Рішення № 87674967, 18.02.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.02.2020
Номер справи
420/6554/19
Номер документу
87674967
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/6554/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Квартирно-експлуатаційного відділу м.Одеса до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 20.06.2019р. №0029071406,–

ВСТАНОВИВ:

Квартирно-експлуатаційний відділ м.Одеса звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 20.06.2019р. №0029071406, посилаючись на те, що Наказом т.в.о. начальника КЕВ м.Одеса №38 від 12.01.2018р. встановлено ліміт каси у розмірі 100000грн. Також, позивач стверджує, що фахівцями контролюючого органу встановлено фактичні залишки готівки в касі на підставі даних касової книги, а саме: 01.06.2018р. в сумі 56942,87грн., 05.06.2018р. в сумі 50809,25грн., 11.06.2018р. в сумі 51043,42грн., 14.06.2018р. в сумі 44910,51грн., 15.06.2018р. в сумі 32175,42грн. Таким чином, з урахуванням того, що ліміт каси затверджено КЕВ м.Одеса в розмірі 100000грн. у даному випадку перевищення ліміту каси відсутнє.

Відповідач – Головне управління ДФС в Одеській області з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмовому відзиві на адміністративний позов (від 27.11.2019р. вхід.№44620/19), наголошуючи, зокрема, на правомірності винесення оскаржуваного позивачем податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 20.06.2019р. №0029071406, оскільки під час перевірки на підставі даних касової книги здійснено розрахунок залишку готівки в касі підприємства, за наслідками якого встановлено понадлімітні залишки готівки в касі КЕВ м.Одеса у загальній сумі 105443,57грн.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 07.11.2019р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у справі №420/6554/19 за позовом Квартирно-експлуатаційного відділу м.Одеса до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 20.06.2019р. №0029071406.

Ухвалою суду від 18.12.2019р. з урахуванням приписів п.3 ч.2 ст.183 КАС України, закрито підготовче провадження, та призначено справу до судового розгляду по суті.

Враховуючи наявність передбачених приписами ч.9 ст.205 КАС України, підстав, та зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, розгляд даної адміністративної справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.

Як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи, на підставі направлень від 26.03.2019р. №1879/14-01, №1878/14-01, №1880/14-01, №1881/14-01, №1882/14-01, виданих ГУ ДФС в Одеській області, фахівцями контролюючого органу, згідно з п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.77.1 ст.77 Податкового кодексу України, на підставі Наказу ГУ ДФС в Одеській області від 07.03.2019р. №1678, проведено документальну планову виїзну перевірку Квартирно-експлуатаційного відділу м.Одеси податкового законодавства за період з 01.01.2016р. по 31.12.2018р., валютного законодавства за період з 01.01.2016р. по 31.12.2018р., єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016р. по 31.12.2018р.

За наслідками вищеозначеної перевірки перевіряючими Головного управління ДФС в Одеській області складено Акт «Про результати планової виїзної документальної перевірку Квартирно-експлуатаційного відділу м.Одеси податкового законодавства за період з 01.01.2016р. по 31.12.2018р., валютного законодавства за період з 01.01.2016р. по 31.12.2018р., єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016р. по 31.12.2018р.» №789/15-32-14-01/08038284 від 25.04.2019р., у висновках якого зазначено про наявність понадлімітних залишків готівки в касі підприємства у загальному розмірі 105443,57грн., що призвело до порушення вимог пункту 15 розділу ІІ Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017р. №148.

На підставі складеного Акта перевірки №789/15-32-14-01/08038284 від 25.04.2019р., Головним управлінням ДФС в Одеській області винесено податкове повідомлення-рішення від 20.06.2019р. №0029071406.

Не погодившись з означеним податковим повідомленням-рішенням Головного управління ДФС в Одеській області від 20.06.2019р. №0029071406, позивач – Квартирно-експлуатаційний відділ м.Одеса звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.

Так, на думку суду, оскаржуване позивачем податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 20.06.2019р. №0029071406, винесено контролюючим органом неправомірно, безпідставно, та у порушення положень чинного законодавства України, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, 12.01.2018р. відповідно до вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017р. №148, з урахуванням специфіки діяльності КЕВ м.Одеса (кількість персоналу перевищує 500 осіб, структурні підрозділи КЕВ м.Одеса розташовані на віддаленні більш ніж 150км. від управління, на фінансовому забезпеченні знаходяться два територіальних управління, одним з яких є Південне територіальне управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю, діяльність якого пов`язана з постійними відрядженнями, як за рішенням вищого керівництва, так і за зверненням правоохоронних органів), Начальником квартирно-експлуатаційного відділу міста Одеса видано Наказ №38 «Про затвердження ліміту каси», відповідно до п.п.1, 2 якого при розрахунку встановлення ліміту каси керуватись Порядком розрахунку ліміту каси КЕВ м.Одеса. З 01.01.2018року ліміт залишку готівки у касі встановлено в розмірі 100000,00грн., згідно розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі на 2018рік КЕВ м.Одеса.

Відповідно до п.п.2.1, 2.2 2.4 Порядку розрахунку ліміту каси Квартирно-експлуатаційного відділу м.Одеса, котрий є додатком до Наказу начальника КЕВ м.Одеса №38 від 12.01.2018р., ліміт каси КЕВ м.Одеса встановлюється виходячи із середньоденної видачі готівки на підставі Розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі. Для розрахунку ліміту каси брати видачу готівки за будь які три місяці минулого року на різні потреби, включаючи витрати пов`язані з оплатою праці. Готівка не вважається понадлімітною в день її надходження, якщо вона здана в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси до обслуговуючих банків не пізніше наступного робочого дня банку або видана для використання КЕВ м.Одеса відповідно до законодавства (без попереднього здавання її до банку і одночасного отримання з каси банку) наступного дня на потреби, пов`язані з діяльністю КЕВ м.Одеса.

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України юридичними особами (крім банків) та їх відокремленими підрозділами незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, органами державної влади та органами місцевого самоврядування під час здійснення ними діяльності з виробництва, реалізації, придбання товарів чи іншої господарської діяльності, фізичними особами, які здійснюють підприємницьку діяльність, фізичними особами, визначено Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим Постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017р. №148 (зі змінами та доповненнями), відповідно до п.п.3, 48 - 50 якого, ліміт залишку готівки в касі – граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час та забезпечити роботу на початку наступного робочого дня.

Установа/підприємство визначає і встановлює за погодженням з банком (у якому відкрито рахунок установи/підприємства, на який зараховуються кошти) строки здавання ним готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках відповідно до таких вимог: 1) для установ/підприємств, розташованих у населених пунктах, де є банки - щодня [у день надходження готівкової виручки (готівки) до їх кас]; 2) для підприємств, у яких час закінчення робочого дня (зміни), установлений правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності відповідно до законодавства України, не дає змогу забезпечити здавання готівкової виручки (готівки) у день її надходження, - наступного за днем надходження готівкової виручки (готівки) до каси дня; 3) для установ/підприємств, розташованих у населених пунктах, де немає банків, - не рідше ніж один раз на п`ять робочих днів.

Підприємства, які працюють у вихідні та святкові дні і не мають змоги здати одержану ними за ці дні готівкову виручку (готівку) до банку через відсутність відповідної умови у договорі, укладеному з банком на інкасацію коштів, здають таку готівкову виручку (готівку) через банкомати/програмно-технічні комплекси самообслуговування в день її надходження до каси підприємства або безпосередньо до банку протягом операційного часу наступного робочого дня банку та підприємства.

Строки здавання готівкової виручки (готівки), установлені пунктом 48 розділу V цього Положення, узгоджуються установами, підприємствами, небанківськими фінансовими установами з банком і обов`язково визначаються в договорах банківського рахунку між установами, підприємствами, небанківськими фінансовими установами та банками.

Установа/підприємство, яка/яке в окремі дні не має перевищення ліміту каси, має право в ці дні не здавати в установлені строки готівку.

Порядок проведення інкасації коштів та випадки непроведення інкасації коштів визначаються в договорі на інкасацію коштів. Сума залишку готівки за день, у якому не було інкасації з вини банку, не є перевищенням ліміту каси установи/підприємства.

Установа, підприємство, небанківська фінансова установа на підставі цього Положення та з урахуванням особливостей роботи зобов`язані розробити та затвердити внутрішнім документом порядок розрахунку ліміту каси установи, підприємства, небанківської фінансової установи та їх відокремлених підрозділів. У розрахунку враховується строк здавання установою, підприємством, небанківською фінансовою установою готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Ліміт каси установи, підприємства, небанківські фінансові установи встановлюють на підставі розрахунку середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси за рішенням керівника установи, підприємства, небанківської фінансової установи або уповноваженої ним особи.

Установа, підприємство, небанківська фінансова установа затверджує внутрішніми документами установлений ліміт каси. Для відокремлених підрозділів ліміт каси установлюється і доводиться до їх відома відповідним внутрішнім документом установи, підприємства - юридичної особи, небанківської фінансової установи.

Установи/підприємства, що розпочинають свою діяльність, а також підприємства, діяльність яких була пов`язана виключно з безготівковими розрахунками та які відповідно до встановленого законодавством України порядку отримують право на здійснення додаткового виду діяльності, що передбачає здійснення готівкових розрахунків, на перші три місяці їх роботи (з дня першого готівкового розрахунку) ліміт каси встановлюють згідно з прогнозними розрахунками. Ліміт каси, установлений з урахуванням прогнозних розрахунків, у двотижневий строк після закінчення перших трьох місяців їх роботи переглядається за фактичними показниками діяльності.

Зокрема, як встановлено судом, та зазначено вище, з урахуванням Наказу Начальника квартирно-експлуатаційного відділу міста Одеса від 12.01.2018р. №38 «Про затвердження ліміту каси» з 01.01.2018року ліміт залишку готівки у касі встановлено у розмірі 100000,00грн.

Судом з`ясовано, та зазначено у Акті перевірки №789/15-32-14-01/08038284 від 25.04.2019р., на підставі даних касової книги фахівцями контролюючого органу здійснено розрахунок залишку готівки в касі підприємства, за наслідками якого встановлено понадлімітні залишки готівки в касі КЕВ м.Одеса у загальній сумі 105443,57грн., з яких 01.06.2018р. – встановлений ліміт 26087,52грн., фактичні залишки готівки в касі 56942,87грн., перевищення встановленого ліміту каси 30855,05грн., 05.06.2018р. – встановлений ліміт 26087,52грн., фактичні залишки готівки в касі 50809,25грн., перевищення встановленого ліміту каси 24721,73грн., 11.06.2018р. – встановлений ліміт 26087,52грн., фактичні залишки готівки в касі 51043,42грн., перевищення встановленого ліміту каси 24955,90грн., 14.06.2018р. – встановлений ліміт 26087,52грн., фактичні залишки готівки в касі 44910,51грн., перевищення встановленого ліміту каси 18822,9грн., 15.06.2018р. – встановлений ліміт 26087,52грн., фактичні залишки готівки в касі 32175,42грн., перевищення встановленого ліміту каси 6087,90грн.

Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що встановлені фахівцями контролюючого органу під час проведення перевірки фактичні залишки готівки в касі КЕВ м.Одеса (01.06.2018р. – 56942,87грн, 05.06.2018р. – 50809,25грн., 11.06.2018р. – 5104342грн., 14.06.2018р. – 491051грн., 15.06.2018р. – 32175,42грн.) не перевищують граничного розміру суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час, та забезпечити роботу на початку наступного робочого дня, котра визначена Наказом Начальника квартирно-експлуатаційного відділу міста Одеса від 12.01.2018р. №38 «Про затвердження ліміту каси», суд дійшов висновку щодо необґрунтованості, та безпідставності, викладених Головним управлінням ДФС в Одеській області в Акті перевірки №789/15-32-14-01/08038284 від 25.04.2019р., висновків.

Відтак, з урахуванням наведеного, суд вважає позовні вимоги Квартирно-експлуатаційного відділу м.Одеса про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 20.06.2019р. №0029071406, цілком правомірними, та грунтовними, оскільки жодних доказів на підтвердження наявності понадлімітних залишків готівки в касі КЕВ м.Одеса у загальній сумі 105443,57грн., суб`єктом владних повноважень, на виконання вимог ч.2 ст.77 КАС України, суду не надано.

Вищевикладене спростовує твердження відповідача, наведені у письмовому відзиві на адміністративний позов.

Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Квартирно-експлуатаційного відділу м.Одеса правомірні, документально підтверджені, та обґрунтовані, ґрунтуються на положеннях чинного законодавства, отже підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.72-77, 139, ч.9 ст.205, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Квартирно-експлуатаційного відділу м.Одеса до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 20.06.2019р. №0029071406, задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 20.06.2019р. №0029071406.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Одеській області (65044, м.Одеса, вул.Семінарська,5, код ЄДРПОУ 39398646) на користь Квартирно-експлуатаційного відділу м.Одеса (65014, м.Одеса, вул.Єврейська,13, код ЄДРПОУ 08038284) судові витрати по сплаті судового збору у загальному розмірі 3163(три тисячі сто шістдесят три)грн. 31коп.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя Харченко Ю.В.

.