Ухвала суду № 87623381, 17.02.2020, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
17.02.2020
Номер справи
911/3023/19
Номер документу
87623381
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

"17" лютого 2020 р. Справа № 911/3023/19

за позовом Акціонерного товариства «Укртрансгаз», м. Київ

до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи

«Київоблгаз», м. Боярка

про стягнення 383 276 968,53 грн

Суддя Христенко О.О.

за участю представників:

від позивача: Мотлях О.О. - довіреність № 1-2056 від 28.12.2019;

від відповідача: Вознюк Є.В. - адвокат, довіреність ДР-10-0120 від 02.01.2020.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Ухвалою господарського суду Київської області від 10.12.2019 відкрито провадження у справі № 911/3023/19 та призначено підготовче засідання на 10.01.2020.

Ухвалою господарського суду Київської області від 10.01.2020 відкладено підготовче засідання на 29.01.2020.

В підготовчому засіданні 29.01.2020 судом оголошено перерву до 17.02.2020.

31.01.2020 через канцелярію суду від позивача надійшло клопотання від 24.01.2020 (вх. № 2325/20 від 31.01.2020) про залучення до справи у якості третьої особи - Національну комісію, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг.

14.02.2020 через канцелярію суду від відповідача надійшли заперечення від 05.02.2020 (вх. № 3518/20 від 14.02.2020) на клопотання позивача про залучення до справи у якості третьої особи - Національну комісію, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг.

В підготовчому засіданні 17.02.2020 представником позивача підтримано своє клопотання про залучення до справи у якості третьої особи на стороні позивача - Національну комісію, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг.

Представник відповідача заперечував щодо залучення третьої особи з підстав викладених у своїх запереченнях від 05.02.2020 (вх. № 3518/20 від 14.02.2020).

Щодо поданого представником позивача клопотання про залучення до участі у справі третьої особи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 50 Господарського процесуального кодексу України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з статтею 2 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, що здійснюється Регулятором відповідно до цього Закону, а також законів України «Про природні монополії», «Про ринок електричної енергії», «Про ринок природного газу»,«Про трубопровідний транспорт", «Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу», «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», «Про теплопостачання», «Про питну воду та питне водопостачання", інших актів законодавства, що регулюють відносини у відповідних сферах.

У відповідності до статті 3 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України, основними завданнями якого, серед іншого, є забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав; інші завдання, передбачені законом.

Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор контролює виконання операторами систем передачі та розподілу, операторами газотранспортної та газорозподільних систем, іншими суб`єктами ринків електричної енергії і природного газу, а у відповідних випадках - власниками систем їхніх зобов`язань відповідно до закону, а також, згідно з пунктом частини 2 цієї статті має право вимагати від операторів систем передачі та розподілу електричної енергії або операторів газотранспортної та газорозподільних систем за необхідності змінювати умови і положення, у тому числі тарифи або методики, з метою забезпечення їх пропорційності і застосовування на недискримінаційній основі.

Таким чином, з огляду на те, що НКРЕКП є регулятором ціноутворення на природний газ, а також здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів суб`єктів господарювання, то суд, з метою повного, всебічного та об`єктивного розгляду справи вважає за необхідне залучити зазначений державний орган до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, а тому клопотання позивача підлягає задоволенню.

Разом з цим, згідно ч. 3 ст. 177 ГПК України підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.

Отже, у відповідності до ст.ст. 182, 183, 202 ГПК України з метою дотримання принципів господарського судочинства, а саме рівності усіх учасників перед законом і судом та змагальності, підготовче провадження слід продовжити для надання можливості сторонам скористатися своїми процесуальними правами та обов`язками при проведенні підготовчого провадження.

Згідно п. 2 ч. 2 ст. 183 ГПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 50, 172, 177-183, 234, 235, 255 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Продовжити строк проведення підготовчого провадження на тридцять днів.

2. Відкласти підготовче засідання на « 11» березня 2020 року об 11 год. 20 хв. Засідання відбудеться в приміщенні господарського суду Київської області (м. Київ, вул. С. Петлюри 16/108).

3. Керуючись ст. 50 Господарського процесуального кодексу України, залучити до

участі у справі, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Національну комісію, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (03057 м. Київ, вул. Смоленська,19 код 39369133).

4. Зобов`язати позивача надіслати третій особі копію позову із доданими до нього матеріалами цінним листом з описом вкладення, докази його надсилання надати суду.

5. Зобов`язати відповідача надіслати третій особі копію відзиву із доданими до нього матеріалами цінним листом з описом вкладення, докази його надсилання надати суду.

6. Запропонувати третій особі у строк до 04 березня 2020 року надати суду письмові пояснення щодо своєї правової позиції у справі по суті заявлених позовних вимог та відзиву у порядку ст. 168 ГПК України.

7. Сторонам в строк до 09 березня 2020 року визначитися із доказами, які необхідні для розгляду даної справи відповідно до глави 5 Господарського процесуального кодексу України.

8. Сторонам подання доказів по справі здійснювати відповідно до ст. 80 Господарського процесуального кодексу України.

9. Нагадати, що сторони відповідно до ст. 192 Господарського процесуального кодексу України, можуть укласти мирову угоду на будь-якій стадії розгляду спору.

10. Учасникам процесу письмові докази, які подаються до господарського суду, оформити відповідно до вимог ст. 91 Господарського процесуального кодексу України, а заяви та клопотання - в письмовій формі відповідно до ч. 2 ст. 169 та ст. 170 Господарського процесуального кодексу України.

11. Викликати в судове засідання повноважних представників сторін.

12. Явку сторін визнати обов`язковою.

13. Попередити позивача, що відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 226 Господарського процесуального кодексу України суд може залишити позов без розгляду, якщо позивач без поважних причин не подав витребувані судом докази, необхідні для вирішення спору, або позивач (його представник) не з`явився у судове засідання та не повідомив про причини неявки.

14. Попередити відповідача, що у разі ненадання відзиву на позов та витребуваних судом документів, справа згідно зі ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України буде розглянута за наявними в ній матеріалами.

15. Копію даної ухвали надіслати сторонам у справі.

16. Витребувані документи подати через канцелярію господарського суду Київської області в строк до 09 березня 2020 року.

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://ko.arbitr.gov.ua/sud5012

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Ухвалу підписано 17.02.2020.

Суддя О.О. Христенко