Вирок № 87633264, 17.02.2020, Токмацький районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
17.02.2020
Номер справи
328/850/19
Номер документу
87633264
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа №328/850/19

17.02.2020

В И Р О К

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 лютого 2020 року м. Токмак

Токмацький районний суд Запорізької області у складі головуючого судді Курдюкова В.М., при секретарі судового засідання Ладики М.О., Гончарук В.О., за участю прокурора Дяченко М.М., Нєдоводєй Л.А., Бровченко Г.Ю., обвинуваченого ОСОБА_1 , захисника Першина В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщені Токмацького районного суду Запорізької області кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Запоріжжя, українця, громадянина України, працюючого на посаді виконавчого директора ТОВ «Хліб Токмака», участі у виборних органах не брав, має вищу освіту, одруженого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,

у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.366 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 обвинувачується у вчинені кримінального правопорушення за наступних обставин.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Хліб Токмака» (скорочена назва ТОВ «Хліб Токмака») (згідно тексту статуту Товариство) внесене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, присвоєно ідентифікаційний код юридичної особи 31713269.

Відповідно до п.п. 7.2 Статуту ТОВ «Хліб Токмака» у четвертій редакції, затвердженій протоколом зборів учасників Товариства № 09 від 14.02.2007, посадовими особами органів управління Товариства є Генеральний директор, заступник Генерального директора, виконавчий директор, голова ревізійної комісії, а також інші особи згідно з законодавством.

Згідно п.п. 9.1 Статуту, дирекція є колегіальним виконавчим органом Товариства, який діє від імені Товариства, здійснює керівництво всією поточною діяльністю Товариства в порядку, встановленому законодавством України, цим статутом, іншими локальними (внутрішніми) нормативними актами Товариства.

Відповідно до п.п. 9. Статуту, до компетенції дирекції Товариства відноситься:

- п.п. 9.3.1 здійснення керівництва поточною діяльністю Товариства, організація виконання рішень зборів учасників Товариства;

- п.п. 9.3.2 внесення на розгляд зборам учасників пропозицій про основні напрямки діяльності та розвитку Товариства, в тому числі щодо комерційної, інвестиційної, технічної, фінансової, маркетингової та цінової політики Товариства, додержання раціональної номенклатури виробляємої та реалізуємої продукції (робіт, послуг);

- п.п. 9.3.3 розгляд у попередньому порядку питань, що підлягають обговоренню на зборах учасників Товариства, підготовка відповідних матеріалів та внесення пропозицій, в тому числі щодо розподілу прибутку та засобів покриття збитків, внесенню змін до Статуту, локальних (внутрішніх) нормативних актів Товариства;

- п.п. 9.3.4 затвердження локальних (внутрішніх) нормативних актів Товариства, внесення відповідних змін та доповнень до цих актів;

- п.п. 9.3.5 вирішення всіх інших питань Товариства, крім тих, які відповідно до цього Статуту входять до компетенції інших органів та посадових осіб Товариства;

Згідно п.п. 9.4 Статуту дирекція може прийняти рішення про передачу до одноособової компетенції Генерального директора окремих своїх повноважень, визначених цим Статутом, якщо інше не передбачено законодавством.

Відповідно до п.п. 9.5 Статуту, до складу дирекції входять Генеральний директор та інші члени Дирекції у кількості 2 (двох) осіб, а саме - заступник генерального директора та виконавчий директор. Обсяг повноважень членів дирекції визначає Генеральний директор.

Згідно п.п. 9.6 Статуту, Генеральний директор та інші члени виконавчого органу обираються зборами учасників Товариства (рішенням засновника) строком на 3 (три) роки.

Відповідно до п.п. 9.7 Статуту, у разі обрання (призначення) Генерального директора на посаду, з ним укладається контракт, в якому визначаються права, строки найму, обов`язки і відповідальність, умови матеріального забезпечення і звільнення з посади з урахуванням гарантій, передбачених контрактом та законодавством України. Контракт з Генеральним директором від імені власника підписує голова зборів учасників Товариства.

Згідно п.п. 9.10 Статуту, Генеральний директор без довіреності має право чинити дії від імені Товариства (з урахуванням обмежень, визначених законодавством та цим Статутом), в тому числі:

- представляти інтереси Товариства у відносинах з українськими та іноземними підприємствами, установами та організаціями, державними та судовими органами та будь-якими іншими суб`єктами;

- відкривати та закривати рахунки в банківських установах, розпоряджатись майном та коштами Товариства згідно з чинними законодавством та цим Статутом; укладати угоди (договори, контракти), забезпечувати участь Товариства в інших цивільно-правових відносинах;

- видавати довіреності на право представництва від імені Товариства (в тому числі з правом передоручення), накази, розпорядження і давати вказівки, обов`язкові для виконання всіма працівниками Товариства;

- здійснювати керівництво роботою філій, представництв і дочірніх підприємств, створених Товариством, структурних підрозділів;

- призначати на посади, переводити і звільняти працівників Товариства, застосовувати заходи заохочення та дисциплінарного стягнення відповідно до законодавства;

- здійснювати інші дії від імені Товариства, з урахуванням обмежень, визначених законодавством.

Відповідно до п.п. 9.11 Статуту, зовнішньоекономічні договори (контракти) від імені Товариства підписуються Генеральним директором одноособово.

Наказом учасника ТОВ «Хліб Токмака» ОСОБА_2 №45 Д від 03.01.2016 ОСОБА_1 призначено на посаду генерального директора ТОВ Xліб Токмака».

03.01.2016 між ТОВ «Хліб Токмака» в особі голови Товариства ОСОБА_2 та ОСОБА_1 укладено Трудовий контракт з генеральним директором товариства з обмеженою відповідальністю, згідно п.п. 1.1 якого ОСОБА_1 зобов`язався виконувати посадові обов`язки Генерального Директора Товариства.

Відповідно до п. 2 трудового контракту Генеральний Директор зобов`язаний:

- п.п. 2.1.1 В межах своєї компетенції керувати усіма видами поточної діяльності Товариства, забезпечуючи його ефективну стійку роботу;

- п.п. 2.1.2 Організовувати виконання рішень зборів учасників Товариства;

- п.п. 2.1.5 Брати участь у розробці планів розвитку Товариства та контролювати їх виконання;

- п.п. 2.1.6 Створення підрозділів, необхідних для виконання цілей та задач Товариства;

- п.п. 2.1.7 Забезпечувати організацію, належний стан та достовірність бухгалтерського обліку в Товаристві, своєчасне подання щорічного звіту та іншої фінансової звітності до відповідних органів, а також відомостей про діяльність Товариства, що надаються учасникам Товариства, кредиторам та до засобів масової інформації;

- п.п. 2.1.11 Організовувати проведення засідань Дирекції Товариства;

- п.п. 2.1.12 Внесення на розгляд зборів учасників Товариства пропозицій відносно створення, реорганізації та ліквідації дочірніх підприємств, філій та представництв;

- п.п. 2.1.13 Вирішення питань керівництва роботою філій, представництв та дочірніх підприємств, створених Товариством, забезпечення виконання покладених на них задач, заслуховування звітів посадових осіб дочірніх підприємств Товариства, його філій та представництв на підставі рішень загальних зборів учасників Товариства;

- п.п. 2.1.14 Забезпечення дотримання Товариством, його філіями, представництвами та дочірніми підприємствами законодавства України;

- п.п. 2.1.17 Затвердження штатного розкладу та посадових окладів працівників Товариства, встановлення показників, розмірів та строків їх преміювання; визначення посадових та функціональних обов`язків працівників Товариства, умови та порядок оплати їх праці (окрім посадових осіб органів управління та контролю).

Згідно наказу учасника ТОВ «Хліб Токмака» №58-к від 05.07.2018 ОСОБА_1 звільнений з посади Генерального директора ТОВ «Хліб Токмака» з 05.07.2018 за власним бажанням.

Таким чином, ОСОБА_1 в період з 03.01.2016 до 05.07.2018, працюючи на посаді Генерального директора ТОВ «Хліб Токмака», відповідно до ст. 18 КК України був службовою особою, тобто особою, яка постійно обіймала на підприємстві посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.

Рішенням адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 25.08.2016 № 14-рш, визнано дії ТОВ «Хліб Токмака» порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого ст.ст. 50 п. 1, 6 ч. 2 п. 4 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів (тендерів), проведених у травні - червні 2015 року КУ «Михайлівський психоневрологічний інтернат» ЗОР щодо закупівлі борошна зернових і овочевих культур, інших сумішей, у зв`язку з чим на ТОВ «Хліб Токмака» накладено штраф у сумі 23000 грн.

Рішенням господарського суду Запорізької області від 20.12.2016 у справі № 908/2793/16, повністю відмовлено в задоволенні позову ТОВ «Хліб Токмака» до Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, про визнання недійсним рішення № 14-рш від 25.08.2016.

Згідно змісту вказаного рішення Господарського суду Запорізької області від 20.12.2016 справа № 908/2793/16, 21.10.2016 до господарського суду Запорізької області звернулось ТОВ «Хліб Токмака» з позовною заявою до Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним рішення від 25.08.2016 № 14-рш.

На підставі платіжного доручення № 1303 від 20.10.2016 ТОВ «Хліб Токмака» сплачено судовий збір у сумі 1450 гривень за подання вищевказаної позовної заяви.

На підставі платіжного доручення № 9541626 від 30.12.2016 ТОВ «Хліб Токмака» сплачено штраф у сумі 23000 гривень за Рішенням адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 25.08.2016 № 14-рш, та за платіжним дорученням № 88 від 26.01.2017 пені у сумі 3105 гривень за прострочення сплати вищевказаного штрафу.

Таким чином ОСОБА_1 достовірно знав про те, що ТОВ «Хліб Токмака» було притягнено до відповідальності за порушення у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються результатів торгів.

19.01.2017 на виконання річного плану закупівель, у відповідності до Закону України «Про публічні закупівлі» комунальною установою «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги міста Запоріжжя» (ЄДРПОУ 05498677) оголошено процедуру закупівлі - відкриті торги на закупівлю хлібопродуктів, свіжовипечених хлібобулочних та кондитерські виробів (хліб пшеничний з борошна вищого ґатунку та хліб із суміші борошна житнього та пшеничного першого ґатунку), код ДК 021:2015- 15810000-9, та висунуто ряд вимог до учасників, а саме: надання довідки в довільній формі про відсутність підстав для відмови Учаснику в участі у процедурі закупівлі (в довідці Учасник зазначає кожну підставу окремо, згідно вимог статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі», крім пунктів 1 та 7 частини першої статті 17 даного Закону); та до учасників-переможців, а саме: надання довідки-гарантії довільної форми, яка засвідчує, що учасник протягом останніх 3-ох років не притягувався до відповідальності за порушення у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів.

01.02.2017, в період часу з 08 години 00 хвилин до 17 години 00 хвилин, більш точний час під час досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_1 , будучи службовою особою, а саме: Генеральним директором ТОВ «Хліб Токмака», маючи єдиний умисел на внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, складання та видачу службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, та реалізуючи свій злочинний умисел, у приміщенні свого службового кабінету у будівлі ТОВ «Хліб Токмака», розташованої за адресою: Запорізька область, м. Токмак, вул. Чкалова, 63, достовірно знаючи, що ТОВ «Хліб Токмака» відповідно до рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 25.08.2016 № 14-рш було притягнено до відповідальності за порушення у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються результатів торгів, вніс до інформаційного листа № 52 від 01.02.2017 на ім`я голови тендерного комітету з проведення закупівлі через електрону систему закупівель КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги міста Запоріжжя», виготовленого на офіційному бланку Товариства, завідомо неправдиві відомості про те, що ТОВ «Хліб Токмака» протягом останніх трьох років не притягувався до відповідальності за правопорушення, передбачені ст.ст. 50 п. 1, 6 ч. 2 п. 4 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення дій, які стосуються спотворення результатів торгів (тендерів). Продовжуючи реалізовувати свій єдиний злочинний умисел, ОСОБА_1 засвідчив вказаний інформаційний лист особистим підписом та печаткою ТОВ «Хліб Токмака», чим надав всіх реквізитів, та здійснив складання завідомо неправдивого документу.

Продовжуючи свій єдиний злочинний умисел на внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, складання та видачу службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, та реалізуючи свій злочинний умисел, 07.02.2017 в період часу з 08 години 00 хвилин до 17 години 00 хвилин, більш точний час під час досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_1 , будучи службовою особою, а саме: Генеральним директором ТОВ «Хліб Токмака», у приміщенні свого службового кабінету у будівлі ТОВ «Хліб Токмака», розташованої за адресою: Запорізька область, м. Токмак, вул. Чкалова, 63, достовірно знаючи, що ТОВ «Хліб Токмака» відповідно до рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 25.08.2016 №14-рш було притягнено до відповідальності за порушення у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються результатів торгів, вніс до довідки-гарантії щодо відсутності антиконкурентних дій №52 від 07.02.2017 на ім`я голови тендерного комітету з проведення закупівлі через електрону систему закупівель КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги міста Запоріжжя», виготовленого на офіційному бланку Товариства, завідомо неправдиві відомості про те, що ТОВ «Хліб Токмака» протягом останніх трьох років не притягувався до відповідальності за порушення у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів. Продовжуючи реалізовувати свій єдиний злочинний умисел, ОСОБА_1 засвідчив вказаний інформаційний лист особистим підписом та печаткою ТОВ «Хліб Токмака», чим надав всіх реквізитів, та здійснив складання завідомо неправдивого документу.

Вищевказані інформаційний лист № 52 від 01.02.2017 та довідка-гарантія щодо відсутності антиконкурентних дій № 52 від 07.02.2017 згідно примітки до ст.358 КК України є офіційними документами, тобто документами, що містять зафіксовану на матеріальному носії інформацію, яка підтверджує та посвідчує певний факт, який спричинив наслідки правового характеру, що складені та видані повноважною (компетентною) особою юридичної особи незалежно від форми власності та організаційно-правової форми, що складені з дотриманням визначених законом форм та містять передбачені законом реквізити.

Згідно висновку експерта № 15-14 від 13.03.2019 за результатами проведення судової почеркознавчої експертизи:

- підпис на аркуші паперу з друкованим текстом «Інформаційний лист щодо відсутності підстав для відмови у процедурі закупівлі», вилученому у КУ «МКЛЕтШМД м. Запоріжжя» навпроти записів «Генеральний директор ТОВ «Хліб Токмака» та «ОСОБА_1», виконаний ОСОБА_1 .

- підпис на аркуші паперу з друкованим текстом «Довідка-гарантія щодо відсутності антиконкурентних дій», вилученому у КУ «МКЛЕтШМД м. Запоріжжя» навпроти записів «Генеральний директор ТОВ «Хліб Токмака» та «ОСОБА_1», виконаний ОСОБА_1 .

17.02.2017, у період часу з 08 години 00 хвилин до 16 години 00 хвилин, більш точний час під час досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_1 , знаходячись за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 80 , продовжуючи реалізовувати свій єдиний злочинний умисел, надав до тендерного комітету КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги міста Запоріжжя» оригінали документів тендерної пропозиції для участі у відкритих торгах по процедурі закупівлі хлібопродуктів, свіжовипечених хлібобулочних та кондитерських виробів (хліб пшеничний з борошна вищого гатунку та хліб із суміші борошна житнього та пшеничного першого ґатунку), код ДК 021:2015-15810000-9, у тому числі вищевказані інформаційний лист №52 від 01.02.2017 та довідку-гарантію щодо відсутності антиконкурентних дій №52 від 07.02.2017, чим видав завідомо неправдиві офіційні документи.

Згідно Журналу реєстрації вхідної кореспонденції КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги міста Запоріжжя», документи тендерної пропозиції ТОВ «Хліб Токмака» зареєстровано 17.02.2017 за вхідним номером 249/01-9.

Згідно протоколу № 22 від 14.02.2017 засідання тендерного комітету КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги міста Запоріжжя» ТОВ «Хліб Токмака» визнане переможцем торгів по процедурі закупівлі - відкриті торги на закупівлю хлібопродуктів, свіжовипечених хлібобулочних та кондитерських виробів (хліб пшеничний з борошна вищого ґатунку та хліб із суміші борошна житнього та пшеничного першого гатунку), код ДК 021:2015- 15810000-9.

27.02.2017 між КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги міста Запоріжжя» (Покупець), в особі головного лікаря Завгороднього СМ., та ТОВ «Хліб Токмака» (Продавець), в особі генерального директора ОСОБА_1 укладений договір № 35/30 про закупівлю товару, згідно умов якого Продавець зобов`язується передати у власність Покупця хлібопродукти, свіжовипечені хлібобулочні та кондитерські вироби, а саме: хліб пшеничний з борошна вищого ґатунку у кількості 20442,5 кг загальною вартістю з ПДВ 156589,55 грн., та хліб із суміші борошна житнього та пшеничного першого ґатунку у кількості 2405 кг, загальною вартістю з ПДВ 19335,45 грн.

Згідно ч. 3 ст. 17 Закону України «Про державні закупівлі» замовник у тендерній документації зазначає, що інформація про відсутність підстав, визначених у частинах першій і другій цієї статті, надається в довільній формі.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державні закупівлі» замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов`язаний відхилити тендерну пропозицію учасника в разі, якщо суб`єкт господарювання (учасник) протягом останніх трьох років притягувався до відповідальності за порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів (тендерів).

Згідно пунктів 2 та 3 ч. 1 ст. 30 Закону України «Про державні закупівлі», замовник відхиляє тендерну пропозицію в разі якщо переможець не надав документи, що підтверджують відсутність підстав, передбачених статтею 17 цього Закону; наявні підстави, зазначені у статті 17 і частині сьомій статті 28 цього Закону.

Таким чином, видача ОСОБА_1 офіційних документів - інформаційного листа №52 від 01.02.2017 та довідки-гарантії щодо відсутності антиконкурентних дій № 52 від 07.02.2017 за власним підписом на ім`я голови тендерного комітету з проведення закупівлі через електрону систему закупівель КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги міста Запоріжжя», прямо вплинула на результат торгів по процедурі закупівлі - відкриті торги на закупівлю хлібопродуктів, свіжовипечених хлібобулочних та кондитерських виробів (хліб пшеничний з борошна вищого ґатунку та хліб із суміші борошна житнього та пшеничного першого ґатунку), код ДК 021:2015-15810000-9, та мала наслідком допущення ТОВ «Хліб Токмака» до участі у процедурі закупівлі, невідхилення тендерної пропозиції вказаного Товариства, визнання його переможцем відкритих торгів, та у подальшому укладання договору №35/30 від 27.02.2017 про закупівлю товару.

Таким чином, згідно пред`явленого обвинувачення, своїми умисними діями, які виразились у внесені службовою особою до офіційного документу завідомо неправдивих відомостей, складані та видачі службовою особою завідомо неправдивого офіційного документу, ОСОБА_1 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст.366 КК України, тобто службове підроблення.

В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_1 свою вину не визнав, суду пояснив наступне.

З 2012 до 2018 року він працював генеральним директором ТОВ «Хліб Токмака». До 2017 року неодноразово брав участь в тендерах, надавав документи, які готував особисто, ставив підписи, печатки. В цьому випадку крім звичайних документів, була вимога вказати про відсутність стягнень з боку антимонопольного комітету. Також він надавав довідку про відсутність судимостей у керівника підприємства та корупційних справ. Тендер в цьому випадку виграли з низькою ціною продукції, ніяких збитків нікому не було завдано. Номери в інформаційному листі та довідці-гарантії, які були надані на тендер не співпадають з номерами цих документів, зазначених в обвинувачені, мабуть це різні документи. Форма та реквізити інформаційного листа до довідки-гарантії не передбачені жодними нормативними актами. Оригінали документів надавалися вже після визнання переможцем торгів.

Свідок ОСОБА_3 в судовому засіданні суду пояснив наступне. Він працює на посаді генерального директора ТОВ «Хліб Токмака» більше року, раніше він був виконавчим директором. ОСОБА_1 є виконавчим директором, підпорядковується йому за своєю посадою. ОСОБА_1 займається виробничою діяльністю підприємства. Оформлення документів для участі у тендері покладено на юриста, а він, як генеральний директор підписує підготовлені юристом документи. Як це відбувалося раніше, йому не відомо. Йому не відомо чи на той час в штаті був юрист. Документи для участі в тендері направляє секретар поштою. Про накладення стягнення за порушення конкуренції йому стало відомо від поліції, коли викликали на допит. Про договір з лікарнею йому не відомо, як невідомо і про документи, які для цього надавались.

Свідок ОСОБА_4 в судовому засіданні суду пояснила наступне.

Працює головним бухгалтером ТОВ «Хліб Токмака». Підтвердила, що підприємство за договором, який укладав генеральний директор ОСОБА_1 поставляло хліб до Запорізької 5-ї міської клінічної лікарні та отримувало оплату протягом року-півтора. Вона здійснювала оплату штрафних санкцій, антимонопольного комітету або судового рішення в базі «Клієнт Банк». Платіжне доручення генеральний директор не підписував, він лише дає усне розпорядження про здійснення такого платіжа. ОСОБА_1 було відомо про накладення того штрафу та про його сплату.

Свідок ОСОБА_5 в судовому засіданні суду пояснила наступне. Вона працює в Запорізькому обласному територіальному відділенні Антимонопольного комітету України. Їй відомо, що в 2016 році було винесено рішення адміністративної колегії, яким визнано порушення законодавства про захист економічної конкуренції з боку ТОВ «Хліб Токмака». Копію рішення направляли вказаному суб`єкту господарюваня ТОВ «Хліб Токмака». Представник ТОВ «Хліб Токмака» був присутнім разом з адвокатом. Такі листи вони направляли з поштовим повідомленням, згідно з її записів 31.08.2016 р. ТОВ «Хліб Токмака» отримало копію рішення, ТОВ «Хліб Токмака» оспорювало рішення, 20.12.2016 р. суд відмовив в задоволенні позову, штрафні кошти в кінці 30.12.2016 р. були сплачені ТОВ «Хліб Токмака».

Свідок ОСОБА_6 в судовому засіданні суду пояснив наступне. Раніше він працював в 5-й міської лікарні КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя». Він був членом тендерного комітету. В його обов`язки входило приймання рішень по тендерним закупівлям. ОСОБА_1 був учасником торгів. Подробиці тендеру він не пам`ятає, ТОВ «Хліб Токмака» надав всі необхідні документи, зокрема довідку, що не притягався до відповідальності. Він надавав таку довідку після оголошення його переможцем торгів. Саме так передбачено законодавством. Якби було зазначено, що притягався до відповідальності, його б не визнали переможцем торгів. Спочатку всі документи надавали в електроному виді через площадку «Прозоро», після оголошення переможцем, надають оригінали документів. З учасниками тендеру він не спілкувався ніколи, хто складав документ, який надано ТОВ «Хліб Токмака» йому не відомо. Що довідка містить неправдиву інформацію, йому стало відомо на допиті у слідчого.

Свідок ОСОБА_7 ОСОБА_8 в судовому засіданні суду пояснила наступне. До 2019 р. працювала діловодом в 5-й міської лікарні КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя», реєструвала вхідну кореспонденцію, у тому числі і тендерну, але з нею не знайомилась. Отримувала документи від секретаря тендерного комітету, реєструвала і відразу повертала назад, її розглядав тендерний комітет, ОСОБА_9 на той час була секретарем тендерного комітету, ті документи отримувала вона, через канцелярію вони не заходили, зміст довідки їй не відомо.

Свідок ОСОБА_9 в судовому засіданні суду пояснила наступне. В 2017 році вона працювала юристом в 5-й міській клінічній лікарні екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя, була секретарем тендерного комітету. ТОВ «Хліб Токмака» брало участь у тендері на закупівлю хліба, керівник підприємства - генеральний директор ОСОБА_1. Після проведення тендеру з`ясувалося, що надані підприємством документи не відповідають дійсності. Як юрист, вона готувала проекти наказів, договорів, посадові інструкції та інше. Як секретар тендерного комітету, вона розміщувала оголошення про тендер, інші документи. Надавала юридичні консультації іншим членам тендерного комітету. Перелік тендерної документації складається тендерним комітетом, розміщується для учасників лише на торгівельному майданчику. Після того учасники реєструються, подають заявки, свої документи в електронному вигляді. Хто надавав найнижчу пропозицію, автоматично обирається переможцем, їм дається 5 днів для подачі документів для укладання договору. Переможець визначається на підставі електронних документів протягом 5 днів після проведення торгів. Якщо переможець торгів не надає документи то відхиляється пропозиція переможця торгів. Довідку про те, що підприємство не притягувалось до відповідальності за порушення антимонопольного законодавства передбачив тендерний комітет, в Законі України «Про публічні закупівлі» такого немає, надану інформацію вони не перевіряли. Для визначення переможця паперові документи не потрібні. Прокуратура наполягала розірвати договір, суд вирішив, що договір не дійсний. Про неправдивість інформації їм стало відомо від прокуратури. ТОВ «Хліб Токмака» всі зобов`язання за договором виконувало без порушень. Крім документів, передбачених Законом України «Про тендерні закупівлі», тендерний комітет може передбачити інші документи, які необхідно надати. ТОВ «Хліб Токмака» переміг в торгах, надав документи, з ним укладали договір і вони здійснювали поставку. В переліку тендерних документів була довідка, що учасник не притягувався до відповідальності за порушення антимонопольного законодавства. Вона надавалась для участі в торгах в електронній формі, а переможцем торгів - в паперовій формі. Документи надати міг сам директор, або хтось інший. Довідка містила текст, підпис, печатка, посада - генеральний директор ОСОБА_1.

Свідок ОСОБА_10 в судовому засіданні суду пояснив наступне. В 2017 році він працював заступником головного лікаря по технічним питанням 5-ї лікарні КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя» та на громадських засадах очолював тендерний комітет. До його обов`язків входило організувати закупку, проводили тендер на закупівлю хліба, викласти документи та вимоги в системі «Прозоро». Надійшли заявки, в тому числі від ТОВ «Хліб Токмака», тендерний комітет прийняв рішення, що вони виграли тендер. Потім була вимога прокуратури розірвати договір через надання підроблених документів. Хліб поставляли належної якості, претензій не було. ЗУ «Про закупівлю товарив та послуг» передбачав деякі документи для участі в тендері як обов`язкові, деякі, як не обов`язкові. Спочатку всі документи надаються в електронному вигляді, на підставі цих електронних документів приймається рішення про переможця. Після визначення переможця йому повідомляється, що він повинен надати документи в оригіналах протягом 5 днів. Потім надається строк для укладання договору. Без надання документів у письмовому вигляді договір би не укладали, але таких випадків не було. Інформація про не притягання до відповідальності напевно надавалась. Вони дали довідку, що підприємство не притягувались до відповідальності. Всі документи надаються через канцелярію. Документи надаються у довільній формі, вони не вимагали якусь форму документів. Довідка, щодо не притягнення до відповідальності антимонопольним комітетом вплинула на визначення переможця. За відсутності такої довідки ТОВ «Хліб Токмака» було б відхилено від тендеру, або, якщо б було вказано про притягнення до відповідальності антимонопольним комітетом, їх би не було визнано переможцем тендера і не було б укладено договір. Зразки документів, які треба надати, вони на «Прозоро» не викладали. Інформацію яка міститься в документах, що надавали на тендер, тендерний комітет не перевіряв. Довідка, що визнана недійсною, та документ, в якій ОСОБА_1 вніс неправдиві відомості були у довільній формі, законом їх форма не передбачена. Чи були ці документи в переліку документів, які обов`язково необхідно подавати на тендер, та чи було визначено вимоги до форми, змісту цих документів, він не пам`ятає. Від прокуратури надходив лист про те, що ТОВ «Хліб Токмака» подав недостовірні відомості, через що вимагали розірвати договір. Вони юридично не мали можливості самостійно розірвати договір, а лише через суд.

Свідок ОСОБА_11 в судовому засіданні суду пояснила наступне. Працює в 5-й міській лікарні КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя» на посаді заступника директора з економічних питань. ОСОБА_1 надавав довідку, що ТОВ «Хліб Токмака» не притягувався до відповідальності. Вона на той час була членом тендерного комітету. Тендер оголошувався на закупівлю хліба. ТОВ «Хліб Токмака» було визнано переможцем тендеру. Документи подавали через пошту. Документи розглядались в оригіналах, розкривалися пакети з документами. Було надано довідку, що ТОВ «Хліб Токмака» останні 3 роки не притягувався до відповідальності антимонопольним комітетом. Ця інформація надавалася у довільній формі і ніяким чином не перевірялась. Ця інформація вплинула на результат тендера, без неї ТОВ «Хліб Токмака» не визнали б переможцем тендера і не було б укладено договір, вони б відхилили їх пропозицію. Договір укладає головний лікар, він не є членом тендерного комітету. Всього в тендерному комітеті 7 членів. Зразки документів вони не надавали, документи в довільній формі, тендерний комітет розглядав оригінали документів з мокрими печатками. Достовірність інформації тендерний комітет не перевіряв. Їй не відомо чи притягувався ТОВ «Хліб Токмака» до відповідальності.

Свідок ОСОБА_12 в судовому засіданні суду пояснив наступне. Працює в 5-й міської лікарні КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя» на посаді заступника директора з хірургічної допомоги. Він був членом комісії в тендерному комітеті. Було оголошено тендер, оголошення про закупівлю розміщувалось в системі «Прозоро». Йому відомо, що подавались документи в паперовому виді. Крім інших документів, надсилалась довідка, що ТОВ «Хліб Токмака» не притягувався за порушення законодавства антимонопольним комітетом та інформаційний лист про не притягнення ТОВ «Хліб Токмака» до відповідальності за вчинення корупційних діянь, ця інформація тендерним комітетом не перевірялась. Без цих документів їх би відсторонили від тендера, або, якщо б зазначили про притягнення до відповідальності, за законом в такому випадку не могли брати участь у тендері. Ці документи подаються в довільній формі, то зазначено в ЗУ «Про закупівлі». Про підпис документів в електронному вигляді йому не відомо. Договір укладався за наслідками рішення тендерного комітету. Договір з ТОВ «Хліб Токмака» було розірвано, ким йому не відомо. Зразки документів вони завжди викладали, чи викладали зразки тієї довідки, він не пам`ятає. Після проведення тендера надана учасниками інформація перевіряється, але не тендерним комітетом, а правоохоронними органами.

Свідок ОСОБА_13 в судовому засіданні суду пояснив наступне. Працює в КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя»5-й міської лікарні на посаді начальника медичної частини. На той час він був членом тендерного комітету. Тоді була стандартна тендерна процедура, пропозиція ТОВ «Хліб Токмака» була найкраща, ніяких нарікань у них не було, комісія все перевіряла, все було гаразд. На той момент всі документи подавались в довільній формі через інтернет, у них не було можливості перевірити документи. Була відкрита пропозиція. В наданих документах було зазначено, що ТОВ «Хліб Токмака» не притягався до відповідальності, якщо б притягався то вони б не уклали договір. Якщо б не було надано таку довідку, тендерний комітет не уклав би договір. Чи розірвано той договір йому не відомо, всі документи вивчалися в оригіналах, з мокрими печатками.

Стороною обвинувачення суду надано наступні письмові докази.

Відповідно до постанови від 05.02.2019 року про доручення здійснення досудового розслідування кримінального правопорушення іншому підрозділу, здійснення досудового розслідування кримінального правопорушення було доручено слідчому відділенню Токмацькому ВП Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області. (Т.1 а.с. 74-75)

Постановою прокурора Токмацької місцевої прокуратури Дяченка М.М. від 12.02.2019 року було об`єднано кримінальні провадження №42017080000000108, №12018080060002767 в одне провадження. (Т.1 а.с. 76-77)

Відповідно до копії статуту ТОВ «Хліб Токмака» від 2007 року Товариство з обмеженою відповідальністю створено 03.09.2001 року учасником товариства є приватний підприємець ОСОБА_14 (Т.1 а.с. 136-149)

Відповідно до зміни до статуту ТОВ «Хліб Токмака» від 2015 року учасником ТОВ «Хліб Токмака» є ОСОБА_2 (Т.1 а.с. 150-151)

Відповідно до копії наказу (розпорядження) №224-К від 23.12.2011 р. ОСОБА_1 було прийнято на роботу Генеральним директором ТОВ «Хліб Токмака». (Т.2 а.с. 76)

Копією рішення №12 ТОВ «Хліб Токмака» від 03.01.2016 року підтверджується подовження повноважень Генерального директора ТОВ «Хліб Токмака» ОСОБА_1 строком на 3 роки до 31 грудня 2019 року. (Т.1 а.с. 157)

Відповідно до копії наказу №45Д від 03.01.2016 року в зв`язку з продовженням повноважень перебування ОСОБА_1 на посаді Генерального директора ТОВ «Хліб Токмака» призначити Генеральним директором ТОВ «Хліб Токмака» ОСОБА_1 з посадовим окладом визначеним в контракті. (Т.1 а.с. 155, 158, Т.2 а.с. 77)

Відповідно до рішенням учасника №12 ТОВ «Хліб Токмака» від 03.01.2016 року подовжено повноваження Генерального директора ТОВ «Хліб Токмака» ОСОБА_1 строком 3 (три) роки до 31.12.2019 року. (Т.2 а.с. 78)

03.01.2016 року між ТОВ «Хліб Токмака в особі голови товариства ОСОБА_2 та ОСОБА_1 було укладено трудовий контракт з генеральним директором товариства з обмеженою відповідальністю. (Т.2 а.с. 80)

Відповідно до протоколу №27 від 05.07.2018 р. загальних зборів учасників ТОВ «Хліб Токмака» вирішено звільнити з посади Генерального директора ТОВ «Хліб Токмака» ОСОБА_1 та уповноважити ОСОБА_15 виконувати обов`язки генерального директора ТОВ «Хліб Токмака». (Т.2 а.с. 82)

Відповідно до копії наказу №58-к від 05.07.2018 р. звільнено ОСОБА_1 з посади Генерального директора ТОВ «Хліб Токмака» за власним бажанням. (Т.2 а.с. 79)

Відповідно до копії рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення від 25.08.2016 року №14-рш було визнано дії ТОВ «Хліб Токмака» порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 1 статті 50, пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, та накладено на ТОВ «Хліб Токмака» штраф у розмірі 23 000 (двадцять три тисячі) гривень (Т.1 а.с. 79-86, 182-198)

Відповідно до рішення №908/2793/16 Господарського суду Запорізької області від 20.12.2016 року в задоволенні позову ТОВ «Хліб Токмака» до Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України м. Запоріжжя про визнання недійсним рішення від 25.08.2016 №14-рш відмовлено повністю. (Т.1 а.с. 199-213)

Відповідно до копії квитанції від 12.10.2017 року та платіжних доручень №9541626 від 30.12.2016 р., №88 від 26.01.2017 р. ТОВ «Хліб Токмака» було сплачено кошти у сумі 23000 грн. та 3 105 грн. за адміністративні штрафи та інші санкції. (Т.1 а.с. 160, 214, 215)

Відповідно до копії протоколу №3 засідання КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги міста Запоріжжя» від 18.01.2017 року вирішено обрати по процедурі закупівлі хлібопродуктів, свіжовипечених хлібобулочних та кондитерських виробів (хліб пшеничний з борошна вищого ґатунку та хліб із суміші борошна житнього та пшеничного першого ґатунку) ДК 021:2015 - 15810000-9 процедуру закупівлі - відкриті торги, затвердити річні план закупівель на 2017 рік та затвердити тендерну документацію по процедур закупівлі - відкриті торги на закупівлю хлібопродуктів, свіжовипечені хлібобулочних та кондитерських виробів (хліб пшеничний з борошна вище ґатунку та хліб із суміші борошна житнього та пшеничного першого гатунку) код ДК 021:2015-15810000-9. (Т.1 а.с. 88-89, 251-253)

Відповідно до протоколу №22 засідання КУ «міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги міста Запоріжжя» 14.02.2017 року було вирішено визнати переможцем торгів по процедурі закупівлі - відкриті торги на закупівлю хлібопродуктів, свіжовипечених хлібобулочних та кондитерських виробів (хліб пшеничний з борошна вищого ґатунку та хліб із суміші борошна житнього та пшеничного першого ґатунку), код ДК 021:2015 - 15810000-9 - Товариство з обмеженою відповідальністю «Хліб Токмака» та прийняли рішення про намір укласти договір по даній процедурі закупівлі з Товариством з обмеженою відповідальністю «Хліб Токмака». (Т.1 а.с. 90-91, 244-246)

Відповідно до копії договору про закупівлю товару №35/30 від 27.02.2017 року був укладений договір між КУ «міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги міста Запоріжжя» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Хліб Токмака». Відповідно до листа специфікації додаток 1 до договору про закупівлю товару №35/30 від 27.02.2017 р. всього загальна вартість товару складає 175925 грн. (Т.1 а.с. 92-93, а.с. 152-154, 247)

Відповідно до копій накладних та платіжних доручень №673, №674, №675 від 18.04.2017 року, №№412-419 від 16.03.2017 року, №№601-611 від 29.03.2017 року платник КУ «МКЛЕ та ШМД» оплачувало ТОВ «Хліб Токмака» поставку товару - хліб пшеничний з борошна вищого ґатунку та хліб із суміші борошна житнього та пшеничного першого ґатунку. (Т.1 а.с. 94-134)

Ухвалою слідчого судді Токмацького районного суду Запорізької області від 11.12.2017 року надано дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів слідчим Токмацького ВП Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області, що знаходяться у володінні Господарського суду Запорізької області до матеріалів цивільної справи №908/1247/17 з можливістю ознайомитися та отримати засвідчені копії документів. (Т.1 а.с. 161-162)

Відповідно до протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 10.01.2018 року було надано документи на підставі ухвали Токмацького районного суд Запорізької області від 11.12.2017 №328/3332/17, згідно переліку зазначеному у Додатку № 1 до цього протоколу. (Т.1 а.с. 163)

Відповідно до опису речей і документів, які були вилучені на підставі ухвали слідчого судді від 10.01.2018 року помічником заступника голови Господарського суду Запорізької області ОСОБА_16 надано документи рішення Господарського суду Запорізької області (в прошитому, пронумерованому та опечатаному стані) від 29.08.2017 у справі №908/1247/17 та лист ТОВ «Хліб Токмака» від 01.02.2017 №52, де рішення суду на 1-6 арк., лист - на 7, загальна кількість аркушів 7 засвідчені копії. (Т.1 а.с. 164)

Відповідно до копії рішення Господарського суду Запорізької області від 29.08.2017 року позовні вимоги Запорізької міської ради задоволені. Визнано недійсним рішення тендерного комітету Комунальної установи «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги міста Запоріжжя» про визнання ТОВ «Хліб Токмака» переможцем процедури відкритих торгів із закупівлі хлібопродуктів та про намір укласти з ТОВ «Хліб Токмака» Договір, яке оформлено протоколом № 22 від 14.02.2017 р. Визнано недійсним укладений між Комунальною установою «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги міста Запоріжжя» та ТОВ «Хліб Токмака» Договір № 35/30 від 27.02.2017 р. про закупівлю товару. Стягнуто з Комунальної установи «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги міста Запоріжжя» на користь прокуратури Запорізької області 1600 грн. 00 коп. судового збору. (Т.1 а.с. 165-170)

Відповідно до засвідченої Господарським судом Запорізької області копії, Генеральним директором ТОВ «Хліб Токмака» ОСОБА_1 був підписаний інформаційний лист Голові тендерного комітету з проведення закупівлі Комунальної установи «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги міста Запоріжжя, щодо відсутності підстав для відмови у процедурі закупівлі №52 ст17 від 01.02.2017 р. (Т.1 а.с. 171)

Відповідно до листа Управління захисту економіки в Запорізькій області про надання інформації від 30.11.2018 №206/3590/03 інформацією стосовно ІР-адрес та МАС-адрес автоматизованих робочих місць (комп`ютерів) усіх учасників процедури закупівлі, з яких була завантажена тендерна пропозиція, на чиє ім`я зареєстрований цифровий ключ (логін) володіють оператори авторизованих електронних майданчиків. Державне підприємство «ПРОЗОРРО» має технічну можливість надати тільки ІР-адреси, з яких учасники заходили в аукціон та назви авторизованих електронних майданчиків, з яких учасники процедур закупівель І подавали свої початкові пропозиції. (Т.1 а.с. 179-180)

Відповідно до протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 22.05.2017 року вилучено інформацію про: 1) відкриті торги (тендер), розпочаті в січні 2017 року тендерним комітетом КУ «Міська клінічна лікарня екстреної швидкої медичної допомоги міста Запоріжжя» із закупівлі хлібу пшеничного з борошна вищого ґатунку та хлібу із суміші борошна житнього та пшеничного першого ґатунку у загальній кількості 22847 кг, а саме: 1.1. рішення тендерного комітету, оформлене протоколом від 18.01.2017 №3; 1.2. рішення тендерного комітету, оформлене протоколом від 14.02.2017 №22; 1.3. документи тендерної документації ТОВ «Хліб Токмака», які були подані товариством, отримані тендерним комітетом в електронному вигляді через електронну систему закупівель та на підставі яких було прийнято рішення про визнання переможцем торгів по процедурі закупівлі ТОВ «Хліб Токмака». 2) укладення, виконання та оплату Договору від 27.02.2017 №35/30 між КУ «Міська клінічна лікарня екстреної швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя» та ТОВ «Хліб Токмака», а саме: 2.1. договір; 2.2. накладні; 2.3. платіжні доручення, з можливістю вилучення їх оригіналів у КУ «Міська клінічна лікарня екстреної швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя» за адресою 69005, місто Запоріжжя, вулиця Перемоги, 80 (ЄДРПОУ 05498677) за ухвалою Токмацького районного Запорізької області від 11.12.2017 року, якою клопотання слідчого задоволено та надано тимчасовий доступ до речей і документів в частині доступу до документів, які містять вичерпну інформацію. (Т.1 а.с. 216-243)

Відповідно до протоколу додаткового тимчасового доступу до речей і документів від 10.01.2018 надано документи на підставі ухвали Токмацького районного суду Запорізької області від 11.12.2018 №328/3332/17, згідно переліку зазначеному у Додатку (ах) №№ 1 до цього протоколу. (Т.1 а.с. 249)

Відповідно до опису речей і документів, які були вилучені на підставі ухвали слідчого судді від 10.01.2018 року юристконсультом ОСОБА_9 було надано документ: 1) протокол засідання тендерного комітету КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя №3 від 18.01.2017, в непрошитому, не пронумерованому стані, на 3 арк. (Т.1 а.с. 250)

Копія положення про тендерний комітет КУ «Міська клінічна лікарня екстренної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя», яке затверджено наказом №868 аг від 20.09.16 р. містить відомості про умови проведення тендерних закупівель. (Т.2 а.с. 19-20)

Відповідно до копії наказу КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя» Департаменту охорони здоров`я Запорізької міської ради №867 аг від 20.09.2016 створено тендерний комітет Комунальної установи «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги міста Запоріжжя у наступному складі: Голова тендерного комітету: заступник лікаря з кадрової та правової роботи ОСОБА_19, члени тендерного комітету: - заступник головного лікаря з хірургічної допомоги ОСОБА_12 ; - заступник головного лікаря з технічних питань ОСОБА_10 ; - заступник головного лікаря з економічних питань ОСОБА_11 ; - головний бухгалтер ОСОБА_17 ; - завідуючий аптекою ОСОБА_6 ; - юристконсульт ОСОБА_18 (Т.2 а.с. 21)

Відповідно до копії наказу КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя» Департаменту охорони здоров`я Запорізької міської ради від 01.12.2016 №1102аг-1 призначено головою тендерного комітету КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя» заступника головного лікаря з технічних питань ОСОБА_10 (Т.2 а.с. 22)

Відповідно до копії наказу КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя» Департаменту охорони здоров`я Запорізької міської ради від 11.01.2017 №23аг виключено із складу членів тендерного комітету КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя» юристконсульт ОСОБА_18 та ОСОБА_9 (Т.2 а.с. 23)

Відповідно до копії журналу реєстрації вхідної кореспонденції 03.01.2017 ТОВ «Хліб Токмака» було надано тендерні документи. (Т.2 а.с. 24-26)

Відповідно до довідки КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя» Департаменту охорони здоров`я Запорізької міської ради від 06.12.2018 №0112/231 КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя» по договору від 27.02.2017 №35/30 з ТОВ «Хліб Токмака» за 2017 рік були виплачені кошти у сумі: березень 2017 - 12681,37 грн.; - квітень 2017 - 12257,02 грн.; - травень 2017 - 11815,20 грн.; - червень 2017 - 10924,70 грн.; - липень 2017 - 10798,86 грн.; - серпень 2017 - 10715,40 грн.; - вересень 2017 - 10395,89 грн.; - жовтень 2017 - 11961, 33 грн.; - листопад 2017 - 2817,61 грн., всього за 2017 рік 94367,38 грн. (Т.2 а.с. 27)

Відповідно до протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 26.11.2018 року, на підставі ухвали слідчого судді Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 22.11.2018 року, в приміщені КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя» вилучено оригінали документів наданих ТОВ «Хліб Токмака» для участі у процедурі публічних закупівель № UA-2017-01-19-000559-b, яку проводила КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги міста Запоріжжя», яка розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд.80, наступних документів: - оригінал інформаційного листа довільної форми № 52 від 01.02.2017 року, оригінал довідки-гарантії щодо відсутності анти конкурентних дій ТОВ Хліб Токмака» вих..№ 52-2д від 07.02.2017 р. та інші документи ТОВ «Хліб Токмака» (Т.2 а.с. 32-39)

Копією листа, яка посвідчена КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя» встановлено, що Генеральним директором ТОВ «Хліб Токмака» ОСОБА_1 надано інформаційний лист №52-ст17 від 01.02.2017 р. про відсутність підстав для відмови у процедурі закупівлі. (Т.2 а.с. 40)

Копією листа, яка посвідчена КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя» встановлено, що Генеральним директором ТОВ «Хліб Токмака» ОСОБА_1 від 09.02.2017 р. №52-р було надано Голові тендерного комітету з проведення закупівлі Комунальної установи «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя» реєстр документів, що надаються переможцем у процедурі закупівлі на предмет закупівель: хлібопродукти, свіжовипечені хлібобулочні та кондитерські вироби (хліб пшеничний з борошна вищого ґатунку та хліб із суміші борошна житнього та пшеничного першого ґатунку) (код ДК 021:2015 - 15810000-9). ІЗ №UA-2017-01-19-000559-b, а саме: 1) пропозиція (оновлена), 2) відомості про учасника 3) довідка про наявність обладнання, 4) довідки про наявність працівників та про персонал підприємства, 5) інформація-погодження технічних, якісних та кількісних характеристик товару, 6) копія декларації виробника, 7) копії висновків державної санітарно-епідеміологічної експертизи, 8) копія експлуатаційного дозволу, 9) гарантійний лист щодо застосування заходів із захисту довкілля, 10) інформація про відповідність учасника ст.17 ЗУ «Про публічні закупівлі», 11) довідка податкової інспекції про відсутність заборгованості до бюджету, 12) інформація щодо відсутності антикорупційної програми, 13) довідка-гарантія щодо відсутності антиконкурентних узгоджених дій, 14) довідка щодо відсутності корупційних правопорушень учасника, 15) довідка про санобробку спеціалізованих транспортних засобів, 16) копії документів про санобробку спеціалізованих транспортних засобів, 17) копії медичних книжок водіїв-експедиторів, 18) копія електронного документа з Єдиного державного реєстру підприємств щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство, 19) довідка про відсутність ліквідаційної процедури, 20) довідка про відсутність судимості у службової (посадової) особи учасника генерального директора ОСОБА_1 , який уповноважений представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі та на підписання договору, 21) довідка про відсутність посадової особи учасника в єдиній базі даних осіб, які вчинили корупційні правопорушення, 22) лист-згода на обробку персональних даних,

23) копія витягу із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, 24) копія Свідоцтва платника ПДВ, 25) копія наказу про призначення генерального директора, 26) витяг із Статуту, копія змін до Статуту, 27) підписаний договір -2 примірника. Судом досліджено копії всіх перелічених документів. (Т.2 а.с. 41-74)

Відповідно до висновку експерта від 13.03.2019 №15-14 підпис на аркуші паперу з друкованим текстом «Інформаційний лист щодо відсутності підстав для відмови у процедурі закупівлі», вилученому у КУ «МКЛЕтШМД м. Запоріжжя» навпроти записів «Генеральний директор ТОВ «Хліб Токмака»» та «ОСОБА_1», виконаний ОСОБА_1 . Підпис на аркуші паперу з друкованим текстом «Довідка-гарантія щодо відсутності антиконкурентних дій», вилученому у КУ «МКЛЕтШМД м. Запоріжжя» навпроти записів «Генеральний директор ТОВ «Хліб Токмака»» та «ОСОБА_1», виконаний ОСОБА_1 . Підпис на аркуші паперу з друкованим текстом «Гарантійний лист ТОВ щодо відсутності підстав для відмови у процедурі закупівлі», вилученому у КУ «Обласна клінічна психіатрична лікарня ЗОР» навпроти записів «Генеральний директор» та ОСОБА_1», виконаний ОСОБА_1 . (Т.2 а.с. 123-135)

Сукупністю досліджених судом доказів підтверджено фактичні обставини обвинувачення, які стороною захисту не оспорюються за виключенням невідповідності номерів документів, які зазначені, як предмет злочину номерам, зазначеним в обвинувачені. А саме, в обвинувачені предметом злочину зазначено інформаційний лист №52 від 01.02.2017 на ім`я голови тендерного комітету з проведення закупівлі через електрону систему закупівель КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги міста Запоріжжя», та довідка-гарантія щодо відсутності антиконкурентних дій №52 від 07.02.2017 на ім`я голови тендерного комітету з проведення закупівлі через електрону систему закупівель КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги міста Запоріжжя». Разом з тим, надані стороною обвинувачення та досліджені судом оригінал та копії зазначених документів містять номери 52-ст.17 та 52-2д відповідно. Сторона захисту вказує, що це зовсім інші документи. Разом з тим, встановлено, що зазначені в обвинувачені номери аналогічні номерам цих документів, вказаним в усіх інших процесуальних документах кримінального провадження, а зміст досліджених оригіналів документів співпадає зі змістом документів, викладених в процесуальних документах та підтверджується показаннями свідків, стороною захисту не оспорюється. Такі обставини вказують на те, що номери документів, які вказано, як предмет злочину, в обвинувачені та інших процесуальних документах кримінального провадження викладено не повно.

Разом з тим, обов`язковою ознакою об`єктивної сторони кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, яке інкримінується ОСОБА_1 є внесення службовою особою завідомо неправдивих відомостей до офіційних документів.

Предметом злочину, передбаченого ст. 366 КК України, є офіційний документ. Згідно примітки до ст. 358 КК України під офіційним документом слід розуміти документи, що містять зафіксовану на будь-яких матеріальних носіях інформацію, яка підтверджує чи посвідчує певні події, явища або факти, які спричинили чи здатні спричинити наслідки правового характеру, чи може бути використана як документи - докази у правозастосовчій діяльності, що складаються, видаються чи посвідчуються повноважними (компетентними) особами органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, юридичних осіб незалежно від форми власності та організаційно-правової форми, а також окремими громадянами, у тому числі самозайнятими особами, яким законом надано право у зв`язку з їх професійною чи службовою діяльністю складати, видавати чи посвідчувати певні види документів, що складені з дотриманням визначених законом форм та містять передбачені законом реквізити.

Тому, при встановлені ознак офіційного документа, як предмета злочину слід керуватися такими критеріями: документ має бути складено, видано чи посвідчено відповідною особою в межах її компетенції за визначеною законом формою та з належними реквізитами; зафіксована в такому документі інформація повинна мати юридично значущий характер - підтверджені чи засвідчені нею конкретні події, явища або факти мають спричиняти чи бути здатними спричинити наслідки правового характеру у вигляді виникнення (реалізації), зміни або припинення певних прав та/або обов`язків.

Окрім того, така правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України щодо ознак предмета службового підроблення (справи №5-10кс13, №5-50кс15), яка зводиться до того, що нормативне визначення службового підроблення визнає офіційними документами ті з них, що складаються і видаються службовими особами від імені органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ та організацій, незалежно від форми власності, які посвідчують певні факти і події, що мають правове значення. Ці документи мають бути належним чином складені за формою та містити необхідні реквізити.

Невідповідність документа хоча б одному з наведених критеріїв перешкоджає визнанню його офіційним.

Дослідивши в судовому засіданні докази кримінального провадження, зокрема інформаційний лист від 01.02.2017 та довідку-гарантію від 07.02.2017 суд дійшов висновку про те, що вказані документи не є офіційним, оскільки не відповідають вимогам, встановленим у примітці до ст. 358 ККУкраїни. Крім того, вищезазначені документи будь-яким законом чи підзаконним нормативно-правовим актом не затверджувались.

Інформаційний лист від 01.02.2017 та довідка-гарантія від 07.02.2017 носять інформативний характер, містять інформацію про підприємство, яким вони видані, складені та видані керівником підприємства та породжують правові наслідки у вигляді можливості участі в тендерних процедурах лише саме для цього підприємства, а не для будь-яких інших фізичних та юридичних осіб.

В своїй постанові від 9 липня 2015 р. (справа 1/485/2/13) Верховний суд України визначив обов`язкові ознаки офіційного документу. Так, як зазначено в даній постанові, при встановленні ознак офіційного документа як предмета злочину слід керуватися такими критеріями: документ має бути складено, видано чи посвідчено відповідною особою в межах її професійної чи службової компетенції за визначеною законом формою та з належними реквізитами; зафіксована в такому документі інформація повинна мати юридично значущий характер - підтверджені чи засвідчені нею конкретні події, явища або факти мають спричиняти чи бути здатними спричинити наслідки правового характеру у вигляді виникнення (реалізації), зміни або припинення певних прав та/або обов`язків. Невідповідність документа хоча б одному з наведених критеріїв перешкоджає визнанню його офіційним.

Цю саме думку підтвердив Верховний Суд України і в своєму узагальненні "Практика розгляду кримінальних справ про злочини, склад яких передбачено ст. 366 Кримінального кодексу України (службове підроблення)" від 19.10.2009 р., де зазначив, що обов`язковою ознакою службового підроблення є його предмет - офіційні документи. Для того, щоб той чи інший акт був визнаний документом та мав статус офіційного, він повинен відповідати певним ознакам… 5) офіційним згідно зі ст. 366 КК ( 2341-14 ) є лише такий документ, що містить зафіксовану на будь-яких матеріальних носіях інформацію, яка підтверджує чи посвідчує певні події, явища або факти, які породили чи здатні породити наслідки правового характеру, чи може бути використана як документи - докази у правозастосовній діяльності, що складаються, видаються чи посвідчуються повноважними (компетентними) особами органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, юридичних осіб незалежно від форми власності та організаційно-правової форми, а також окремими громадянами, у тому числі самозайнятими особами, яким законом надано право у зв`язку з їх професійною чи службовою діяльністю складати, видавати чи посвідчувати певні види документів, що складені з дотриманням визначених законом форм та містять передбачені законом реквізити.

Дослідивши, інформаційний лист та довідку-гарантію щодо відсутності антиконкурентних дій у внесенні до яких завідомо неправдивих відомостей обвинувачується ОСОБА_1 , суд встановив, що вони складені за довільною формою, яка жодним законом чи підзаконним нормативно-правовим актом не визначалася (не затверджувалася). Даний факт підтверджується показаннями свідків - членів тендерного комітету, стороною обвинувачення не спростований.

Оскільки інформаційний лист та довідка-гарантія щодо відсутності антиконкурентних дій не є документом, що складений за визначеною законом формою, виходячи зі змісту вказаної Постанови ВСУ, вони не відповідають даному критерію, а це, в свою чергу, перешкоджає визнанню документів офіційними.

Виходячи із зазначеного, судом встановлено, що інформаційний лист від 01.02.2017 та довідка-гарантія від 07.02.2017 не є офіційними документами, а тому не можуть бути предметом злочину, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України.

Таким чином, за відсутності визначеного ч.1 ст. 366 КК України предмету злочину, як обов`язкової ознаки об`єктивної сторони цього злочину, в діянні ОСОБА_1 відсутній склад кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кримінального кодексу України, підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого цим Кодексом.

Відповідно до ст. 7 Європейської конвенції держав - членів Ради Європи "Про захист прав людини і основоположних свобод": "Нікого не може бути визнано винним у вчиненні будь-якого кримінального правопорушення на підставі будь-якої дії чи бездіяльності, яка на час її вчинення не становила кримінального правопорушення згідно з національним законом або міжнародним правом".

За таких обставин ОСОБА_1 має бути виправданий за ч.1 ст. 366 КК України.

Долю речових доказів у даному кримінальному провадженні суд вирішує відповідно до вимог ст.100 КПК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 122 Кримінального процесуального кодексу України, залучення стороною обвинувачення експертів спеціалізованих державних установ, а також проведення експертизи за дорученням слідчого судді або суду здійснюється за рахунок коштів, які цільовим призначенням виділяються цим установам з Державного бюджету України.

Таким чином, виходячи із зазначеного та керуючись ст. ст. 100, 122, 124, 373, 374 Кримінального процесуального кодексу України, ст. 2, 366 Кримінального кодексу України, ст.62 Конституції України, ст. 7 Конвенції "Про захист прав людини і основоположних свобод", суд

УХВАЛИВ:

ОСОБА_1 визнати не винуватим у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України та виправдати.

Процесуальні витрати, пов`язані із залученням експерта для проведення почеркознавчої експертизи в сумі 2 288 грн. залишити за Державним бюджетом України.

Речові докази:

- оригінал інформаційного листа ТОВ «Хліб Токмака» від 01.02.2017 щодо відсутності підстав для відмови у процедурі закупівлі адресованого на ім`я голови тендерного комітету з проведення закупівлі через електрону систему закупівель КУ «Міська клінічна лікарня екстреної швидкої медичної допомоги міста Запоріжжя»; -оригінал довідки-гарантії ТОВ «Хліб Токмака» щодо відсутності антиконкурентних дій від 07.02.2017, адресованої на ім`я голови тендерного комітету з проведення закупівлі через електрону систему закупівель КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя», які знаходиться в матеріалах кримінального провадження, повернути за належністю КУ «Міська клінічна лікарня екстреної швидкої медичної допомоги міста Запоріжжя»;

-договір № 12 зберігання від 04.01.2016 на 2 арк.; договір поставки №26-2015 від 02.03.2015 на 1 арк.; специфікація № 2 до Договору поставки № 19/05/15 б/н від 19.05.15 на 1 арк.; договір купівлі продажу від 16.10.2015 на 1 арк.; договір купівлі продажу від 01.03.2015 на 2 арк.; видатковий касовий ордер від 19.01.2017 на 1 арк.; видатковий касовий ордер від 30.01.2017 на 1 арк.; видатковий касовий ордер від 08.02.2017 на 1 арк.; видатковий касовий ордер від 15.08.2016 на 1 арк.; видатковий касовий ордер від 08.09.2016 на 1 арк.; видатковий касовий ордер від 21.11.2016 на 1 арк.; - акт № ЗЗП00000794 від 31.01.2017 на 1 арк.; додаткова угода № 1 до Договору від 22.07.2013 № 14/9 на 1 арк.; договір поставки № 22 від 06.09.2014 на 1 арк.; договір поставки № 17 від 08.07.2014 на 1 арк. Акт приймання-передачі майна від 31.05.2015 на 1 арк.; договір оренди від 01.01.2017 на 2 арк.; акт приймання-передачі майна від 31.01.2015 на 1 арк.; акт приймання-передачі майна від 31.04.2014 на 1 арк.; Акт приймання-передачі майна від 31.05.2014 на 1 арк.; договір підряду від 01.08.2016 на 2 арк.; договір купівлі-продажу від 03.01.2017 на 2 арк.; договір поставки від 11.05.2016 на 2 арк.; договір поставки продукції від 10.01.2017 на 2 арк.; кредитний договір від 13.12.2011 на 4 арк.; додаткова угода від 11.03.2014 на 2 арк.; договір від 03.01.2014 на 4 арк.; - договір купівлі-продажу від 27.08.2013 на 4 арк.; договір постачання від 20.05.2014 на 1 арк.; Договір поставки від 01.01.2012 на 1 арк.; специфікація від 30.03.2015 на 1 арк.; договір № 29 від 23.03.2015 на 5 арк.; договір купівлі-продажу №69 від 01.06.2015 на 2 арк.; додаткова угода від 06.10.2015 на 1 арк.; видатковий касовий ордер від 19.01.2017 на 1 арк.; видатковий касовий ордер від 30.01.2017 на 1 арк.; видатковий касовий ордер від 08.02.2017 на 1 арк.; - видатковий касовий ордер від 01.02.2017 на 1 арк.; видатковий касовий ордер від 20.02.2017 на 1 арк.; видатковий касовий ордер від 27.02.2017 на 1 арк.; звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт від 27.02.2017 на 1 арк.; звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт від 20.02.2017 на 1 арк.; звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт від 08.02.2017 на 1 арк.; звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт від 01.02.2017 на 1 арк.; звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт від 19.01.2017 на 1 арк.; звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт від 30.01.2017 на 1 арк.; відомість на виплату грошей від 31.03.2017 на 1 арк.; відомість на виплату грошей від 30.01.2017 на 1 арк.; відомість на виплату грошей від 30.03.2017 на 1 арк.; акт № ОУ - 24481 здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 31.07.2017 на 1 арк.; специфікація від 21.12.2017 на 1 арк., акт №ОУ - 024325 здачі-прийняття робіт (надання послуг і 29.03.2017, паї арк..; акт №0326у17 здавання-приймання наданих послуг з навчання 24.03.2017, на 1 арк.; видатковий касовий ордер від 07.04.2017 на 1 арк.; видатковий касовий ордер від 06.06.2017 на 1 арк.; видатковий касовий ордер від 13.11.2017 на 1 арк.; видатковий касовий ордер від 25.01.2018 на 1 арк.; видатковий касовий ордер від 12.03.2018 на 1 арк.; видатковий касовий ордер від 10.05.2018 на 1 арк.; - наказ (розпорядження) № 172-к від 23.10.2017 на 1 арк.; наказ (розпорядження) № 170-к від 13.10.2017 на 1 арк.; наказ (розпорядження) № 183-к від 30.11.2017 на 1 арк.; наказ (розпорядження) № 50-к від 02.08.2017 на 1 арк.; наказ (розпорядження) № 184-к від 01.12.2017 на 1 арк.; товарно - транспортну накладну від 08.04.2017 на 1 арк.; товарно - транспортну накладну від 12.04.2017 на 1 арк.; товарно - транспортну накладну від 06.04.2017 на 1 арк.; товарно - транспортну накладну від 30.07.2017 на 1 арк.; товарно - транспортну накладну від 02.04.2017 на 1 арк.; товарно - транспортну накладну від 02.07.2017 на 1 арк.; товарно - транспортну накладну від 06.07.2017 на 1 арк.; Товарно - транспортну накладну від 10.07.2017 на 1 арк.; товарно - транспортну накладну від 14.07.2017 на 1 арк.; товарно - транспортну накладну від 18.07.2017 на 1 арк.; товарно - транспортну накладну від 26.07.2017 на 1 арк.; товарно - транспортну накладну від 20.07.2017 на 1 арк.; звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт від 28.08.2018 на 1 арк.; звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт від 23.08.2018 на 1 арк.; звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт від 03.09.2018 на 1 арк.; звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт від 11.12.2017 на 1 арк.; звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт від 08.12.2017 паї арк.; звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт від 03.07.2018 на 1 арк.; звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт ви 31.07.2018 на 1 арк.; звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт від 19.06.2018 на 1 арк.; звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт від 14.06.2018 на 1 арк.; звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт від 06.06.2018 на 1 арк.; звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт від 31.05.2018 на 1 арк.; звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт від 26.07.2018 на 1 арк.; звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт від 20.07.2018 на 1 арк.; звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт від 12.07.2018 на 1 арк.; звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт від 09.07.2018 на 1 арк.; договір поставки №27062017 від 27.06.2017 на 5 арк.; - договір №11/17 від 18.04.2017 на 1 арк.; акт від 01.05.2017 на 1 арк.; договір від 01.05.2017 на 1 арк.; прайс -лист від 13.03.2018 на 1 арк., які знаходяться в матеріалах кримінального провадження, повернути за належністю ТОВ «Хліб Токмака».

Вирок може бути оскаржений до Запорізького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення через Токмацький районний суд Запорізької області.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Копію вироку негайно після його проголошення вручити обвинуваченому та прокурору.

Суддя: