
5.6.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
18 лютого 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1293/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О. розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об`єднання» про стягнення адміністратвиного штрафу та інших санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП, позивач) звернулась з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю “Луганське енергетичне об`єднання” (далі -ТОВ “ЛЕО”, відповідач) про стягнення адміністративного штрафу та інших санкцій.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач має заборгованість перед Державним бюджетом України у зв`язку з несплатою у добровільному порядку штрафу за порушення Ліцензійних умов з передачі, Ліцензійних умов з постачання електричної енергії та електричної енергії та пені, а тому просить їх стягнути в судовому порядку.
Ухвалою суду від 01.06.2018 прийнято позовну заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі, вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (арк. спр. 1-2).
Ухвалами суду від 19.06.2018, 17.07.2018 вирішено проводити судове засідання в режимі відеоконференції (арк. спр. 38, 60).
Ухвалою суду від 25.07.2018 зупинено провадження у справі (арк. спр. 78-79).
Ухвалою суду від 18.02.2020 поновлено провадження у справі (арк. спр. 147).
Представник позивача в судове засідання не прибув, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином (арк. спр. 135).
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про місце, дату та час розгляду справи повідомлявся належним чином.
17.02.2020 до відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) суду за вхідним реєстраційним номером 6157/2020 надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи доказів сплати штрафу у розмірі 85 000,00 гривень згідно постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 27.12.2017 № 1435, в якому також просили справу розглянути без участі уповноваженого представника відповідача (арк. спр. 136-142).
Відповідно до положень частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи положення частини дев`ятої статті 205 КАС України суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79,90 КАС України, суд дійшов такого.
Судом встановлено, що постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 27.12.2018 № 1435 за порушення Ліцензійних умов з передачі електричної енергії, Ліцензійних умов з постачання електричної енергії та невиконання рішення НКРЕКП на ТОВ “ЛЕО” накладено штраф у розмірі 85000,00 грн.
Постановою встановлено порушення:
- пункту 2.7 глави 2, пункту 2.11 глави 2, пункту 2.13 пункту 2, підпункту 3.1.1 пункту 3.1 глави 3, підпункту 3.2.1 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 13 червня 1996 року №15/1 (зі змінами та доповненнями);
- пункту 3.4 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 13 грудня 2012 року №1627;
- пункту 3 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року №1357;
- пункту 4 розділу І Порядку продажу, обліку та розрахунків за вироблену електричну енергію з альтернативних джерел енергії об`єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 27 лютого 2014 року №170;
- пункту 2 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 30 травня 2013 року №642;
- пункту 2.1 Інструкції щодо заповнення форми звітності №2-НКРЕ, пункту 2.2 Інструкції щодо заповнення форми звітності №4-НКРЕ, пункту 2.1 Інструкції щодо заповнення форми звітності №5-НКРЕ, пункту 2.1 Інструкції щодо заповнення форми звітності №6-НКРЕ, пункту 2.2 Інструкції щодо заповнення форми звітності №7-НКРЕ, пункту 2.2 Інструкції щодо заповнення форми звітності №8-НКРЕ, розділу ІІІ Інструкції щодо заповнення форми звітності №6-НКРЕ, пунктів 2.5 та 3.1 Інструкції щодо заповнення форми звітності №7-НКРЕ, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 04 жовтня 2012 року №1257;
- підпункту 3.2.1 пункту 3.2 пункту 3 Ліцензійних умов з передачі електричної енергії, затвердженої постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 13 червня 1996 року №15;
- підпункту 3.5.1 пункту 3.5 пункту 3 Ліцензійних умов з передачі електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 13 грудня 2012 року №1627;
- вимог Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року №1357;
- пункту 1.7.1 розділу І, пункту 2.1.2 розділу ІІ, пункту 2.1.3, пункту 2.1.4, пункту 3.1.2, розділу V Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 17 січня 2013 року №32;
- пункту 6.1 Порядку фінансування послуг з приєднання електроустановок до електричних мереж, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 21 листопада 2013 року №1467;
- пункту 5.1 розділу V Методики розрахунку плати за приєднання електроустановок до електричних мереж, затвердженої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 12 лютого 2012 року №115;
- пункту 2.3, пункту 2.6 Інструкції щодо заповнення форми звітності №11 квартальна, пункту 2.3, пункту 2.6 Інструкції щодо заповнення звітності №12 квартальна, затвердженої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 25 липня 2013 року №1015;
- пункту 2.1 Інструкції щодо заповнення форми звітності №2-НКРЕ, пункту 2.1 Інструкції щодо заповнення форми звітності №6-НКРЕ, розділу ІІІ Інструкції щодо заповнення форми звітності №6-НКРЕ, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 04 жовтня 2012 року №1257;
- вимог постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 25 грудня 2015 року №3123;
- пункту 2 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 21 липня 2016 року №1298;
- пункту 2 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 27 жовтня 2016 року №1901.
Зокрема, в постанові відповідачу роз`яснено про необхідність у строк до 18.02.2018 вжити заходів щодо усунення порушень та сплати суми штрафу у 30-ти денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу (арк. спр. 14-22).
Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 27.12.2017 № 1435, ТОВ “ЛЕО” отримано 17.01.2018, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (арк. спр. 13).
У зв`язку із несплатою сум штрафів у встановлений строк позивачем здійснено нарахування пені у сумі 85 000,00 грн. за несплату штрафу відповідно до постанови від 27.12.2017 № 1435. Таким чином, позивач нарахував відповідачу штраф та пеню в загальній сумі 170000,00 гривень
21.01.2018 ТОВ “ЛЕО” звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовною заявою до НКРЕКП про визнання протиправною та нечинною постанови про накладення штрафу (арк. спр. 65-74).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.02.2019 у справі № 826/9589/18 у задоволенні адміністративного позову ТОВ “ЛЕО” відмовлено, яке постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.05.2019 залишено без змін (арк. спр. 143-146).
17.01.2020 відповідачем сплачено штраф відповідно до постанови НКРЕКП від 27.12.2017 № 1435 у розмірі 85000,00 гривень, про що також проінформувало НКРЕКП. Вказане підтверджується платіжним дорученням від 17.01.2020 № 866 та повідомленням, спрямованим на адресу НКРЕКП 20.01.2020 за вихідним номером 01-16/2/11 щодо сплати штрафу за постановою від 27.12.2017 № 1435 (арк. спр. 131-132).
Таким чином, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ТОВ “ЛЕО” станом на час розгляду справи сплачено основну заборгованість у вигляді штрафу у розмірі 85000,00 гривень, накладеного НКРЕКП постановою від 27.12.2017 № 1435.
Проте, відповідачем на виконання постанови НКРЕКП від 27.12.2018 № 1435 до матеріалів справи не надано доказів сплати пені у сумі 85 000, 00 гривень.
Оскільки ТОВ “ЛЕО” на виконання постанови НКРЕКП від 27.12.2018 № 1435 основну заборгованість у вигляді штрафу в розмірі 85000,00 гривень сплачено поза межами встановленого строку, примусовому стягненню з відповідача в судовому порядку підлягає виключно заборгованість з пені у розмірі у сумі 85000,00 гривень.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Закон України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” визначає правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю (частина перша статті 19 Закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг”)
Відповідно до положень частини п`ятої статті 19 Закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
Один примірник акта про результати перевірки передається суб`єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі.
У разі відмови суб`єкта господарювання або уповноваженої ним особи прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається суб`єкту господарювання рекомендованим листом протягом п`яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки.
Суб`єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п`яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб`єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.
Статтею 22 Закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” передбачено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді:
1)застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;
2)накладення штрафу;
3)зупинення дії ліцензії;
4)анулювання ліцензії.
Суб`єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов`язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону.
За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.
Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.
Протягом п`яти робочих днів з дня сплати штрафу суб`єкт господарювання зобов`язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.
У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону.
Таким чином, подання позову про стягнення суми штрафу та пені, які ліцензіат відмовляється сплатити, є способом реалізації виключної компетенції Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Як вже зазначалося судом раніше, постанову НКРЕКП від 27.12.2018 № 1435 отримано відповідачем 17.01.2018 (арк. спр. 13).
Отже, враховуючи вимоги статті 22 Закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг”, відповідач мав сплатити штраф до 16.02.2018 включно.
Водночас, зазначена сума штрафу відповідачем сплачена в строк до 16.02.2018 не була, документи, що підтверджують сплату штрафу до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг не надходили.
Як було зазначено вище, відповідно до статті 22 Закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” суб`єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов`язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону.
За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.
Судом встановлено, що постановою НКРЕКП від 27.12.2017 № 1435 на ТОВ “ЛЕО” було накладено штраф у розмірі 85 000 гривень.
Оскільки штраф не було сплачено у встановлений Законом України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг”, строк (16.02.2018), пеня станом на 02.05.2018 складає 85000 гривень, з яких:
1,5 відсотка суми штрафу = (1,5% * 85000 гривень)/100% = 1275 гривень.
75 днів прострочення сплати штрафу, враховуючи, що постанова НКРЕКП від 27.12.2017 № 1435 отримана відповідачем 17.01.2018 (з 17.02.2018 по 02.05.2018).
Таким чином, пеня станом на 02.05.2018 = 1275 грн.* 75 днів = 96625 гривень, та враховуючи положення статті 22 вказаного вище Закону, розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням регулятора 85 000 гривень.
Таким чином, загальна сума позовних вимог на дату подання позовної заяви становила 85000,00 гривень + 85000,00 гривень =170 000,00 гривень.
Проте, враховуючи те, що відповідачем надано суду доказ в підтвердження про сплату до Державного бюджету штрафу у розмірі 85000,00 гривень, суд дійшов висновку, що загальна сума позовних вимог складає 85000,00 гривень.
Отже, з урахуванням вищезазначеного, суд дійшов висновку про те, що накладаючи на відповідача штрафні санкції, пеню та звертаючись до суду про їх стягнення, позивач діяв у межах повноважень, у порядку та в спосіб, що передбачені законодавством.
Беручи до уваги те, що відповідачем суму штрафних санкцій в сумі 85 000, 00 гривень сплачено, постанова НКРЕКП від 27.12.2017 № 1435 рішенням суду не скасована, обов`язок сплати відповідачем суми штрафних санкцій підтверджено наявними у матеріалах справи доказами, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З викладеного слідує, що витрати суб`єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб`єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу – суб`єкту владних повноважень, не підлягає.
Такі обмеження у можливостях суб`єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.
Оскільки Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у даній справі є суб`єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (код ЄДРПОУ 39369133, місцезнаходження: м.Київ, вулиця Смоленська, будинок 19) до товариства з обмеженою відповідальністю “Луганське енергетичне об`єднання” (код ЄДРПОУ 31443937, місцезнаходження: м.Луганськ, квартал Гайового, будинок 35 А) про стягнення адміністративного штрафу та інших санкцій задовольнити частково.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “Луганське енергетичне об`єднання” (код ЄДРПОУ 31443937, місцезнаходження: місто Луганськ, квартал Гайового, будинок 35 А) 85000 (вісімдесят п`ять тисяч) гривень 00 коп. несплаченої пені в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 “Адміністративні штрафи та інші санкції”).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.О. Кисельова