
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
07.02.2020 Справа № 905/2206/19
Суддя - Говорун О.В.
Секретар судового засідання - Коновалова А.І.
Особа, якій законом надано право звертатись до суду в інтересах інших осіб - заступник керівника Чернігівської місцевої прокуратури в інтересах держави, в особі Державної служби України з безпеки на транспорті.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Схід-Скло".
Про стягнення 1378 грн.
Справу розглянуто в порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання.
Заступник керівника Чернігівської місцевої прокуратури, в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті звернувся до господарського суду Донецької області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Схід-Скло" про стягнення 1378 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем здійснювалось перевезення вантажу великогабаритним транспортним засобом з порушенням вимог чинного законодавства, а саме надання послуг із перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень.
Ухвалою суду від 09.12.2019 вирішено розглядати справу у порядку спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання.
Учасники розгляду справи були повідомлені належним чином про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Станом на момент прийняття рішення у справі, від сторін будь-яких заяв, клопотань та документів до суду не надходило.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав.
Суд, дослідивши письмові докази у справі, встанови наступні факти та відповідні ним правовідносини.
07.08.2018 посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті (Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області) на автодорозі М-01 (Київ-Чернігів-Н.Яриловичі) 124 км, здійснено габаритно-ваговий контроль автопоїзду: автомобіль (тягач) марки DAF, модель FT XF 165, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з причепом марки FAYMONVILLE, НОМЕР_2 , які належать товариству з обмеженою відповідальністю "Схід-Скло", що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортних засобів. Відповідно до міжнародної товарно-транспортної накладної №467190, перевізник - Товариство з обмеженою відповідальністю "Схід-Скло". (а.с.30)
За результатами перевірки, був складений акт від 07.08.2018 №077060, відповідно до якого було виявлено порушення передбаченого п.22.5 Правил дорожнього руху України. Так, перевезення у міжнародному автомобільному сполученні було здійснено з перевищенням вагових обмежень, а документів на підтвердження внесення плати за проїзд транспортних засобів з перевищенням вагових обмежень надано не було (а.с.25).
Результати вагового контролю (навантаження на осі), також підтверджується довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 07.08.2018 №0015582 (а.с.28).
Також, 07.08.2018 складений акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0020841, згідно з яким перевезення вантажу здійснено із перевищенням осьового навантаження (а.с.27).
До вказаного акту додано розрахунок плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, відповідно до якого плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні становить 44 євро (а.с.29), що станом на 07.08.2018 складає 1378 грн.
Позивач 10.10.2018 надіслав відповідачу лист №2176/40-18 в якому повідомив про необхідність внесення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри, яких перевищують нормативні, у розмірі 44 євро (1378 грн) (а.с.31).
Частиною 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18 січня 2001 року, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі-дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27 червня 2007 року (далі - Порядок габаритно-вагового контролю).
Відповідно до п. 4 Порядку габаритно-вагового контролю робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується Укртрансбезпекою, її територіальними органами, службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку.
Згідно з п.п.3 п.2 Порядку габаритно-вагового контролю, великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.
Відповідно до п.п. 4 п. 2 Порядку, габаритно-вагового контролю, габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Пунктом 28 Порядку габаритно-вагового контролю визначено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Відповідно до п. 31-1 Порядку, габаритно-вагового контролю, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру:до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п`ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.
Пунктом 27 Порядку передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком України на день проведення розрахунку.
Розрахунок №0020841 від 07.08.2018 на загальну суму 44 євро (а.с.29), що станом на 07.08.2018 складає еквівалент у сумі 1378 грн, здійснений відповідно до затвердженої формули (з урахуванням норм пункту 31-1, затвердженої постановою КМУ №879 від 27 червня 2007 року), є вірним.
Відповідно до п. 31-1 Порядку, перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Відповідно до п. 26 Порядку кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.
Відповідач, на час прийняття рішення у справі, доказів оплати заборгованості в сумі 1378 грн не надав.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги позивача доведеними, а отже такими, що підлягають задоволенню повністю.
Щодо наявності підстав для представництва прокурором інтересів держави в цій справі суд зазначає наступне.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.131-1 Конституції України, прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно з ч.1, 3, 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті. Не допускається здійснення прокурором представництва в суді інтересів держави в особі державних компаній, а також у правовідносинах, пов`язаних із виборчим процесом, проведенням референдумів, діяльністю Верховної Ради України, Президента України, створенням та діяльністю засобів масової інформації, а також політичних партій, релігійних організацій, організацій, що здійснюють професійне самоврядування, та інших громадських об`єднань. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.
Частиною 3 статті 53 ГПК України передбачено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Отже, виключними випадками, за яких прокурор може здійснювати представництво інтересів держави в суді, є порушення або загроза їх порушення.
Прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті.
Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, відповідно до якого Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Згідно з пп. 27) п. 5 Положення, Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, в тому числі, здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи (п. 8 Положення).
Листом від 26.11.2019 № 63-3003вих-19 прокурор повідомив Державну службу України з безпеки на транспорті про звернення до суду з позовом (а.с.47).
При зверненні з позовом, в обґрунтування підстав для представництва, прокурор зазначив, що несплата суб`єктами господарювання плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, тягне за собою ненадходження коштів до Державного бюджету України, що суттєво порушує інтереси держави.
Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області листами від 12.11.2018 №2495/41-18, від 26.03.2019 №2180/05/15-19 звернулось до прокурора Чернігівської області щодо представництва інтересів держави в особі Укртрансбезпеки в суді з питання стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування, зокрема, з Товариства з додатковою відповідальністю "Схід-Скло" у сумі 44 євро (1378 грн), посилаючись, зокрема, на те, що Державній службі України з безпеки на транспорті відмовляють у відкритті проваджень щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування у зв`язку з відсутністю у Державної служби України з безпеки на транспорті повноважень на звернення до суду з такими позовами.
Перевіривши обґрунтованість наведених прокурором доводів в обґрунтування підстав для звернення його з позовом у даній справі для захисту інтересів держави, суд дійшов висновку, що останнім належним чином обґрунтовано, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту та визначені законом підстави для звернення до суду прокурора.
Згідно з ч.1 ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу.
Судові витрати, на підставі статті 129 ГПК України, покладаються на відповідача.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 129, 236-238 ГПК України, господарський суд
В И Р I Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Схід-Скло" (85110, Донецька область, м.Костянтинівка, вул.Леваневського, 18, ідентифікаційний код юридичної особи - 33287485) на користь Державного бюджету України 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Схід-Скло" (85110, Донецька область, м.Костянтинівка, вул.Леваневського, 18, ідентифікаційний код юридичної особи - 33287485) на користь Прокуратури Чернігівської області (14000, м.Чернігів, вул.Князя Чорного, 9, ідентифікаційний код юридичної особи - 02910114) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається в порядку встановленому ст. 257 ГПК України, з урахуванням п.п.17.5) п.п.17 п.1 Розділу ХІ Перехідні положення ГПК України, протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 12.02.2020.
Суддя О.В. Говорун