
Справа № 420/7460/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Танцюри К.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення відсоткового рівня грошового забезпечення з 87 відсотків, з яких ОСОБА_1 було призначено основний розмір пенсії державного службовця, до 60 відсотків при проведенні перерахунку та виплаті їй пенсії з 01.09.2018 р. з урахуванням надбавок та премій, в тому числі: надбавки за роботу з таємними документами, надбавки за високі досягнення у праці або особливо важливої роботи, премії, інших виплат, до складу яких входять матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2018 р. виходячи з розрахунку 87 відсотків від її грошового забезпечення з урахуванням надбавки за роботу з таємними документами, надбавки за високі досягнення у праці або особливо важливої роботи, премії, інших виплат, до складу яких входять матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Ухвалою суду від 16.12.2019р. відкрито провадження у справі №420/7460/19 та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказала, що з 14.12.2004р. ОСОБА_1 перебуває на обліку в Ізмаїльському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Одеської області та одержує пенсію як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Позивач зазначила, що листом № 37/с-01 від 21.10.2019 р. Ізмаїльський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) ГУ ПФУ в Одеській області повідомив позивачу, що на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/1529/19 від 13.05.2019 р. та ухвали П`ятого апеляційного адміністративного суду по справі № 420/1529/19 від 26.06.2019 р., заявнику було здійснено перерахунок пенсії, згідно якого обчислення розміру пенсії проведено згідно норм діючого законодавства, тобто в розмірі 60% виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час перерахунку. Позивач, посилаючись на положення ч.4 ст.78 КАС України, обставини встановлені в рішенні Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/1529/19 від 13.05.2019 р. та те, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати на момент виникнення права на перерахунок пенсії, при цьому під час розрахунку пенсії відсоток до заробітної плати не змінюється та визначається у розмірі, який діяв на момент призначення пенсії, просить суд задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 у повному обсязі.
02.01.2020р. до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач зазначив, що не погоджується з позовними вимогами позивача у повному обсязі та просить суд відмовити у їх задоволенні. Так, відповідач вказав, що 13.05.2019р. Одеським окружним адміністративним судом прийнято рішення по справі №420/1529/19, яким адміністративний позов позивача задоволено, визнано неправомірною відмову управління у здійсненні перерахунку СьомінійО.А. пенсії та зобов`язано управління здійснити перерахунок пенсії за довідкою про складові заробітної плати державного службовця, в тому числі з урахуванням графи «інші виплати» та нарахувати і виплатити пенсію в новому розмірі з 01.09.2018 р. Відповідач зазначив, що 26.07.2019р. при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2018р., саме на виконання рішення суду з застосуванням проценту розрахунку пенсії від заробітку 60%, зменшується поточний її розмір. Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» N 3668-УІ від 08.07.2011р. були внесенні зміни до ст. 37 ЗУ «Про державну службу», якими зменшено відсоток від заробітної плати для обчислення пенсії до 80%, а пізніше Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», зменшено відсоток від заробітної плати для обчислення пенсії до 70%. У зв`язку з набуттям з 1 травня 2016 року чинності зазначеним Законом, положення Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців. У зв`язку з викладеним та посилаючись на те, що Законом №889 встановлено процент розрахунку пенсії від заробітку 60% та дані зміни набули чинності з 01.05.2016 р. і повинні застосовуватися до тих осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду з заявою для призначення (перерахунку) пенсій після 01.05.2016 р., відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 у повному обсязі.
16.01.2020р. до суду від ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив у якому, позивач зазначила, що судом першої інстанції при розгляді справи №420/1529/19 було встановлено та зазначено, що порушення прав відбулося на момент призначення пенсії та відповідно її поновлення повинно бути здійснено з урахуванням норм, які діяли на момент призначення пенсії. Разом з тим, як зазначила позивач, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати на момент виникнення права на перерахунок пенсії, при цьому під час розрахунку пенсії відсоток до заробітної плати не змінюється та визначається у розмірі, який діяв на момент призначення пенсії. Таким чином, посилаючись на те, що до спірних правовідносин підлягали застосуванню норми, що діяли на момент призначення пенсії, позивач зазначила, що твердження відповідача, зазначені у відзиві, є необґрунтованими.
24.01.2020р. до суду від відповідача надійшли заперечення на позовну заяву у яких відповідач вказав, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13.05.2019 року по справі №420/1529/19 зобов`язано орган Пенсійного фонду здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , а не її призначення чи виправлення помилок при первинному призначенні. Статтями 40-45 Закону №1058 визначено, що перерахунок пенсій здійснюється на умовах тих норм права, які діють на момент здійснення відповідного перерахунку та, що Законом №889 станом на 01.09.2018 р. встановлено процент розрахунку пенсії від заробітку 60% і жодних посилань на визначення відсотку, який необхідно застосовувати при здійсненні перерахунку пенсії рішення від 13.05.2019 р. не містить
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13.05.2019р. по справі №420/1529/19 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 ; визнано протиправною бездіяльність Ізмаїльського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо нездійснення з 01.09.2018 р. перерахунку та нарахування пенсії ОСОБА_1 ; зобов`язано Ізмаїльське об`єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити з 01.09.2018 р. перерахунок та нарахування пенсії ОСОБА_1 з урахуванням надбавок та премій, в тому числі: надбавки за роботу з таємними документами, надбавки за високі досягнення у праці або особливо важливої роботи, премії, інших виплат, до складу яких входять матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати. Зазначене рішення набрало законної сили 26.06.2019р.(а.с.а.с.22-28).
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 21.10.2019р. №37/С-1, на звернення ОСОБА_1 від 03.10.2019р., повідомлено заявника про те, що ОСОБА_1 отримує з 14.12.2004р. пенсію за віком, призначену відповідно до Законів України «Про державну службу» та «Про службу в органах місцевого самоврядування». Загальний відсоток розрахунку пенсії від заробітку при призначенні пенсії складав -87%, а середній розмір заробітної плати складав -7153,04грн. Розмір пенсії складав 6223,14 грн.(7153,04 грн.*87%), до виплати з урахуванням пенсії за особливі заслуги перед Україною (290,40грн.)-6513,54грн. За результатами перерахунку пенсії, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.05.2019р. по справі №420/1529/19, розмір пенсії склав 3354,91 грн., з них: основний розмір пенсії від середнього заробітку 5070,18грн.*60%-3042,11 грн., пенсія за особливі заслуги перед Україною (20% від 1564)-312,80 грн. Посилаючись на ст.37 Закону України «Про Державну службу», Пенсійний фонд повідомив, що провести перерахунок у розмірі 87% від середньомісячної заробітної плати, яка обчислена з урахуванням вимог рішення Одеського окрудного адміністративного суду, законних підстав немає.(а.с.31).
Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положено ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року N 3723-XII ( в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу та який втратив чинність на підставі Закону N 889-VIII ( 889-19 ) від 10.12.2015, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону N 889-VIII ( 889-19 ) від 10.12.2015, ВВР, 2016, N 4, ст.43) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» 27 березня 2014 року № 1166-VII у Законі України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490; 2012 р., № 12-13, ст. 82; 2013 р., № 14, ст. 89; 2014 р., № 11, ст. 132; із змінами, внесеними Законом України від 4 липня 2013 року № 404-VII) у статті 37: у частині першій цифри "80" постановлено замінити цифрами "70";
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» 28 грудня 2014 року № 76-VIII у Законі України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490; 2003 р., № 14, ст. 97; 2006 р., № 1, ст. 18; 2012 р., № 12-13, ст. 82; 2014 р., № 20-21, ст. 745) у статті 37, у частині першій цифри "70" постановлено замінити цифрами "60";
Статтею 90 Закону України Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
При цьому, суд зазначає, що відсоткове співвідношення, установлене статтею 37 Закону України «Про державну службу» від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
Враховуючи вищевикладене, застосування показника ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XI (в редакції, чинній під час здійснення перерахунку на виконання рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13.05.2019р. по справі №420/1529/19 ), є протиправним, з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.
Разом з тим, ч.4 ст. 79 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Так, як вже зазначалось судом, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13.05.2019р. по справі №420/1529/19 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 та зобов`язано Ізмаїльське об`єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити з 01.09.2018 р. перерахунок та нарахування пенсії ОСОБА_1 з урахуванням надбавок та премій, в тому числі: надбавки за роботу з таємними документами, надбавки за високі досягнення у праці або особливо важливої роботи, премії, інших виплат, до складу яких входять матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати. Зазначене рішення набрало законної сили 26.06.2019р.
Як встановлено вказаним рішенням від 13.05.2019р. по справі №420/1529/19 отримані позивачем надбавки та премії (згідно довідки виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області №0027 від 07.09.2018р.) повинні були бути враховані при призначенні пенсії. Також, суд прийшов до висновку, що доводи відповідача про те, що на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії відсутня законодавча норма, яка б давала можливість провести такий перерахунок і до спірних правовідносин не підлягають застосуванню норми законодавства, чинні на час призначення пенсії позивачу, є безпідставними, оскільки предметом позову у даній справі є неправильне обчислення розміру пенсії позивачу саме при її призначенні.
Враховуючи вищевикладене та те, що при перерахунку пенсії ОСОБА_1 , на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.05.2019р. по справі №420/1529/19, відповідачем безпідставно не враховано основний розмір пенсії від середнього заробітку, який був встановлений на момент призначення позивачу пенсії та є сталим, суд приходить до висновку, про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
У зв`язку з викладеним, адміністративний позов ОСОБА_1 про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення відсоткового рівня грошового забезпечення з 87 відсотків, з яких ОСОБА_1 було призначено основний розмір пенсії державного службовця, до 60 відсотків при проведенні перерахунку та виплаті їй пенсії з 01.09.2018 р. з урахуванням надбавок та премій, в тому числі: надбавки за роботу з таємними документами, надбавки за високі досягнення у праці або особливо важливої роботи, премії, інших виплат, до складу яких входять матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати та відповідно зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2018 р. виходячи з розрахунку 87 відсотків від її грошового забезпечення з урахуванням надбавки за роботу з таємними документами, надбавки за високі досягнення у праці або особливо важливої роботи, премії, інших виплат, до складу яких входять матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Частиною 1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з квитанції № 17 від 06.12.2019р. позивачем сплачено судовий збір за подання вказаного адміністративного позову у розмірі 1536,80грн.
Враховуючи те, що суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовної заяви ОСОБА_1 та оскільки вимозі про зобов`язання відповідача вчинити певні дії передує вимога про встановлення порушення прав, свобод та інтересів позивача, судовий збір за другу вимогу позивача сплаті не підлягає, суд вважає за можливе стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача сплачений судовий збір у сумі 768,40грн.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення відсоткового рівня грошового забезпечення з 87 відсотків, з яких ОСОБА_1 було призначено основний розмір пенсії державного службовця, до 60 відсотків при проведенні перерахунку та виплаті їй пенсії з 01.09.2018 р. з урахуванням надбавок та премій, в тому числі: надбавки за роботу з таємними документами, надбавки за високі досягнення у праці або особливо важливої роботи, премії, інших виплат, до складу яких входять матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області(код ЄДРПОУ 20987385, м.Одеса, вул. Канатна 83) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 01.09.2018 р. виходячи з розрахунку 87 відсотків від її грошового забезпечення з урахуванням надбавки за роботу з таємними документами, надбавки за високі досягнення у праці або особливо важливої роботи, премії, інших виплат, до складу яких входять матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, м.Одеса, вул. Канатна 83) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), сплачений судовий збір у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.О. Танцюра
.