
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
(про відстрочення чи розстрочення виконання рішення суду,
зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення)
18 лютого 2020 року м. Житомир справа № 240/9885/19
категорія 109040000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі: головуючої судді Попової О. Г., розглянувши у письмовому провадженні заяву про відстрочення та розстрочення виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом Керівника Новоград-Волинської місцевої прокуратури Житомирської області в інтересах держави до Брониківської сільської ради Новоград - Волинського району Житомирської області про відстрочення і розстрочення виконання рішення суду,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася Брониківська сільська рада Новоград - Волинського району Житомирської області із заявою про відстрочення та розстрочення виконання рішення суду.
Судовий розгляд справи призначено на 18 лютого 2020 року об 11:00.
Сторони у судове засідання не прибули, про дату, час та місце проведення розгляду заяви повідомлялися належним чином, однак про причини неявки не повідомили.
Керуючись приписами частини третьої статті 194, частини дев`ятої статті 205, частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд вважає за можливе провести розгляд заяви у порядку письмового провадження.
Згідно з частиною четвертою статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Дослідивши заяву та надані матеріали, суд дійшов наступних висновків.
Встановлено, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2019 року позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Брониківської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області щодо неоформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, які перебувають у користуванні загальноосвітніх навчальних закладів Новоград-Волинського району Житомирської області, що відносяться до комунальної власності територіальної громади Брониківської сільської ради, загальною площею 13,533 га, а саме: Слободороманівський ліцей, Барвинівська ЗОШ І-ІІІ ступенів, Варварівська ЗОШ І-ІІ ступенів, Федорівська ЗОШ І-ІІ ступенів, Поліянівська ЗОШ І-ІІ ступенів, Яворівська ЗОШ І-ІІ ступенів, Тупалецька ЗОШ І-ІІ ступенів,Тупалецький ЗДО, Яворівська ЗДО.
Зобов"язано Брониківську сільську раду Новоград-Волинського району вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки під будівлями та спорудами, які перебувають у користуванні загальноосвітніх навчальних закладів Новоград-Волинського району Житомирської області, що відносяться до комунальної власності територіальної громади Брониківської сільської ради, загальною площею 13,533 га, а саме: Слободороманівський ліцей, Барвинівська ЗОШ І-ІІІ ступенів, Варварівська ЗОШ І-ІІ ступенів, Федорівська ЗОШ І-ІІ ступенів, Поліянівська ЗОШ І-ІІ ступенів, Яворівська ЗОШ І-ІІ ступенів, Тупалецька ЗОШ І-ІІ ступенів,Тупалецький ЗДО, Яворівська ЗДО.
Рішення набрало законної сили 26 листопада 2019 року.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2020 року у задоволенні заяви Брониківської сільської ради Новоград - Волинського району Житомирської області про зміну способу і порядок виконання рішення Житомирського окружного адміністартивного суду - відмовлено.
Згідно ч. 1 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Положеннями ч. ч. 3, 4 вказаної статті передбачено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відповідно до ч. 5 ст. 378 КАС України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Розстрочення виконання судового рішення передбачає наявність дійсних та реальних обставин, що об`єктивно унеможливлюють, або створюють значні перешкоди у виконанні рішення суду. Такі обставини можуть виникати, зокрема, у зв`язку із відсутністю у боржника відповідних коштів, у разі, коли стягнення усієї суми боргу призведе до порушень або зупинення роботи боржника, інших істотних обставин.
При цьому, підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим судом способом.
Вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім`ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відстрочення, розстрочення виконання рішення суду здійснюється у виняткових випадках і є правом, а не обов`язком суду, а відповідне рішення приймається судом на основі закону та власних переконань.
Відтак, підставою для відстрочення та розстрочення виконання рішення можуть бути лише конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, тому всі ці обставини повинні бути доведені заявником.
Вказані відповідачем в заяві обставини про зменшення фінансових можливостей сільської ради та порядок засідань щодо прийняття відповідних рішень Брониківської сільської ради, вимоги та виготовлення та порядок погодження документації із землеустрою, про те, що рішенням №1165 від 20.12.2019 року 16 сесії 7 скликання "Про сільський бюджет Брониківської об`єднаної територіальної громади на 2020 рік" передбачено кошти у розмірі 800 000 грн. для оформлення прав власності земельних ділянок комунальної власності, в тому числі для виготовлення документації із землеустрою на земельні ділянки під навчальними закладами, що розташовані на території Брониківської об`єднаної територіальної громади, не можуть бути безумовною підставою для надання відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення; при цьому, відстрочення чи розстрочення виконання рішення має базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувача і боржника, враховуючи те, що з моменту набрання законної сили рішення минуло більше трьох місяців. Однак, на підтвердження обставин зазначених в заяві, відповідачем жодного доказу суду не надано.
Розстрочення виконання рішення суду є правом суду, і, враховуючи ненадання заявником обґрунтованих доказів наявності обставин, що ускладнюють або унеможливлюють виконання судового рішення, суд доходить висновку, що заява Брониківської сільської ради Новоград - Волинського району Житомирської області про відстрочення та розстрочення виконання рішення суду в адміністративній справі №240/9885/19 задоволенню не підлягає.
Заявником не надано суду доказів на підтвердження виняткового випадку, що давало би суду правові підстави для відстрочення чи розстрочення виконання рішення суду.
Роз`яснити заявнику, що він не позбавлений права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом, із наданням до суду доказів на підтвердження обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення суду або роблять його неможливим.
Керуючись статтями 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
У задоволенні заяви Брониківської сільської ради Новоград - Волинського району Житомирської області про відстрочення та розстрочення виконання рішення суду в адміністративній справі №240/9885/19 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.Г. Попова