
Справа №766/2440/20
Пров. №2-о/766/443/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.02.2020 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючої судді Кузьміної О.І.
за участю секретаря судового засідання Білої А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні цивільну справу за заявою адвоката Ігнатова Дмитра Івановича, який діє в інтересах ОСОБА_1 , заінтересована особа: Корабельний районний у м. Херсоні відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту народження, -
в с т а н о в и в :
Адвокат Ігнатов Дмитро Іванович, який діє в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, в обґрунтування заявлених вимог зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у ОСОБА_1 народилася дитина жіночої статі та ІНФОРМАЦІЯ_2 народилися двоє дітей чоловічої статі.
Корабельним районним у місті Херсоні відділом держаної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) представнику заявника відмовлено в державній реєстрації народження дітей, у зв`язку з тим, що свідоцтва про народження дітей видані за формою, встановленою Міністерством юстиції Республіки Крим, які є недійсними документами для українських органів реєстрації актів цивільного стану. Просить суд встановити факт народження дитини жіночої статі ІНФОРМАЦІЯ_3 та двох дітей чоловічої статі на тимчасово окупованій території АР Крим, у м. Керч, у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка є громадянкою України, уродженкою м. Керч, АР Крим.
Заявник та її представник в судове засідання не з`явились про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, представник заявника надав заяву про розгляд справи без його участі, просив заяву задовольнити в повному обсязі.
Представник Корабельного районного у місті Херсоні відділу держаної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали справи, та дослідивши письмові докази, суд вважає необхідним задовольнити вимоги заявника з наступних підстав.
Згідно відповіді Корабельного районного у місті Херсоні відділу держаної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) представнику заявника відмовлено у проведенні державної реєстрації народження дітей, оскільки державна реєстрація народження проведена на тимчасово окупованій території України в м. Керч, АР Крим. Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року будь-який документ виданий органами та тимчасово окупованій території України Автономної Республіки Крим та м.Севастополь є недійсним та не створює правових підстав.
Відповідно до ч.3 ст. 49 Цивільного кодексу України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені та смерть.
Відповідно до п. 5 ч.2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно п.7 ч.1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ст.ст. 1,3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Автономна Республіка Крим та м.Севастополь є тимчасово окупованою територією. Тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Згідно п.п.1, 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсними і не створює правових наслідків.
Згідно до п.18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Згідно зі ст. 18 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв`язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення необхідно заявнику для державної реєстрації народження дітей.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров`я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров`я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров`я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ч.1 ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно ст. 7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов`язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України»: особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину (жіночої статі), про що їй 03.09.2016 року було видане Керченським міським відділом запису актів громадянського стану Департаменту запису актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , яке відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсним і не створює правових наслідків.
Також встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 народила двох дітей чоловічої статі про що їй 06.08.2019 року були видані 99100011 Керченським міським відділом запису актів громадянського стану Департаменту запису актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 та серії НОМЕР_3 , які відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсними і не створюють правових наслідків.
З огляду на викладене, суд вважає що дійсно для проведення державної реєстрації народження дитини є об`єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, якими є заявник та його дитина, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту народження дитини, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати громадянами України свідоцтва про народження дітей, виданих державним органом України.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року №1207-VІІ, Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VІІ, Правилами державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, ст. 49 ЦК України, ст.ст. 12, 81, 263-265, 293, 315, 317, 354, 355 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
Заяву адвоката Ігнатова Дмитра Івановича, який діє в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ), заінтересована особа: Корабельний районний у місті Херсоні відділ держаної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (місце знаходження: м. Херсон, вул. Перекопська, 166, ЄДРПОУ 04060237) про встановлення факту народження дітей - задовольнити.
Встановити факт народження дитини жіночої статі, ІНФОРМАЦІЯ_1 , на тимчасово окупованій території АР Крим у місті Керч, АР Крим у матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка є громадянкою України, уродженкою м. Керч, АР Крим.
Відомості про батька дитини записати відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.
Встановити факт народження дитини чоловічої статі, ІНФОРМАЦІЯ_2 , на тимчасово окупованій території АР Крим у місті Керч, АР Крим у матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка є громадянкою України, уродженкою м. Керч, АР Крим.
Відомості про батька дитини записати відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.
Встановити факт народження дитини чоловічої статі, ІНФОРМАЦІЯ_2 , на тимчасово окупованій території АР Крим у місті Керч, АР Крим у матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка є громадянкою України, уродженкою м. Керч, АР Крим.
Відомості про батька дитини записати відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано, або після розгляду апеляційної скарги судом апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Херсонського апеляційного суду з урахуванням перехідних положень ЦПК України.
СуддяО. І. Кузьміна