
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
19 лютого 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/5076/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Алексєєва Олексія Ігоровича в інтересах ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Рубіжанської міської ради Луганської області, адміністратора Центру надання адміністративних послуг загального відділу Рубіжанської міської ради Грачової Ірини Валеріївни, Центру надання адміністративних послуг загального відділу Рубіжанської міської ради про визнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
29 листопада 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов адвоката Алексєєва Олексія Ігоровича в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Рубіжанської міської ради Луганської області, адміністратора Центру надання адміністративних послуг загального відділу Рубіжанської міської ради Грачової Ірини Валеріївни про визнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
Згідно із остаточним уточненням до позовної заяви від 20.01.2020 вх. № 2442/2020 (арк. спр. 101-102), позивач просить:
1) визнати протиправним рішення адміністратора Центру надання адміністративних послуг загального відділу Рубіжанської міської ради Грачової Ірини Валеріївни про відмову у знятті з місця реєстрації ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 ;
2) визнати протиправним рішення адміністратора Центру надання адміністративних послуг загального відділу Рубіжанської міської ради Грачової Ірини Валеріївни про відмову у реєстрації місця реєстрації ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 ;
3) зобов`язати Виконавчий комітет Рубіжанської міської ради Луганської області зареєструвати місце проживання громадянина Єгипту ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , знявши з реєстрації попереднє місце проживання;
4) стягнути на користь позивача судові витрати 12305,20 грн.
В обґрунтування уточнених позовних вимог зазначено, що 21 листопада 2019 року громадянин Єгипту ОСОБА_1 звернувся до Центру надання адміністративних послуг загального відділу Рубіжанської міської ради (далі - ЦНАП) з метою зняття з попереднього місця реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 буд АДРЕСА_3 42, та реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 . Для зняття та реєстрації місця проживання позивачем були надані відповідачу наступні документи; заява про реєстрацію місця проживання; заява про зняття з місця реєстрації; квитанція про сплату адміністративного збору; посвідка на тимчасове проживання НОМЕР_1 , видана 11.11.2015 (дійсна до 01.08.2020); згода директора Рубіжанського індустріально-педагогічного коледжу Коваленко Ю.Б. на реєстрацію місця проживання; заява про видання підтверджуючого документа у довільній формі від 21.11.2019. За результатами розгляду звернення позивача адміністратор Центру надання адміністративних послуг загального відділу Рубіжанської міської ради Грачова Ірина Валеріївна відмовила ОСОБА_1 у знятті з місця реєстрації та реєстрації нового місця проживання.
У заяві ОСОБА_1 відповідач зазначив наступну підставу відмови у знятті з місця реєстрації та реєстрації місця проживання: на підставі статті 9-1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання осіб в Україні» та пункту 11 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру». У посвідці ТР 128108 відсутнє вільне місце для проставляння штампу про реєстрацію місця проживання.
На думку представника позивача, фактично адміністратор Центру надання адміністративних послуг загального відділу Рубіжанської міської ради ОСОБА_2 не мотивувала свої дії та безпідставно відмовила у знятті/реєстрації місця проживання, чим порушила чинне законодавство.
Вважаючи відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Ухвалою суду від 04 грудня 2019 року позовну заяву адвоката Алексєєва Олексія Ігоровича в інтересах ОСОБА_1 залишено без руху (арк. спр. 27-28).
Ухвалою суду від 16 грудня 2019 року продовжено адвокату Алексєєву Олексію Ігоровичу в інтересах ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви на п`ять календарних днів з дня отримання даної ухвали (арк. спр. 43- 45).
23 грудня 2019 року представником позивача недоліки позовної заяви усунуто.
Ухвалою суду від 27.12.2019 прийнято позовну заяву прийнято до розгляду після усунення недоліків та відкрито провадження у справі (арк. спр. 1-3).
Ухвалою суду від 16.01.2020 до участі у справі як відповідача залучено Центр надання адміністративних послуг загального відділу Рубіжанської міської ради (арк. спр. 89).
Відповідачем - адміністратором Центру надання адміністративних послуг загального відділу Рубіжанської міської ради Грачовою І.В. 16.01.2020 за вх. № 1851/2020 надано відзив на позов (арк. спр. 69-72), відповідно до якого просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на таке.
На момент видачі посвідки на тимчасове проживання НОМЕР_1 11.11.2015 постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2012 № 251 (у редакції зі змінами внесеними згідно з постановою КМУ від 12.06.2013 № 415) затверджено Технічний опис бланків посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання у вигляді книжечки. Згідно до п. 1 Технічного опису бланків посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання бланки посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання (далі - посвідки) мають вигляд зшитої нитками книжечки в м`якій обкладинці розміром 125 х 88 міліметрів, обсягом відповідно 12 і 8 паперових сторінок. Пунктом 15 передбачено, що на сторінках 5-9 посвідки на постійне проживання (додаток 5) та 5-6 посвідки на тимчасове проживання (додаток 11) угорі - надруковано слова «Місце проживання в Україні». Таким чином, вказані сторінки посвідки на тимчасове проживання призначені для проставлення штампів про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання.
Відповідач зазначає, що 04.10.2017 до посвідки НОМЕР_1 був проставлений штамп на сторінці «особливі відмітки» відділом реєстрації проживання осіб Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради, в якому вказано місця проживання гр. ОСОБА_1 . 25.01.2018 відділом реєстрації проживання особи Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради до посвідки був проставлений штамп про зняття з реєстрації місця проживання гр. ОСОБА_1 . Але штампи реєстрації місця проживання і штампи зняття з реєстрації, які також не відносяться до переліку, що може бути внесено на сторінки з «особливими відмітками», чим на момент реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання громадянина Єгипту ОСОБА_1 , на думку відповідача, порушено Тимчасовий порядок розгляду заяв для оформлення посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затверджений Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15.07.2013 № 681.
Відповідач зазначає, що виходячи з вище вказаного і враховуючи підпункт 3 пункту 71 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 322 (далі - Порядок) обмін посвідки здійснюється у разі непридатності посвідки для подальшого використання. Також пунктом 18 Порядку встановлено, що у разі виникнення обставин (подій), у зв`язку з якими посвідка підлягає обміну (крім закінчення строку дії), документи для її обміну подаються протягом одного місяця з дати виникнення таких обставин (подій).
Відповідач вказує, що позивачем не надано доказів про виконання вимог Порядку. Натомість, громадянин Єгипту ОСОБА_1 21.11.2019 звернувся до Центру надання адміністративних послуг Рубіжанської міської ради Луганської області для реєстрації місця проживання за новою адресою. Перевіривши надані громадянином Єгипту ОСОБА_1 документи, а саме: посвідку на тимчасове проживання; згоду директора Рубіжанського індустріально-педагогічного коледжу Коваленко Ю.Б. на реєстрацію місця проживання; - квитанція про сплату адміністративного збору; заяву на ім`я начальника Управління ДМС у Луганській області Скіртача Ю.І., яка одразу повернута заявнику для надання за належністю, відповідачем були надані усні роз`яснення про зазначені вище вимоги діючого законодавства України. Акцентовано увагу на відсутність вільного місця для проставляння штампів у надану посвідку на тимчасове проживання, в якій закінчилися вільні сторінки і це є підставою для її обміну.
Відповідач зазначає, що виходячи з цього, не мала змоги зробити відповідні записи в даній посвідці згідно з діючим законодавством України, а також враховуючи розміри штампів, встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207, де чітко вказані параметри даних штампів. Після усних роз`яснень громадянину Єгипту за допомогою програмного комплексу ЦНАП-SQS (реєстр територіальної громади в електронному вигляді) були сформовані заяви та надані письмові відмови в реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з попереднього місця реєстрації.
Також відповідач зазначила, що, на її думку, розмір витрат на професійну правничу допомогу, зазначений представником позивача до стягнення є необґрунтованим.
Просила відмовити у задоволенні позовних вимог та стягнення судових витрат у сумі 12305,20 грн у повному обсязі.
24 січня 2020 року за вхідним реєстраційним номером 3026/2020 від представника позивача надійшла відповідь на відзив адміністратора Центру надання адміністративних послуг загального відділу Рубіжанської міської ради Грачової І.В ОСОБА_3 (арк. спр. 118-121), в якій зазначено, що, на думку представника позивача, підстави відмови в реєстрації/зняття місця проживання, що закріплені у Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання осіб в Україні» та дубльовані в незаконному нормативно-правовому акті є вичерпними, та не підлягають розширеному тлумаченню. Представник позивача зазначив, що позивач, якому виповнилося 14 років подав відповідачу-1 дійсні документи, які містили достовірні відомості, в необхідному обсязі. На думку представника позивача, у позивача не було обов`язку обмінювати посвідку у зв`язку із свавільним тлумаченням відповідачем норм законодавства України щодо реєстрації місця проживання фізичних осіб. Представник позивача зазначив, що позивач не наполягав на обов`язковому внесенні до його посвідки на тимчасове проживання штампів про зняття з попереднього місця реєстрації та реєстрації нового місця проживання, хоча у посвідці були вільні, щонайменше, три інші сторінки. Стосовно посилання відповідача - 1 на лист Державної міграційної служби України від 19.11.2019 № 8.1-4569/8.1.1-19 представник позивача зазначив, що оскільки, на його думку, листи та роз`яснення Державної міграційної служби України є приватною думкою даної установи, які не можуть суперечити нормам законодавства, змінювати, доповнювати або відміняти їх, то лист від 19.11.2019 № 8.1-4569/8.1.1-19 не має жодного значення для розгляду цієї справи, як такий, що протирічить статті 9-1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання осіб в Україні» та законодавству України щодо правового статусу іноземних осіб та осіб без громадянства.
Відповідачем - Центром надання адміністративних послуг загального відділу Рубіжанської міської ради, 27.01.2020 за вх. № 3205/2020 надано відзив на позов (арк. спр. 126-129), відповідно до якого просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування позиції зазначено, що при перевірці поданих позивачем документів, адміністратором з`ясовано, що в посвідці на тимчасове проживання відсутнє вільне місце для проставляння штампів про зняття з реєстрації, та реєстрації місця проживання. Враховуючи розміри штампів, які затвердженні Постановою КМУ від 02.03.2016 № 207, в якій чітко зазначені параметри даних штампів. З`ясовано також, що 04.10.2017 до посвідки ТР 128108 відділом реєстрації проживання осіб Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради був проставлений штамп про реєстрацію місця проживання на сторінці «особливі відмітки». Потім, 25.01.2018 відділом реєстрації проживання особи Управлінням державної реєстрації Тернопільської міської ради, також вчинені дії на вище зазначених сторінках, щодо проставляння штампів про реєстрацію місця проживання. Тобто, на момент вчинення вказаних дій, було порушено Наказ № 681. Відповідно до п. 11 Правил реєстрації місця проживання, адміністратором ОСОБА_2 було прийнято рішення про відмову в знятті з реєстрації та реєстрації місця проживання, про що зроблено відповідний запис у заявах, та зауважено позивачу на те, що надана посвідка підлягає обміну для подальшого використання.
Крім того, Центр надання адміністративних послуг Рубіжанської міської ради вважає, що розмір витрат на професійну правничу допомогу, зазначений представником позивача, є необґрунтованим.
Просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
31 січня 2020 року від відповідача – Центру надання адміністративних послуг Рубіжанської міської ради Луганської області, за вхідним реєстраційним номером 3976/2020 надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких відповідач зазначив таке.
Щодо внесення даних до Єдиного державного демографічного реєстру у громадянина Єгипту ОСОБА_1 посвідка у вигляді книжечки дійсна до 01.08.2020. А відтак, проставлення штампів до даної посвідки є обов`язковим для Центру надання адміністративних послуг Рубіжанської міської ради Луганської області. При перевірці поданих документів було виявлено, що в посвідці від 11.11.2015 № ТР 128108 не було місця для проставлення штампів, які є обов`язковими для посвідок у вигляді книжечки. Але, посвідка № НОМЕР_1 є непридатною для подальшого використання, що згідно з підпунктом 4 пункту 7 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 322, та є підставою для її обміну.
Щодо вільних сторінок у посвідці громадянина Єгипту ОСОБА_1 , відповідач зазначив, що до суду були надані завірені копії посвідки громадянина Єгипту ОСОБА_1 , з яких вбачається, що вільними сторінками були сторінки для заповнення відомостей про дітей до 16 років. Відповідач зазначив, що згідно з пунктом 10 ч. 6.1 розділу VI Тимчасового порядку розгляду заяв для оформлення посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України № 681 від 15.07.2013 «Про затвердження Тимчасового порядку розгляду заяв для оформлення посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання» відомості про дітей вносяться на сторінки 1-4 посвідок. Також, відповідно до ч. 5.4 розділу V Наказу зазначається, що у посвідку на тимчасове проживання на сторінці «Особливі відмітки» вноситься запис «Продовжено до/ extension to» та вказується дата, до якої продовжено строк дії посвідки. Запис завіряється підписом посадової особи та скріпляється печаткою територіального органу (підрозділу) ДМС, який здійснив продовження строку дії посвідки. У штамп про отримання посвідки вносяться відповідні зміни, які завіряються печаткою. Пунктом 1 ч. 6.1 розділу VI Наказу встановлено, що у разі якщо іноземець має одночасно громадянство (підданство) декількох держав, то у графі «Громадянство/Nationality» вказуються всі громадянства (підданства) іноземця через кому, в алфавітному порядку. У разі коли у рядку недостатньо місця для здійснення такого запису, інформація про громадянство (підданство) інших держав вноситься від руки друкованими літерами на сторінку «Особливі відмітки» та завіряється печаткою. З огляду на те, що у громадянина Єгипту ОСОБА_1 не має вільних сторінок у посвідці у вигляді книжечки для проставлення штампу зняття з реєстрації місця проживання та штампу реєстрації місця проживання, так як вільні сторінки призначені для внесення певної інформації (відомості про дітей до 16 років).
Відповідачем - Виконавчим комітетом Рубіжанської міської ради Луганської області, 03.02.2020 за вх. № 4123/2020 надано відзив на позов (арк. спр. 156-158), в якому зазначені заперечення проти позову аналогічні із запереченнями, викладеними у відзивах на позовну заяву Центром надання адміністративних послуг загального відділу Рубіжанської міської ради та адміністратором Центру надання адміністративних послуг загального відділу Рубіжанської міської ради Грачовою І.В.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.
Позивач Аяд ОСОБА_4 є громадянином Арабської Республіки Єгипет, має посвідку на тимчасове проживання в Україні НОМЕР_1 , видану 11.11.2015 строком дії до 01.08.2020 (арк. спр. 130-131).
21.11.2019 позивач звернувся до Центру надання адміністративних послуг загального відділу Рубіжанської міської ради з заявою про зняття з попереднього місця реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 та заявою про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 (арк. спр. 132-133).
Для зняття та реєстрації місця проживання були надані наступні документи: квитанція про сплату адміністративного збору; посвідка на тимчасове проживання НОМЕР_1 , видана 11.11.2015 дійсна до 01.08.2020; згода директора Рубіжанського індустріально-педагогічного коледжу Коваленко Ю.Б. на реєстрацію місця проживання (арк. спр. 10-21, 130-132).
Адміністратором Центру надання адміністративних послуг загального відділу Рубіжанської міської ради Грачовою І.В. відмовлено у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 на підставі статті 9-1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання осіб в Україні» та пункту 11 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру». У посвідці ТР 128108 відсутнє вільне місце для проставляння штампу про реєстрацію місця проживання (арк. спр. 13-14).
У реєстрації місця проживання ОСОБА_1 адміністратором Центру надання адміністративних послуг загального відділу Рубіжанської міської ради Грачовою І.В. відмовлено з таких самих підстав, про що наявний відповідний запис адміністратора у заяві (арк. спр. 11-12).
21.11.2019 позивач разом з документами для здійснення зняття з реєстрації та реєстрації місця проживання подав заяву довільної форми адресовану начальнику УДМС України в Луганській області, в якій просить зареєструвати його місце проживання, у випадку відмови з підстав відсутності місця для проставлення штампу про реєстрацію, видати підтверджуючий документ (арк. спр. 22).
Вважаючи відмову адміністратора Центру надання адміністративних послуг загального відділу Рубіжанської міської ради Грачової І.В. у знятті з реєстрації місця проживання та реєстрації місця проживання протиправною, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Статтею 19 Конституції України передбачено, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11 грудня 2003 року № 1382-IV (далі – Закон № 1382) відповідно до Конституції України регулює відносини, пов`язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, а також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження.
Згідно зі статтею 2 вказаного Закону громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Відповідно до положень статті 3 Закону № 1382 документи, до яких вносяться відомості про місце проживання та місце перебування особи, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, довідка про звернення за захистом в Україні; реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку; зняття з реєстрації - внесення інформації про зняття з реєстрації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Відповідно до частини першої статті 6 Закону № 1382 громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Батьки або інші законні представники зобов`язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання
Частиною третьою статті 6 Закону № 1382 визначено, що для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг): письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання; квитанцію про сплату адміністративного збору; документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших, ніж передбачених цією статтею, документів (частина восьма статті 6 Закону №1382).
Відповідно до частини першої статті 7 Закону № 1382 зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі: заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації; судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою; свідоцтва про смерть; паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку; інших документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства; підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту; підстав на право користування житловим приміщенням.
Зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи. За заявою особи зняття з реєстрації може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання з урахуванням вимог, визначених частиною одинадцятою статті 6 цього Закону (частина друга статті 7 Закону № 1382).
В розумінні статті 9-1 Закону № 1382 орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію; у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними; для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку.
Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови (частина друга статті 9-1 Закону № 1382).
У відповідності до статті 10 Закону № 1382 правила здійснення реєстрації місця проживання, форми необхідних для цього документів, порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Правила реєстрації місця проживання, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207 (далі - Правила № 207), визначають механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також встановлюють форми необхідних для цього документів.
Пунктом 4 Правил № 207 передбачено, що реєстрація місця проживання/перебування або зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється в день подання особою або її представником документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена одночасно із зняттям з попереднього місця проживання.
Згідно з пунктом 8 Правил № 207 документи для здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи подаються до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) з урахуванням вимог Закону України «Про адміністративні послуги».
Відповідно до пункту 9 Правил № 207 відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - документи, до яких вносяться відомості про місце проживання), а відомості про реєстрацію місця перебування - до довідки про звернення за захистом в Україні (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування) шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця проживання/перебування особи за формою згідно з додатком 1.
Пунктом 11 Правил № 207 визначено, що орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала необхідних документів або інформації; у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними; звернулася особа, яка не досягла 14 років. Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було дотримано порядок подачі документів, документи для здійснення зняття з реєстрації місця проживання та реєстрації місця проживання подані у повному обсязі.
Проте, підставою відмови позивачу у зняті з реєстрації місця проживання та реєстрації місця проживання визначено відсутність вільного місця для проставляння штампів про зняття з реєстрації та реєстрації місця проживання у посвідці на тимчасове проживання позивача НОМЕР_1 .
Правилами № 207 визначено, що працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання (або документа, до якого вносяться відомості про місце перебування, - у разі реєстрації місця перебування), особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про реєстрацію місця проживання/перебування (у разі потреби надає допомогу особі в заповненні бланка заяви) та наявність документів, необхідних для реєстрації місця проживання/перебування, про що ним вчиняється відповідний запис у цій заяві (пункт 19 Правил № 207).
Відповідно до пункту 24 Правил № 207 у документ особи (у формі книжечки), до якого вносяться відомості про реєстрацію місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання, органом реєстрації спочатку проставляється штамп зняття з реєстрації місця проживання особи, а потім відповідний штамп реєстрації нового місця проживання особи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 322 «Про затвердження зразка, технічного опису бланка та Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання» затверджено: зразок та технічний опис бланка посвідки на тимчасове проживання з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2; Порядок оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, що додається; запровадити з 1 червня 2018 р. із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру оформлення і видачу посвідки на тимчасове проживання, зразок бланка якої затверджено цією постановою, іноземцям та особам без громадянства відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого цією постановою; установити, що: до завершення роботи із забезпечення в повному обсязі територіальних органів і територіальних підрозділів Державної міграційної служби матеріально-технічними ресурсами, необхідними для оформлення і видачі посвідки на тимчасове проживання, зразок бланка якої затверджено цією постановою, посвідка на тимчасове проживання може оформлятися з використанням бланка посвідки на тимчасове проживання у формі книжечки; посвідка на тимчасове проживання, що не містить безконтактного електронного носія, оформлена та видана на підставі документів, поданих до 1 червня 2018 р., є чинною протягом строку, на який її було видано.
Отже, оскільки у позивача наявна посвідка про тимчасове проживання у формі книжечки, оформленої до 01.06.2018, строк дії якої не закінчився, застосовуються положення закону і підзаконних актів, якими визначаються порядок внесення записів про зняття з реєстрації та реєстрацію у посвідку на тимчасове проживання у формі книжечки.
З огляду на наведені положення Закону № 1382 та Правил № 207 у посвідку про тимчасове проживання (у формі книжечки), при зверненні особи за зняттям з реєстрації з попереднього місця проживання та одночасно реєстрації місця проживання орган реєстрації зобов`язаний внести такі відомості до посвідки шляхом проставлення відповідного штампу спочатку про зняття з реєстрації місця проживання особи, а потім відповідний штамп реєстрації нового місця проживання особи.
Оглядом посвідки про тимчасове проживання позивача НОМЕР_1 встановлено, що на сторінках 5, 6 для запису «Місце проживання в Україні» наявні відповідні штампи про реєстрацію місця проживання та про зняття з реєстрації місця проживання, вільне місце для проставлення штампу у розділі посвідки «Місце проживання в Україні» відсутнє (арк. спр. 16-19).
Також наявні штампи про реєстрацію місця проживання та про зняття з реєстрації місця проживання на сторінках 7-8 для запису «Особливі відмітки» (арк. спр. 16-17).
Останній штамп та відповідний запис реєстрації місця проживання позивача на сторінці 8 «Особливі відмітки» за адресою: АДРЕСА_1 від 01.02.2018 (арк. спр. 16).
Як вбачається з посвідки про тимчасове проживання на сторінці 8 «Особливі відмітки» наявне вільне місце для проставлення одного штампу.
На момент видачі посвідки на тимчасове проживання позивача НОМЕР_1 від 11.11.2005 діяв Порядок оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання і технічного опису їх бланків, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2012 року № 251, яким був затверджений Технічний опис бланків посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання (у формі книжечки).
Так, бланки посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання (далі - посвідки) мають вигляд зшитої нитками книжечки в м`якій обкладинці розміром 125 х 88 міліметрів, обсягом відповідно 12 і 8 паперових сторінок (пункт 1 Технічного опису).
Відповідно до 15 Технічного опису фарбою чорного кольору в бланках посвідок надруковано таку текстову інформацію:
1) на сторінках 1-4 (додатки 4 і 10) угорі - слова «Відомості про дітей до 16 років», під якими ліворуч - слова «Місце для фотокартки дитини», що повторюються двічі, а праворуч - лінії із словами « ОСОБА_5 », «Ім`я (імена)», «По батькові» та «Дата народження»;
2) на сторінках 5-9 посвідки на постійне проживання (додаток 5) та 5-6 посвідки на тимчасове проживання (додаток 11) угорі - слова «Місце проживання в Україні»;
3) на сторінках 10-12 посвідки на постійне проживання (додаток 6) та 7-8 посвідки на тимчасове проживання (додаток 12) - слова «Особливі відмітки».
2) на сторінках 5-9 посвідки на постійне проживання (додаток 5) та 5-6 посвідки на тимчасове проживання (додаток 11) угорі - слова «Місце проживання в Україні»;
3) на сторінках 10-12 посвідки на постійне проживання (додаток 6) та 7-8 посвідки на тимчасове проживання (додаток 12) - слова «Особливі відмітки».
Відповідно до пункту 5.4 Наказу МВС України від 15.07.2013 № 681, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 серпня 2013 року за № 1335/23867 «Про затвердження Тимчасового порядку розгляду заяв для оформлення посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання» (чинного на час видачі посвідки на тимчасове проживання), у посвідку на тимчасове проживання на сторінці «Особливі відмітки» вноситься запис «Продовжено до/ extension to» та вказується дата, до якої продовжено строк дії посвідки. Запис завіряється підписом посадової особи та скріпляється печаткою територіального органу (підрозділу) ДМС, який здійснив продовження строку дії посвідки. У штамп про отримання посвідки вносяться відповідні зміни, які завіряються печаткою.
Суд погоджується з доводами відповідачів щодо проставлення органами реєстрації штампів про попередні місця реєстрації та зняття з реєстрації місць проживання здійснено на сторінках, не призначених для таких записів, а саме: на сторінках, призначених для записів «Особливі відмітки».
Однак враховуючи, що такі записи наявні, посвідка є дійсною, твердження відповідача щодо наявності зазначеного порушення, суд не може розглядати як аргумент проти вимог позивача.
Суд вважає також обґрунтованими доводи відповідачів щодо відсутності правових підстав для проставлення штампу про зняття з реєстрації та реєстрацію місця проживання на незаповнених сторінках 1-4 посвідки «Відомості про дітей до 16 років».
Отже, за відсутності у посвідці про тимчасове проживання місця для проставлення штампу про зняття з реєстрації місця проживання особи та одночасно штампу реєстрації нового місця проживання особи, проставлення яких є обов`язковим у посвідку у зв`язку із зняттям та реєстрацією місця проживання, відмови відповідача у знятті з реєстрації позивача та реєстрації з зазначених у заяві підстав суд вважає правомірними.
Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 322 «Про затвердження зразка, технічного опису бланка та Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання» у пункті 7 передбачено, що обмін посвідки здійснюється у разі, зокрема, у разі непридатності посвідки для подальшого використання.
У межах спірних правовідносин, у позивача наявне право на звернення до Центу надання адміністративних послуг з приводу обміну посвідки на тимчасове проживання.
Посилання позивача на заяву довільної форми від 21.11.2019, адресовану начальнику УДМС України в Луганській області Скіртачу Ю.І., про видання підтверджуючого документа у разі відмови у проставленні штампу за відсутності вільного місця, поданої разом з пакетом документів, судом до уваги не береться, з огляду на те, що заява звернена не до відповідачів у справі та правомірність розгляду якої не входить до предмету позову.
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частинами першою та другою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що відмова адміністратора Центру надання адміністративних послуг загального відділу Рубіжанської міської ради про зняття з реєстрації місця проживання та відмова у реєстрації місця проживання критеріям правомірності, визначеним у статті 2 КАС України, відповідає у повній мірі, відповідно, у суду відсутні підстави для визнання їх протиправними та скасування.
За таких обставин суд дійшов висновку, що вимоги позивача задоволенню не підлягають.
За правилами статті 139 КАС України понесені позивачем судові витрати у покладаються на позивача та відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог адвоката Алексєєва Олексія Ігоровича в інтересах ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Рубіжанської міської ради Луганської області, адміністратора Центра надання адміністративних послуг загального відділу Рубіжанської міської ради Грачової Ірини Валеріївни, Центру надання адміністративних послуг загального відділу Рубіжанської міської ради про визнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити певні дії, відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Захарова