
справа № 197/135/20
провадження № 2-а/197/6/20
ШИРОКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про передачу адміністративної справи на розгляд іншого адміністративного суду
14 лютого 2020 року смт Широке
Суддя Широківського районного суду Дніпропетровської області Охнач О.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 до Комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визначення УБД, третя особа - Широківський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, про надання статусу учасника бойових дій,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 звернувся до суду з вищезазначеною позовною заявою та просить зобов`язати відповідача надати йому статус учасника бойових дій і видати посвідчення учасника бойових дій встановленого законодавством зразка.
Вивчивши зміст позовних вимог та підстави, якими вони обґрунтовані, приходжу до висновку, що вказана позовна заява не підсудна Широківському районному суду Дніпропетровської області, як адміністративному суду.
Так, відповідно до ст. 20 КАС України в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов`язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:
оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;
уточнення списку виборців;
оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум;
оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов`язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:
примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;
примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".
Частиною 2 статті 20 КАС України передбачено, що окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Відповідно до ч. 5 ст. 5 КАС України, ніхто не може бути позбавлений права на участь у розгляді своєї справи у визначеному цим Кодексом порядку.
Гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право на справедливий суд включає право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи судом, встановленим законом.
Згідно з судовою практикою Європейського Суду з прав людини у разі перевищення судом повноважень, які чітко викладені в процесуальному законі, такий суд не може вважатися «судом, встановленим законом» у значенні п. 1 ст. 6 Конвенції (справа «Сокуренко і Стригун проти України»).
Оскільки частиною 1 статті 20 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено розгляд місцевими загальними судами як адміністративними судами спорів фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, то відповідно до частини 2 статті 20 Кодексу адміністративного судочинства України зазначені спори підсудні окружним адміністративним судам.
Враховуючи наведене, Широківському районному суду Дніпропетровської області, як місцевому суду, не підсудна адміністративна справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визначення УБД, третя особа - Широківський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, про надання статусу учасника бойових дій, оскільки її розгляд за правилами розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів віднесено до підсудності окружного адміністративного суду.
Пунктом 2 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Діюче процесуальне законодавство не передбачає можливості повернення позовної заяви у разі її предметної непідсудності суду чи відмови у відкритті провадження за такою заявою.
В той же час статтею 29 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено і можливості передачі адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого відповідно до предметної юрисдикції, тому суд відповідно до вимог частини 2 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України застосовує до правовідносин аналогію пункту 2 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України (суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду).
Таким чином, враховуючи, що позивач подав позов, предметна юрисдикція якого віднесена Дніпропетровському окружному адміністративному суду, справа підлягає передачі до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст. ст. 7 ч.6, 20 ч.2, 29 ч.1 п.2, 241-243, 248, 256, 294, 295 КАС України, суддя
ПОСТАНОВИЛА:
Справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визначення УБД, третя особа - Широківський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, про надання статусу учасника бойових дій передати Дніпропетровському окружному адміністративному суду (49089, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, буд. 4).
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду через Широківський районний суд Дніпропетровської області протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 299 КАС України.
Повний текст ухвали складено 14 лютого 2020 року.
СУДДЯ О.В.ОХНАЧ