - у розмірі, що не перевищує 20 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 вересня 2013 р. - у розмірі, що не перевищує 40 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 січня 2014 р. - у розмірі, що не перевищує 60 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 квітня 2014 р. - у розмірі, що не перевищує 80 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 липня 2014 р. - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.

Відповідно до ч. 2 Постанови № 889 граничні розміри, порядок та умови виплати щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої пунктом 1 цієї постанови, визначаються Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Службою зовнішньої розвідки за погодженням з Міністерством соціальної політики і Міністерством фінансів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.

Згідно з п. 8 Інструкції № 550 винагорода не включається до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до п. 9 Інструкції № 550 розміри винагороди встановлюються наказами Міністерства оборони України (начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони України) з урахуванням конкретної військової частини, займаної посади та особливостей умов проходження служби у межах видатків на грошове забезпечення, передбачених для Міністерства оборони України (Головного управління розвідки Міністерства оборони України) у державному бюджеті України на відповідний рік.

Частиною 4 статті 9 Закону № 2011-ХІІ встановлено, що Міністру оборони України надано повноваження лише визначати порядок виплати грошового забезпечення, тоді як право визначення розміру одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби та види виплат військовослужбовцям, які включаються до складу місячного грошового забезпечення законом не віднесено до його компетенції та може бути змінений лише законодавцем.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Виходячи з аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та на підставі встановлених судом обставин, а саме:

Судом встановлено, що відповідно до витягу з наказу Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України від 27.09.2019 року № 196 наказано, зокрема:

- капітана 2 рангу ОСОБА_1 , начальника групи забезпечення підготовки управління бойової підготовки Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України, звільненого наказом командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України (по особовому складу) 18 вересня 2017 року № 148 з військової служби у запас за пунктом «б» частини шостої (за станом здоров`я) з правом носіння військової форми одягу, вважати таким, що 27 вересня 2017 року справи та посаду здав. З 27 вересня 2017 року виключити зі списків особового складу Командування Військово-Морських Сил України, зняття з усіх видів забезпечення та направити для зарахування на військовий облік до Приморського районного військового комісаріату м. Одеси;

- щорічну чергову відпустку за 2017 рік використав частково. Відповідно до пункту 37.9 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260, (зі змінами) виплати компенсацію за невикористані дні чергової відпустки за 2017 рік (20 днів) у розмірі 5075 (п`ять тисяч сімдесят п`ять) гривень 50 копійок;

- виплатити премію за період з 1 вересня по 27 вересня 2017 року в розмірі 400% від посадового окладу;

- виплатити додаткову грошову винагороду за період з 1 вересня по 27 вересня 2017 року у розмірі 60%;

- виплатити надбавку у розмірі 10% від посадового окладу за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, за період з 1 вересня по 27 вересня 2017 року;

- виплати грошову допомогу при звільненні з військової служби у запас у розмірі 50% місячного грошового забезпечення пропорційно прослуженого часу в Збройних Силах за 24 календарних років у розмірі 91359 (дев`яносто одна тисяча триста п`ятдесят дев`ять) гривень відповідно до наказу Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260;

- відповідно до постанови Кабінету Міністра України від 28 жовтня 2004 року № 1444 «Про речове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань у мирний час» належна грошова компенсація замість речового майна, що підлягає видачі, складає 41695 (сорок одна тисяча шістсот дев`яносто п`ять) гривень 26 копійок.

Судом також встановлено, що відповідно до довідки Військової частини А3519 від 11.12.2017 року № 395 про розмір грошового забезпечення (а.с.12), виданої позивачу, грошове забезпечення (з якого розраховано одноразову грошову допомогу у зв`язку зі звільненням) за останньою займаною ним посадою «начальник групи забезпечення підготовки управління бойової підготовки Командування ВМС ЗС України» на день виключення його зі списків частини, всього розмір грошового забезпечення на місяць складає: 7613,25 грн., складові грошового забезпечення, та їх розміри:

- посадовий оклад (ПО) – 1200,00 грн.,

- оклад за військове звання (ОВЗ) – 130,00 грн.,

- надбавка за вислугу років (НВР) 35 % від ПО, ОВЗ – 465,50 грн.,

- надбавка за виконання особливо важливих завдань 50 % від ПО, ОВЗ, НВР – 897,75 грн.,

- надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 10 % від ПО (Постанова КМУ № 414) – 120,00 грн.,

- премія 400 % від ПО – 4800,00 грн.

З встановленого вбачається, що одноразову грошову допомогу у зв`язку зі звільненням позивача розраховано відповідачем без врахування щомісячної додаткової грошової винагороди.

11.11.2019 року позивач звернувся до Командира військової частини А3519 із заявою, в якій просив донарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у разі звільнення з військової служби з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди.

Листом Військової частини А3519 від 03.12.2019 року № 3124 позивача повідомлено, що його заяву (вх. № 2798 від 11.11.2019 року) щодо здійснення перерахунку та доплати грошової допомоги при звільненні з військової служби з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди розглянуто, та з зазначеного питання повідомлено наступне:

- відповідно до п. 38.6 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 року № 260 (зі змінами та доповненнями), яка діяла на момент звільнення позивача, до місячного грошового забезпечення, з якого нараховується одноразова грошова допомога, включається – оклад за штатною посадою, оклад за військовим званням і щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення);

- крім того, відповідно до п. 8 Інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 15 листопада 2010 року № 595, визначено, що винагорода не включається до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення одноразових додаткових видів грошового забезпечення;

- таким чином, щомісячна додаткова грошова винагорода при розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні не включається.

Проте, по-перше, згідно з довідкою Військової частини А3519 від 14.06.2019 року № 98 на вх. № 1062 від 11 червня 2019 року командування військової частини А3519 позивачу надано інформацію про розмір його грошового забезпечення на день звільнення, а саме:

Види грошового забезпечення на 1 вересня 2017 р.

Військове звання 130,00

Посадовий оклад 1200,00

Надбавка за вислугу років 35% 465,50

Надбавка за особливості

проходження військової служби 50% 897,75

Таємність 10% 120,00

Премія 400% 4800,00

Щомісячна додаткова грошова

винагорода 60% 4567,95

Разом: 12181,20

Також, на доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги, позивачем суду також надано копію довідки Військової частини А3519 від 29.09.2017 року № 139/2018 про грошове забезпечення позивача, з якого відраховувався єдиний соціальний внесок.

З наведеного вбачається, що щомісячна додаткова грошова винагорода в розмірі 60% входить до складу грошового забезпечення позивача на день його звільнення, та жодних зауважень щодо відрахування з неї єдиного соціального внеску відповідачем не зазначено.

Так, відповідно до частини другої, третьої статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:

1) посадовий оклад;

2) оклад за військовим званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;

4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Тобто, до грошового забезпечення військовослужбовців як обрахункової величини не включаються одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Такий принциповий підхід застосовується незалежно від виду виплат.

Аналогічний підхід до застосування вказаних норм права висловлений Великою Палатою Верховного Суду у справі № 522/2738/17 від 6 лютого 2019 року (провадження № 11-806апп18).

По-друге, за змістом п. 9.1 розділу IX Інструкції № 260 грошове забезпечення, з якого нараховується одноразова грошова допомога у разі звільнення з військової служби за станом здоров`я, включає: оклад за військове звання, посадовий оклад, надбавки за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення).

Аналогічні норми щодо не включення винагород до складу грошового забезпечення, з якого нараховується одноразова грошова допомога у разі звільнення з військової служби, містить також Інструкція про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України, затверджена наказом Міністерства оборони України від 24 жовтня 2016 року № 550.

Разом з тим, застосовуючи вищеозначені Інструкції як спеціальні нормативно-правові акти, що визначають структуру та склад грошового забезпечення при нарахуванні та виплаті одноразової допомоги при звільненні, відповідач не врахував пріоритетності законів над підзаконними актами та дискреції держави щодо визначення порядку та розміру гарантій особам, які проходять військову службу.

Крім того, суд звертає увагу відповідача, що застосована відповідачем в листі-відмові від 03.12.2019 року № 3124 Інструкція про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України, затверджена наказом Міністра оборони України від 15 листопада 2010 року № 595, – станом на дату розрахунку грошової допомоги позивача у зв`язку зі звільненням втратила чинність (16.12.2016 року).

Частиною четвертою статті 9 Закону № 2011-ХІІ Міністру оборони України надано повноваження лише визначати порядок виплати грошового забезпечення, тоді як право визначення розміру одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби та види виплат військовослужбовцям, які включаються до складу місячного грошового забезпечення законом не віднесено до його компетенції та може бути змінений лише законодавцем.

Таким чином, при визначенні розміру грошового забезпечення застосуванню підлягає Закон № 2011-ХІІ, а не підзаконні акти, які звужують поняття грошового забезпечення та суперечать вимогам Закону № 2011-ХІІ.

На виконання ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, викладені, зокрема, в постанові Верховного Суду від 16 травня 2019 року у справі № 826/11679/17 (адміністративне провадження № К/9901/7222/19).

Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.

При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).

Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.), відповідно

суд дійшов висновків, що:

- позиція відповідача зі спірних питань – є помилковою, такою, що не відповідає положенням законодавства України, яке регулює спірні правовідносини та/або фактичним обставинам справи;

- оскаржувані позивачем дії, які виразилися у відмові листом від 03.12.2019 року № 3124 донарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу у разі звільнення з військової служби з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, вчинені відповідачем: не на підставі чинного законодавства України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для вчинення дії; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці дії, тому вони є протиправними, відповідно

- позовні вимоги позивача, в тому числі похідні вимоги позивача зобов`язального характеру, – підлягають задоволенню.

При цьому суд звертає увагу позивача, що, виходячи з підстав позову та з того, що відповідач заперечує проти самого права позивача на нарахування та виплату одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, розмір щомісячної додаткової грошової винагороди та порядок її розрахунку, зазначені позивачем у прохальній частині позову, не входять до предмета спору (дослідження/доказування/встановлення/тощо).

Згідно з п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI, позивач звільнений від сплати судового збору, відповідно, підстав для розподілу судових витрат в порядку, передбаченому ст. 139 КАС України, немає.

Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Керуючись ст.ст. 9, 78, 194, 241-246, 250, 255, 295 та Перехідними положеннями КАС України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Військової частини А3519 (місцезнаходження: пров. Штабний, 1, м. Одеса, 65012; ідентифікаційний код юридичної особи: 26614490) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Військової частини А3519, які виразилися у відмові листом від 03.12.2019 року № 3124 донарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди.

Зобов`язати Військову частину А3519 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди та раніше виплаченої суми одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби.

Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Г. Цховребова

.