Рішення № 87674909, 18.02.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.02.2020
Номер справи
400/3959/19
Номер документу
87674909
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 лютого 2020 р. справа № 400/3959/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Марича Є.В., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:Товариства з додатковою відповідальністю " Доманівське автотранспортне підприємство 14844", вул. Лихого, 21,Доманівка,Доманівський район, Миколаївська область,56401

до відповідача:Управління інфраструктури Миколаївської обласної державної адміністрації, вул. Адміральська, 22,Миколаїв,54001

третя особа:Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , Трудове,Вознесенський район, Миколаївська область,56552

про:скасування рішення, оформленого протоколом від 16.05.2019 р. №1, в частині та скасування наказу від 06.06.2019 р. № 36, оформленого протоколом від 16.05.2019 р. №1, в частині; зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Доманівське автотранспортне підприємство 14844» (далі-позивач) звернулося до суду з позовом до Управління інфраструктури Миколаївської обласної державної адміністрації (далі-відповідач), за участю третьої особи – ФОП ОСОБА_1 , в якому просить суд скасувати рішення конкурсного комітету, оформлене протоколом від 16.05.2019 р. №1, в частині недопущення позивача до участі у конкурсі по об`єкту конкурсу Первомайськ-Доманівка, маршрут №373 (за об`єктом конкурсу №33); скасувати наказ відповідача №36 від 06.06.2019 р., яким введено в дію рішення конкурсного комітету, оформлене протоколом від 16.05.2019 р. №1, в частині визнання переможцем конкурсу ФОП ОСОБА_1 по об`єкту конкурсу №33, маршрут №373 Первомайськ – Доманівка; зобов`язати відповідача винести питання допущення позивача до участі в конкурсі та прийняття рішення про визначення переможця про визнання протиправним та скасування рішення конкурсного комітету від 31.08.2016 на право перевезення пасажирів по маршруту Чернівці-Рівне (об`єкт конкурсу №25).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що усі документи, які були подані позивачем для участі у конкурсі згідно з Умовами конкурсу були достовірними, а кількість транспортних засобів була достатньою, адже позивач мав у розпорядженні 2 вільні транспорти, що відповідає вимогам конкурсу. За наведених обставин вважає, що рішення конкурсного комітету було прийняте протиправно, а тому підлягає скасуванню.

Ухвалою від 15.11.2019 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.

Відповідач надав до суду відзив, відповідно до якого просив відмовити у задоволенні позову та зазначив, що рішення про не допуск позивача до участі у конкурсі було прийнято правомірно, адже у позивача недостатньо транспортних засобів, з обслуговування об`єкту конкурсу маршруту №33 з урахуванням задіяного рухомого складу в кількості 6 автобусів на підставі чинних договорів та обслуговування об`єкту конкурсу потрібно 2 транспортних засоби з урахуванням резерву. Тобто, у претендента - перевізника повинно бути у наявності зареєстрованих 8 транспортних засобів, а у позивача зареєстровано лише 5 транспортних засобів.

Від третьої особи надійшло клопотання про закриття провадження в частині вимог щодо скасування наказу, яким введено в дію рішення конкурсного комітету в частині визначення переможцем ФОП ОСОБА_1 , а також просив відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою від 18.02.2020 р. судом задоволено клопотання позивача та закрито провадження в частині позовних вимог щодо оскарження наказу відповідача №36 від 06.06.2019 р., яким введено в дію рішення конкурсного комітету, оформлене протоколом від 16.05.2019 р. №1, в частині визнання переможцем конкурсу ФОП ОСОБА_1 по об`єкту конкурсу №33, маршрут №373 Первомайськ – Доманівка Від позивача надійшов відзив, відповідно до якого позивач підтримав позовні вимоги та зазначив, що у його розпорядженні знаходиться 2 транспортних засоби, з урахуванням одного транспортного засобу, який знаходиться в резерві і в чинних договорах. Відтак, позивачем виконано умови конкурсу щодо наявності 2 транспортних засобів.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України).

Інших заяв і клопотань учасники справи суду не подавали.

Інших процесуальних дій у справі судом не вчинялось.

Вирішуючи спір, суд встановив наступне.

Відповідачем було прийнято наказ від 03.04.2019 р. №26 про проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, замовником перевезень на який є Миколаївська обласна державна адміністрація, яким затверджено перелік об`єктів, умови конкурсу та вимоги до перевізників, які беруть участь у конкурсі За умовами конкурсу визначено маршрут Первомайськ – Доманівка, маршрут №373 (за об`єктом №33), крім іншого, за вимогами конкурсу у перевізника має бути 2 транспортних засоби (а . с. 66-71).

Позивач подав заяву про участь в конкурсі з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, а також інші відповідні документи та додатки (а. с. 19-22). У відомостях про автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті зазначено два транспортні засоби (а. с. 21).

16.05.2049 р. відповідачем було проведено конкурс, наслідки якого оформлені протоколом №1 (а. с. 83-107).

Відповідно до вказаного протоколу, прийнято рішення, яким визнано переможцем конкурсу ФОП ОСОБА_1 , на виконання рейсу №373, маршруту Первомайськ - Доманівка. Також, комісією прийнято рішення про не допуск до участі в конкурсіТОВ «Доманіське автотранспортне підприємство 14844».

Наказом відповідача №36 від 06.06.2019 р. було введено в дію рішення конкурсного комітету, оформленого протоколом 1 від 16.05.2019 р., зокрема по об`єкту конкурсу №373 Первомайськ - Доманівка визнання переможцем конкурсу ФОП ОСОБА_1 .

Не погоджуючись з вищевказаними рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір між сторонами суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про автомобільний транспорт" №2344-III від 05.04.2001 (далі - Закон №2344), забезпечення організації пасажирських перевезень покладається: на міжміських і приміських автобусних маршрутах загального користування, що виходять за межі території області (міжобласні маршрути), - на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту.

Відповідно до ст. 43 Закону №2344, визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об`єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів). На конкурс виносяться маршрути із затвердженими паспортами.

Відповідно до ст.44 Закону №2344, організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет, до складу якого входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та територіальних органів Національної поліції, а також громадських

організацій у сфері автомобільного транспорту.

Порядок проведення конкурсів визначає Кабінет Міністрів України.

Статтею 46 Закону №2344, для участі в конкурсі на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування автомобільний перевізник подає конкурсному комітету такі документи: заяву претендента встановленого зразка із зазначенням автобусного маршруту загального користування, на якому має намір працювати претендент; відомості за підписом суб`єкта господарювання про автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті з зазначенням підстав для їх використання перевізником; відомості про додаткові умови обслуговування маршруту; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування не менш як за дев`ять днів до дня проведення конкурсу забезпечують інформування відповідних підрозділів Національної поліції про перевізників-претендентів, які подали документи на конкурс. Порядок інформування затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України. Під час визначення переможця конкурсу на міжміських та міжнародних автобусних маршрутах у разі рівних пропозицій претендентів перевага надається перевізникам, які представили до конкурсного комітету свідоцтво відповідності автобуса параметрам комфортності.

Процедура підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування визначена Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008 (далі - Порядок №1081), який є обов`язковим до виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.

Відповідно до пункту 2 Порядку №1081 умови конкурсу - встановлені організатором (обов`язкові та додаткові) умови перевезень пасажирів, які повинні виконувати автомобільні перевізники, визначені на відповідному об`єкті конкурсу.

Згідно з пунктом 10 Порядку №1081 організатор затверджує умови конкурсу, в тому числі обов`язкові, відповідно до статті 44 Закону №2344.

Статтею 44 Закону №2344 визначено, що до обов`язкових умов конкурсу на перевезення пасажирів належать: визначена органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування обґрунтована структура парку автобусів, що працюватимуть на маршруті загального користування, за пасажиромісткістю, класом, технічними та екологічними показниками; державні соціальні нормативи у сфері транспортного обслуговування населення.

Відповідно до п. 12 порядку, Організатор перевезень приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента, який: 1) подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію; 2) визнаний банкрутом або щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство (за винятком того, стосовно якого проводиться процедура санації), або який перебуває у стадії ліквідації; 3) не відповідає вимогам статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт"; 4) не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов`язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків необхідної кількості автобусів для виконання перевезень; 5) має несплачені штрафні санкції, накладені Укртрансбезпекою, або водії якого мають несплачені штрафи, накладені відповідно до статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неоскаржені у судовому порядку (що були накладені не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення конкурсу); 6) подав конкурсну пропозицію, що не відповідає обов`язковим та додатковим умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт"; 7) подав до участі в конкурсі більшу кількість автобусів, ніж це передбачено умовами конкурсу.

Таким чином, наявність необхідної кількості транспортних засобів у претендента-перевізника є однією із обов`язкових вимог конкурсу на перевезення пасажирів.

Пунктом 19 Порядку №1081 передбачено, що переможцем конкурсу визначається підприємство (організація), яке за оцінкою конкурсного комітету найбільше відповідає умовам конкурсу.

Згідно з п 14 Порядку №1081, у разі коли організатором перевезень прийнято рішення про залучення для організації проведення конкурсів підприємство (організацію), на таке підприємство (організацію) покладаються функції з підготовки матеріалів щодо умов конкурсу, паспортів автобусних маршрутів, аналізу одержаних пропозицій та їх оцінки, договорів з переможцями конкурсу та інших матеріалів.

Для підготовки інформації про відповідність технічного стану автобусів претендента умовам перевезень та відповідність претендента вимогам нормативно-правових актів у сфері безпеки дорожнього руху організатор не менш як за дев`ять робочих днів до дати проведення конкурсу надсилає список перевізників-претендентів на відповідний конкурс до Національної поліції та територіального органу з надання сервісних послуг МВС.

Для отримання зазначеної інформації автомобільний перевізник за власним бажанням має право в установленому Мінінфраструктури за погодженням з МВС порядку звернутися до уповноваженого підрозділу Національної поліції та територіального органу з надання сервісних послуг МВС.

Згідно з п. 29 Порядку №1081 для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об`єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2, і такі документи: нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезень пасажирів (може подаватися в одному примірнику, якщо перевізник-претендент бере участь у кількох конкурсах, які проводяться на одному засіданні); перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, із зазначенням марки, моделі, пасажиромісткості (з відміткою "з місцем водія/без місця водія"), VIN-коду транспортного засобу, державного номерного знака, року випуску транспортного засобу; копії ліцензійних карток на кожний автобус, який пропонується до використання на автобусному маршруті; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі, із зазначенням дати проведення конкурсу; копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, що пропонуються до використання на маршруті; копію документа, що підтверджує проведення процедури санації (за умови проведення санації);перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, або письмова інформація про їх відсутність; анкету відповідно до пункту 32 цього Порядку; копію штатного розпису, податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) за останні повні два квартали.

Відповідно до п. 37 Порядку №1081 достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу.

Пунктом 41 Порядку №1081 передбачено, що під час проведення конкурсу представники організатора та органів державного контролю, які входять до складу конкурсного комітету, відповідно до їх компетенції надають інформацію про діяльність перевізника-претендента.

Представники органів державного контролю несуть персональну відповідальність за достовірність поданої інформації відповідно до законодавства.

Так, на запити організатора була надана відповідь, зокрема, Міністерства внутрішніх справ України Регіонального сервісного центру в Миколаївській області від 11.05.2019 р. №31/14-1548 щодо кількості зареєстрованих за підприємствами – перевізниками автобусів (в тому числі, які знаходяться на тимчасовому обліку). Зі змісту даної відповіді (а.с. 79) вбачається, що за позивачем зареєстровано 5 транспортних засобів. З інформації, наданої позивачем вбачається, що ним укладені 3 договори на перевезення іншими замовниками транспортних послуг, які обслуговують автобусні маршрути транспортними засобами у кількості 6 одиниць задіяного рухомого складу на маршруті (з урахуванням резерву), але за договором на облсуговування маршруту №373 Доманівка – Первомайськ строк дії договору сплинув 16.09.2018 р.

Під час проведення конкурсу відповідачем було встановлено, що позивач подав заяву на участь у конкурсі по об`єк5ут конкурсу №33 для обслуговування якого потрібно 2 транспортні засоби, на підставі діючих договорів задіяно 6 транспортних засобів, а як вже зазначалось вище у відповіді ТСЦ МВС зареєстровано за позивачем 5 транспортних засобів. Тому, підставою для прийняття рішення про не допуск позивача до участі у конкурсі стала недостатня кількість транспортних засобів, з обслуговування об`єкту конкурсу маршруту №33 з урахуванням задіяного рухомого складу в кількості 6 автобусних засобів на підставі чинних договорів та обслуговування об`єкту конкурсу №33 на який потрібно 2 транспортні засоби з урахуванням резерву. Тобто, в цілому у позивача мало бути в наявності 8 зареєстрованих транспортних засобів, а не 5, як зазначено у відповіді ТСЦ МВС.

Таким чином, суд погоджується з позицією відповідача, що з урахуванням наданої інформації для обслуговування міжобласного маршруту "Доманівка - Первомайськ" перевізник ТОВ «Доманівське автотранспортне підприємство 14844» має недостатню кількістю транспортних засобів для виконання перевезень, що є обов`язковою умовою для конкурсу на перевезення пасажирів.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За встановлених обставин суд дійшов висновку, що зібраними у справі належними та допустимими доказами відповідачем доведено, що при прийнятті спірного рішення про не допуск позивача до участі у конкурсі щодо об`єкту №33, суб`єкт владних повноважень діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені чинним законодавством України.

Враховуючи викладене, в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.

Судові витрати покласти на позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову товариства з додатковою відповідальністю " Доманівське автотранспортне підприємство 14844" (вул. Лихого, 21,Доманівка,Доманівський район, Миколаївська область,56401 19296606) до Управління інфраструктури Миколаївської обласної державної адміністрації (вул. Адміральська, 22,Миколаїв,54001 23626208) про скасування рішення, оформленого протоколом від 16.05.2019 р. №1, в частині недопущення позивача до участі у конкурсі по об`єкту конкурсу Первомайськ - Доманівка, маршрут №373 (за об`єктом конкурсу №33) та зобов`язання вчинити певні дії, відмовити.

2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Є. В. Марич