
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
19 лютого 2020 р. Справа № 120/3994/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Віятик Наталія Володимирівна, розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Чорноминської сільської ради Піщанського району Вінницької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулись ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 (далі - позивачі) з позовною заявою до Чорноминської сільської ради Піщанського району Вінницької області (далі - відповідач), в якій просили:
- визнати протиправним та скасувати рішення 31 сесії 7 скликання Чорноминської сільської ради Піщанського району Вінницької області щодо відмови у наданні ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0 га кожному, на території Чорноминської сільської ради Піщанського району Вінницької області.
- зобов`язати Чорноминську сільську раду Піщанського району Вінницької області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та надати їм дозвіл на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0 га кожному на території Чорноминської сільської ради Піщанського району Вінницької області.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачі зазначають, що в квітні 2019 року вони звернулись до відповідача з колективним клопотанням про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га кожному для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення на території Чорноминської сільської ради. Однак отримали рішення відповідача 16.05.2019 року № 48 яким відмовлено позивачам у наданні дозволу на розробку технічної документації із землеустрою пославшись на те, що земельна ділянку, яку бажають отримати позивачі у власність для ведення особистого селянського господарства, згідно наказу Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 01.12.2015 року № 2-6325/20-25-ст «Про затвердження документації із землеустрою та передачу земельних ділянок в комунальну власність» та довідки № 54540323 від 03.03.2016 року Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, є комунальною власністю Чорноминської сільської ради та передана для потреб територіальної громади (для сінокосіння та випасання худоби), яка на даний час використовується за призначенням.
Дане рішення і стало підставою звернення позивачів до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 06.12.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подачу відзиву на позов.
27.12.2019 року відповідачем до суду подано відзив на позов, в якому останній, у якому останній просить відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області № 2-6315/20-15-СГ від 01.12.2015 року було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок Чорноминській сільській раді Піщанського району Вінницької області в комунальну власність та передано у власність Чорноминській сільській раді земельні ділянки із земель державної власності сільськогосподарського призначення на території Чорноминської сільської ради загальною площею 160,3662 га, зокрема, 16,3178 га з кадастровим номером 0523283400:01:002:0511 для сінокосіння і випасання худоби за актом приймання передачі. Відтак, оскільки дана земельна ділянка є сформованою, згідно з проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки має використовуватись для сінокосіння і випасання худоби, відноситься до земель загального користування, а тому задоволення заяв позивачів буде суперечити нормам Земельного кодексу України.
Ухвалою суду від 29.01.2020 року позову заяву, на підставі ч. 3 ст. 122 КАС України залишено без руху та надано строк на усунення недоліків.
14.02.2020 року представником позивачів подано матеріали на усунення недоліків, а саме клопотання про поновлення строків звернення до суду з цим адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 18.02.2020 року клопотання представника позивачів задоволено та поновлено строк звернення до суду.
Суд, дослідивши усі обставини справи та надавши їм юридичну оцінку, суд встановив наступне.
09.04.2019 року ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_4 звернулись із клопотанням до Чорноминської сільської ради про надання їм дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га кожному на території Чорноминської сільської ради Піщанського району Вінницької області для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення, кадастровий номер 0523283400:01:002:0511. До клопотання додали викопіювання з кадастрової карти.
За результатами розгляду вказаного клопотання, Чорноминською сільською радою на 31 сесії 7 скликання прийнято рішення № 48 від 16.05.2019 року «Розгляд заяв» про відмову позивачам у наданні дозволу на розробку технічної документації із землеустрою. Відмова мотивована тим, що земельна ділянка, яку бажають отримати позивачі у власність для ведення особистого селянського господарства, згідно наказу Головного управління Дежргеокдастру у Вінницькій області від 01.12.2015 року № 2-6325/20-25-ст «Про затвердження документації із землеустрою та передачу земельних ділянок в комунальну власність» та довідки № 54540323 від 03.03.2016 року Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, є комунальною власністю Чорноминської сільської ради та передана для потреб територіальної громади (для сінокосіння та випасання худоби), яка на даний час використовується за призначенням.
Не погоджуючись з оскаржуваним рішенням, позивачі звернулись до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходив з наступного.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У ст. 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель регулюються, зокрема, Земельним Кодексом України.
Згідно з ч. 2 ст. 4 ЗК України завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
У відповідності до частини першої статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
На підставі пункту "б" частини першої статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Згідно з частиною першою статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Частиною шостою статті 118 Земельного кодексу України визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
За нормами частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Аналогічні підстави для відмови у наданні вищевказаного дозволу закріплені в частині третій статті 123 Земельного кодексу України
Із аналізу зазначених норм, будь-який громадянин України, незалежно від місця реєстрації або проживання, має право звернутись до уповноваженого органу із заявою та визначеними законодавством документами щодо надання йому дозволу на розроблення документації із землеустрою на земельну ділянку, орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства. Відповідний орган може відмовити у наданні дозволу тільки з підстав, зазначених у частині сьомій статті 118 Земельного кодексу України. Перелік підстав є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.
В свою чергу, із положень статті 79-1 Земельного кодексу України слідує, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.
Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави суду дійти до висновку, що розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки необхідне для формування земельної ділянки.
Такий висновок також узгоджується з положеннями статті 50 Закону України "Про землеустрій", відповідно до якої проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.
Таким чином, земельна ділянка на території Чорноминьскої сільської ради Піщанського району Вінницької області є сформованою та їй присвоєно кадастровий номер 0523283400:01:002:0511.
Рішенням Чорноминської сільської ради 25 сесії 6 скликання № 52 від 24.09.2014 року «Про створення громадських пасовищ» вирішено клопотати до Головного управління Держгземагенства у Вінницькій області щодо передачі земельних ділянок для створення громадських пасовищ орієнтовною площею 174,7393 га, розташованих на території Чорноминської сільської ради.
Наказом Головного управління Держземагенства у Вінницькій області № 2-4391/15-14-сг від 23.12.2014 року надано Чорноминській сільській раді дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 174,7393 га із земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення на території Чорноминської сільської ради Піщанського району з метою передачі у комунальну власність для потреб територіальної громади.
На виконання вищевказаного наказу, Чорноминською сільською радою розроблено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок (формування земель комунальної власності територіальних громад за функціональним призначенням: для сінокосіння та випасання худоби) із земель державної власності сільськогосподарського призначення (запасу) на території Чорноминської сільської ради Піщанського району Вінницької області.
Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області прийняло Наказ № -6315/20-15-ст від 01.12.2015 року «Про затвердження документації із землеустрою та передачу земельних ділянок в комунальну власність», яким у відповідності до ч. 5 ст. 83, ст. 117, ч. 4 ст. 122, ч.ч.6,10 ст. 123 Земельного Кодексу України, Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, Положення про Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області, затверджено розроблений проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок Чорноминській сільській раді з метою передачі з державної власності в комунальну власність для сінокосіння та випасання худоби на території Чорноминської сільської ради Піщанського району Вінницької області та передано в комунальну власність Чорноминській сільській раді земельні ділянки загальною площею 160,3662 га із земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення на території Чорноминської сільської ради Піщанського району Вінницької області для потреб територіальної громади (для сінокосіння та випасання худоби).
Рішенням Чорноминської сільської ради 2 сесії 7 скликання № 22 від 09.12.2015 року «Про прийняття в комунальну власність земельних ділянок на території Чорноминської сільської ради Піщанського району Вінницької області» вирішено прийняти в комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 160,3662 га, розташовані за межами населеного пункту на території Чорноминської сільської ради для створення громадських пасовищ, серед інших, земельна ділянка площею 16,3178 га кадастровий номер 0523283400:01:002:0511 – землі запасу сільськогосподарського призначення (для сінокосіння і випасання худоби).
Згідно Акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну, Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області відповідно до наказу ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області від 01 грудня 2015 року №2-6315/20-15-СГ передано із державної власності, а Чорноминська сільська рада Піщанського району Вінницької області прийняла у комунальну власність земельні ділянки площею 160,3662 га.
Отже, земельна ділянка, яку бажає отримати позивач у власність, перебуває у власності Чорноминської сільської ради Піщанського району Вінницької області та використовується для сінокосіння і випасання худоби.
Класифікація видів цільового призначення земель, затверджена наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року №548, визначає поділ земель на окремі види цільового призначення земель, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, типами забудови, типами особливо цінних об`єктів.
В зазначеному Класифікаторі землі сільськогосподарського призначення поділяються, зокрема на землі, для ведення особистого селянського господарства та на землі для сінокосіння і випасання худоби.
Нормами частини другої статті 22 Земельного кодексу України визначено, що до земель сільськогосподарського призначення належать, зокрема, сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги).
Відповідно до пункту "а" частини третьої статті 22 Земельного кодексу України, землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Відповідно до статті 34 Земельного кодексу України громадяни можуть орендувати земельні ділянки для сінокосіння і випасання худоби.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування можуть створювати на землях, що перебувають у власності держави чи територіальної громади, громадські сіножаті і пасовища.
Таким чином, відповідно до вимог Земельного кодексу України земельні ділянки, призначені для сінокосіння та випасання худоби можуть бути переданні громадянам виключно на умовах користування (в оренду).
Так, позивач звернувся до відповідача із заявою про надання дозволів на виготовлення технічної документації щодо відведень земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності у власність.
Однак земельна ділянка площею 16,3178 га з кадастровий номер 0523283400:01:002:0511 відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення з цільовим призначенням землі загального користування для громадського пасовища та сінокосіння, що унеможливлює її передачу у власність.
Суд погоджується з твердженнями відповідача про те, що земельні ділянки, яку позивачі бажають отримати у власність для ведення особистого селянського господарства належать до земель загального користування, тобто є загальнодоступними для всіх суб`єктів і не можуть передаватися у приватну власність. Надання дозволу позивачам на розроблення землевпорядної документації відведення у власність земельних ділянок загального користування порушить права інших осіб щодо їх використання, так як ці земельні ділянки виділені для об`єктивної необхідності - загального випасання худоби.
Частиною першою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з частиною першою статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що відповідач як суб`єкт владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та Законами України, відтак підстави для задоволення позову відсутні.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що у разі відмови у задоволені позову судовий збір не відшкодовується.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивачі: ОСОБА_1 (с. Козлівка, Піщанський район, Вінницька область, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )
ОСОБА_2 (с. Козлівка, Піщанський район, Вінницька область, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 )
ОСОБА_3 (с. Козлівка, Піщанський район, Вінницька область, ідентифікаційний номер НОМЕР_3 )
ОСОБА_4 (с. Козлівка, Піщанський район, Вінницька область, ідентифікаційний номер НОМЕР_4 )
Відповідач: Чорноминська сільська рада Піщанського району Вінницької області (вул. Шкільна, 1, с. Чорномин, Піщанський район, Вінницька область, код ЄДРПОУ 04327583)
Рішення в повному обсязі складено: 19.02.2020 р.
Суддя Віятик Наталія Володимирівна