
Справа № 626/2809/19
Провадження № 2/626/137/2020
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
12.02.2020 року м. Красноград Красноградський районний суд Харківської області
в складі: головуючого- судді Рибальченко І.Г.
за участі секретаря Скачко Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області (далі УПСЗН Красноградської РДА) до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги одинокій матері , -
ВСТАНОВИВ:
УПСЗН Красноградської РДА звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги одинокій матері. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 21.09.2018 року звернулась до УПСЗН Красноградської РДА з заявою про призначення вказаного виду допомоги. Під час звернення ОСОБА_1 особисто заповнила та подала заяву на призначення соціальної допомоги та декларацію про доходи та майновий стан зазначивши за період з 01.03.2018 року до 30.08.2018 року про відсутність будь-яких доходів. На підставі вказаного звернення відповідачу призначено допомогу одинокій матері (з урахуванням доходів) на період з 01.09.2018 року по 28.02.2019 року у розмірі 3313,52 грн щомісячно .
На виконання вимог законодавства щодо здійснення контролю за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги, управлінням було використано відомості ДФС з Державного реєсту фізичних осіб-платників податків. З інформації, яка була отримана 18.02.2019 року, встановлено, що з квітня 2018 року по червнень 2018 року ОСОБА_2 , син ОСОБА_1 , отримав дохід від виробничої практики в сумі 3806,78 грн.
УПСЗН Красноградської РДА здійснено перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 допомоги одинокій матері, згідно якого переплата становить 2537,76 грн. Позивачем направлялось повідомлення від 04.06.2019 року щодо повернення виплаченої надміру допомоги одинокій матері, але надміру виплачені кошти не повернені.
Позивач просить стягнути з відповідача надміру отримані кошти у вигляді допомоги одинокій матері - 2537,76 грн.
Представник позивача та відповідач в судове засідання не прибули. Представник позивача в судове засідання надала заяву, в якій позовні вимоги підтримала, згодна на розгляд справи в її відсутність та винесення заочного рішення.
Так як відповідач в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце судового засідання була повідомлений у встановленому порядку, від нього до суду не надходило заяви про розгляд справи за його відсутності, не подавав відзив, згідно ст. 280 ЦПК України, суд вважає необхідним ухвалити заочне рішення по справі на підставі наявних у справі доказів, так як позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Враховуючи те, що учасники справи належним чином повідомлені про день та час розгляду справи, суд вважає за можливе відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України розглянути справу у відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів не здійснюючи фіксування судового процесу.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 21.09.2018 року ОСОБА_1 звернулась до УПСЗН Красноградської РДА з заявою про призначення допомоги одинокій матері. Також ОСОБА_1 заповнила декларацію про доходи та майновий стан, при цьому вона під підпис була ознайомлена про те, що наведені нею відомості про доходи та майно будуть перевірені, відповідно до чинного законодавства України.
На підставі заяви відповідача було призначено допомогу одинокій матері з 01.09.2018 року. Згідно з інформацією, отриманою від ДФС з державного реєстру фізичних осіб, платників податків з`ясовано, що квітня 2018 року по червнень 2018 року ОСОБА_2 , син ОСОБА_1 , отримав дохід від виробничої практики в сумі 3806,78 грн. Як наслідок, відповідачу здійснено перерахунок раніше отримуваних сум у вигляді допомоги як одинокій матері, за підсумком якого ОСОБА_1 має повернути кошти в сумі 2537,76 грн.
Згідно з вимогами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до статті 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно статті 22 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 №486/202/524/455/3370 (зі змінами) .
Відповідно до підпункту 5.20 пункту 5 Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги (далі Методика) до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять зокрема: інші доходи, які підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства.
Відповідачу 04.06.2019 року було направлено повідомлення про припинення та повернення виплаченої допомоги одинокій матері з пропозицією повернути виплачені кошти на рахунок УПСЗН. Проте ОСОБА_1 добровільно вказану суму не повернула.
Як передбачено п.49 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми" , особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Відрахування на підставі рішень відповідних органів провадиться у розмірі не більш як 20 відсотків суми виплачуваної допомоги. Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право перевіряти матеріальне становище сімей з дітьми. Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п`яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, органів Пенсійного фонду України інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної допомоги сім`ям з дітьми.
З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.
Згідно ст. 141 ЦПК України стягненню з відповідача підлягають судові витрати на користь позивача.
На підставі викладеного та керуючись Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 року №250, ст.ст. 4, 5, 76- 81, 259, 263-268, 273, 274, 279, 280-282, 354, 355 ЦПК України,-
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги одинокій матері - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області, яке розташоване за адресою: м.Красноград, вул.Бєльовська, б.84, Харківської області, надміру виплачені кошти допомоги одинокій матері в сумі 2537 (дві тисячі п`ятсот тридцять сім) гривень 76 коп. які перерахувати на р/р UA 14820172034318001700003741, МФО 851011, УДК Харківська область, код 03196481, отримувач Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області.
Стягнути з ОСОБА_1 на користьУправління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області судовий збір у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня, які перерахувати на р/р UA 928201720343191008600003741 в ДКСУ, м.Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 03196481, одержувач: УПСЗН Красноградської РДА Харківської області.
Заочне рішення може бути переглянуто Красноградським районним судом за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного суду і через Красноградський районний суд Харківської області шляхом подачі в 30 денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цивільним процесуальним кодексом України.
Суддя