
Справа № 718/264/20
Провадження № 2-о/718/11/20
У Х В А Л А
про залишення заяви без руху
17.02.2020 року м. Кіцмань Чернівецька область
Суддя Кіцманського районного суду Чернівецької області Мінів О.І., розглянувши матеріали цивільної справи №718/264/20 за заявою ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ), заінтересована особа Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства Юстиції Кіцманський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану (місцезнаходження: вул. Сковороди, 1 м. Кіцмань, Чернівецький область) про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану, -
ВСТАНОВИВ:
До Кіцманського районного суду Чернівецької області надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства Юстиції Кіцманський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану, у якому просить суд винести рішення, яким встановити неправильність в акті громадянського стану та зобов`язати Кіцманський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції внести виправлення (зміни) в актовий запис №24 про її народження та у графі відомості про дитину змінити ім`я дитини з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 ».
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ч. 1 ст. 5 ЦПК України).
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно п.5 ч.2 ст.293 та ч.2 ст.315 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо згідно закону вони породжують юридичні наслідки.
Перелік справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення визначено в ст.315 ЦПК України.
Як вбачається із вказаних норм права, встановлення факту, що має юридичне значення можливе за умови, якщо від цього залежить виникнення, зміна або припинення прав саме заявника та якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно положень п.п. 2,3 Постанови Пленуму Верховного суду №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», при вирішенні питання про підвідомчість справи суди мають право враховувати норми законодавчих актів, якими передбачено несудовий порядок встановлення певних фактів або визначено факти, які в даних правовідносинах можуть підтверджуватися рішенням суду.
Згідно п.2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 07.07.1995 року № 12 «Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану», відповідно до ст. 161 КпШС суд розглядає в порядку окремого провадження за правилами глави 36 ЦПК справи про встановлення неправильності записів при реєстрації в державних органах актів народження, смерті, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, зміни прізвища, імені та по батькові громадянина в тому разі, коли органами реєстрації актів громадянського стану відмовлено заявникові у внесенні змін до записів у актах громадянського стану або коли з цього приводу є спір між заінтересованими особами (між заявником і особами, інтереси яких може зачепити зміна запису, оскільки у них, у зв`язку з цим, виникнуть певні обов`язки).
У відповідності до абзацу 2 п.3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 07.07.1995 року № 12, згідно з Законом «Про органи реєстрації актів громадянського стану» і Правилами, які встановлюють порядок реєстрації актів громадянського стану і затверджуються Міністерством юстиції України, суд розглядає заяви про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану як у випадках невиправлення органами реєстрації актів громадянського стану помилок, допущених при складанні актового запису, так і при відмові зазначених органів внести в ці записи передбачені законодавством зміни (прізвища, імені, по батькові тощо) і доповнення (наприклад, про національність і громадянство батьків).
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Отже, встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, не зазначених у частині першій статті 315 ЦПК України, в судовому порядку можливо лише тоді, коли діючим законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.
Вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, так і вимогам щодо її змісту.
За правилами п.5 ч.3 ст.175 ЦПК України заява повинна містити виклад обставин, якими заявник обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Згідно ст.318 ЦПК України, яка регламентує зміст та форму заяви про встановлення фактів, що має юридичне значення, у заяві повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт.
Якщо в заяві не зазначено, який конкретно факт просить встановити заявник, з яких причин неможливо одержати або відновити документ, що посвідчує даний факт, якими доказами цей факт підтверджується або до заяви не приєднано довідки про неможливість одержання чи відновлення необхідних документів,суддя постановляє ухвалу про залишення заяви без руху і надає заявникові строк для виправлення недоліків. У разі невиконання цих вказівок заява вважається неподаною і повертається заявникові, про що суддя постановляє мотивовану ухвалу.
На підставі вищезазначеного, суд приходить до висновку, що у порушення ч. 6 ст. 175 ЦПК України заява не відповідає іншим вимогам, встановленим законом (п. 1, 2 ч. 1, ч.2 ст. 318 ЦПК України), а саме - заявником не зазначено та не надано відповідних доказів з якою метою вона просить встановити зазначений факт.
Справи окремого провадження розглядаються за участю заявника та заінтересованих осіб.
У справах окремого провадження беруть участь заінтересовані особи, визначенню кола яких має сприяти чітка вказівка заявника у заяві до суду мети, для якої потрібно встановити цей факт.
Крім того, заявник ОСОБА_1 не надає доказів того, що вона зверталася до Кіцманського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану з метою внесення змін до актового запису №24, що в свою чергу не може підтвердити той факт, що остання не має змоги в позасудовому порядку вирішити вказане питання.
Отже, заявнику необхідно зазначити та надати відповідні докази з якою метою вона просить встановити зазначений факт, та надати докази того, чи зверталася вона у позасудовому порядку до Кіцманського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану з метою внесення змін до актового запису №24 у порядку, визначеному «Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання», затвердженими Наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011 року.
Вказані в ухвалі недоліки позбавляють суд можливості відкрити провадження за цією справою та призначити її до судового розгляду.
Згідно ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статті 175 і 177 ЦПК України, постановляє ухвалу про залишення заяви без руху. В ухвалі про залишення заяви без руху зазначаються недоліки заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення вказаної ухвали.
При цьому, способом виконання ухвали суду є складання тексту «позовної заяви» із усуненими недоліками, а не подання суду роз`яснень, заяв, пояснень. Виправлена позовна заява із додатками має бути подана в примірниках для суду та відповідачів.
Прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
Керуючись статтями 175, 177, 185, 260 ЦПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства Юстиції Кіцманський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану, про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану - залишити без руху.
Надати заявниці ОСОБА_1 строк 10 (десять) днів для усунення зазначених недоліків, який рахувати з дня отримання нею даної ухвали.
Роз`яснити заявниці право усунути виявлений недолік, шляхом подання позовної заяви з додержанням вимог встановлених ст. ст. 175, 177 ЦПК України.
У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк, заява буде вважатися неподаною та повернута заявнику.
Роз`яснити, що повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: О.І. Мінів