
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
справа №1.380.2019.006924
19 лютого 2020 року
зал судових засідань №10
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Мостиського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військова частина 1494) про визнання протиправними дій, стягнення середнього грошового забезпечення за несвоєчасний розрахунок при звільненні.
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернулася до суду з позовом до Мостиського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військова частина 1494) (місцезнаходження: 81300, Львівська область, м.Мостиська, вул.Я. Мудрого, 113), в якому просить суд:
-визнати протиправним дії відповідача щодо не проведення повного розрахунку при звільненні позивача - невиплату у день звільнення індексації грошового забезпечення;
-стягнути з відповідача на користь позивача середнє грошове забезпечення за несвоєчасний розрахунок при звільненні (невиплату індексації грошового забезпечення) за період із 03.05.2018 по день фактичної виплати заборгованості індексації грошового забезпечення 13.09.2019 терміном 467 дні із розрахунку 254,66грн. в день у сумі 118 926,22грн. із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44.
В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що наказом начальника 93 прикордонного закону (І категорії) від 27.04.2018 №113-ос її звільнено з військової служби у запас та наказом від 03.05.2018 № 117-ос виключено із списків особового складу загону та усіх видів грошового забезпечення. Однак, відповідачем не було проведено своєчасно розрахунок з позивачем при звільненні. Позивач не погоджуючись з тим, що їй не нарахували та не виплатили індексацію грошового забезпечення, звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з позовом про визнання неправомірним не нарахування грошової індексації грошового забезпечення за 2015- 2018роки. Рішенням суду від 25.06.2019 позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Мостиського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України в частині не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01.02.2015 по 28.02.2018. Стягнено з Мостиського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України на користь ОСОБА_1 у розмірі 36556,65грн. суми індексації грошового забезпечення за період з 01.02.2015 по 28.02.2018. В іншій частині у задоволенні позову відмовлено. Відповідачем вказане рішення не оскаржувалось та 13.09.2019 було виконано. Позивач зазначає, що звільнено її із військової служби 27.04.2018 та виключеною із списків особового складу Мостиського прикордонного загону 03.05.2018, проте остаточний розрахунок у зв`язку із звільненням з нею проведено лише 13.09.2019. Тому вважає, що суб`єктом владних повноважень було допущено затримку розрахунку при звільненні з військової служби, що є порушенням ст.116 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) та у відповідності до ст.117 КЗпП України це є підставою для виплати середнього заробітку за весь час затримки фактичного розрахунку. Просить суд стягнути на його користь компенсацію за таку затримку.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог з тих підстав, що заявлені позивачем вимоги вже були предметом розгляду у справі №1.380.2019.000759, у якій на користь позивача стягнено з Мостиського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України суми індексації грошового забезпечення за період з 01.02.2015 року по 28.02.2018 року у розмірі 36556,65грн. Також зазначив, що військовослужбовці правового статусу «працівник» не мають, проходження їх служби врегульовано спеціальним законодавством, тому чинність КЗпП України на них не поширюється, а тому його норми, зокрема і норми ст. 117 КЗпП, не можуть поширюватись на відносини між військовим частинами та військовослужбовцями з приводу питань, які випливають з відносин проходження військової служби. Військовослужбовці не перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та господарювання, а проходять службу. Порядок проходження служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях урегульовано спеціальними нормативно-правовими актами, які покладають на громадян, котрі перебувають на такій службі, додаткові обов`язки і відповідальність, тобто на військовослужбовців, які проходять військову службу у військових формуваннях, утворених відповідно до законів України - Кодекс законів про працю України не поширюється. Крім того, відповідач наголошує, що згідно із законодавством військовослужбовці отримують не заробітну плату, а грошове забезпечення. Також представник відповідача посилається на те, що Пленум Верховного суду України у постанові № 13 від 24.12.99 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» визначив, що передбачені законодавством про працю норми її оплати і порядок вирішення спорів про останню не поширюються на військовослужбовців та прирівняних до них осіб (рядовий і начальницький склад органів внутрішніх справ тощо). Аналогічна позиція викладена у листі Міністерства соціальної політики України від 24.07.13 № 774/13/84-13. Тому вважає що, Мостиського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військова частина 1494) діяв у спосіб, який визначений відомчими нормативно - правовими актами та у відповідності до діючого законодавства.
На виконання процесуальних приписів Кодексу адміністративного судочинства України, представник позивача подав відповідь на відзив, в якій останній зазначив аналогічні підстави для задоволення позову, що і у позовній заяві.
На виконання процесуальних приписів Кодексу адміністративного судочинства України, відповідач подав заперечення на відповідь на відзив. Заперечення обґрунтовані тим, що стягнення сум податку з доходів фізичних осіб (особа, яка не являється військовослужбовцем), з індексацією грошового забезпечення, не має нічого спільного з Порядком виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44 (далі – Порядок №44).
Ухвалою суду від 22.01.2020 суд відмовив у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду з тих підстав, що позивач не пропустив встановлений Законом тримісячний строк звернення до суду.
Ухвалою суду від 22.01.2020 суд відмовив у задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі з тих підстав, що у справі, що розглядається та у справі №1.380.2019.000759 предмет та підстави позову є нетотожними.
Суд встановив таке.
Наказом начальника 93 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби від 03.05.2018 за №117-ОС «По особовому складу», виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення з 03.05.2018 старшину ОСОБА_1 , інспектора прикордонної служби 3 категорії – чергового відділення управління службою відділу прикордонної служби «Шегині» І категорії (тип Б), звільнену за статтею 26 частиною 8 пункту 1 підпункту «а» (у зв`язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 18 років) Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» у запас.
Вважаючи, що відповідач протиправно не виплатив індексацію грошового забезпечення за період з 01.02.2015 по 28.02.2018, позивач звернулася до суду з адміністративним позовом.
Рішенням суду від 25.06.2019 позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Мостиського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України в частині не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01.02.2015 по 28.02.2018. Стягнено з Мостиського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України на користь ОСОБА_1 у розмірі 36556,65грн. суми індексації грошового забезпечення за період з 01.02.2015 по 28.02.2018. В іншій частині у задоволенні позову відмовлено. Рішення суду набрало законної сили 29.07.2019.
Фактичний розрахунок грошового забезпечення з позивачем за період з 01.02.2015 по 28.02.2018 у розмірі 36556,65грн. проведено 13.09.2019, що не оспорюється сторонами.
Таким чином, час вимушеного прогулу ОСОБА_1 із 03.05.2018 по 13.09.2019 включно складає 467днів.
Вважаючи, що відповідачем допущено порушення строків розрахунку при звільненні, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, суд виходить з такого.
Відповідно до ст. 47 КЗпП України, власник або уповноважений ним орган зобов`язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в ст.116 цього Кодексу.
Відповідно до ст.116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум. В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану нею суму.
Відповідно до ст.117 КЗпП України в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в ст.116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку. При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.
Отже, передбачений ч.1 ст.117 КЗпП України обов`язок роботодавця щодо виплати середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні настає за умови невиплати з його вини належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в ст. 116 КЗпП України, при цьому визначальними є такі юридично значимі обставини, як невиплата належних працівникові сум при звільненні та факт проведення з ним остаточного розрахунку.
При ухваленні рішення, суд ураховує висновки Пленуму Верховного Суду України, викладені в його постанові від 24.12.1999 №13 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці», у якій, зокрема, зазначено, що установивши при розгляді справи про стягнення заробітної плати у зв`язку із затримкою розрахунку при звільненні, що працівникові не були виплачені належні йому від підприємства, установи, організації суми в день звільнення, коли ж він у цей день не був на роботі, наступного дня після пред`явлення ним роботодавцеві вимог про розрахунок, суд на підставі ст.117 КЗпП України стягує на користь працівника середній заробіток за весь період затримки розрахунку, а при не проведенні його до розгляду справи по день постановлення рішення, якщо роботодавець не доведе, що в цьому немає його вини. Сама по собі відсутність коштів у роботодавця не виключає його відповідальності.
З вказаного вище убачається висновок, що невиплата звільненому працівникові всіх сум, що належать йому від власника або уповноваженого ним органу, є триваючим правопорушенням, а отже, працівник може визначити остаточний обсяг своїх вимог лише на момент припинення такого правопорушення, яким є день фактичного розрахунку.
Таким чином, з урахуванням зазначеного, в контексті приписів ст.ст.116, 117 КЗпП України суд дійшов висновку, що останні визначають відповідальність установи (організації, підприємства) за затримку розрахунку при звільненні та спрямовані на забезпечення належних фінансових умов для звільнених працівників, оскільки гарантують отримання ними, відповідно до законодавства, всіх виплат в день звільнення та, водночас, стимулюють роботодавців не порушувати свої зобов`язання в частині проведення повного розрахунку із працівником.
Викладений висновок узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 08.02.2018 у справі №805/977/16-а.
Суд встановив, що 03.05.2018 позивача виключено зі списку особового складу та всіх видів забезпечення.
Натомість, остаточний розрахунок проведено з ним лише 13.09.2019.
Тобто, остаточний розрахунок відповідачем здійснено не в день фактичного звільнення ОСОБА_1 , а з порушенням строків, встановлених ст.116 КЗпП України.
Таким чином, затримка остаточного розрахунку з позивачем відбулась з моменту звільнення позивача з 03.05.2018 по день фактичної виплати 13.09.2019.
Щодо доводів представника відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву, суд зазначає, що за загальним правилом пріоритетними є норми спеціального законодавства, а трудове законодавство підлягає застосуванню у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини або коли про це йдеться у спеціальному законі.
Непоширення норм КЗпП України на військовослужбовців стосується саме порядку та умов визначення норм оплати праці (грошового забезпечення) та порядку вирішення спорів щодо оплати праці.
Питання відповідальності за затримку розрахунку при звільненні військовослужбовців зі служби (зокрема, затримку виплати як грошового забезпечення, так і затримку виплати компенсації за неотримане речове майно) не врегульовані положеннями спеціального законодавства.
Враховуючи те, що спеціальним законодавством, яке регулює оплату праці військовослужбовців, не встановлено відповідальність роботодавця за невиплату або несвоєчасну виплату працівнику всіх належних сум, суд дійшов висновку про можливість застосування норм ст. ст. 116 та 117 КЗпП України як таких, що є загальними та поширюються на правовідносини, які виникають під час звільнення зі служби в Державній прикордонній службі України.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 01.03.2018 у справі № 806/1899/17 та постанові Верховного Суду від 31.05.2018 у справі № 823/1023/16.
Відтак, системний аналіз спеціального законодавства та положень КЗпП України через призму правової позиції Верховного Суду свідчить про помилковість доводів представника відповідача щодо відсутності підстав для застосування до спірних відносин норм КЗпП України, тому судом до уваги не беруться.
Пунктами 5, 8 Порядку № 100 встановлено, що нарахування виплат у всіх випадках збереження середньої заробітної плати провадиться, виходячи з розміру середньоденної (годинної) заробітної плати.
Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.
У разі коли середньомісячна заробітна плата визначена законодавством як розрахункова величина для нарахування виплат і допомоги, вона обчислюється шляхом множення середньоденної заробітної плати, розрахованої згідно з абзацом першим цього пункту, на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді.
Середньомісячне число робочих днів розраховується діленням на 2 сумарного числа робочих днів за останні два календарні місяці згідно з графіком роботи підприємства, установи, організації, встановленим з дотриманням вимог законодавства.
Позивач наполягає на стягненні середнього грошового забезпечення за несвоєчасний розрахунок при звільненні (невиплату індексації грошового забезпечення) за період із 03.05.2018 по день фактичної виплати заборгованості індексації грошового забезпечення 13.09.2019 терміном 467 дні із розрахунку 254,66грн. в день у сумі 118 926,22грн.
Відповідно до довідки Військової частини 1494 про грошове забезпечення, розмір грошового забезпечення позивача за два останні місяці, що передували звільненню становить за березень 2018 року 7763,45грн. та за квітень 2018 року 7771,00грн. Таким чином, середньоденний заробіток позивача за березень-квітень 2018року складає 254,66грн. (15534,45 грн. (7763,45грн + 7771,00грн.) / 61 день).
Отже, стягненню з відповідача на користь позивача підлягає середній заробіток за не своєчасний розрахунок при звільненні за період із 03.05.2018 по день фактичної виплати заборгованості індексації грошового забезпечення 13.09.2019 терміном 467 дні із розрахунку 254,66грн. в день у сумі 118 926,22грн.
Щодо позовної вимоги про проведення разом із виплатою середнього грошового забезпечення за несвоєчасний розрахунок при звільненні одночасної компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до п.2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44 (надалі - Порядок №44), суд зазначає таке.
Порядком №44 дійсно передбачена щомісячна грошова компенсація сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ) у зв`язку з виконанням ними своїх обов`язків під час проходження служби.
Однак необхідно звернути увагу на те, що пункт 1 Порядку №44 визначає умови та механізм такої компенсації у зв`язку з виконанням перерахованими у цьому пункті особами своїх обов`язків під час проходження служби.
У відповідності до абз.1 п.2 Порядку №44, грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, співробітникам Служби судової охорони, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв`язку з виконанням обов`язків під час проходження служби.
Згідно з п.4 Порядку №44, виплата грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення.
Проте, зазначена виплата (середнє грошове забезпечення за несвоєчасний розрахунок при звільненні) не передбачена в структурі грошового забезпечення, а є санкцією, мірою відповідальності роботодавця за несвоєчасний розрахунок при звільненні працівника (військовослужбовця), відтак не є виплатою у зв`язку з виконанням обов`язків під час проходження служби.
До того ж обов`язок зазначеної виплати у відповідача виник не у зв`язку з виконанням позивачем обов`язків служби, як це передбачено п.1 Порядку №44, а також право на виплату таких сум він набув не у зв`язку з виконанням обов`язків під час військової служби (п.2 Порядку №44), а через протиправну бездіяльність відповідача, як це встановлено судом, що пов`язана з невчасною виплатою грошового забезпечення.
З урахуванням викладеного, суд критично оцінює позицію, що викладена позивачем у позові та вважає обґрунтованими доводи відповідача в частині щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, оскільки такі вимоги позивача суперечать пунктам 1 та 2 Порядку №44.
Таким чином, вимога позивача про проведення разом із виплатою середнього грошового забезпечення за несвоєчасний розрахунок про звільненні із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до п.2 Порядку №44, задоволенню не підлягає.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.
Щодо судового збору, то оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.12 ч.1 ст.15 Закону України «Про судовий збір», такий відповідно до ст.139 КАС України, стягненню на користь позивача не підлягає.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд
в и р і ш и в :
адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Мостиського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військова частина 1494) (місцезнаходження: 81300, Львівська область, м.Мостиська, вул. Я. Мудрого, 113, ЄДРПОУ14321699) про визнання протиправними дій, стягнення середнього грошового забезпечення за несвоєчасний розрахунок при звільненні задовольнити частково.
Визнати протиправним дії Мостиського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військова частина 1494) щодо не проведення повного розрахунку при звільненні ОСОБА_1 - невиплату у день звільнення індексації грошового забезпечення.
Стягнути з Мостиського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військова частина 1494) на користь ОСОБА_1 середнє грошове забезпечення за несвоєчасний розрахунок при звільненні (невиплату індексації грошового забезпечення) за період із 03.05.2018 по день фактичної виплати заборгованості індексації грошового забезпечення 13.09.2019 терміном 467 дні із розрахунку 254,66грн. в день у сумі 118 926,22грн.
У задоволені позовної вимоги про проведення разом із виплатою середнього грошового забезпечення за несвоєчасний розрахунок про звільненні із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до п.2 Порядку №44 відмовити.
Судові витрати зі сторін не стягуються.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п15.5 п.5 розділу VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Лунь З.І.