Рішення № 87615327, 17.02.2020, Крюківський районний суд м. Кременчука

Дата ухвалення
17.02.2020
Номер справи
537/4227/19
Номер документу
87615327
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Провадження № 2/537/112/2020

Справа № 537/4227/19

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17.02.2020 року Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області в складі: головуючого судді - Хіневича В.І., за участю секретаря судового засідання - Гавриш А.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області до ОСОБА_1 про відшкодування надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, відповідно до якого, просить суд винести рішення, яким стягнути з ОСОБА_1 надміру виплачені їй кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 7307,31 грн., судові витрати покласти на відповідача.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, як одержувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, згідно Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 24.02.2003 року. Громадянці ОСОБА_1 згідно її заяв та наданих документів було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям, а саме: згідно заяви від 25.07.2017 року - на період з 01.07.2017 року по 31.12.2017 року, згідно заяви від 16.01.2018 року - на період з 01.01.2018 року по 30.06.2018 року.

У лютому 2018 року до Управління надійшов лист Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості від 02.02.2018 № 195, в якому повідомлялося, що ОСОБА_1 знята з реєстрації 30.01.2018 року. Розпорядженням Управління від 28.02.2018 року, ОСОБА_1 було припинено виплату допомоги з 01.02.2018 згідно з п. 25 Порядку, але кошти за лютий 2018 року вже були направлені на її банківський рахунок та отримані нею, хоча права на них вона вже не мала.

У квітні 2018 року під час проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надала відповідач при подачі заяв на призначення вищевказаної допомоги, було виявлено, що її чоловік ОСОБА_3 (як член малозабезпеченої сім`ї) мав дохід в ГВФ Рута філії ПДМН ПАТ «Укртранснафта» в 1, 2 кварталі 2017 року, який вона не задекларувала під час звернення за призначенням допомоги.

Заявниця була попереджена, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняте рішення щодо надання соціальної допомоги будуть перевірені та дала на це згоду, про, що свідчать її підписи у заявах до УСЗН від 25.07.2017 та 16.01.2018. У заявах вона зобов`язалася повідомити управління про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання нею допомоги, зокрема про зняття з обліку у центрі зайнятості - у триденний термін. Також ОСОБА_1 під розпис була попереджена про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання нею неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї.

Внаслідок надання недостовірних відомостей (не задекларувала під час звернення 25.07.2017 всі доходи чоловіка за період з 01.01.2017 по 30.06.2017) та зняття з обліку у центрі зайнятості, заявнику були надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.07.2017 по 31.12.2017 у сумі 5921,37 грн. та за лютий 2018 року в розмірі 1385,94 грн., а всього - 7307,31 грн., хоча права на них вона не мала.

Відповідачу направлялися повідомлення стосовно погашення переплати державної допомоги в добровільному порядку з попередженням, що в разі її відмови управління змушене буде звернутись до суду, на які вона не відреагувала і не повідомила про своє рішення. У телефонній розмові у вересні 2019 року вона пообіцяла підійти до УСЗН, але так і не з`явилася. В зв`язку з чим позивач був змушений звернутися до суду з вказаним позовом.

Представник позивача - Слюсаренко С. В. в судове засідання не з`явилася, направила до суду клопотання про розгляд справи без її участі вказавши, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Відповідач - ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, про причини неявки суд не повідомила, хоча про час та місце розгляду справи належним чином повідомлялася, шляхом направлення судових повісток за адресою реєстрації місця проживання та розміщення оголошення на офіційному веб-порталі Судової влади України.

Враховуючи, що відповідач, який був належним чином повідомлений про місце і час розгляду справи не з`явився в судове засідання без повідомлення причин своєї неявки та з урахуванням клопотання представника позивача, суд вирішив на підставі ст. ст. 247, 280 ЦПК України, провести розгляд справи без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу та ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Суд, повно, обґрунтовано, всебічно та безпосередньо дослідивши всі наявні докази у справі, з`ясувавши всі обставини, на які позивач посилався як на підставу своїх вимог, приходить до наступного.

Судом встановлено, що згідно заяв ОСОБА_1 та наданих документів їй було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям, а саме: згідно заяви від 25.07.2017 року - на період з 01.07.2017 року по 31.12.2017 року, згідно заяви від 16.01.2018 року - на період з 01.01.2018 року по 30.06.2018 року.

Згідно листа Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості від 02.02.2018 № 195 позивачу було повідомлено, що ОСОБА_1 знята з реєстрації 30.01.2018 року. У зв`язку з чим розпорядженням Управління від 28.02.2018 року, ОСОБА_1 було припинено виплату допомоги з 01.02.2018 року згідно з п. 25 Порядку, але кошти за лютий 2018 року вже були направлені на її банківський рахунок та отримані нею.

Згідно акту від 18.04.2018 року за результатом перевірки правильності та повноти інформації, що надала відповідач при подачі заяв на призначення державної соціальної допомоги, було виявлено, що її чоловік ОСОБА_3 (як член малозабезпеченої сім`ї) мав дохід в ГВФ Рута філії ПДМН ПАТ «Укртранснафта» в 1, 2 кварталі 2017 року, який вона не задекларувала під час звернення за призначенням допомоги, що підтверджується копією декларації, для призначення соціальної допомоги та копією довідки про доходи ОСОБА_3 , виданої ГВФ Рута філії ПДМН ПАТ «Укртранснафта» від 04.04.2018 року, та які вплинули на призначення допомоги.

Внаслідок надання недостовірних відомостей (не задекларувала під час звернення 25.07.2017 всі доходи чоловіка за період з 01.01.2017 по 30.06.2017) та зняття з обліку у центрі зайнятості, заявнику були надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.07.2017 по 31.12.2017 у сумі 5921,37 грн. та за лютий 2018 року в розмірі 1385,94 грн., а всього - 7307,31 грн., хоча права на них вона не мала.

Відповідачу направлялися повідомлення стосовно погашення переплати державної допомоги в добровільному порядку з попередженням, що в разі її відмови управління змушене буде звернутись до суду, на які вона не відреагувала і не повідомила про своє рішення що підтверджується копіями листів управління від 07.05.2018 № 03/4226, 08.10.2018 № 03/9707, 29.08.2019 № 03/6438. У телефонній розмові у вересні 2019 року вона пообіцяла підійти до УСЗН, але так і не з`явилася.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.

Відповідно до п.12 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 24.02.2003 року (далі Порядку) виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється якщо сімєю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти - з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Заявниця була попереджена, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняте рішення щодо надання соціальної допомоги будуть перевірені та дала на це згоду, про що свідчать її підписи у заявах до УСЗН від 25.07.2017 та 16.01.2018. У заявах вона зобов`язалася повідомити управління про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання нею допомоги, зокрема про зняття з обліку у центрі зайнятості - у триденний термін. Також ОСОБА_1 під розпис була попереджена про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання нею неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї.

Згідно ст. 13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Відповідно до п. 27 Порядку, контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.

Згідно п. 28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення. У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до ст. 1212 ЦК України, особа яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи(потерпілого) без достатньої правової підстави(безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до ч. 1 ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Виходячи з системного аналізу вищезазначених правових норм у сукупності з наданими доказами, суд приходить до висновку, що внаслідок недобросовісної поведінки відповідача ОСОБА_1 , що виразилась у неповідомленні відомостей, що впливають на виплату державної допомоги, остання безпідставно отримала допомогу в розмірі 7307,31 грн., які на даний час не повернула позивачу.

На підставі вище викладеного суд приходить до висновку, що позов Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області до ОСОБА_1 про відшкодування надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, слід задовольнити.

Відповідно до ч. 3 ст. 88 ЦПК України, якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, тому з відповідача слід стягнути судовий збір на користь держави в сумі 1921 грн.

Керуючись ст. ст. 76-80, 141, 247, 258-259, 263-265, 280 ЦПК України, Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», «Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 24.02.2003 року, суд, -

УХВАЛИВ:

Цивільний позов Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області до ОСОБА_1 про відшкодування надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області (р/р № UA 588201720343170011000040901 відкритий в Державній казначейській службі України, отримувач УСЗНКР код ЄДРПОУ 05385878) надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 7307,31 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 1921 грн.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя : В.І. Хіневич