
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
14 лютого 2020 р. Справа № 120/4392/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження справ за позовом ОСОБА_1 (іден. код - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 13322403, вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (іден. код - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 13322403, вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги представник позивача посилається на те, що 30.05.2019 позивач звернулась до відповідача із заявою щодо призначення пенсії згідно Списку №2, що затверджений відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Рішенням за №023830006631 від 29.08.2019 відповідач відмовив у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 . Підставою для відмови слугувало те, що у позивача відсутній стаж роботи в шкідливих та важких умовах праці, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також відсутній необхідний страховий стаж.
Вказане рішення позивач вважає протиправними в зв`язку із чим представник позивача звернувся до суду із вказаним позовом.
Ухвалою суду від 03.01.2020 відкрито провадження у даній справі та вирішено розгляд здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) відповідно до положень ст. 263 КАС України. Даною ухвалою також встановлено відповідачу 15-денний строк для подачі до суду відзиву на позовну заяву.
На виконання вимог ухвали суду від 03.01.2020 та відповідно до положень ст. 162 КАС України, стороною відповідача подано до суду відзив щодо заявлених позовних вимог, з якого слідує, що відповідач заперечує щодо задоволення адміністративного позову з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону №1058 пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Тому відповідач вважає вимогу позивача щодо призначення пенсії з 30.05.2018 безпідставною та необґрунтованою, оскільки із заявою за призначенням пенсії позивач звернулась 30.05.2019.
Разом з тим, зазначено, що позивачем було надано до заяви про призначення пенсії довідку від 27.05.2019 №292, що видана ВАТ "Вінницький підшипниковий завод" в якій зазначено, що позивач в період з 03.11.1980 по 03.05.1981 працювала в РСЦ (ремонтно-строительный цех) за професією "шліфувальник", що передбачено підрозділом 6.а розділу XV Списку №2, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956.
Однак, підрозділом 6.а розділу XV Списку №2, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956 чинного на період роботи позивача, передбачено надання права на призначення пенсії на пільгових умовах робітникам - шліфувальникам і полірувальникам виробів, пофарбованих нітрофарбами, зайнятим в виробництві "Фарбувальні роботи".
Відповідно до записів трудової книжки позивач у вищезазначений період працювала шліфувальницею в ШСЦ-3 (шлифовочно-сборочный цех). Тобто, назва професії, характер виконуваних робіт, виробництво в якому працювала позивач (відповідно до трудової книжки та уточнюючої довідки №292) не відповідають назві професії, характеру виконуваних робіт та виробництву, працівникам за якими передбачено надання права на призначення пенсії за Списком №2.
Згідно наданої довідки ВАТ "Вінницький підшипниковий завод" №293 позивач за період з 04.05.1981 по 16.05.1988 працювала в РСЦ на посаді "маляра, працюючого з емалевими фарбами, нітрофарбами, нітролаками і свинцевими фарбами", що передбачено підрозділом 6.а розділу XV Списку №2, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956.
Списком №2, затвердженим постановою №1173, передбачено надання права на призначення пенсії на пільгових умовах працівникам за цією професією, працюючим в виробництві "Фарбувальні роботи". Згідно записів трудової книжки, а також, як зазначено в довідці №293 позивач за вказаний період працювала в "РСЦ". Також в трудовій книжці зазначена посада "маляр", тобто, характер виконуваних робіт, зайнятість на роботах з емалевими фарбами, нітрофарбами, нітролаками і свинцевими фарбами, записами трудової книжки не підтверджуються.
В уточнюючій довідці №291, виданій ВАТ "Вінницький підшипниковий завод" зазначено, що позивач в період з 17.05.1988 по 22.04.1991 працювала в виробництві "РСЦ" на посаді "машиніст крану, зайнятий на гарячих дільницях робіт", що передбачено розділом XI "Металообробка", позиція 1110400а-13790 Списку №1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР №10 від 26.01.1991, Списки №1 та №2 затвердженні цією постановою набрали чинності 01.01.1992, тому посилання в уточнюючій довідці в даному випадку на ці Списки не відповідають нормам п. 3 Порядку застосування Списків. До того ж, розділом XI Списку № 1, затвердженого вищезазначеною постановою, передбачено надання права на пільгове пенсійне забезпечення працівникам, які працюють в виробництві "Оброблення металу". Позиція - 1110400а-13790 - машиністи кранів, зайняті на гарячих ділянках робіт, зазначена в підрозділі 5 - "Прочие профессии по металообробке". Як зазначено в трудовій книжці та довідці №291 позивач в даний період працювала машиністом крана в РСЦ.
Таким чином, відповідач зазначає, що з уточнюючих довідок №291, 292, 293 виданих ВАТ "Вінницький підшипниковий завод" та записів трудової книжки позивача не вбачається факт роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Назви професій (з урахуванням характеру виконуваних робіт, зайнятості в певному виробництві) не відповідають назвам професій працівникам яким надано право на пільгове пенсійне забезпечення.
Враховуючи, що інших заяв по суті та документів не надходило, суд розглядає справу в письмовому провадженні за наявними в ній доказами.
Дослідивши подані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, суд встановив наступне.
30.05.2019 позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2. До заяви додано наступні документи: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, заяву про призначення/перерахунок пенсії, паспорт, трудову книжку, атестат про навчання, довідка про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000, довідки що визначають право на пенсію на пільгових умовах.
Рішенням за №023830006631 від 29.08.2019 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 . Підставами для відмови слугувати відсутність стажу роботи в шкідливих та важких умовах праці, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також відсутністю необхідного страхового стажу.
Не погоджуючись з таким рішенням суб`єкта владних повноважень позивач звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІV (надалі - Закон № 1058-IV), який набрав чинності 1 січня 2004 року.
Відповідно до частини 1 статті 114 ЗУ №1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV передбачено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 4, 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, звернення особою за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.
Згідно з пунктами 1 та 2 вказаного Порядку за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі, коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Пункт 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 встановлює, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу органами Пенсійного фонду на місцях приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Згідно записів у трудовій книжці, позивач 18.08.1980 прийнята на роботу учнем шліфовщика, з 03.11.1980 по 03.05.1981 працювала за професією "шліфувальник" в РСЦ (ремонтно-строительный цех). Довідкою про підтвердження трудового стажу при призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 27.05.2019 за №292 виданої ВАТ "Вінницький підшипниковий завод" вказано, що позивач працювала з 03.11.1980 по 03.05.1981 у виробництві РЦС, за посадою шліфувальника, що передбачена Списком 2 розділу ХV підрозділу п. 6.а Постанови Ради Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956.
Стосовно спірного періоду з 04.05.1981 по 16.05.1988, трудовою книжкою підтверджується те, що позивач працювала на посаді "маляра" в РСЦ. Довідкою про підтвердження трудового стажу при призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 27.05.2019 за №293 ВАТ "Вінницький підшипниковий завод" вказано, що позивач працювала з 04.05.1981 по 16.05.1988 у виробництві РЦС, за посадою "маляра, працюючого з емалевими фарбами, нітрофарбами, свинцевими фарбами що передбачена Списком 2 розділу ХV підрозділу п. 6.а Постанови Ради Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956.
Щодо спірного періоду з 17.05.1988 по 22.04.1991, трудовою книжкою підтверджується те, що позивач працювала на посаді "машиніста крану" в РСЦ. Довідкою про підтвердження трудового стажу при призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 27.05.2019 за №291 ВАТ "Вінницький підшипниковий завод" вказано, що позивач працювала з 17.05.1988 по 22.04.1991 у виробництві РЦС, за посадою "машиніста крану, зайнятого на гарячих дільницях робіт" що передбачена Списком 1 розділу ХІ підрозділу 1110400а-13790 Постанови Ради Кабінету Міністрів СРСР №10 від 26.01.1991.
Вказані довідки та трудова книжка були надані відповідачу разом із заявою про призначення пенсії. В подальшому, для перевірки правильності та достовірності видачі пільгової довідки головним управлінням проведено зустрічну перевірку. За результатами якої факт зайнятості позивача в шкідливих і важких умовах праці первинними документами не підтвердився.
Разом з тим, в контексті даної спірної ситуації незарахування пенсійним фондом спеціального пільгового стажу передбаченого Списками №1 та №2, на переконання суду є необґрунтованим, оскільки, такий стаж підтверджується уточнюючими довідками, в яких чітко зазначено щодо відповідності займаних посад Списку №1 та Списку №2.
З урахуванням наведеного, беручи до уваги встановлені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для визнання протиправним та скасування рішення №023830006631 від 29.08.2019 Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 .
Стосовно зобов`язання відповідача призначити пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 30.05.2018, суд зазначає наступне.
Кожна особа, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 5 КАС України, має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Згідно ч. 2 цієї ж статті захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У відповідності до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Таким чином, суд може зобов`язати відповідача-суб`єкта владних повноважень вчинити на користь позивача певні дії, якщо для їх вчинення виконані всі умови, визначені законом, і вчинення таких дій не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Разом з тим, суд вказує, що згідно приписів ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією. Згідно наявної в матеріалах справи заяви позивача про призначення пенсії за віком, остання датована 30.05.2019, тобто саме з цього дня підлягає призначенню позивачеві пенсія за віком на пільгових умовах. Водночас, у прохальній частині позовної заяви позивач просить суд зобов`язати відповідача призначити та виплачувати їй пенсію з 30.05.2018. При цьому, жодних документів підтверджуючих факт звернення позивача із заявою про призначення пенсії за віком саме 30.05.2018 позивач не надає.
Відповідно до вимог ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відтак, враховуючи вказані обставини, надані документи та необхідність обрахування спеціального стажу роботи, який надає право на пенсію за віком на пільгових умовах, з урахуванням висновків, зроблених у цьому рішенні, суд дійшов висновку, що з метою належного способу захисту необхідно зобов"язати відповідача зарахувати до спеціального стажу період роботи з 03.11.1980 по 03.05.1981, з 04.05.1981 по 16.05.1988, з 17.05.1988 по 22.04.1991.
При цьому, необхідно вказати, що представник позивача у позові вказує, що у позивача загальний стаж роботи складає 29 років 7 місяців 15 днів. Натомість належних доказів даним твердженням до матеріалів справи не надає.
На противагу вищенаведеному, відповідач вказує про відсутність у позивача необхідного страхового стажу, та який становить 19 років 05 місяців 00 днів.
Згідно із п.2 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком на пільгових умовах мають право працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць за умови:
жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності трудового стажу роботи, зокрема:
з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 22 років 6 місяців у жінок.
До досягнення віку, встановленого абз.1 цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 р. н. і старші після досягнення ними віку: зокрема, 50 років - для тих, які народились до 31.03.1965 р.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
Згідно п.3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, то дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 р. за №383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року за№1451 1173 (далі - Порядок застосування Списків), при визначенні права пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.
Відтак, суд зазначає про необхідність, у даному випадку, вийти за межі позовних вимог, оскільки предметом розгляду даної справи є відмова відповідача у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, яка не ґрунтується на відомостях, що містяться у трудовій книжці позивача та уточнюючих довідках, відповідно належним та ефективним способом захисту прав позивача є зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача та за наслідками цього прийняти відповідне мотивоване рішення, з урахуванням висновків суду.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача слід задовольнити частково.
Відповідно до положень КАС України, судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення №023830006631 від 29.08.2019 Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 .
У решті позовних вимог - відмовити.
Вийти за межі позовних вимог.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального стажу періоди роботи з 03.11.1980 по 03.05.1981, з 04.05.1981 по 16.05.1988, з 17.05.1988 по 22.04.1991.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, за наслідками чого прийняти вмотивоване рішення з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області сплачений при зверненні до суду судовий збір у сумі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Реквізити: ОСОБА_1 (іден. код - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ); Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 13322403, вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100)
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна