
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
17 лютого 2020 року Справа № 280/5473/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Татаринова Д.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю «Фарма-Кит» (69114, м. Запоріжжя, вул. Василя Сергієнка/Героїв 93-ї бригади, буд. 68/32, кв.2, код ЄДРПОУ 38626047)
до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 39396146)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Фарма-Кит» (надалі - позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 14 серпня 2019 року № 0108555006.
Ухвалою суду від 12 листопада 2019 року зазначену позовну заяву було залишено без руху в зв`язку з невідповідністю позовної заяви вимогам КАС України та позивачеві був наданий строк для усунення недоліків.
Так, на виконання вимог зазначеної ухвали 06 грудня 2019 року на адресу суду надійшла заява від позивача з виправленими недоліками.
Ухвалою судді від 11 грудня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з виклику сторін та призначено судове засідання на 09 січня 2020 року.
09 січня 2020 року провадження у справі зупинено до 03 лютого 2020 року, про що постановлено відповідну ухвалу суду.
Ухвалою суду від 03 лютого 2020 року провадження у справі поновлено.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивачем не допущено порушень установленого строку складення та відправлення податкової накладної, порядку реєстрації її в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки податкова накладна №81 від 16 квітня 2019 року, контрагент ТОВ «Глаксосмітклайн Хелскер Юкрейн Т. О.В .» на загальну суму 496 609,20 грн., ПДВ - 82 768,20 грн., була сформована позивачем в програмному комплексі для подачі звітності "ME DOC" та надана 14 травня 2019 року, тобто в межах строку, встановленого пунктом 201.10 (абз.16), до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вона складена (квітень 2019 року). Жодної квитанції про неприйняття або зупинення реєстрації податкової накладної із зазначенням причин від державної фіскальної служби ми не отримували. Підтвердженням формування та надіслання податкової накладної ТОВ «ФАРМА-КИТ» в належні строки - є витяг з програмного комплексу для подачі звітності "ME DOC" (завірений витяг) з датою відправлення податкової накладної до Державної фіскальної служби 14 травня 2019 року о 15.50. годині. Причини того, що податкова накладна не своєчасно була отримана Державною фіскальною службою, зазначає, що позивачу не відома. Проте, своє зобов`язання відносно дотримання передбачених законом строків подання податкової накладної позивач виконав, порушень вимог пункту 201.10. статті 201 ПК України не вчиняв. Вказує, ГУ ДФС у Запорізькій області не мало жодних правових підстав для винесення відносно ТОВ "Фарма-Кит" податкового повідомлення-рішення від 14 серпня 2019 року № 0108555006 за формою «Н» про застосування штрафу за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів, в розмірі 10% у сумі 8 276,82 грн.
Представник Товариства з обмеженою відповідальністю «Фарма-Кит» до суду 03 лютого 2020 року подав заяву, відповідно до якої просить суд розглянути справу в порядку письмового провадження. На позовних вимогах наполягає.
Представник Головного управління ДФС у Запорізькій області проти адміністративного позову заперечив з підстав, викладених у письмовому відзиві (вх.№733 від 08 січня 2020 року), відповідно до якого зазначено, що згідно з наявною в базах даних ДФС інформацією, камеральною перевіркою встановлено порушення ТОВ «ФАРМА - КИТ» термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН, що викладено в акті камеральної перевірки № 1996/08-01-50-06/38626047 від 12 липня 2019 року. Зазначає, що податкове повідомлення-рішення №0108555006 від 14 серпня 2019 року є правомірним та відповідає нормам діючого законодавства України та нормам Податкового кодексу України, а позовна заява ТОВ «ФАРМА - КИТ» не є обґрунтованою.
Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Представник Головного управління ДФС у Запорізькій області в судове засідання не прибув, причини суду не повідомив, про день, час та місце розгляду справи фіскальний орган повідомлений належним чином.
Розглядаючи справу, судом встановлено таке.
На підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статті 75 та відповідно до статті 76 Податкового кодексу України (далі - ПК України) Головним державним ревізором-інспектором відділу податків і зборів з юридичних осіб Вознесенівського управління ГУ ДФС у Запорізькій області Щуровою Т.О. проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних Товариством з обмеженою відповідальністю "Фарма-Кит" (код ЄДРПОУ 38626047) з датою виписки квітень 2019 року.
За результатами перевірки, складений акт камеральної перевірки від 12 липня 2019 року № 1996/08-01-50-06/38626047.
В ході камеральної перевірки встановлені порушення ТОВ "Фарма-Кит" вимог граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних за квітень 2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначених в пункті 201.10 статті 201 ПК України, а саме: податкова накладна № 81 від 16 квітня 2019 року на суму 82 768,20 грн.
Не погодившись з таким висновками акту перевірки ТОВ "Фарма-Кит" в порядку, передбаченому пунктом 86.7 статтею 86 Податкового кодексу України, 02 серпня 2019 року направляло заперечення на акт перевірки, які фіскальним органом залишені без задоволення.
На підставі акту перевірки від 12 липня 2019 року № 1996/08-01-50-06/38626047 Головним управлінням ДФС у Запорізькій області стосовно ТОВ «Фарма-Кит» винесено податкове повідомлення-рішення від 14 серпня 2019 року № 0108555006, яким до позивача застосовані штрафні санкції у сумі 8 276,82 грн.
Не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням від 14 серпня 2019 року № 0108555006 позивач оскаржив його в адміністративному порядку до податкового органу вищого рівня.
Однак, за результатами розгляду даної скарги, рішенням Державної податкової служби України від 23 жовтня 2019 року № 6672/6/99-00-08-05-05 скарга ТОВ "Фарма-Кит" на податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області від 14 серпня 2019 року № 0108555006 за формою «Н» про застосування штрафу за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів, в розмірі 10% у сумі 8 276,82 грн., залишена без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.
Не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням від 14 серпня 2019 року № 0108555006, позивач звернувся до суду з позовною заявою.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) відповідно до яких завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з частиною 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Під час розгляду адміністративної справи судом встановлено, що підставою для формування спірного податкового повідомлення-рішення став акт перевірки від 12 липня 2019 року № 1996/08-01-50-06/38626047, через що необхідно дослідити викладені обставини, щодо порушення позивачем норм чинного законодавства.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент складання позивачем податкових накладних, по яким виник спір) на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
За приписами пункту 201.7 статті 201 Податкового кодексу України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
У відповідності до пункту 201.8 статті 201 Податкового кодексу України, право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.
Згідно приписів пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Згідно абзацу 2 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Також пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до матеріалів справи позивачем складено податкову накладну №81 складено 16 квітня 2019 року
Таким чином, складена позивачем податкова накладна підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Пунктом 120-1 статті 120 Податкового кодексу України передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.
Абзацом 4 підпункту 201.10.14 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що у разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Пунктом 120-1.2 статті 120-1 Податкового кодексу України передбачено, що відсутність з вини платника реєстрації податкової накладної, що підлягає наданню покупцю-платнику податку на додану вартість, та розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 180 календарних днів з дати їх складання тягне за собою накладення на платників податку, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 50 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податковій накладній/розрахунку коригування.
Відповідно до пункту 9 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246, причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є: 1) наявність помилок під час заповнення податкової накладної; 2) відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; 3) факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; 4) порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3статті 200-1 Податкового кодексу України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); 5) порушення вимог, установлених пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України.
Відповідно до матеріалів справи податкова накладна, сформована позивачем в програмному комплексі для подачі звітності "ME DOC", та надана 14 травня 2019 року на реєстрацію, тобто в межах строку, визначеного пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України.
Надіслання такої податкової накладної в електронному вигляді до податкового органу підтверджується роздруківкою (а.с.24).
Однак, відповідно до квитанції №1 податкова накладна контролюючим органом отримана лише 22 травня 2019 року.
Судом встановлено, що податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «Фарма-Кит» направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних протягом операційного дня 14 травня 2019 року о 15 год. 50 хв., що підтверджується наданою позивачем інформацією.
Вказане свідчить про дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю «Фарма-Кит» законодавчо визначеного строку направлення таких податкових накладних на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.
Таким чином, Державна фіскальна служба України не виконала обов`язку щодо надіслання квитанції про прийняття або неприйняття або зупинення реєстрації податкової накладної від 16 квітня 2019 року до закінчення операційного дня, а 22 травня 2019 року документ прийнято без зауважень.
Отже, з урахуванням наведеного в сукупності, суд приходить до висновку про протиправність застосування до позивача штрафних санкцій за затримку реєстрації податкових накладних, яка відбулась за відсутності його вини, а відтак наявні підстави для скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 14 серпня 2019 року № 0108555006.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість оскаржуваного податкового повідомлення-рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог та системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вищезазначене, та керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 132, 139, 143, 241, 243-246, 255 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Фарма-Кит» (69114, м. Запоріжжя, вул. Василя Сергієнка/Героїв 93-ї бригади, буд. 68/32, кв.2, код ЄДРПОУ 38626047) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 39396146) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 14 серпня 2019 року № 0108555006.
Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фарма-Кит» (69114, м. Запоріжжя, вул. Василя Сергієнка/Героїв 93-ї бригади, буд. 68/32, кв.2, код ЄДРПОУ 38626047) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, проспект Соборний, 166, код ЄДРПОУ 39396146) судові витрати, у вигляді судового збору у сумі 1921 грн. 00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 17 лютого 2020 року.
Суддя Д.В. Татаринов