
Провадження №2/760/860/20
Справа №756/2905/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2020 року м. Київ
Солом`янський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Оксюти Т.Г.
при секретарі Горупа В.В.
розглянувши цивільну справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовом Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення надміру виплачених коштів,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення надміру виплачених коштів.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що до Управління 27.06.2014 року та повторно 23.11.2015 року звернувся відповідач ОСОБА_1 із заявами про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, а саме допомоги на догляд щомісячної грошової допомоги малозабезпеченій особі, яка проживає разом з інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду на догляд за ним; компенсаційної виплати особі, яка здійснила догляд за інвалідом І групи або особою, яка досягла 80 років.
Відповідач у поданих заявах власним підписом засвідчив, що усвідомлює, що наведені ним відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняте рішення щодо надання соціальної допомоги, будуть перевірені згідно з законодавством України. Також, відповідач засвідчив, що йому повідомлено, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання ним соціальної допомоги, він зобов`язується повідомити органи праці та соціального захисту населення.
До своїх заяв відповідач додав встановлений законодавством пакет документів.
При розрахунку допомоги на догляд був взятий до уваги сукупний дохід сім`ї за півроку, зазначений відповідачем в деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Після призначення вказаної допомоги, позивачем було проведено перевірку інформації про дохід, що була надана при призначенні допомоги на догляд відповідачем та з`ясовано, що інформація про дохід, який задекларував відповідач є неповною. А саме, заявник не повідомив, що в період з 14.08.2014 року по травень 2015 року він отримував грошове забезпечення як військовослужбовець ЗСУ.
У зв`язку з приховуванням відповідачем і навмисним поданням недостовірних даних про доходи сім`ї, було надміру виплачено кошти в сумі 12243,35 грн. за період з 01.09.2014 року по 30.04.2016 року в сумі 12243,35 грн.
Відповідачу були надіслані повідомлення щодо необхідності повернення безпідставно отриманих коштів, однак вони залишені без задоволення.
На підставі викладеного просив позов задовольнити.
Ухвалою судді Оболонського районного суду м. Києва від 17.04.2019 року матеріали передано до Солом`янського районного суду м. Києва за підсудністю.
Ухвалою судді Солом`янського районного суду м. Києва від 08.07.2019 року у справі відкрито спрощене позовне провадження.
01.08.2019 року від Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат надійшли пояснення в яких позовні вимоги просив задовольнити у повному обсязі.
12.09.2019 року від відповідача надійшла заява про визнання позовних вимог у повному обсязі.
29.11.2019 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому він проти задоволення позову заперечував посилаючись на те, що вимоги є необґрунтованими.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку спрощеного позовного провадження учасники справи в судове засідання не викликались.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.
Як вбачається із матеріалів справи, 27.06.2014 року та повторно 23.11.2015 року відповідач ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації із заявами про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, а саме допомоги на догляд щомісячної грошової допомоги малозабезпеченій особі, яка проживає разом з інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду на догляд за ним; компенсаційної виплати особі, яка здійснила догляд за інвалідом І групи або особою, яка досягла 80 років.
До своїх заяв відповідач додав встановлений законодавством пакет документів, в тому числі висновок лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу (Протоколи №105/928 від 11.06.2014 року та 197/1879 від 28.10.2015 року), згідно яких ОСОБА_2 (1955 р.н.) проживає разом з відповідачем та за рівнем обмеження життєдіяльності: обмеження самообслуговування, здатності до орієнтації, обмеження здатності контролювати свою поведінку потребує постійного стороннього догляду.
Щомісячна грошова допомога у грошовій формі особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею надається відповідно до статті 5 Закону України «Про психіатричну допомогу» та пункту 1 Порядку надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає тазом з особою з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 02.08.2000 року № 1192.
Згідно пункту 3 Порядку, розмір допомоги на догляд розраховується як різниця між трьома прожитковими мінімумами на кожного члена сім`ї та середньомісячним сукупним доходом сім`ї за попередні шість місяців, але не може бути більше, ніж прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць.
При розрахунку допомоги на догляд був взятий до уваги сукупний дохід сім`ї за півроку, зазначений відповідачем в деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги:
декларація від 27.06.2014 - 83,41 грн.;
декларація від 23.10.2015 - 16921,92 грн.
У вищевказаних деклараціях відповідач власноруч зазначив, що інших доходів за вищевказаний період не має.
З огляду на вищевикладене, рішеннями Управління відповідачу призначено допомогу на догляд, відповідно до Порядку: від 24.07.2014, на період з 01.06.2014 по 30.11.2014 у сумі 1218 грн. щомісячно; від 24.11.2015, на період з 01.11.2015 по 30.04.2016 у сумі 1378 грн. щомісячно.
Відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 N 832«Про підвищення розмірів державної допомоги окремим категоріям громадян», із застосуванням індексу споживчих цін, обчисленого з урахуванням попередньої індексації: від 24.07.2014, на період з 01.08.2014 по 01.12.2040 щомісячно (сума постійно індексувалась).
Зазначена допомога призначається Управлінням відповідно до підпункту 29 пункту 9 Положення про Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації затвердженого розпорядженням Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації від 27.12.2010 року №18к (у редакції розпорядження Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації від 27.10.2016 № 614). Виплата вказаної допомоги здійснюється Центром відповідно до положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 27.01.2007 № 65, оскільки Центр має відкриті рахунки в органах державного казначейства за відповідною бюджетною програмою.
Згідно з пунктом 6 Порядку органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п`яти календарних днів із дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням допомоги на догляд.
Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.
Таким чином, Управлінням було проведено перевірку інформації про дохід, що була надана при призначенні допомоги на догляд відповідачем та з`ясовано, що інформація про дохід, який задекларував відповідач є неповною. А саме, заявник не повідомив, що в період з 14.08.2014 по травень 2015 отримував грошове забезпечення як військовослужбовець Збройних Сил України.
Зазначене було підтверджене військовими частинами, де відповідач проходив службу (довідками в/ч А2076 від 19.06.2017 № 374 та від в/ч від 20.04.2016 № 295/ФЕС).
Отже, у зв`язку з приховуванням відповідачем і поданням недостовірних даних про доходи сім`ї, було надміру виплачено кошти у сумі 12243 грн. 35 коп. за період з 01.09.2014 по 30.04.2016: відповідно до Порядку виплачено 11922,00 грн., відповідно постанови 832 - 321,35 грн.
За рішенням Управління від 11.04.2016 проведено перерахунок раніше призначеної допомоги на догляд за період з 01.09.2014 по 30.04.2016 та припинено виплату, оскільки сукупний дохід сім`ї перевищив прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць.
Відповідно до пункту 8 Порядку у разі виникнення обставин, внаслідок яких припиняється виплата допомоги на догляд, особи, яким надається допомога, зобов`язані в десятиденний строк повідомити органи, що провадять її виплату. Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за тим, у якому сталися зміни.
Відповідно до п. 13.1 зазначеного Порядку, якщо внаслідок зловживань з боку громадян (подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на призначення і виплату допомоги на догляд тощо) були надміру виплачені суми допомоги, органи праці та соціального захисту населення здійснюють такі заходи: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану особи; повідомляють одержувача допомоги про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі прийняття рішення про врахування надміру виплачених коштів при виплаті допомоги на догляд у наступні періоди проводять щомісячні відрахування у розмірі не більш як 20% призначеної допомоги; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Частиною першою статті 1212 ЦК України визначено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
Оскільки позивач належними та допустимим доказами довів факт зловживання з боку відповідача під час отримання соціальної допомоги, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Що стосується обставин викладених у відзиві представника відповідача то суд не приймає їх до уваги, оскільки він містить обставини, які перебували зверненню до суду та опис загальних норм закону.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 1921,00 грн.
Керуючись ст. 1212 ЦК України, ст. ст. 1-23, 76-81, 89, 95, 131, 258-259, 263-265, 267, 352, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації, код ЄДРПОУ 37445416, місцезнаходження за адресою: м. Київ, вул. Озерна, 18-А надміру виплачені кошти допомоги на догляд в сумі 12243,35 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації, код ЄДРПОУ 37445416, місцезнаходження за адресою: м. Київ, вул. Озерна, 18-А судовий збір в сумі 1921,00 грн.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: