
Дата документу 18.02.2020
Справа № 334/8701/19
Провадження № 2/334/1850/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2020 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Добрєва М.В., при секретарі Череп М.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру виплаченої компенсаційної виплати -
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2019 року позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування коштів надміру виплаченої компенсаційної виплати, в обґрунтування якого зазначив, що на підставі заяви відповідача від 24.07.2014 року та наданого необхідного пакету документів, останньой була призначена і виплачувалася щомісячна компенсаційна виплата, як непрацюючій фізичній особі, яка надавала соціальні послуги батьку, який за висновком довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією потребував постійного стороннього догляду ОСОБА_2 . Згідно рішення про призначення компенсації від 11.08.2014р відповідачу була призначена компенсація за надання соціальних послуг (догляд) ОСОБА_2 з 03.06.2014р. довічно.
У заяві на призначення компенсації відповідач взяв на себе зобов`язання повідомити про всі обставини, що впливають на призначення компенсаційної виплати, ставив свій підпис і усвідомлював, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давав згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім`ї, пов`язаною з наданням компенсації, уповноваженими особами управління. Законодавство України покладає на заявників відповідальність за надані відомості, або не надання інформації про зміну обставин, що впливають на виплату компенсації. Суми компенсаційних виплат, виплачені внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату компенсації тощо), стягуються згідно з законом.
В серпні 2019 року Управлінню стало відомо, що особа якій відповідач надавав соціальні послуги ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 а/з 8310. Про даний факт відповідач не повідомила Управління, тобто не повідомила про обставини, які впливають на призначення та виплату компенсації, тим самим порушив п. 15 Порядку.
В зв`язку з тим, що відповідач не повідомив про смерть особи, якій надавав соціальні послуги виникла переплата в розмірі 8509,41 грн. за період з 02.02.2016 року по 31.07.2019р.
Сума надміру перерахованої (виплаченої) щомісячної компенсаційної виплати повертається отримувачем за вимогою органу, що призначив допомогу. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку.
Управління на виконання пункту 15 Порядку 30.08.2019р. направило відповідачу повідомлення про припинення надання та необхідність повернення надмірно виплаченої компенсації у термін до 20.09.2019, але відповідач не сплатив у добровільному порядку незаконно отриману компенсацію у розмірі 8509,41 грн.
Станом на час звернення з позовом до суду надміру виплачені кошти не повернені.
В зв`язку з вищевикладеним, позивач просить суд стягнути з відповідача суму надмірно перерахованої щомісячної компенсаційної виплати в розмірі 8509,41 грн., а також сплачений судовий збір у розмірі 1921,00 грн.
Представник позивача в судове засідання не з`явилась. Суду подала заяву про розгляд справи без її участі. На задоволенні позову наполягає та не заперечує проти ухвалення заочного рішення.
Відповідач у судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив, заперечень на позов не надав, з заявою про розгляд справи за його відсутності до суду не звертався, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Суд, за згодою представника позивача, ухвалив провести заочний розгляд справи у відповідності до ст. 280 ЦПК України.
Згідно ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
На підставі ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу не здійснювалося.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази у сукупності, суд приходить до наступних висновків.
В судовому засіданні встановлено, що на обліку в Управлінні соціального захисту населення по Дніпровському району Запорізької міської ради знаходиться справа по призначенню ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги.
Механізм призначення та порядок надання і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги регламентує «Порядок призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2004 р. № 558.
Згідно п. 1 Порядку непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), призначається щомісячна компенсаційна виплата.
Пунктом 2 Порядку встановлено, що компенсація призначається виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 10 відсотків - фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, які за висновком лікарсько-консультаційної комісії потребують постійного стороннього догляду і не здатні до самообслуговування.
Відповідно до п. 5 Порядку компенсація призначається і виплачується структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради за місцем проживання, перебування особи, якій надаються соціальні послуги, з дня подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, та особою, яка їх потребує, заяв разом з документами, зазначеними у пункті 6 цього Порядку.
Пунктом 6 Порядку визначено, що для призначення компенсації подаються такі документи: 1) фізичною особою, яка надає соціальні послуги: паспорт або інший документ, що посвідчує особу; висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що стан її здоров`я дозволяє постійно надавати соціальні послуги; копія трудової книжки; заява про надання згоди на проведення перевірки даних про доходи особи з використанням відомостей Державного реєстру фізичних осіб - платників податків; 2) особою, яка потребує надання соціальних послуг: заява про необхідність надання соціальних послуг; паспорт або інший документ, що посвідчує особу; висновок лікарсько-консультаційної комісії про необхідність постійного стороннього догляду та нездатність особи до самообслуговування.
Відповідно до пункту 8 Порядку компенсація призначається на час, протягом якого особа, що подала заяву про необхідність отримання соціальних послуг, потребуватиме постійного стороннього догляду.
Отже, на підставі заяви відповідача від 24.07.2014р. та наданого необхідного пакету документів останньому була призначена і виплачувалася щомісячна компенсаційна виплата (далі - компенсація), як непрацюючій фізичній особі, яка надавала соціальні послуги батьку ОСОБА_2 , який за висновком довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією потребував постійного стороннього догляду. В заяві на призначення компенсації відповідач взяла на себе зобов`язання повідомити про всі обставини , що впливають на призначення компенсаційної виплати, ставила свій підпис і усвідомлювала , що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім' ї , пов`язаною з наданням компенсації , уповноваженими особами управління.
Згідно рішення про призначення компенсації від 11.08.2014 відповідачу з 03.06.2014р. довічно була призначена компенсація за надання соціальних послуг (догляд)за ОСОБА_2 .
У заяві на призначення компенсації відповідач взяв на себе зобов`язання повідомити про всі обставини, що впливають на призначення компенсаційної виплати, ставив свій підпис і усвідомлював, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давав згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім`ї, пов`язаною з наданням компенсації, уповноваженими особами управління. Законодавство України покладає на заявників відповідальність за надані відомості, або не надання інформації про зміну обставин, що впливають на виплату компенсації. Суми компенсаційних виплат, виплачені внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату компенсації тощо), стягуються згідно з законом.
Пунктом 15 Порядку встановлено, що фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов`язані повідомити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення та виплати. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв`язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради надміру виплачені суми за весь період, коли фізична особа не мала права на одержання компенсації.
В серпні 2019 року Управлінню стало відомо, що особа якій відповідач надавав соціальні послуги ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис 8310.
Про даний факт відповідач не повідомив Управління, тобто не повідомив про обставини, які впливають на призначення та виплату компенсації, тим самим порушив п. 15 Порядку, у зв`язку з чим
за період з 02.12.2016 року по 31.07.2019р. виникла переплата в розмірі 8509,41 грн.
Якщо одержувачем компенсації приховано або подано недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на призначення компенсації та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради: визначає обсяг надміру виплачених коштів та встановлює строки їх повернення; повідомляє отримувачу компенсаційної виплати про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення (п. 15 Порядку).
30.08.2019 року на виконання пункту 15 Порядку УСЗН направило відповідачу повідомлення про припинення надання та необхідність повернення надмірно виплаченої компенсації у термін до 20.09.2019, але відповідач не сплатив у добровільному порядку незаконно отриману компенсацію у розмірі 8509,41 грн.
Станом на 02.12.2019 р за відповідачем рахується сума надмірно виплаченої компенсації у розмірі 8509,41 грн.
Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначив компенсацію (п. 15 Порядку).
Тобто, у разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку. В зв`язку з чим, стягнення зазначеної суми повинно бути здійснено у примусовому порядку.
Сума допомоги, перерахованої (виплаченої) повертається отримувачем за вимогою органу, що призначив допомогу. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку, у зв`язку з чим позивач і звернувся з відповідним позовом до суду.
Наведені вище обставини свідчать про те, що є перешкода проведенню державної політики в частині розподілення бюджетних коштів для виплати державних допомоги сім`ям з дітьми і не сприяє ефективному проведенню державної соціальної політики в напрямку захисту населення, тобто завдає шкоди державі.
Частиною 1 ст.1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та законні, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до вимог ст.141ЦПК України з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір у розмірі 1921,00 гривень.
Керуючись ст. ст. 12, 81, 141, 223, 259, 263, 264, 265, 268, 273, 280-284 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (ЄДРПОУ 37573796, м. Запоріжжя, бул. Вінтера, 14) надміру виплачену щомісячну компенсаційну виплату, як непрацюючій фізичній особі, яка надавала соціальні послуги у розмірі 8509,41 грн. (вісім тисяч п`ятсот дев`ять гривень 41 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (ЄДРПОУ 37573796, м. Запоріжжя, бул. Вінтера, 14) судовий збір у розмірі 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн. 00 коп.).
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Запорізької області через Ленінський районний суд м. Запоріжжя шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: Добрєв М. В.